Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Αστυνομία, ειδικοί φρουροί, ΕΚΑΜ, λιμενικό, πυροσβέστες κ.λπ
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
akyro

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από akyro »

yiannismic έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω την περίπτωση που ο ένας σύζυγος είναι λιμενοφύλακας και ο άλλος είναι ΕΔΙΠ σε πανεπιστήμιο. Υπάρχει δυνατότητα συνυπηρέτησης στο μέρος του πανεπιστημίου (καθώς το πανεπιστήμιο εδρεύει σε συγκεκριμένο μέρος) ; Ευχαριστώ


Όχι, δεν μπορείς εσύ να τραβήξεις τον ένστολο, μόνο εκείνος μπορεί.

Elen
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2019 12:31 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Elen »

Καλησπέρα σας είμαι αναπληρώτρια δασκάλα στην Αθήνα και προσλήφθηκα τώρα το Δεκεμβρη στην Αθήνα πρωτη χρονια! Ο αρραβωνιαστικός μου είναι μονιμός πυροσβέστης εδώ και 4 χρόνια στη Ρόδο!'Ηθελα να ρωτήσω αν μπορουμε με κάποιο τρόπο να υπηρετησουμε μαζί! Είμαι από Θεσσαλονίκη και θέλουμε να μείνουμε εκεί μελλοντικα! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δύσκολα τα πράγματα και πολύ δε περισσότερο για εσάς που είσθε και απλά αναπληρώτρια.
Guest-95

Μεταθέσεις για συνυπηρέτηση

Δημοσίευση από Guest-95 »

Καλησπέρα παιδιά, μήπως γνωρίζει κανένας τι παίζει με τις μεταθέσεις με συνυπηρέτηση, για παράδειγμα μεταξύ στρατού και αστυνομίας ποιός τραβάει ποιόν; Ο ανώτερος με τα χρόνια ή ο στρατός ανεξάρτητου βαθμού όπως ακουγόταν πιο παλιά;
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρετηση σε σωματα ασφαλειας!

Δημοσίευση από wolver »

Καλησπερα! Ειμαι ειδικος φρουρος και η κοπελα μου τελειωνει την σχολη λιμενοφυλακων... Μπορω να την τραβηξω εγω λογω αρχαιοτητας των σωματων; Ισχυει κατι τετοιο; Διοτι σε βαθμο ειμαι κατωτερος. Ευχαριστω!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Nassos »

Σε συνέχεια της υπ΄αριθ.301/14γ από 10/4/2023 ανακοίνωσής μας δημοσιεύτηκε και τέθηκε άμεσα σε εφαρμογή το π. Δ.61/2023 το οποίο τροποποιεί διατάξεις του υφιστάμενου π. Δ.11/2021. Συγκεκριμένα :

Δίνεται η δυνατότητα πραγματοποίησης συνυπηρέτησης για Στελέχη του Λ. Σ./ΕΛ. ΑΚΤ που αποφοιτούν από τις Παραγωγικές Σχολές και είναι σύζυγοι Αστυνομικών, Λιμενικών, Πυροσβεστών, Στρατιωτικών:
α) από την πρώτη στιγμή σε περίπτωση, που αυτοί υπηρετούν σε Υπηρεσίες 1ης και 2ης κατηγορίας.

β) Μετά από δύο (2) έτη, αντί για πέντε (5), στις λοιπές κατηγορίες.

Πλέον οι μετατιθέμενοι οι οποίοι συνυπηρετούν δεν θα εντάσσονται στη διαδικασία τακτικών μεταθέσεων μετά την συμπλήρωση του μέγιστου χρόνου παραμονής στις Υπηρεσίες στις οποίες έχουν μετατεθεί εκτάκτως, όπως ίσχυε μέχρι σήμερα, αλλά θα εφαρμόζεται για αυτούς το άρθρο 29 του π. Δ.11/2021 και θα παραμένουν στον τόπο όπου υπηρετεί ο/η σύζυγός τους ως αστυνομικός, ή λιμενικός, ή πυροσβεστικός υπάλληλος, ή στρατιωτικός και το στέλεχος του Λ. Σ.-ΕΛ. ΑΚΤ. Είναι κατά βαθμό κατώτερο ή νεότερο του συζύγου ή της συζύγου.

Κλείνοντας, δεν μπορούμε να μην ευχαριστήσουμε για ακόμη μια φορά τον Υπουργό Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής κ. ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗ Γιάννη, καθώς και το νομικό επιτελείο του για την υποστήριξη του αιτήματος από την πρώτη στιγμή.

Αρωγοί βεβαίως στην προώθηση του όλου αιτήματος υπήρξε η Ομοσπονδία των Λιμενικών (Π. Ο. Ε. Π. Λ. Σ.) και η Ένωση Λιμενικών Αττικής – Πειραιά – Νήσων (Ε. Π. Λ. Σ. Α. Π. Ν.)
https://easya.gr/2023/05/18/dimosieftik ... mikon-kai/
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Re: Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από wolver »

Nassos έγραψε: Κυρ Ιουν 04, 2023 7:50 pm
Σε συνέχεια της υπ΄αριθ.301/14γ από 10/4/2023 ανακοίνωσής μας δημοσιεύτηκε και τέθηκε άμεσα σε εφαρμογή το π. Δ.61/2023 το οποίο τροποποιεί διατάξεις του υφιστάμενου π. Δ.11/2021. Συγκεκριμένα :

Δίνεται η δυνατότητα πραγματοποίησης συνυπηρέτησης για Στελέχη του Λ. Σ./ΕΛ. ΑΚΤ που αποφοιτούν από τις Παραγωγικές Σχολές και είναι σύζυγοι Αστυνομικών, Λιμενικών, Πυροσβεστών, Στρατιωτικών:
α) από την πρώτη στιγμή σε περίπτωση, που αυτοί υπηρετούν σε Υπηρεσίες 1ης και 2ης κατηγορίας.

β) Μετά από δύο (2) έτη, αντί για πέντε (5), στις λοιπές κατηγορίες.

Πλέον οι μετατιθέμενοι οι οποίοι συνυπηρετούν δεν θα εντάσσονται στη διαδικασία τακτικών μεταθέσεων μετά την συμπλήρωση του μέγιστου χρόνου παραμονής στις Υπηρεσίες στις οποίες έχουν μετατεθεί εκτάκτως, όπως ίσχυε μέχρι σήμερα, αλλά θα εφαρμόζεται για αυτούς το άρθρο 29 του π. Δ.11/2021 και θα παραμένουν στον τόπο όπου υπηρετεί ο/η σύζυγός τους ως αστυνομικός, ή λιμενικός, ή πυροσβεστικός υπάλληλος, ή στρατιωτικός και το στέλεχος του Λ. Σ.-ΕΛ. ΑΚΤ. Είναι κατά βαθμό κατώτερο ή νεότερο του συζύγου ή της συζύγου.

Κλείνοντας, δεν μπορούμε να μην ευχαριστήσουμε για ακόμη μια φορά τον Υπουργό Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής κ. ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗ Γιάννη, καθώς και το νομικό επιτελείο του για την υποστήριξη του αιτήματος από την πρώτη στιγμή.

Αρωγοί βεβαίως στην προώθηση του όλου αιτήματος υπήρξε η Ομοσπονδία των Λιμενικών (Π. Ο. Ε. Π. Λ. Σ.) και η Ένωση Λιμενικών Αττικής – Πειραιά – Νήσων (Ε. Π. Λ. Σ. Α. Π. Ν.)
https://easya.gr/2023/05/18/dimosieftik ... mikon-kai/
Αυτο το διαβασα και εγω... Αλλα δεν καταλαβαινω εαν μπορω να την τραβηξω λογω του οτι ειμαι ειδικος φρουρος... Η απορια μου ειναι εαν η αστυνομια τραβαει το λιμενικο ανεξαρτητως βαθμου...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες