Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
trela21

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από trela21 »

ασχετο αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος τις ειδικοτητες για το σωμα υλικου πολεμου. ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Φροντιστής (αποθηκάριος) και οδηγός είναι δύο.
Anonymous

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας παιδιά. Πρίν από 3 ημέρες ενημερώθηκα ότι έλαβα ειδικότητα Διαχειριστή και πως θα πάω στο Πλοίο Μεταφοράς Πυρομαχικών Έβρος στη Σαλαμίνα. Ξέρει κάποιος γενικά τι παίζει σαν ειδικότητα και πως θα είναι το μέσα έξω; Επίσης γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες θα κάτσω στο ΚΕ. ΠΑΛ για να ειδικευτώ; Ευχαριστώ πολύ.
Anonymous

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παλικαρια! Μου ηρθε χαρτι για να μπω 11/2/2009 αυλωνα και λεει πεζικο οδ. Ερπ. Οπλ. Ξερει κανενας μαγκας να μου πει τι συμαινει; Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Οδηγός Ερπιστριοφόρου τα δύο πρώτα.
jimis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 8:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από jimis »

Πεδια τι ακριβως κανει ο σιτιστης; Ποια ειναι η δουλεια του; Εχει λουφα;
Rojoblanco
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 10, 2008 9:57 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Rojoblanco »

Βασικες ασχολιες του σιτιστη...
- να παραλαμβανει κ να τοποθετει στις αποθηκες κατα ειδος τα διαφορα τροφιμα που προμηθευεται η μοναδα του...
- να ξερει τι ακριβως βρισκεται στις αποθηκες με απογραφες καθε φορα οπου κανει παραλαβη-αποθηκευση...
- να συνενοειται με τον μαγειρα κ να τον προμηθευει με τα καταλληλα υλικα αναλογα και με το μενου της επομενης ημερας (πχ να βγαζει τα φασολια απο την προηγουμενη μερα για να μουλιασουν σε νερο ολο το βραδυ) και να ξερει τι παιρνει ο μαγειρας εκτακτα κατα την διαρκεια της μερας απο τις αποθηκες κ τα ψυγεια...
- να κανει τις εβδομαδιαιες παραγγελιες τροφιμων στους προμηθευτες σε συνεργασια παντα με τον μαγειρα (για ποσοτητες κλπ)

- να μην λουφαρει κ να μην κοιμαται με αποτελεσμα να μην μπορει ο μαγειρας να ξεκλειδωσει την αποθηκη τροφιμων για να μαγειρεψει το συσσιτιο... :P :P :P

Αυτα ειναι τα βασικα που θυμαμαι απο τους σιτιστες οταν εκανα την θητεια μου... Ημουν κ μαγειρας οποτε ειχα στενη επαφη με την συγκεκριμενη ειδικοτητα...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Αν και βασικός ρόλος είναι αυτός που ανέφερε ο rojoblanco, υπάρχει πιθανότητα να είσαι και βοηθός (ή υπεύθυνος) σε αποθήκες ιματισμού (στολές, εξαρτήσεις)-οπλισμού.
jimis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 8:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από jimis »

Σας ευχαριστο πολυ για τιν απαντισης που μου δωσατε! Κατι αλλο; Αυτα που πρεπει να γραφτουν, τα γραφεις ολα στον υπολογιστη; Η με το χερι;
Rojoblanco
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 10, 2008 9:57 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Rojoblanco »

Εδω οι γραφιαδες δεν εχουν pc (σε ορισμενες μοναδες) και θα χουνε οι σιτιστες; Εικόνα
nautaki
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 10:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από nautaki »

Παίδες καλησπέρα. Παρουσιάστηκα πριν ένα μήνα κανελλόπουλο και ολοκλήρωσα και την προπαίδευση μου στο Κ. Ε. ΠΟΡΟΣ. Από εκεί λοιπόν πήρα την ειδικότητα του Τεχνικού Συνεργείων στην Σαλαμίνα. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω σπουδάσει γεωτεχνολόγος μηχανικός (γεωτεχνικά έργα, σήραγγες, θεμελιώσεις, δρόμοι κλπ.) κάτι το οποίο δεν έχει καμια σχέση με την προανφερθείσα ειδικότητα. Από ότι ρώτησα και έμαθα τα περισσότερα απο τα παιδιά που τους ήρθε αυτή η ειδικότητα είναι μηχανικοί αυτοκινήτων κάτι πολύ λογικό... Πρέπει να αναφέρω ότι ένας φίλος πριν απο 2 εσσο με το ίδιο πτυχίο του ήρθε ειδικότητα τεχνίτης δομικών έργων πράμα πολύ ποιο σχετικό. Ξέρει κανείς να μου πει τι παίζει με την ειδικότητα; Απο όσο ξέρω είναι καινούρια...
Anonymous

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν πειραζει και εσυ τεχνικος εισαι και αρα κανεις για ολα τα τεχνικα!Εικόνα Καλωσήρθες στην λογικη του στρατου!Εικόνα

Η ειδικότητα σου μου φενετε καλη!Εικόνα

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Οταν υπηρετουσα, ειτε ησουνα μηχανκος αυτοκινητων, ειτε πολιτικος μηχανικος, ειτε μηχανολογος μηχανικος, επαιρνες ειδικοτητα μηχανικου-καραβισια ειδικοτητα-. Ελαμβαναν υποψιν μονο το δευτερο συνθετικο
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ετσι ακριβος!
Anonymous

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Στο ναυτικο φιλε δεν εχει καμια σημασια τι ειδικοτητα εισαι, εκτος ελαχιστων περιπτωσεων (πχ οδηγος). Οτι και να εισαι, τα ιδια ακριβως κανεις με ολους τους υπολοιπους, σαν κληρωτος παντα.

Το μονο που εχει σημασια ειναι το που εισαι, οχι το τι εισαι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες