Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Αστυνομία, ειδικοί φρουροί, ΕΚΑΜ, λιμενικό, πυροσβέστες κ.λπ
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΑL

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από ΑL »

Θα ηθελα να ρωτησω αν εγω ανθυπασπιστης ΠΑτραβω την γυναικα μου, που μολις τελειωσε την σχολη λιμενοφυλακων, η με τραβαει αυτη, δεδομενου οτι για το λιμενικο υπαρχει Π. Δπου λεει τοποθετηση σε νησι για 5 χρονια, και αν υπαρχει οντως η συνυπηρετηση μας; Ευχαριστω εκ των προτερων.

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Φίλε μου ο κανονισμος μεταθεσεων του ΛΣ εχει εγκριθει με το ΠΔ 33/09 το οποιο μπορεις να δεις στο ακολουθο λινκ

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=663&Itemid=2

δυστυχως δεν μπορεις να τραβηξεις την γυναικα σου

καταρχην οι μετακινησεις του προσωπικου ΛΣ διακρινονται σε
τοποθετησεις οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Β
μεταθεσεις οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Γ
αποσπασεις οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Δ
λοιπες μετακινησεις για εκτελεση υπηρεσιας οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Ε

η περιπτωση συνηπηρετησης στελεχων ΛΣ με στελεχη των ΕΔ ρυθμιζεται από το κεφάλαιο Γ το οποίο στο άρθρο 9 παρ 12 ορίζει ότι
12. Η συνυπηρέτηση των εγγάμων στελεχών Λ. Σ.Με στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας θα εξετάζεται κατά περίπτωση και θα ικανοποιείται, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν, από το Συμβούλιο Μεταθέσεων.

καταρχήν απο την γραμματική διατύπωση προκύπτει σαφέστατα ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό για την διοίκηση αλλά αντίθετα :
-θα εξετάζεται κατά περίπτωση και
-θα ικανοποιείται,εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν

το ανωτέρω άρθρο όμως δυστυχώς δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σας διότι σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ 1
1. Οι απόφοιτοι εντάσσονται στη διαδικασία των μεταθέσεων, μετά από τη συμπλήρωση πέντε (5) ή οκτώ (8) ετών, αναλόγως, από την αρχική τους τοποθέτηση.

η γυναικα σου υπαγεται στα 5 ετη και μεχρι να συμπληρωσει την πενταετια δεν ισχυουν για αυτην οι διαταξεις του κεφαλαιου Γ

δεν ειναι υποχρεωτικο τα 5 χρόνια να είναι σε νησί

σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ 2
2. Αξιωματικοί (Α/Ξ), Υπαξιωματικοί (Υ/Ξ) και Λιμενοφύλακες (Λ/Φ) που μόλις αποφοίτησαν από τις Παραγωγικές Σχολές τοποθετούνται σε υπηρεσίες της πρώτης, δεύτερης και τρίτης Κατηγορίας του άρθρου 3 του παρόντος για εκτέλεση 5ετούς υπηρεσίας σύμφωνα με τη διαδικασία των επόμενων παραγράφων

σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ 1 εδάφιο γ σημείο αα
αα) Οι υπηρεσίες του Λ. Σ. Κατατάσσονται στις εξής κατηγορίες:

Πρώτη κατηγορία:
Λιμενικές Αρχές - Α. Ε. Ν.:
Οθωνών, Μεγίστης, Ψαρών, Λειψών, Αγίου Ευστρατίου, Κάσου, Διαφανίου, Νισύρου, Χάλκης, Τήλου, Σύμης, Οινουσσών, Φολεγάδρου, Εύδηλου, Σιγρίου, Αστυπάλαιας, Φούρνων Κορσεών, Γαϊου Παξών, Αγίου Κηρύκου, Καρπάθου, Α. Ε. Ν. Οινουσσών, Αγ. Πελαγίας, Καψαλίου, Κιμώλου, Κατάπολα Αμοργού, Αιγιάλης Αμοργού. Για τα Λιμενικά Τμήματα που υπάγονται στις ανωτέρω Λιμενικές Αρχές ισχύουν τα μόρια των Λιμενικών Αρχών υπαγωγής τους εκτός εάν ορίζεται ειδικά.

Δεύτερη κατηγορία:
Λιμενικές Αρχές:
Λέρου, Σάμου, Καλύμνου, Κώ, Κέρκυρας, Χίου, Ρόδου, Ηγουμενίτσας, Μύρινας, Πάτμου, Λευκίμης, Καρδάμαινας, Καρλοβασίου, Πυθαγορείου, Μεστών, Καρδάμυλων, Σαμοθράκης, Μούδρου, Λίνδου, Δάφνης, Ίου, Σκύρου, Σίφνου, Σέριφου, Κύθνου, Πάρου, Αντίπαρου, Θήρας, Μυκόνου, Νάξου, Σύρου, Μήλου, Τήνου, Ιθάκης, Άνδρου, Γαυρίου, Κέας. Για τα Λιμενικά Τμήματα που υπάγονται στις ανωτέρω Λιμενικές Αρχές ισχύουν τα μόρια των Λιμενικών Αρχών υπαγωγής τους εκτός εάν ορίζεται ειδικά.

Τρίτη κατηγορία:
6η ΠΕΔΙΛΣ και 3η ΠΕΔΙΛΣ
Λιμενικές Αρχές - Α. Ε. Ν.:
Νεάπολης Βοιών, Γυθείου, Ζακύνθου, Κεφαλληνίας, Ύδρας, Μονεμβασίας, Δυρού, Φισκάρδου, Πόρου Κεφαλληνίας, Νυδρίου, Σάμης, Αλόνησου, Σπετσών, Σκιάθου, Λευκάδας, Σκοπέλου, Γλώσσας Σκοπέλου, Ληξουρίου, Πολιχνίτου, Μήθυμνας, Συβότων, Μυτιλήνης, Πλωμαρίου, Περάματος Γέρας, Α. Ε. Ν. Χίου, Α. Ε. Ν. Ρόδου, Σαγιάδας, Αγίου Νικολάου Βολιμών. Για τα Λιμενικά Τμήματα που υπάγονται στις ανωτέρω Λιμενικές Αρχές ισχύουν τα μόρια των Λιμενικών Αρχών υπαγωγής τους εκτός εάν ορίζεται ειδικά.

όπως βλέπεις στις ανωτέρω 3 κατηγορίες περιλαμβάνονται και υπηρεσίες της υπηρωτικής ελλάδας

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spirosgiapros την Σάβ Απρ 10, 2010 5:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ioanna

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από ioanna »

Είμαι εννέα χρόνια στο λιμενικό και ο συζυγός μου είναι Έντεκα χρόνια στην πυροσβεστική Υπηρεσία. Μπορώ να τον τραβήξω εγώ για συνυπηρέτηση Ή μετραβάει αυτός;

Άβαταρ μέλους
dro2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 20, 2010 5:22 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από dro2 »

Γεια σας. Ειμαι Αρχιπυροσβεστης και πριν απο καιρο τελεσα πολιτικο γαμο με τη συζυγο μου η οποια ανηκει στο Λιμενικο Σωμα και ειναι Κελευστης. Σαν βαθμο ειμαι ανωτερος και σε ετη Υπηρεσιας παλαιοτερος. Ο κανονισμος των μεταθεσεων του ΠΣ αναφερει οτι ο αρχαιοτερος τραβαει τον νεοτερο. Το ΛΣ λεει οτι ειναι Στρατιωτικο Σωμα και τραβαει ολα τα υπολοιπα. Προσφατα αποριφθηκε αιτημα μου για να μετατεθω στον τοπο που υπηρετει η συζυγος-Λιμενικος απο το Συμβουλιο Μεταθεσεων για το οτι ειμαι ο παλαιοτερος. Τελος να σημειωσω οτι δεν εχω αλλαξει τον τοπο συμφεροντων για τον τοπο οπου υπηρετει η συζυγος (εαν αυτο παιζει καποιο ρολο). Ποιος τροπος υπαρχει να υπηρετησω εαν υπαρχει εκει οπου ειναι η συζυγος μου; Ευχαριστω.Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το κείμενο του χρήστη σπύρου είναι αρκετά αναλυτικό και εξηγεί τι γίνεται για όσους ανήκουνε η έχουνε σύζηγο στο λιμενικό
GEORGIA

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από GEORGIA »

Θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση κι εγώ μιας και σας βλέπω τόσο ενημερωμένους... Σε περίπτωση που κάποιος είναι ΕΙΔ. ΦΡΟΥΡΟΣ στην Αθήνα και η σύζυγος δημόσιος υπάλληλος σε επαρχία που όμως δε μπορεί να μετακινηθεί από τη θέση της λόγω συμφερόντων και μόνιμης κατοικίας... Δεν υπάρχει αυτό που λέμε συνυπηρέτηση; Δε πραγματοποιείται ΑΜΕΣΑ και χωρίς καθυστερήσεις; Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μη μπορέσει ο ΕΙΔ. ΦΡΟΥΡΟΣ να μετακινηθεί στη συγκεκριμένη Επαρχία κατευθείαν και να περιμένει την πάροδο ετών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

GEORGIA έγραψε:Θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση κι εγώ μιας και σας βλέπω τόσο ενημερωμένους... Σε περίπτωση που κάποιος είναι ΕΙΔ. ΦΡΟΥΡΟΣ στην Αθήνα και η σύζυγος δημόσιος υπάλληλος σε επαρχία που όμως δε μπορεί να μετακινηθεί από τη θέση της λόγω συμφερόντων και μόνιμης κατοικίας... Δεν υπάρχει αυτό που λέμε συνυπηρέτηση; Δε πραγματοποιείται ΑΜΕΣΑ και χωρίς καθυστερήσεις; Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μη μπορέσει ο ΕΙΔ. ΦΡΟΥΡΟΣ να μετακινηθεί στη συγκεκριμένη Επαρχία κατευθείαν και να περιμένει την πάροδο ετών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!



αν δεν υπάρχουνε στα τμήματα της περιοχής οργανικές θέσεις για ειδικούς φρουρούς θα τον μεταθέσουνε στην πλησιέστερη περιοχή
GEORGIA

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από GEORGIA »

Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω είναι σίγουρη η μετάθεση -μετακίνηση στην συγκεκριμένη περίπτωση ε;

Γιατί ακούγονται πολλά ότι δε δίνονται μεταθέσεις στους ΕΙΔ. Φρουρους και πρέπει να περιμένουν χρόνια κλπ...

Εδώ δε τίθεται θέμα αναμονής έτσι δεν είναι; Δεν πρέπει δηλαδή να μείνει αναγκαστικά στην Αθήνα 2-3 5 χρόνια...

Ευχαριστώ πολυ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις... Απλά είμαι λίγο άσχετη!

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Δυσκολα θα παρει ο ε. φ μεταθεση. μαλλον η δημοσιος υπαλληλος θα μετακινηθει...

fan23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2011 6:58 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από fan23 »

Καλησπέρα!
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την προκήρυξη που βγαίνει για τους λιμενοφύλακες.
Είμαι παντρεμένη με μόνιμο υπαξιωματικό του πολεμικού ναυτικού. Η βάση του είναι στο Παλάσκα και δεν έχει μεταθέσεις μόνο ταξίδια, αν καταφέρω να περάσω, μετράει η συνυπηρέτηση για την μετάθεσή μου;
Να ξέρω αν αξίζει να προσπαθήσω...
Ευχαριστώ πολύ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

fan23 έγραψε:Καλησπέρα!
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την προκήρυξη που βγαίνει για τους λιμενοφύλακες.
Είμαι παντρεμένη με μόνιμο υπαξιωματικό του πολεμικού ναυτικού. Η βάση του είναι στο Παλάσκα και δεν έχει μεταθέσεις μόνο ταξίδια, αν καταφέρω να περάσω,μετράει η συνυπηρέτηση για την μετάθεσή μου;
Να ξέρω αν αξίζει να προσπαθήσω...
Ευχαριστώ πολύ...


Μπα...

Άβαταρ μέλους
glock_21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2012 3:18 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από glock_21 »

Καλημερα και συγχαρητηρια για το φορουμ σας.

Θα ηθελα να με κατατοπισετε λιγο! Ειμαι παντρεμενος (αρχ/κας π. Σ.) και υπηρετω στην Αθηνα και η συζυγος μου (αστ/κας) στην επαρχια.

Ακουσα οτι βγηκε καποια τροποποιητικη διαταξη και πλεον ο κατωτερος μπορει να τραβηξει τον ανωτερο. Ισχυει;

Ευχαριστω...

ch12

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από ch12 »

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος σιγουρα τι συμβαινει στην περιπτωση ζευγαριου στρατιωτικου-λιμενικου (οποιασδηποτε βαθμηδος). Ειδα οτι περυσι αλλαξε το προεδρικο διαταγμα και πλεον δεν ειναι υποχρεωτικη η 3χρονη θητεια του νεοεξερχομενου απο τις σχολες του λιμενικου. Αρα με το που βγει απο τη σχολη καποιος μπορει να κανει αιτηση για συνυπηρετηση και να μη χρειαστει να φυγει καθολου σε αλλο μερος?
maria8
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 25, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από maria8 »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ο αντρας μου ειναι ειδικος φρουρος εγω λιμενοφυλακας ποιος τραβαει ποιον οι ειδικοι φρουροι εχουν βαθμο;
yiannismic
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2016 12:16 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από yiannismic »

Θα ήθελα να ρωτήσω την περίπτωση που ο ένας σύζυγος είναι λιμενοφύλακας και ο άλλος είναι ΕΔΙΠ σε πανεπιστήμιο. Υπάρχει δυνατότητα συνυπηρέτησης στο μέρος του πανεπιστημίου (καθώς το πανεπιστήμιο εδρεύει σε συγκεκριμένο μέρος) ; Ευχαριστώ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες