Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mmike
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2016 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από mmike »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι με τη Β εσσο 2017 στην Αυλώνα, διαβιβάσεις. Ξέρει κάποιος τι γίνετε μετά το κέντρο; Σε τι ειδικότητες χωρίζονται οι διαβιβάσεις; Από άλλους ακούω οτι μετά πρέπει να πας Χαϊδάρι και από άλλους το αντίθετο.
Σταμάτης

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Σταμάτης »

Θα ηθελα να μαθω τι σημαινει τα αρχικα ΤΕΧΑΠ πηρα μεταθεση για αθηνα και ειμαι σωμα υγειονομικού
Δημήτρης98

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Δημήτρης98 »

Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχει 3 μέρες που ορκίστηκα στο ΚΕΕΔ κ τώρα με πήραν ως τουφεκιοφορο στην Ε ΜΚΔ (5 μοίρα καταδρομών) μπορεί να μου πει κάποιος τι ακριβώς ειδικότητα είναι αυτή ς
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Private Panikas »

ΤΕΧνικός ΑΠοθηκάριος
Στρατιοτης 620

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Στρατιοτης 620 »

Τι ειναι η ειδικοτιτα του πολυβολητη απολυθηκα και μου δοσαν αυτη την ιδικοτιτα και δεν 3ερω τη κανεις
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Cross »

Καλημέρα. Ο τυφεκιοφορος, θεωρειται βυσματική ειδικότητα; Γιατι διαβασα πιο πανω, οτι παιζουν πολλες μεταθεσεις στην συγκεκριμενη ειδικοτητα.
stratiotis

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από stratiotis »

Ειδικοτητες απο Υγειονομικό;
Αλαντίν

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Αλαντίν »

δυλ και λυλ τι ακριβώς είναι;
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Αλαντίν έγραψε:δυλ και λυλ τι ακριβώς είναι;


ΔΥΛ (Δεκανέας Υπηρεσίας Λόχου) ΛΥΛ (Λοχίας Υπηρεσίας Λόχου)

Εν ολίγοις είναι υπηρεσίες, όπως οι σκοπιές, περίπολο, μαγειρεία κλπ... Απλά ΛΥΛ, λογικά και ΔΥΛ, είσαι για μια εβδομάδα, δεν βγαίνεις εξοδούχος, είσαι υπεύθυνος για πολλά καθαριότητες, φροντίζεις ο λόχος σου να είναι στην ώρα του για την αναφορά και άλλα πολλά, βγαίνεις για έφοδο κλπ... Αλλά ευχαριστιέσαι ύπνο, ειδικά αν είσαι στο τέλος της θητείας σου που ξέρεις πως πρέπει να γίνουν όλα, θα γουστάρεις πολύ! Στο λέω από προσωπική πείρα.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Αργυρης
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 16, 2018 11:09 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Αργυρης »

Είμαι 16 ακόμα αλλά μου αρέσει ο στρατός. Ποιες θέσεις ειναι καλές στο θέμα της καλής προετοιμασίας και της πολεμικής ετοιμοτητας; αν περάσω από πανελλήνιες σε κάποια στρατιωτική σχολή θα κάνω την θητεια; αν δεν περάσω από τις πανελλήνιες μπορώ να μείνω στον στρατό αφού τελειώσω την θητεια μου;
Μιχάλης

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλησπέρα σας. Γίνεται να αλλάξω ειδικότηα στον στρατό; Ευχαριστώ.
ΛεΠουλ

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από ΛεΠουλ »

Φίλε αν έχει μπει είδη στο σύστημα από το ΓΕΣ ούτε με βύσμα δεν αλλάζει... Εμένα με βάλανε μάγειρα που δεν μου αρεσει και πολύ .. Θα προτιμούσα να με Τ/Φ.. Κοίτα να έχεις καλή παρέα κι απόλαυσε το απλά ..
Κώστας

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι πτυχιούχος οικονομικών. Μπορώ να αποκτήσω ειδικότητα σχετική με τον κλάδο μου καταθέτοντας το πτυχίο μου στην μονάδα που υπηρετώ; Ευχαριστώ πολύ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Αν είσαι τυχερός ή έχεις κατάλληλο βύσμα, μπορεί να σε βάλουν σε υπηρεσία που ασχολείται με τα οικονομικά επιπέδου Μεραρχίας.

Ένας στη σειρά μου με πτυχίο-μεταπτυχιακό στα Οικονομικά έκανε όλη τη θητεία του στη Σχολή Αξιωματικών Οικονομικού στον Ταύρο Αττικής, με βύσμα φυσικά, όντας παιδί στρατιωτικών του Οικονομικού Σώματος.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από JimA »

Γεια σας παιδια. Εγω στο κεεδ πηρα την ειδικοτητα ηλεκτροτεχνιτης τροχοφορων οχηματων μια ειδικοτητα που θελω να αλλαξω παση θυσια. Ξερει κανεις αν γινεται τροπους κλπ?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης