Εurofighter vs F-35

Απάντηση

Καλύτερο μαχητικό αεροσκάφος με βάση τις ελληνικές απαιτήσεις

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Δεκ 03, 2011 3:10 am

EF-2000 Typhoon (Eurofighter)
679
69%
F-35 Lightning II
298
31%
 
Σύνολο ψήφων: 977

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από ratatoulis »

Su-35 έγραψε:
roditiis_1988 έγραψε:Παλμικό Doppler σύστημα αναπτύχθηκε από την GEC HARRIER FA.Mk.2 είναι αυτό; Παρούσα ενσάρκωση είναι κατώτερη από την AESA Active Array, Ωστόσο το σύστημα που θα τοποθετηθεί στο Eurofighter θα έχει αναβαθμιστεί σε AMSAR ή αερομεταφερόμενος Multi-mode στερεάς κατάστασης Active-συστοιχία ραντάρ που θα παρέχει με μια εντελώς στερεάς κατάστασης προηγμένες ενεργό συστοιχία ραντάρ, που θα είναι το πιο εξελιγμένο Στο ΝΑΤΟ κατά την είσοδο σε υπηρεσία πάνω από μερικά από τα χαρακτηριστικά του κόσμου κερδίζοντας την υφιστάμενη, όπως η χρήση των τριών σταθμών επεξεργασίας που επιτρέπει την αποτελεσματικότερη sidelobe nulling, παρεμβολές και blanking Jammer κατάταξη.
Αυτό εδώ ας πούμε είναι τελείως ακαταλαβίστικο...

Αν το άφηνες στα αγγλικά θα ήταν καλύτερα.

τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από εδώ και θα σου το εξηγήσω επιτόπου εδώ και τώραΕικόναείμαι διατεθειμένος να κάνω έναν ήρεμο διάλογο και να εξηγήσω οτιδήποτε σε οποιονδήποτε

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από Su-35 »

Βρε καλό μου παιδί το "Supercruise" στα Ελληνικά μεταφράζεται ως "υπερηχητική πτήση χωρίς μετάκαυση" και όχι ως"σούπερ κρουαζιέρα! Να αφήνεις στα αγγλικά όσα δεν ξέρεις τι σημαίνουν.

Δεν θα ξαναδιαβάσω δικά σου post διότι είναι ακαταλαβίστικα.

ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από ratatoulis »

Αααα Ναι; Σαν λέξη έτσι μεταφράζεται; Κανεις πολύ μεγάλο λάθος, όχι σαν έννοια αλλα σαν λέξη έτσι μεταφράζεται και το έψαξα κιόλας και όπου το βρήκα έτσι το αναφέρουν, σαν έννοια ναι είναι έτσι όπως τα λες, και αν είμαι εγώ ο άσχετος τότε είναι άσχετοι και οι αναλυτές στα περιοδικά που διαβάζω Οι καθηγητές στην σχολη μου και ένα σορό γνωστοί άγνωστοι που παραθέτουν πληροφορίες στο διαδίκτυο 1Ο με λες πανασχετο την στιγμή που είναι τελείως σχετικα Αυτα που γράφω Για το μαχητικό 2ο αντιδράς και διαφωνείς σε αυτά που είπα πριν σχετικά με τα ρωσικα μαχητικά σου παρέθεσα από αξιόπιστη πηγή οροφές είχα σκοπό να το κάνω από την επομενη εβδομάδα αλλα τέσσπα,3ο διαφωνείς χωρίς να Παραθέσεις νέα στοιχεια που να αποκλείουν τα δικά μου,4ο είσαι εγωιστής gt χωρίς να ξέρεις επεμβαίνεις 5ο Έχω όλη την καλή διάθεση να σου εξηγήσω και να αναλύσω ότι γράφω καθώς οι σπουδές μου είναι παρομοιου τύπου,6οεσύ ξεκίνησες τις ειρωνείες.7ο σταματάω εδώ gt δεν θέλω να κλειδωθεί το θέμα, αα και ένα τελευταίο ένας απ τους πόλους και εγώ όπως σου είπαν και άλλοι σταματα την παραπληροφόρηση σου έχουν κάνει και άλλοι παρατηρήσεις δεν θες να το καταλάβεις τι να σου πω Σου έχουν πει και άλλοι εδώ μέσα ότι, αυτά που γραφεις και λες δεν υφίστανται κοινός κανεις παραπληροφόρηση για τα δικά σου αυθαίρετα δικαιώματα. Αναφέρομαι στους υπολοιπους πως ότι γράφω είναι από αξιόπιστες πηγες ότι δεν καταλαβαίνει κάποιος μπορεί να με ρωτήσει να του εξηγώ μεταφράζω στα ελληνικά αυτά που γράφω gt ορισμένα παιδιά ίσος να μην γνωρίζουν αγγλικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από yandr »

Μπορούμε να δούμε την ουσία σας παρακαλω;

Η απόδοση στα ελληνικά δεν είναι και η καλύτερη, αλλά η προσπάθεια του Ροδίτη τον τιμά και καλύτερα να εξετάσουν (όποιοι θέλουν) τα στοιχεία που παραθέτει παρά να συζητάμε επ' αόριστον για την ποιότητα της μετάφρασης.

Και δύο σχόλια:
  • Οι ψηφοφορίες μπορούν εύκολα να αλλοιωθούν οπότε μόνο ως ένδειξη μπορούν να ληφθούν
  • Αν αρχίσουν να παρατίθενται στοιχεία για οποιοδήποτε άλλο αεροσκάφος πλην των δύο που εξετάζονται, θα διαγράφονται.
Ευχαριστώ και ας επιστρέψουμε την ομαλή ροή του προγράμματος.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από Su-35 »

αιας έγραψε:
Su-35 έγραψε:Αια σε διαβάζω πάντα γιατί έχεις ενδιαφέρον και επιχειρήματα.
Επίσης διαβάζω πάντα με προσοχή όλα τα post των θεμάτων που έχω ανοίξει.
Ευχαριστω SU (ΑΑΑ! Κολακευεις επικινδυνα την ακατασχετη μπουρδολογια μου και θα επιτεθω με αυτην στο eurofighter vs f-35)


Έλα Αία, σε περιμένω εδώ να συζητήσουμε για ψευτο-stealth, αεροδυναμική, κόστος και συντήρηση υλικών ram, βαφές,dogfights,BVR,AESA, ηλεκτρονικά, κινητήρες, συστήματα αυτοπροστασίας, μπάντες ραντάρ και ότι άλλο γουστάρεις!Εικόνα

Εσυ με το F-35 είσαι;Εικόνα Εικόνα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από Su-35 »

Ροδίτη, για το better ραντάρ ενημέρωσε μας!Εικόνα Έλα, πλάκα κάνω...

Άμα έχεις κανά ξενόγλωσσο περιοδικό που λέει τίποτα για Ceasar η APG-81 γράψε...

Είμαι περίεργος να δω τι γράφουν και πoιο θεωρούν καλύτερο... !Εικόνα

ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από ratatoulis »

Ακόμα εξετάζω κάτι σχετικά με το eurofighter, με το f-35 ας ασχοληθούν άλλοι από τα πρώτα μου μηνύματα το αγνοώ Και θα το αγνοω και Στο Επόμενο αναβασθμισμενο του στάδιο, δεν ασχολούμαι με σαράβαλα τον αμερικανων, μήπως θέλετε να σας θυμίσω μιραζ vs f-16 block 52+; Κάτι αντίστοιχο θα γίνετε και με eurofighter vs f-35 είμαι πολύ περίεργος να παραθέσουν στοιχεια Του f-35 κάποια άτομα, σχετικά Με το να μπορούν να πλήξουν μαχητές όπως το eurofigther.(απίθανο βεβαια Γτ όπως λένε και κορυφαίοι αναλυτές εκ τον οποιον ο ένας ρώσος ανέμεσα σε αυτήν την ομάδα: Για το βομβαρδισμό μιας πόλης, επιλέξτε το F-35. Για το βομβαρδισμό μιας πόλης, την υπεράσπιση του εναέριου χώρου σας, τις μεταφορές αεροπλάνων και συνοδεια Κ. Λπ. Επιλέξτε το eyrofighter) Εικόνα
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από ratatoulis »

Σχετικά με Ceasar Και APG-81 οι γνώσεις μου περιορίζονται αλλα όχι σε βασικά πράγματα το 2007 κάτι έψαχνα βεβαια, σχετικά σε βρετανικά περιοδικά που έχω δεν αναφέρονται και πολλά, αλλα καλύτερα για να τα συγκρίνουμε πρώτα κατά την γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσουμε απ την ανάλυση του apg-77 (γιατί το λέω αυτό; Όσοι ξέρουν, θα καταλάβουν) Εικόνα
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από ratatoulis »

Πάντως οι αμερικανοι Λένε ότι Η apg-81 είναι μεγαλύτερη απ την Ceasar αν και εγώ άκουσα ότι είναι 700 χιλιοστά (αν θυμάμαι καλά) και τα 2 πάντως, τα βρετανικά υποστηρίζουν την Ceasar αν και εντάξει σαν συστήματα υπερέχει λίγο το apg-81 αλλα εντάξει παίζουν ρολο και αλλα ρε παιδιά. Εγω εχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι η απόδοση του Ceasar Θα είναι καλύτερη. Για πόλους λόγους και αν θέλετε μπορώ να τους αναλύσω πάντως έχω και κάτι στοιχεια που αφορούν ελλάδα και τουρκια αν αποκτήσουμε εμείς eurofigther και οι τούρκοι f-35 αν θέλετε σας τα παραθέτω πάντως είναι πιο θετικά τα πράγματα για εμας λενε οι ξενοι, αν και από ότι λένε δεν νομίζω ότι οι αμερικανοι θα αποδεσμευσοθν το apg-81 στην τουρκια κάτι τέτοιο λένε, τα έχω στα χερια μου αυτά τα στοιχεια.
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από aias »

Σου, ψηφισα τυφωνα γιατι, ειναι ευρωπαικο (δηλαδη δικο μας χα χα χα made in E.U.) , εχει πολιτικα ωφελη (που στην πραξη δεν τα ειδαμε ποτε αχ βαχ), ελπιζω οτι θα κερδισουμε σε τεχνογνωσια (δηλαδη η ιδιωτικη ΕΑΒ αρες μαρες), γιατι χρειαζομαστε αναχαιτιστικο και οχι βομβαρδιστικο (αν και η αεροπορια θελει να αναπληρωσει βομβαρδιστικα F4,A7,) γιατι F22 δεν μας δινουν (και αν μας δωσουν δεν εχουμε λεφτα να τα παρουμε) και η δυση αγοραζει για εναερια υπεροχη ΕF2000 βλπ βρετανια, ιταλια (αν και αγοραζουν και το F35), γιατι η εξελιξη του aesa και οπλα μ. Β. Και κ. Τ. Λ. Θα το Καθιερωσουν σαν κορυφαιο μαχητικο (μονο που οι 4 χωρες της κοινοπραξιας εχουν 4 γνωμες για την εξελιξη και το κοστος της... Ωχ ωχ ωχ... Βλεπω να πληρωνουμε εμεις το aesa και την εξελιξη) αληθεια αυτο το aesa σε ποια μαχητικα θα μπει αφου οι παραγγελιες εκλεισαν ολες Για την Υπαρχουσα εκδοση; Το ψηφιζω για την απεξαρτηση της χωρας (εοκ και νατο το ιδιο συνδικατο;) τυφωνας γιατι οι μελετες που ποσταρει ο ροδιτης το βγαζουν καλυτερο (αν και ολα τα στοιχεια προερχονται κατα εκτιμηση η απο διαφημιστικα των εταιρειων, ακομα και οι καταξιωμενοι αναλυτες ειναι στο ναι μεν αλλα... ) γιατι αν θες να βομβαρδισεις μια πολη παρε f35 αν θες εναερια υπεροχη παρε τυφωνα (αν και αυτο το διαβασα το 2003 πρωτη φορα και πολλα εχουν αλλαξει), γιατι ειναι πιο ευελικτο σε dogfight (αν και με τα σκοπευτικα στην κασκα ο πυραυλος που τρως ειναι πιο ευελικτος), γιατι Το f35 ειναι στελθ γιαλατζι, το αρχικο σχεδιο ηταν διαφορετικο και οπτικα (αν και οι υποστηρικτες λενε πως δεν χρειαζεται να εισαι αορατος σε εμπλοκη, απλα χρειαζεσαι το αρχικο χρονικο πλεονεκτημα) , γιατι η συντηρηση και το πλυσιμο του στελθ θα κοστιζει ενα αεροπλανο , θα υπαρχουν 2 κεντρα Συντηρησης για την ευρωπη τουρκια, ιταλια, αλλα ουσιαστικα μονο οι αμερικανοι θα ξερουν τι θα γινεται εκει (αν και το κοστος συντηρησης και πτησης Του τυφωνα εκανε μεχρι και την αγγελα να βγαλει τις ζαρτιερες της αν και μας το πλασαρει σαν ιδανικη λυση) , λιατι ο τυφωνας εχει δυναμη στους κινητηρες και σουπερ κρουαζιερα θα μας παει (αν και δεν ξερω ποτε θα τους εξελιξει γιατι οι υπαρχοντες βολευουν την κοινοπραξια αλλα σε 10 χρονια εμεις θα ψαχνομαστε σημ. Η L.M. Εχει ηδη βγαλει supercruise για το f16 Αρα και για το f35) γιατι σε συστηματα αυτοπροστασιας ο τυφωνας εχει κορυφαιο (πανε στον αμερικανο με σοβαρη προταση και οχι μαιμουδιες και μιζες και αυτος κοτυφαιο θα σου δωσει) γιατι το f35 το πολεμουν ακομα και οι αμερικανοι (φυσικα αφου στο βασιλειο του καπιταλισμου η εταιρεια του εκλεισε συμβολαια μονο με την μακετα, ελεω f16 βεβαια και τους αφησε σχεδον ανεργους τους υπολοιπους), γιατι ειναι το δημοφιλεστερο VS εδω και χρονια σε αεροπορικα θεματα και ο τυφωνας εχει συμαχους παντου (αν και αυτοι που τον υποστηριζουν εχουν και f35 Οποτε το vs ειναι φιλολογικο η θελουν να αρπαξουν συμβολαιο οποτε το vs ειναι αχρηστο γιατι συνηθως αντιπαλος του Τυφωνα ειναι το φ15, ο γρυπας και η τιμη του και οχι το f35 (και αλλο ελληνικο παραδοξο μονο Σε εμας το vs εχει σημασια γιατι ειμαστε παγκοσμια η μονη αεροπορια που θα φερει τα δυο μαχητικα πραγματικα αντιμετωπα σε αληθινες συνθηκες) , γιατι φιλε ροδιτη Ουσιαστικα δεν μπορουμε να εχουμε στοιχεια μονο επιχειρηματα που βασιζονται σε δημοσιευματα και εικασιες ειδικων (σεβαστες βεβαια) ... Και τελος γιατι γραφω μιση ωρα υπερ του ΤΥΦΩΝΑ (f**k)
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από ratatoulis »

Ναι Αια σε θεωρητικό επίπεδο το ΕΦ-2000 Typhoon υπερισχύει σε τεχνολογία και Μαχητικότητα, και σίγουρα τα αρχεία που σας παραθέτω είναι αξιόπιστα, αν και οι τούρκοι θα καθυστερήσουν αρκετά να πάρουν το f-35 ανυπομονώ να δω real καταστάσεις μεταξύ αυτόν τον 2, βεβαια το ποιος θα είναι νικητής αυτό δεν και δύσκολο να το καταλάβουμε... Εικόναο σχεδιασμός η ποιότητα η πιο ανεπτυγμένη οροφή το καθιστά στην πρώτη γραμμή τον καλυτερων μαχητών του κόσμου...
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από ratatoulis »

αιας έγραψε: αληθεια αυτο το aesa σε ποια μαχητικα θα μπει αφου οι παραγγελιες εκλεισαν ολες Για την Υπαρχουσα εκδοση;
τι ακριβώς εννοείς; Εικόνα

Anonymous

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από Anonymous »

roditiis_1988 έγραψε: Γτ όπως λένε και κορυφαίοι αναλυτές εκ τον οποιον ο ένας ρώσος ανέμεσα σε αυτήν την ομάδα: Για το βομβαρδισμό μιας πόλης, επιλέξτε το F-35. Για το βομβαρδισμό μιας πόλης, την υπεράσπιση του εναέριου χώρου σας, τις μεταφορές αεροπλάνων και συνοδεια Κ. Λπ. Επιλέξτε το eyrofighter) Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από Su-35 »

ratatoulis έγραψε:
αιας έγραψε: αληθεια αυτο το aesa σε ποια μαχητικα θα μπει αφου οι παραγγελιες εκλεισαν ολες Για την Υπαρχουσα εκδοση;
τι ακριβώς εννοείς;Εικόνα


Εννοεί οτι θα μπει στην Tranche 4 της Ελλάδας!Εικόνα
Πάντως Αία να ξέρεις ότι το Caesar θα μπορεί να τοποθετηθεί ως retrofit (αναβάθμιση) και στα 707 αεροσκάφη των τριών πρώτων Tranche.

Anonymous

Εurofighter vs F-35

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι εχεις δικιο, ο προβληματισμος μου αφορα το κατα ποσο οι σημερινοι χρηστες θα θελουν να Προβουν Σε δαπανηρη Αναβαθμιση, σε οικονομικη κριση και απαξιωση γενικα των αμυντικων δαπανων, Ενος κορυφαιου ρανταρ που αυτους τους καλυπτει,(ισως γι αυτο η κοινοπραξια εξελιξε εντελως καινουργιο aesa και οχι το γαλικο;)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες