ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
thomas_46
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2009 5:10 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από thomas_46 »

Θελω να μπω ειδικος φρουρος και παιρνω τα ιδια μορια ειτε τελιωσω ειδικες δυναμεις ειτε εφεδρων αξιωματικων... Που να παω; Που ειναι ευκολοτερα;

Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.S. »

thomas_46 έγραψε: Θελω να μπω ειδικος φρουρος και παιρνω τα ιδια μορια ειτε τελιωσω ειδικες δυναμεις ειτε εφεδρων αξιωματικων... Που να παω; Που ειναι ευκολοτερα;

Καλημέρα φιλαράκο!

Αν θες να πας κάπου μόνο και μόνο για τα μόριο τότε καλύτερα θα ήταν καλό να πας Δ. Ε. Α. Ένα μειωνέκτημα είναι το ότι σαν Δ. Ε. Α. Θα κάνεις 14μηνο (κάποιοι το θεωρούν πρόβλημα και κάποιοι όχι!

Από την άαλλη απ' ότι ξέρω Ειδ. Δυν. Δεν αξίζει να πας μόνο για τα μόρια εφ' όσων δεν είσαι αποφασισμένος να κάνεις μία πιο "σκληρή" εκπαίδευση (σε σχέση με το σταρτό ξηράς-πεζικό) γιατί σίγουρα θα τα βρεις λίγο σκούρα!

ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

D.S. έγραψε:
thomas_46 έγραψε: Θελω να μπω ειδικος φρουρος και παιρνω τα ιδια μορια ειτε τελιωσω ειδικες δυναμεις ειτε εφεδρων αξιωματικων... Που να παω; Που ειναι ευκολοτερα;

Καλημέρα φιλαράκο!

Αν θες να πας κάπου μόνο και μόνο για τα μόριο τότε καλύτερα θα ήταν καλό να πας Δ. Ε. Α. Ένα μειωνέκτημα είναι το ότι σαν Δ. Ε. Α. Θα κάνεις 14μηνο (κάποιοι το θεωρούν πρόβλημα και κάποιοι όχι!

Από την άαλλη απ' ότι ξέρω Ειδ. Δυν. Δεν αξίζει να πας μόνο για τα μόρια εφ' όσων δεν είσαι αποφασισμένος να κάνεις μία πιο "σκληρή" εκπαίδευση (σε σχέση με το σταρτό ξηράς-πεζικό) γιατί σίγουρα θα τα βρεις λίγο σκούρα!

Εικόνα
thomas_46
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2009 5:10 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από thomas_46 »

Δεα ειναι πιο ευκολα ετσι; περαν απο την εκπαιδευση που ειναι δυσκολοτερη στις ε. δ. τι αλλο κανεις εκει; δηλαδη πχ. πες παω ε. δ. που θα παω; για ποσο; τι πρεπει ν κανω; κτλ κτλ. δηλαδη τι κανει κανεις στις ε. δ. και τι δ. ε. α;

Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.S. »

thomas_46 έγραψε: Δεα ειναι πιο ευκολα ετσι; Περαν απο την εκπαιδευση που ειναι δυσκολοτερη στις ε. Δ. Τι αλλο κανεις εκει; Δηλαδη πχ. Πες παω ε. Δ. Που θα παω; Για ποσο; Τι πρεπει ν κανω; Κτλ κτλ. Δηλαδη τι κανει κανεις στις ε. Δ. Και τι Δ. Ε. Α;

  • Φυσικά και είναι πιο δύσκολη η εκπαίδευση στις Ειδικές Δυνάμεις σε σχέση με τους Δ. Ε. Α (εκτώς βέβαια από τους Δ. Ε. Α. Των Ειδικών Δυνάμεων)
  • Το που θα πας θα το μάθεις ανάλογα με το πιο σώμα θα επιλέξεις να υπηρετήσεις (Αλεξίπτωτα, Λ. Ο. Κ. Κλπ) οπότε δε μπορώ να σου δώσω απάντηση σε αυτό
  • Η θητεία πλέον στο στρατό είναι 9μηνη (δυστηχώς)
  • Αν πας για Δ. Ε. Α. Θα κάνεις 14μηνο
  • Αυτά Τα χρονικά διαστήματα Ισχύουν φυσικά αν δεν ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία π. Χ. Πολύτεκνοι
5. Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου για το τί πρέπει να κάνεις όπως λες

6. Και τέλος... Είναι αυτονόητο αυτό που ρωτάς, κάνεις την ανάλογη εκπαίδευση ανάλογα με το που θα διαλέξεις να πας (δε μπορώ να σου πω κάτι συκγεκριμένο πάνω σε αυτό)

Ελπίζω να βοήθησαΕικόνα

Anonymous

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν προλάβεις τις ειδικές δυνάμεις. Η τελευταία σειρά που περνάει την πυλή του Κ. Ε. Ε. Δ είναι του Νοεμβρίου
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.S. »

ΓΜΑΚ έγραψε:Αν προλάβεις τις ειδικές δυνάμεις. Η τελευταία σειρά που περνάει την πυλή του Κ. Ε. Ε. Δ είναι του Νοεμβρίου
Σωτός ο φίλος!

Ισχύει αυτό! Οπότε: "όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε... "

όπως λέει κι ο λαόςΕικόνα

Anonymous

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Φεια σας παιδια δεα ειδικων δυναμεων εχει σκληρη εκπαιδευση; Γτ πσαχνω να παω σε σωμα. Να εχει... Γτ εαν δεν εχει θα βαρεθω... Απο μορια γνοριζετε ειναι τα ιδια; Ποτε δν μ νιαζανε τ μορια αλλα ετσι οπως γινανε τ πραγματα τ σκεφτομαι λιγο. Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

έγραψε:Φεια σας παιδια δεα ειδικων δυναμεων εχει σκληρη εκπαιδευση; Γτ πσαχνω να παω σε σωμα. Να εχει... Γτ εαν δεν εχει θα βαρεθω... Απο μορια γνοριζετε ειναι τα ιδια; Ποτε δν μ νιαζανε τ μορια αλλα ετσι οπως γινανε τ πραγματα τ σκεφτομαι λιγο. Ευχαριστω.


ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις ειδικές δυνάμεις

...
comadopsaro
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 5:47 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από comadopsaro »

Παιδια εγω εχω το διλλημα αν θα παω αλεξιπτωτα η υεα; Βυσμα δεν εχω αρα μαλλον υεα (πζ).
StefanosHP
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 20, 2011 1:17 am
Τοποθεσία: ΛΟΚ
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από StefanosHP »

Καλησπέρα έχω την εξής απορία.
Τι είναι καλύτερο να διαλέξεις να πας δοκιμος στον 'απλό' στρατό ή Ειδικές Δυνάμεις;
Εννοείται πως πρέπει να υπάρχει θέληση και για τα δύο-που υπάρχει- Εικόνα, απλώς θέλω να ξέρω τι είναι καλύτερο ως προς:
-μισθός
-εκπαίδευση
-λούφα
-μόρια για μελλοντικές δουλειές
-Γίνεται να πας ΔΕΑ στις ειδικές δυνάμεις; Γιατί άκουσα πως όχι...
Ευχαριστώ
ΔΕΑ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟΥ

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΔΕΑ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟΥ »

Γινετε να πας δοκιμος ειδικων δυναμεων, αν θες για ειδικος φρουρος ειναι το καλυτερο γιατι περνεις τα διπλα μορια κ ανεβαινεις πολυ.
ο μισθος του δοκιμου ειναι 560 ευρο συν το επιδομα παραμεθωριου 105 ευρω.
οσο για την εκπαιδευση εξαρταται τι οπλο η' σωμα εισαι.
εγω πηγα ΔΕΑ πυροβολικου κ περασα αρκετα καλα μπορω να πω, να σκεφτεις οτι δεν περασα ποτε στοιβο μαχης κ σε ολη μου την θητεια εκανα μονο 4 βολες με το οπλο μου!
βεβαια εχεις αλλες ευθυνες γιατι σου χρεωνουν πολλα υλικα κ αν γινει καμια στραβη θα τρεχεις κ δεν θα φτανεις.
η επιλογη ειναι δικη σου εσυ ξερεις!
Άβαταρ μέλους
C-SPY
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Οκτ 21, 2011 8:25 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία - Στρατός - Πολιτική - Αθλητισμός - Μουσική - Κινηματογράφος
Επάγγελμα: Στρατιωτικός Αναλυτής
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από C-SPY »

Φίλε έτσι όπως τα λες φαίνεται σα να έξυνες τα παπάκια σου σε όλη την θητεία...
Εικόνα
4 βολές με όπλο... Τι όπλο;
"ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ"
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2011 12:13 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΧΙΑΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑΣ
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ »

Μου ηρθε το χαρτι σχολειο. Τι να δηλωσω; Ειδικο τμημα αλεξιπτωτιστων η δεα λεω ποια η γνωμη σας?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες