Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπέρα ! Μου βγήκε στη στρατολογια ότι παρουσιάζομαι τωρα το Μάρτιο στην Αρτα, στο πεζικο ειναι καλα εκει ; Επίσης τι ιδικοτητες μπορω να πάρω απο το πεζικο ; Εχω τελειώσει και παιδαγωγικό, θα παίξει κάποιο ρόλο ;


Ολμιστής, πολυβολητής, αντιαρματιστής (η πρώην ειδικότητα μου, και η καλύτερη του Πεζικού), και... Τυφεκιοφόρος, όπου είναι και η πιο σύνηθες να αποδίδουν σε στρατιώτες. Για το πεζικό είμαι μηχανή απο γνώσεις, ότι θέλεις με ρωτάς. Τέλος, δεν θα παίξει ρόλο αυτό που έχεις τελειώσει, ίσως σε χώσουν σε κανά γραφείο (συνήθως 1ο), ως γραφέα. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Δημήτρης

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Τέλεια ευχαριστώ πολυ ! Κατι ακόμη.. Ξέρεις μήπως ποια ειναι η καλύτερη μονάδα στην Αλεξανδρουπολη.. Για πεζικο παντα !
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Δημήτρης έγραψε:Τέλεια ευχαριστώ πολυ ! Κατι ακόμη. Ξέρεις μήπως ποια ειναι η καλύτερη μονάδα στην Αλεξανδρουπολη. Για πεζικο παντα !


534 ΕΤΠ (ειδικό τάγμα προκαλύψεως) όπου πηγαίνουν εκεί στρατιώτες απο μονάδες της Αλεξανδρούπολης και των Φερών, που ανήκουν στην 31 Μ/Κ ταξιαρχία Πεζικού.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από blood »

Καλα εμας παντως στρατο μας ειχαν ειδικοτητα αλλο ο καθενας ειχε αλλη ειδικοτητα και οχι αυτο που μας ελεγαν οτι ειχε ο καθενας μαςΕικόνα
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από samloxias »

Υπάρχουν πολλές ειδικότητες και προστίθενται και άλλες Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GoldEye
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 2:34 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από GoldEye »

Ποια είναι τα κριτήρια για να σε βάλουν σε κάποια ειδικότητα;
When nothing goes right,go left
Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από blood »

GoldEye έγραψε:Ποια είναι τα κριτήρια για να σε βάλουν σε κάποια ειδικότητα;
Τυχαια σε βαζουν τουλαχιστον ετσι εκανα σε εμας π. Χ ειχαν βαλει καποιον ειδικοτητα οδηγο και δεν ειχε διπλωμα οτι να ναιΕικόνα Επισης δεν θα κανεις την ειδικοτητα που θα αναγραφει αλλα τα παντα οτι να να ναιΕικόνα
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
Άβαταρ μέλους
GoldEye
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 2:34 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από GoldEye »

bruce lee έγραψε:
GoldEye έγραψε:Ποια είναι τα κριτήρια για να σε βάλουν σε κάποια ειδικότητα;
Τυχαια σε βαζουν τουλαχιστον ετσι εκανα σε εμας π. Χ ειχαν βαλει καποιον ειδικοτητα οδηγο και δεν ειχε διπλωμα οτι να ναιΕικόνα Επισης δεν θα κανεις την ειδικοτητα που θα αναγραφει αλλα τα παντα οτι να να ναιΕικόνα
Έχω ακούσει ότι γίνετε να οδηγήσεις στο στρατό και να μην έχεις δίπλωμα. Και μόλις τελειώσεις τον στρατό σου δίνουν δίπλωμα. Έγινε σε έναν γνωστό μου. Μια φορά τον είχε σταματήσει η αστυνομία και μόλις είδαν το δίπλωμά του τον αφήσανε ελεύθερο :P Δε ξέρω τι φάση.
When nothing goes right,go left
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

GoldEye έγραψε:Έχω ακούσει ότι γίνετε να οδηγήσεις στο στρατό και να μην έχεις δίπλωμα. Και μόλις τελειώσεις τον στρατό σου δίνουν δίπλωμα. Έγινε σε έναν γνωστό μου. Μια φορά τον είχε σταματήσει η αστυνομία και μόλις είδαν το δίπλωμά του τον αφήσανε ελεύθερο :P Δε ξέρω τι φάση.


Το στρατιωτικό δίπλωμα ισχύει ΜΟΝΟ για τα στρατιωτικά οχήματα και αφορά αυστηρά την διάρκεια της θητείας και μόνο.

Δεν ισχύει στην πολιτική ζωή και ούτε σου δίνουν κάποιο δίπλωμα μετά το πέρας της θητείας σου.

Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από blood »

Παλι νοομιζω ομως εδινε διπλωμα ο στρατος δεκατετια 80 πχ γιατι ο πατερας μου μου λεει οτι εκει το εγαλε το διπλωμα

Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Τα διπλώματα του στρατού σταμάτησαν να έχουν ισχύ και στην πολιτική ζωή από το 1996 περίπου.

Ωστόσο ας επανέλθουμε στο θέμα μας διότι για τα διπλώματα του στρατού υπάρχει ξεχωριστό νήμα.

Άβαταρ μέλους
ggiwrgos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 3:16 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από ggiwrgos »

Παιδιά γνωρίζει κάποιος τι ειδικότητες υπάρχουν στο Π. Ν. (εψαξα αλλά δε βρήκα πιο σχετικό θέμα)
Νίκος

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση ήθελα να κάνω.μπαίνω 7 Μαρτίου Πολεμική Αεροπορία στην Τρίπολη 124 ΠΒΕ και ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω τελειώσει με την σχολή μου αλλα ακόμα δεν έχω οκριστεί επίσημα. Έχουμε ορκωμοσία 18 Μαρτίου αλλά επειδή θα είμαι στην βασική εκπαίδευση την ανέβαλα (μιας και θέλω να είμαι παρών στην ορκωμοσία μου, μια φορά ορκιζόμαστε :P) και θα ορκιστώ Ιούλιο. Έχω βεβαίωση σπουδών απο την γραμματεία της σχολής μου που γράφει ότι πληρώ τις προϋποθέσεις πτυχίου και εκρεμμεί μόνο η ορκωμοσία μου. Υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποια ειδικότητα, ή κάποιο πόστο σχετικό με την πληροφορική;(τελειώσα Επιστήμη Υπολογιστών στο Ηράκλειο). Ανάλογα βέβαια με το που θα είναι η μετάθεση μου.

Επίσης με 10 βαθμούς μυωπία υπάρχει περίπτωση να με βάλουν άοπλο;

Άβαταρ μέλους
GoldEye
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 2:34 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από GoldEye »

Για να γίνεις μόνιμος στρατιώτης τι χρειάζεται να έχεις;

EDIT: Εννοώ, χρειάζεται κάποια σχολή ή κάτι τέτοιο;

When nothing goes right,go left
vectorone
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Κερατσινι
Επάγγελμα: Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από vectorone »

Νίκος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση ήθελα να κάνω.μπαίνω 7 Μαρτίου Πολεμική Αεροπορία στην Τρίπολη 124 ΠΒΕ και ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω τελειώσει με την σχολή μου αλλα ακόμα δεν έχω οκριστεί επίσημα. Έχουμε ορκωμοσία 18 Μαρτίου αλλά επειδή θα είμαι στην βασική εκπαίδευση την ανέβαλα (μιας και θέλω να είμαι παρών στην ορκωμοσία μου, μια φορά ορκιζόμαστε :P) και θα ορκιστώ Ιούλιο. Έχω βεβαίωση σπουδών απο την γραμματεία της σχολής μου που γράφει ότι πληρώ τις προϋποθέσεις πτυχίου και εκρεμμεί μόνο η ορκωμοσία μου. Υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποια ειδικότητα, ή κάποιο πόστο σχετικό με την πληροφορική;(τελειώσα Επιστήμη Υπολογιστών στο Ηράκλειο). Ανάλογα βέβαια με το που θα είναι η μετάθεση μου.

Επίσης με 10 βαθμούς μυωπία υπάρχει περίπτωση να με βάλουν άοπλο;



Δεν μετρανε τα χαρτια, μονο εαν εχεις κανενα βυσμα να σε βολεψει σε αντιστοιχη θεση. Με 10 βαθμους μυωπια ξεχνα το οπλο. Οδευεις προς το Ι4 με τοση μυωπια.

GoldEye έγραψε:Για να γίνεις μόνιμος στρατιώτης τι χρειάζεται να έχεις;

EDIT: Εννοώ, χρειάζεται κάποια σχολή ή κάτι τέτοιο;



Δεν μπορεις να γινεις μονιμος στρατιωτης (να μονιμοποιηθεις δηλαδη απο κληρωτος). Πηγαινε ΣΜΥ ή Ευελπιδων με Πανελληνιες. Εγω εαν ειχα το μυαλο και το σθενος να διαβασω για τις εξετασεις, αυτο θα εκανα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης