Παραμεθόριες περιοχές

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εννοείται φίλε μου πως θα πρέπει να δηλώσεις μόνο νησιά στις φρουρές επιθυμίας Εικόνα
costasss
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 2:13 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από costasss »

Πάντως εαν έχεις μέσον, μπορεί να υπηρετήσεις όλη σου την θητεία στην παραμεθόρειο, δηλαδή πέριξ της Ομόνοιας, Αντε να σε πάνε Σύνταγμα!ΕικόναΕικόναΕικόνα
giorgos1243
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2015 2:51 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από giorgos1243 »

Καλησπέρα, μπαίνω φαντάρος στο στρατό ξηράς τον Γενάρη. Γνωρίζει κάποιος αν στο νομό Ιωαννίνων θεωρούνται κάποιες περιοχές σαν παραμεθόριες?
cuervo

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από cuervo »

giorgos1243 έγραψε:Καλησπέρα, μπαίνω φαντάρος στο στρατό ξηράς τον Γενάρη. Γνωρίζει κάποιος αν στο νομό Ιωαννίνων θεωρούνται κάποιες περιοχές σαν παραμεθόριες;


Όχι.

giwrgos

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από giwrgos »

Η θεσαλλονικη θεωρειται παραμεθωριος?
cuervo

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από cuervo »

giwrgos έγραψε:Η θεσαλλονικη θεωρειται παραμεθωριος;


χωρίς βύσμα εκεί δεν θα καταλήξεις, η λογική λέει Έβρος και Νησιά.

ψαρακας1989
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2017 12:38 am
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από ψαρακας1989 »

1Ον θα θελα να ρωτησω ποια η διαφορα αναμεσα στην μεταθεση κ την τοποθεσια γιατι μεσα στο φορουμ δν βρηκα κατι π να με καλυψει σαν απαντηση

2ον ο πατερας μ εχει 70% αναπηρια κιρωση του ηπατος, ηπατικη εγκεφαλοπαθεια κ ηπατικη ανεπαρκεια πλεον κ η αδερφη μ εχει 80% αναπηρια κινητικη κ νοητικη. Κ ειμαστε κ πολυτεκνοι. Γνωριζω οτι δικαιουμε να μετατεθω κοντα στο σπιτι μου απλα θελω να ρωτησω οτι θα κανω κ παραμεθωριο οπως λενε για λιγο;

Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από wolver »

Δεν νομιζω να σε στειλουν παραμεθωριο. Λογικα μετα το κεντρο εαν τους πας τα καταλληλα δικαιολογητικα θα σε στειλουν σπιτι σου
ψαρακας1989
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2017 12:38 am
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από ψαρακας1989 »

Απλα ειδα οτι στην ιστοσελιδα του γες αλλαξε πριν 4 μερες αυτο με τις μεταθεσεις και τους κοινωνικους λογους κ εχω μπερδευτει λιγο. Αν δεν σ κανει κοπος ριξε μια ματια στα κριτηρια π εχει δεξια σαν επιλογη http://www.army.gr/default.php?pname=dnshoplitwn&la=1. Κ τελος ποια η διαφορα κατ εξαιρεση μεταθεση κ κατ εξαιρεση τοποθετηση. Ευχαριστω εκ των προταιρων.
Konstantinos

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από Konstantinos »

Καλημέρα σε όλους, μένω αθήνα και σεπτεμβρη μπαίνω στρατό τρίπολη. Ποιά μέρη από την παραμεθόριο δεν σου δίνουν μετάθεση τους τελευταίους μήνες στον τόπο που μένεις; Επίσης αν σε πάνε σε μέρος που απολύεσαι απο εκεί, πάλι ένα εισιτήριο σου δίνουν πήγαινε-έλα;

Θα φύγουν πολλά λεφτά γι΄'αυτό τα σκέφτομαι όλα.

Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την καλή δουλεία στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από gimitrop »

Konstantinos έγραψε:Καλημέρα σε όλους, μένω αθήνα και σεπτεμβρη μπαίνω στρατό τρίπολη. Ποιά μέρη από την παραμεθόριο δεν σου δίνουν μετάθεση τους τελευταίους μήνες στον τόπο που μένεις;Επίσης αν σε πάνε σε μέρος που απολύεσαι απο εκεί, πάλι ένα εισιτήριο σου δίνουν πήγαινε-έλα;

Θα φύγουν πολλά λεφτά γι΄'αυτό τα σκέφτομαι όλα.

Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την καλή δουλεία στο φόρουμ.



Καλημέρα φίλε

Αν κάνεις 9μηνη θητεια, μενεις 5 μηνες παραμεθοριο (Εβρος, νησια, Θρακη) και έπειτα μετατιθεσαι κντα στο σπίτι σου. Αν εισαι 8 μηνος, κανεις 4 μηνες παραμεθοριο. Αντίτοιχα, αν κανεις 6μηνη η μικροτερη θητεια. Έχει αλλάξει το παλιο παλιο συστημα, όπου απολυόσουν υποχρεωτικά από παραμεθώριο. Εκτός κι αν το θες εσυ. Πολλοι επιλεγουν το αμεταθετο Επειδή κερδίζουν εξτρα τιμητικες αδειες, λιγοτερες πηρεσίες λογω του οτι θα εισαι ο παλιοτερος κτλ.

Ο ΕΣ σου παρεχει κατασταση επιβιβασης καθε φορα που αλλαζεις στρατοπεδο και μια εξτρα (πηγαινε - ελα) που μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε καποια αδεια. Αν απολυεσαι απο παραμεθωριο, δεν ξερω αν δικαιούσαι κι άλλη, αλλα το βρισκω πιθανο

Καλη θητεια

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Konstantinos

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από Konstantinos »

gimitrop έγραψε:
Konstantinos έγραψε:Καλημέρα σε όλους, μένω αθήνα και σεπτεμβρη μπαίνω στρατό τρίπολη. Ποιά μέρη από την παραμεθόριο δεν σου δίνουν μετάθεση τους τελευταίους μήνες στον τόπο που μένεις;Επίσης αν σε πάνε σε μέρος που απολύεσαι απο εκεί, πάλι ένα εισιτήριο σου δίνουν πήγαινε-έλα;

Θα φύγουν πολλά λεφτά γι΄'αυτό τα σκέφτομαι όλα.

Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την καλή δουλεία στο φόρουμ.



Καλημέρα φίλε

Αν κάνεις 9μηνη θητεια, μενεις 5 μηνες παραμεθοριο (Εβρος, νησια, Θρακη) και έπειτα μετατιθεσαι κντα στο σπίτι σου. Αν εισαι 8 μηνος, κανεις 4 μηνες παραμεθοριο. Αντίτοιχα, αν κανεις 6μηνη η μικροτερη θητεια. Έχει αλλάξει το παλιο παλιο συστημα, όπου απολυόσουν υποχρεωτικά από παραμεθώριο. Εκτός κι αν το θες εσυ. Πολλοι επιλεγουν το αμεταθετο Επειδή κερδίζουν εξτρα τιμητικες αδειες, λιγοτερες πηρεσίες λογω του οτι θα εισαι ο παλιοτερος κτλ.

Ο ΕΣ σου παρεχει κατασταση επιβιβασης καθε φορα που αλλαζεις στρατοπεδο και μια εξτρα (πηγαινε - ελα) που μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε καποια αδεια. Αν απολυεσαι απο παραμεθωριο, δεν ξερω αν δικαιούσαι κι άλλη, αλλα το βρισκω πιθανο

Καλη θητεια



Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την βοήθεια...

Άβαταρ μέλους
apostolisK
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 12:03 am
Τοποθεσία: Σμηνίτης
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από apostolisK »

gimitrop έγραψε:

Καλημέρα φίλε

Αν κάνεις 9μηνη θητεια, μενεις 5 μηνες παραμεθοριο (Εβρος, νησια, Θρακη) και έπειτα μετατιθεσαι κντα στο σπίτι σου. Αν εισαι 8 μηνος, κανεις 4 μηνες παραμεθοριο. Αντίτοιχα, αν κανεις 6μηνη η μικροτερη θητεια. Έχει αλλάξει το παλιο παλιο συστημα, όπου απολυόσουν υποχρεωτικά από παραμεθώριο. Εκτός κι αν το θες εσυ. Πολλοι επιλεγουν το αμεταθετο Επειδή κερδίζουν εξτρα τιμητικες αδειες, λιγοτερες πηρεσίες λογω του οτι θα εισαι ο παλιοτερος κτλ.

Ο ΕΣ σου παρεχει κατασταση επιβιβασης καθε φορα που αλλαζεις στρατοπεδο και μια εξτρα (πηγαινε - ελα) που μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε καποια αδεια. Αν απολυεσαι απο παραμεθωριο, δεν ξερω αν δικαιούσαι κι άλλη, αλλα το βρισκω πιθανο

Καλη θητεια



Να σε ρωτήσω κάτι κι εγώ μιας και φαίνεται ότι ξέρεις τι γράφεις γιατί όλοι λένε τα δικά τους... Σε αυτό που λες ισχυεί το ίδιο και στην αεροπορία; Εγώ θα μπω τώρα Νοέμβρη και δεν ξέρω που θα με στείλουν γιατί δεν έχω μέσο. Αν πχ πάω παραμεθώριο θα κάνω αντίστοιχα 6 μήνες ας πούμε εκεί και μετά Αθήνα; Κι αν δεν πάω παραμεθώριο και με στείλουν κάπου όχι Έβρο, νησί, ή Θράκη, όπως έγραψες πάνω, θα κάνω όλη τη θητεία μου εκει; Η θα με φέρουν Αθήνα κάποια στιγμή; Και κάτι τελευταίο, μήπως ξέρεις, μου έχουν πει όλοι ότι αμετάθετο παραμεθώριο κάνεις 9 μήνες... Ισχυεί;
Ευχαριστώ !

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από gimitrop »

apostolisK έγραψε:
gimitrop έγραψε:

Καλημέρα φίλε

Αν κάνεις 9μηνη θητεια, μενεις 5 μηνες παραμεθοριο (Εβρος, νησια, Θρακη) και έπειτα μετατιθεσαι κντα στο σπίτι σου. Αν εισαι 8 μηνος, κανεις 4 μηνες παραμεθοριο. Αντίτοιχα, αν κανεις 6μηνη η μικροτερη θητεια. Έχει αλλάξει το παλιο παλιο συστημα, όπου απολυόσουν υποχρεωτικά από παραμεθώριο. Εκτός κι αν το θες εσυ. Πολλοι επιλεγουν το αμεταθετο Επειδή κερδίζουν εξτρα τιμητικες αδειες, λιγοτερες πηρεσίες λογω του οτι θα εισαι ο παλιοτερος κτλ.

Ο ΕΣ σου παρεχει κατασταση επιβιβασης καθε φορα που αλλαζεις στρατοπεδο και μια εξτρα (πηγαινε - ελα) που μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε καποια αδεια. Αν απολυεσαι απο παραμεθωριο, δεν ξερω αν δικαιούσαι κι άλλη, αλλα το βρισκω πιθανο

Καλη θητεια



Να σε ρωτήσω κάτι κι εγώ μιας και φαίνεται ότι ξέρεις τι γράφεις γιατί όλοι λένε τα δικά τους... Σε αυτό που λες ισχυεί το ίδιο και στην αεροπορία; Εγώ θα μπω τώρα Νοέμβρη και δεν ξέρω που θα με στείλουν γιατί δεν έχω μέσο. Αν πχ πάω παραμεθώριο θα κάνω αντίστοιχα 6 μήνες ας πούμε εκεί και μετά Αθήνα; Κι αν δεν πάω παραμεθώριο και με στείλουν κάπου όχι Έβρο, νησί, ή Θράκη, όπως έγραψες πάνω, θα κάνω όλη τη θητεία μου εκει; Η θα με φέρουν Αθήνα κάποια στιγμή; Και κάτι τελευταίο, μήπως ξέρεις, μου έχουν πει όλοι ότι αμετάθετο παραμεθώριο κάνεις 9 μήνες... Ισχυεί;
Ευχαριστώ !



Καλησπέρα,

Θεωρητικά, όλοι οι οπλίτες (φανταροι) είναι υπόχρεοι για θητεία στην παραμεθόριο. Αν έχεις βύσμα, το πιο πιθανό είναι να μην κάνεις. Για κάποιον που δεν έχει, ειναι σιγουρο ότι θα κάνει. Οπότε, αποκλείσεις το ενδεχόμενο να μην κάνεις. Από κει και πέρα, η παραμεθόριος διαρκεί συγκεκριμένο χρονικό διάστημα,(εκτός κι αν ανηκεις σε κατηγορια που δικαιουσαι μειωμενη θητεια) και μετά ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ μετσθεση κοντα στο σπίτι σου. Αυτα που εγραψα παραπάνω αφορούν τον στρατό ξηράς και τα ξέρω εμπειρικά. Φαντάζομαι όμως τα ίδια περίπου ισχύουν για Αεροπορια και Ναυτικο, με τη διαφορά Οτι η θητεια. Ειναι μεγαλυτερη. Στο φόρουμ υπαρχει ξεχωριστή ενότητα που αναφέρει αναλυτικές πληροφορίες και απαντώνται ερωτήσεις όπως η δική σου, γκούγκλαρε και θα τη δεις αμέσως. Και εγώ από κει ξέρω ότι ξέρω γιατί μόλις πέρσυ πηρέτησα κι εγώ, θέλω να σου πω ότι δεν είμαι και πολύ γνώστης. Καλή θητεία και σε σένα.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες