Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Pargalatsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2016 12:27 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Pargalatsos »

Μάγκες απ' ότι έχω καταλάβει όλες αυτές οι ειδικότητες κλπ είναι του κώλου τα εννιάμερα, πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού και μεταπτυχιακό έδωσα όταν έκοψα την αναβολή, είμαι μηχανικός με 5+ χρόνια προϋπηρεσίας σε κατασκευαστική και το χαρτί μου ήρθε για "Πεζικό", ενώ για παράδειγμα ς' ένα γνωστό μου με μόνο το πτυχίο απ' το ίδιο τμήμα, χαμηλότερη βαθμολογία, προϋπηρεσία μηδέν κλπ του είχε έρθει για "Τεχνικό"!Επίσης απ' ότι κατάλαβα ο πρώτος μήνας είναι ίδιος για όλους και μετά ο καθένας βάζει το βύσμα του και ότι κάτσει!

Οπότε τι το κουράζουμε;

Ας ελπίσουμε ότι σαν προστάτης που είμαι και δικαιούχος κατ' εξαίρεση μετάθεσης θα μπορέσω (μέσω βύσματος φυσικά, εκεί καταντήσαμε) να πάω στο τμήμα του Τεχνικού που θέλω...

Αλλά από τη στιγμή που ούτε τις μεταθέσεις για κοινωνικούς λόγους δε λογαριάζουν, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι το σταυρό μου!

Άβαταρ μέλους
GoldEye
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 2:34 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από GoldEye »

vectorone έγραψε:Δεν μπορεις να γινεις μονιμος στρατιωτης (να μονιμοποιηθεις δηλαδη απο κληρωτος). Πηγαινε ΣΜΥ ή Ευελπιδων με Πανελληνιες. Εγω εαν ειχα το μυαλο και το σθενος να διαβασω για τις εξετασεις, αυτο θα εκανα.

Στο σχολείο είχαμε πιάσει συζήτηση με καθηγητή μια μέρα και είχε αναφέρει πως γίνετε να γίνει μόνιμος στρατιώτης αλλά ο βαθμός σου φτάνει μέχρι ένα σημείο. Ενώ αν μπεις από σχολή μπαίνεις ανθυπολοχαγός απευθείας. Δε ξέρω αν ισχύουν 100% αυτά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
messi

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από messi »

με την αλλη εσσο μαλλον θα παω στρατο γινεται να γινω οπλουργος η πυροτεχνουργος?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυτές οι 2 ειδικότητες που σε ενδιαφέρουν δίνονται κατά κόρον σε μόνιμους μόνο οπότε κατά 99,9% δυστυχώς όχι.
messi

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από messi »

thanks dyk για κληρωτους τιποτα; καποια αντοιστοιχοι με ιδια εκπαιδευση?

για να μπορουμε να ριχνουμε βολες με διαφορα οπλα

αλλα μου αρεσε και η ιδεα να γινω χειριστης χωματουργικων εργων αλλα δεν εχω καποια αδεια οτι γνωριζω

γινεται να την διαλεξω

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι δυστυχώς. Σαν κληρωτός θα μάθεις τα χαρακτηριστικά του τυφεκίου σου, ίσως να σας μάθουν επίσης τα χαρακτηριστικά του πιστολιού Colt M1911 των 0.45 ιντσών (θα το ακούσεις σαν 45άρι), θα κάνετε βολές με τα αντίστοιχα όπλα, λύσιμο, δέσιμο και τίποτα παραπάνω.

Το ίδιο ισχύει και αν σου δώσουν κάποια ειδικότητα βαρέων όπλων όπως Ολμιστής, Πολυβολητής, Χειριστής Α-Τ κλπ ίσως αν είσαι τυχερός να κάνεις βολή και με κάποιο από τα αντίστοιχα.

George

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από George »

Καλησπέρα μάγκες. Επειδή δεν έχω ιδέα θελω να ρωτησω: τι είναι η ειδικότητα τυφεκιοφόρος; Δλδ μαθαίνουμε το οπλο, αυτό; Θεωρείται "εύκολη"; Και που λανε για σπεν οι τυφεκιοφόροι;

Ευχαριστώ...

Ετοιμοπόλεμοι

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Ετοιμοπόλεμοι »

Μάγκες θέλω βοήθεια.Πήρα μετάθεση με τον κολλητό μου για γρεβενα 586.

Ο ένας έχει ειδικότητα τυφεκιοφόρος και ο άλλος γραφέας.

Ο τυφεκιοφόρος (η δική μ) τι μαθαίνει;

Βασικά αυτό που μας νοιάζει, που θα πάει για ειδικότητα ο καθένας;

Ευχαριστουμε...

gio

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από gio »

Καλησπερα! Εχω επιλεγει στο πεζικο και παρουσιαζομαι Α ΕΣΣΟ στη Λαμια στο Κ. Ε. Υ. Π. Τι ειδικοτητες μπορω να παρω απο κει; Ευχαριστω πολυ!
Γιώργος

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παιδιά ποιες από τις ειδικότητες παλιά που ήταν 24μηνο δεν υπάρχουν σήμερα γενικά αλλά αυτές που δεν έχουν κληρωτοι?
Petroskou

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Petroskou »

Καλημερα σας.. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση μπας και γνωρίζετε.. Λοιπόν εχω προγραμματισει αδεια για σοβαρότατο λογω κα ι εγκριθηκε. Εν ολιγοις θα λειπω απο 15 μεχρι 27 φλεβαρη. Τοτε εμαθα απο ενα παιδι οτι ξεκιναει το εκε. Εμενα δεν μου μ πανε κατι τελος παντων. Αλλα και να μου ελεγαν δεν θα πήγαινα λογω της σοβαροτητας της άδειας... Εγω τωρα θα μπω σε επομενο εκε; θα εχει βασικα; για απολυομαι 13 Μαιου. Αν τυχει και δεν παω καθολου εκε, πειραζει; υπαρχει δηλαδη περιπτωση να απολυθω και να με φωναξουν καποια φαση και να με πουν πρέπει να κανω εκε;
gr_ar

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από gr_ar »

Petroskou έγραψε:Καλημερα σας. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση μπας και γνωρίζετε. Λοιπόν εχω προγραμματισει αδεια για σοβαρότατο λογω κα ι εγκριθηκε. Εν ολιγοις θα λειπω απο 15 μεχρι 27 φλεβαρη. Τοτε εμαθα απο ενα παιδι οτι ξεκιναει το εκε. Εμενα δεν μου μ πανε κατι τελος παντων. Αλλα και να μου ελεγαν δεν θα πήγαινα λογω της σοβαροτητας της άδειας... Εγω τωρα θα μπω σε επομενο εκε; Θα εχει βασικα; Για απολυομαι 13 Μαιου. Αν τυχει και δεν παω καθολου εκε, πειραζει; Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να απολυθω και να με φωναξουν καποια φαση και να με πουν πρέπει να κανω εκε;


Θα πας με την επόμενη σειρά, έχεις ακόμα μέχρι να απολυθείς, σε παίρνει για πολλά ΕικόναΕικόνα

Petroskou

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Petroskou »

Αμ πως θα παω; θα γίνει και Μαρτιο π. χ; μετά απριλιο ειναι τα γκρουπ και μετα μαιο απολυομαι... Αρα; Στο Καλπακι Ιωαννινων υπηρετώ και το εκε γινεται στο Περαμα ιωαννινων.
gr_ar

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από gr_ar »

Petroskou έγραψε:Αμ πως θα παω; Θα γίνει και Μαρτιο π. Χ; Μετά απριλιο ειναι τα γκρουπ και μετα μαιο απολυομαι... Αρα; Στο Καλπακι Ιωαννινων υπηρετώ και το εκε γινεται στο Περαμα ιωαννινων.


Δεν γίνεται να απολυθείς χωρίς το ΕΚΕ και ούτε γίνεται να σε ξανά καλέσουν, τώρα το πως θα πας... Μην σε απασχολεί και πολύ. Δεν είναι στο χέρι σου και δεν πρόκειται να σε ρωτήσουν κιόλας.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες