Παραμεθόριες περιοχές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tati
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2009 8:52 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από tati »

Καλημερα σε ολους! μπορειτε να μου πειτε ποιες περιοχες θεωρουνται παραμεθοριες;

πχ. Απο δραμα σερρες καβαλα κ μετα; Ανεφερα αυτες τις 3 λογω του οτι σχηματιζουν μια νοητη γραμμη που αφηνει απ'εξω θεσ/κη κιλκις και χαλκιδικη που ξερω οτι σιγουρα δεν ανηκουν στις παραμεθοριες περιοχεσ

ευχαριστω!

eleni
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 6:13 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από eleni »

Παραμεθόριες περιοχές είναι ολόκληροι οι νομοί Έβρου, Ξάνθης, Ροδόπης, Καστοριάς, Φλώρινας, Γρεβενών, Λέσβου, Χίου, Σάμου και Δωδεκανήσου καθώς και οι παρακάτω περιοχές:

(α) Από το Νομό Θεσπρωτίας η πρώην επαρχία Φιλιατών.
(β) Από το Νομό Ιωαννίνων, οι πρώην επαρχίες Πωγωνίου και Κόνιτσας.
(γ) Από το Νομό Κοζάνης η πρώην επαρχία Εορδαίας.
(δ) Από το Νομό Πέλλας οι πρώην επαρχίες Αλμωπίας και Έδεσσας.
(ε) Από το Νομό Κιλκίς η πρώην επαρχία Παιονίας και από την πρώην
επαρχία Κιλκίς το τμήμα που περιλαμβάνεται μεταξύ της μεθοριακής γραμμής και της γραμμής των δημοτικών διαμερισμάτων ή κοινοτήτων Πολυκάστρου, Βαφειοχωρίου, Καστανιάς, Πλαγιάς, Κοιλαδίου, Γερακαρίου, Φύσκας και Αγ. Αντωνίου συμπεριλαμβανομένων.
(στ) Από το Νομό Σερρών η πρώην επαρχία Σιντικής και από την πρώην
επαρχία Σερρών το τμήμα που περιλαμβάνεται μεταξύ της μεθοριακής γραμμής και της γραμμής των δημοτικών διαμερισμάτων ή κοινοτήτων Παλαιοκάστρου, Μελενικιτσίου, Ορεινής, Ελαιώνα, Χιονοχωρίου, Αγ. Πνεύματος, Εμμανουήλ Παππά και Μετάλλων συμπεριλαμβανομένων.
(ζ) Από το Νομό Δράμας το τμήμα που περιλαμβάνεται μεταξύ της με-
θοριακής γραμμής και της γραμμής των δημοτικών διαμερισμάτων ή κοινοτήτων Μικροπόλεως, Χαριτωμένης, Καλής Βρύσης, Μοναστηρακίου, Πρωσοτσάνης, Πετρούσης, Ξηροποτάμου, Καλλιφύτου, Ανδριανής, και Νικηφόρου συμπεριλαμβανομένων και στη συνέχεια κατά μήκος της σι-
δηροδρομικής γραμμής μέχρι τα όρια του Νομού Ξάνθης.
Anonymous

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από Anonymous »

Στον στρατό δε νομίζω να ισχύουν αυτά. Μόνο Έβρος, Ροδόπη, Ξάνθη και νησιά ανατολικού Αιγαίου, τίποτα άλλο
tati
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2009 8:52 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από tati »

Ξερετε καμια σελιδα που μπορω να δω αγγελιες για σπιτια σε αυτες τις περιοχες για να αποφασισω τι θα δηλωσω οταν ερθει η ωρα;
eleni
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 6:13 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από eleni »

http://www.aggeliopolis.gr/

Σε αυτή την σελίδα κάτι μπορεί να βρείς!
leo

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από leo »

Θα ηταν ευκολο να μου πει καποιος ποιες περιοχες θεωρουνται παραμεθωριες; Ξερω οτι ειναι μακεδονια, θρακη, ηπειρος αλλα φανταζομαι δεν αφορα ολες τις μοναδες που βρισκονται σε αυτες τις περιοχες. Ειναι μονο για τους νομους που συνορευουν με αλλες χωρες ή καμια σχεση;Εικόνα
antonis1070
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2010 2:36 am
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από antonis1070 »

Παραμεθοριο εννοεις νησια αιγαιου και κρητη ε; Αλλα εχω ακουσει πως και Η παρνηθα παραμεθοριος ειναι! Τι να πω δε ξερω!
insomniacgr
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2009 6:22 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από insomniacgr »

antonis1070 έγραψε:Παραμεθοριο εννοεις νησια αιγαιου και κρητη ε; Αλλα εχω ακουσει πως και Η παρνηθα παραμεθοριος ειναι! Τι να πω δε ξερω!


Νομίζω πως είναι τα νησιά κατά μήκος των παραλίων της Τουρκίας καθώς και η Θράκη. Δε γνωρίζω όμως τις ιδιαιτερότητες της Αεροπορίας όσον αφορά το τι θεωρείται παραμεθόριος.
manousos1508
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2011 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από manousos1508 »

Καλησπερα σας ειμαι νεο μελος. διαμενω στην αθηνα αλλα ειμαι δημοτης κασου δωδεκανησου, κανω την πρακτικη μου που τελειωνει σε ενα μηνα και νοεμβριο μπαινω φανταρακι και εγω! θα ηθελα να μαθω τι γινεται με την μεταθεση επειδη ειμαι κατοικος κασου μπορω να παω και εκει μετα τον πρωτο μηνα; Θεωρειται αυτο κατ εξερεση; Διοτι δεν τα ξερω καθολου αυτα... ειναι παραμεθοριος η κασος;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από Nassos »

Η Κάσος απ'οσο ξέρω είναι παραμεθόριος περιοχή. Και έχει Τάγμα Εθνοφυλακής.
manousos1508
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2011 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από manousos1508 »

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. αρα θα μπορω να ζητησω να παω εκει; Γιατι οπως ειπα μενω αθηνα κανονικα απλα ειμαι δημοτης εκει και εχω και σπιτι. ξερω οτι ειναι λιγα ατομα και χαλαρα γ αυτο ρωταω...

Δημήτρης

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Όταν ίσχυε το 12μηνο, μετά από πόσους μήνες γυρνούσε κάποιος στον τόπο διαμονής του αν υπηρετούσε σε μονάδα με λίγα μόρια (πχ Χίο); Το ρωτάω για να ξέρω τι είναι πιθανότερο να ισχύει με τις μεταθέσεις σε περίπτωση αύξησης της θητείας σε 12 μήνες.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από Greek_Army »

manousos1508 έγραψε:Καλησπερα σας ειμαι νεο μελος. Διαμενω στην αθηνα αλλα ειμαι δημοτης κασου δωδεκανησου, κανω την πρακτικη μου που τελειωνει σε ενα μηνα και νοεμβριο μπαινω φανταρακι και εγω! Θα ηθελα να μαθω τι γινεται με την μεταθεση επειδη ειμαι κατοικος κασου μπορω να παω και εκει μετα τον πρωτο μηνα; Θεωρειται αυτο κατ εξερεση; Διοτι δεν τα ξερω καθολου αυτα... Ειναι παραμεθοριος η κασος;



Θα πρέπει να έχεις λόγο για να πάρεις την κατ'εξαίρεση μετάθεση, εσύ απ'ότι διαβάζω απλά θέλεις να πάρεις μετάθεση εκεί, οπότε όταν παρουσιαστείς θα σου πούνε να επιλέξεις 3 μονάδες για να πάρεις μετάθεση, πες ότι θες να πας εκεί και αν είναι θα σου κάτσει αλλιώς θα πας αλλού

Δημήτρης έγραψε:Όταν ίσχυε το 12μηνο, μετά από πόσους μήνες γυρνούσε κάποιος στον τόπο διαμονής του αν υπηρετούσε σε μονάδα με λίγα μόρια (πχ Χίο) ; Το ρωτάω για να ξέρω τι είναι πιθανότερο να ισχύει με τις μεταθέσεις σε περίπτωση αύξησης της θητείας σε 12 μήνες.


Συμπλήρωνες 5 μήνες και σου ερχότανε η μετάθεση πάντως όταν είσαι σε μια περιοχή που έχει λίγα μόρια αν δεν έχεις βύσμα δεν γυρνάς εύκολα στον τόπο διαμονής σου!
thanos15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2011 10:00 pm
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από thanos15 »

Παιδια βοηθεια ! Μετα το κετρο ειμαι στην ορεστιαδα στο ΕΜΑ 311 ορεστιαδος και μου λενε οτι δεν ειναι παραμεθοριος και ειμαι αμεταθετος! Ισχυει;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Παραμεθόριες περιοχές

Δημοσίευση από Nassos »

Πώς γίνεται να μην είναι παραμεθόριος; Εγώ θυμάμαι ότι η συγκεκριμένη μονάδα ήταν δυσμενής μετάθεση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες