Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νικος

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Νικος »

Γεια σας παιδια, η ειδικοτητα του σιτιστή τι εμπεριεχει; Απαλασσεται απο σκοπιες περιπολους κλπ ή κανει κατι καποιες φορες
Kwstas

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Kwstas »

Ξέρει κάποιος τι περιλαμβάνει η εκπαίδευση για την ειδικότητα του διαβιβαστή-οδηγού αυτοκινήτου;
marios2019
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2018 10:36 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από marios2019 »

Η ειδικότητα μου είναι ειδικός επιστήμονας!
V.Geo.Beckito

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από V.Geo.Beckito »

Ο φίλος σου που πήγε με την ειδικότητα μάγειρα στην ΕΛΔΥΚ σε ποιό στρατόπεδο ήταν; Γνωρίζεις;
V.Geo.Beckito

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από V.Geo.Beckito »

Όλη μέρα εξοδούχοι θα είναι. Η μόνη τους αρμοδιότητα και υπευθυνότητα που έχουν είναι να επιβλέπουν κάποια πράγματα στα μαγειρία και να φέρνουμ εις πέρας τα κσθηκοντά τους στον χώρο ευθύνης τους που είναι τα μαγειρία. Ζωάρα κάνουν όλοι οι μάγειρες.Ήμουν στο νησί από τον Μάρτιο του 2010 μέχρι και τον Σεπτέμβρη του 2010. Φοβερή εμπειρία και οι εγκαταστάσεις τους οι καλύτερες!!
LvG

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από LvG »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν γνωρίζω αρκετά μόνο από όσα έχω ακούσει ότι μπορείς να εκτίσεις τη θητεία σου σε κάποιο γραφείο μέσα στο στρατό. Η ερώτησή μου είναι πάει ανάλογα τα τυπικά προσόντα; Για παράδειγμα αν έχεις 2 μεταπτυχιακά και διδακτορικό θα μπεις σε γραφείο; Ή αν είσαι δικηγόρος για παράδειγμα λόγω κάποιας ειδικότητας;

Ευχαριστώ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Αναλόγως το τι έχεις σπουδάσει, αν πχ έχεις μεταπτυχιακό σε κλάδο Πληροφορικής πας στο Σώμα Έρευνας-Πληροφορικής, αν είσαι Αρχιτέκτων-Πολιτικός Μηχανικός σε γραφείο στο Μηχανικό -μπορεί και σε μονάδα-.

Παίζει ρόλο και τι ειδικότητα έχεις, υδραυλικοί-μηχανολόγοι-τεχνικοί και μηχανοτεχνίτες πάνε σε Λόχους Διοίκησης για υποστήριξη σε μέσα και υποδομές μονάδών, το ίδιο και οι μάγειρες.
Ιωάννης Κακαφλίκας

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Ιωάννης Κακαφλίκας »

Παρακαλώ θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Ενώ ο γιος μου είναι γιατρός και προσκόμισε στου Ρούφ το πτυχίο της ιατρικής, στο σημείωμα κατάταξης τον κάλεσαν σε μονάδα υλικού πολέμου, από λάθος όπως του είπε ο ίδιος ο διοικητής. Πώς θα μπορέσει να αλλάξει σε Υγειομομικό;
Γιαννης

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Γιαννης »

Μου δώσαν την ειδικότητα οπλίτης μαχητής γνωρίζει κανείς τι είναι ;
mike00
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2020 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από mike00 »

Ποιες ειδικότητες θεωρούνται κρίσιμες?
johnanon15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2020 7:48 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από johnanon15 »

Γεια σας. Μήπως θα μπορούσατε να μου αναφέρετε ποιες ειδικότητες (στρατιωτών) υπάρχουν στο πεζικό. Στα τεθωρακισμενα και το πυροβολικό είναι οι ίδιες; Το Σας ευχαριστώ
Kostas

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα σας. Πρόκειται να καταταγω στις επόμενες ΕΣΣΟ και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την κατάταξη. 1. Πας καταθειαν στην μονάδα; Ή ισχυει οτι παρουσιαζεσαι καπου πρωτα για 2-3 μέρες;

2. Η συνολική διάρκεια της εκπαίδευσης ποια ειναι;(αρχικη και εδικοτητα)

3. Επισης με βεβαιωση αποφοιτησης απο ΙΕΚ μαγειρικης μπορεις να δηλώσεις για μαγειρας; Πρεπει να εχω το χαρτι μου μαζι; Το δηλώνω καπου πριν ή αφου παρουσιαστώ;

Alexander 25

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Alexander 25 »

Καλημερα στην ομάδα... Θα ηθελα ακριβως να μάθω τι ειδικοτητες υπάρχουν στον ΣΞ; ... Το καταλαβαίνω οτι αυτοί σου δίνουν την ειδικότητα αλλα θα ηθελα να μάθω ποιες ειναι οι ειδικοτητες... ; Οποιος ξέρει ας στείλει. Ευχαριστω.
Davarick
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2021 7:42 pm
Τοποθεσία: In domo mea
Ενδιαφέροντα: (Κοινωνικές/Φιλοσοφικές)Συζήτησες
Επάγγελμα: Ελεύθερος Επαγγελματίας
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Davarick »

Καλησπέρα,Εχω μια ερωτηση και αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων. Εμενα δεν με εχουν καλεσει ακομα, οποτε δεν παρουσιαζομαι πουθενα. Ομως με τραβηξε κατι την προσοχη μου. Υπαρχει ειδικοτητα οπλουργου στον στρατο; Και αν ναι πρεπει να εχει, απο πριν, τελειωσει καποια σχολη ο στρατιωτης ή υπαρχει εκπαιδευση στον στρατο;

Εχω ακουσει οτι υπαρχει αλλα ειναι μονο για εποπ ή μονιμους υπαξιωματικους (;).

[Συγνωμη για τους ανυπαρκτους τονους αλλα το σημειο εκεινο στο τηλεφωνο δεν πιανει καλα].

Ευχαριστω😊

«ομοιούσθαι Θεώ κατά το δυνατόν ανθρώπω»Πλάτων
«Έχω διαταχθεί να γίνω Θεός» Επιτάφιος Μ. Βασίλειος
Fsasa

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Fsasa »

Δεν υπάρχει για φαντάρο τέτοια ειδικότητα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης