ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από REPAINER »

BILLARAS έγραψε:Ουσιαστικά δεν πρεπει να είναι στην ιεραρχία πάνω απο τον λοχία.

πρεπει να ειναι στην ιεραρχια οπου διαταζει ο κανονισμος. Γινε στρατηγος και αλλαξε το

BILLARAS έγραψε: Δεν μπορει ο ΔΕΑ να σε διατάζει και μετα οταν θέλει να μπει μόνιμος να είναι ΕΠ. ΟΠ.

αλλος με κολλημα για το ποιος θα διαταξει. Μεγαλο κομπλεξ

BILLARAS έγραψε:Ο θεσμός είναι για τους βολεψάκιδες. Οσοι απλα θέλουν να λουφάρουν στην θητεία
.
τους 5 πρωτους μηνες σχεδον, περναει πιο ζορικα αποτι ενας απλος εφεδρος οπλιτης, οποτε αυτο που λες δε στεκει.

BILLARAS έγραψε:Δεν πιστεύω παντως κάποιος ΔΕΑ να πιστεύει οτι μπορεί να διατάξει ακόμα και λοχία απο ΣΜΥ. Για αρχιλοχία που προαναφερθηκε δεν γίνεται ούτε για πλακα !

σε ποιο κοσμο ζεις; Σαφως και γινεται, απλα ψαρωνει και φυσικα σεβεται την εμπειρια και τα χρονια και δε το κανει.αν ηταν θρασυς μπορει και με το παραπανω.

BILLARAS έγραψε:Μονο να σκεφτεις οτι οι περισσότεροι ΔΕΑ θα ζήλευαν τους μόνιμους απο εκεί καυταλαβαίνεις για τι θεσμό μιλάμε.

κανεναν δε ζηλευουν, αλλα και να ζηλευαν ακομα, μονο τους αξιωματικους νομιζω θα ζηλευαν, και αυτο με καλη εννοια. Και οπως και να χει, επειδη φαινεται οτι εισαι απο αυτους που δε θα δεις ποτε δαφνες στο κεφαλι σου, κανε συχνα φασολαδες για να χορτασεις δαφνη.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από yandr »

Επιτρέψτε μου ως παλιός ΔΕΑ να προσθέσω και εγώ μερικά σχόλιαπρεπει να ειναι στην ιεραρχια οπου διαταζει ο κανονισμος. Γινε στρατηγος και αλλαξε το

Ακριβώς έτσι. Η ιεραρχία είναι δεδομένη και αν οι στρατιωτικοί θεωρούν ότι δεν είναι σωστή, θα πρέπει οι αρμόδιοι να προχωρήσουν στην αλλαγή της. Το να παραβιάζουν την ιεραρχία οι ίδιοι οι στρατιωτικοί είναι σαν να φτύνουν εκεί που τρώνε.

REPAINER έγραψε:
BILLARAS έγραψε:Ο θεσμός είναι για τους βολεψάκιδες. Οσοι απλα θέλουν να λουφάρουν στην θητεία
τους 5 πρωτους μηνες σχεδον, περναει πιο ζορικα αποτι ενας απλος εφεδρος οπλιτης, οποτε αυτο που λες δε στεκει.

Δεν θα έλεγα 5 μήνες, αλλά βάζω στοίχημα ότι οι χειρότερες 3 εβδομάδες που πέρασα ως ΥΕΑ Α' ξεπερνούν κατά πολύ την 9-μηνη θητεία του 99% όλων των φαντάρων. Βέβαια κάθε ειδικότητα και κάθε σειρά έχει διαφορετική αντιμετώπιση.

REPAINER έγραψε:
BILLARAS έγραψε:Δεν πιστεύω παντως κάποιος ΔΕΑ να πιστεύει οτι μπορεί να διατάξει ακόμα και λοχία απο ΣΜΥ. Για αρχιλοχία που προαναφερθηκε δεν γίνεται ούτε για πλακα !

σε ποιο κοσμο ζεις; Σαφως και γινεται, απλα ψαρωνει και φυσικα σεβεται την εμπειρια και τα χρονια και δε το κανει.αν ηταν θρασυς μπορει και με το παραπανω.


Δυστυχώς, οι ΔΕΑ στηρίζονται περισσότερο στην προσωπικότητά τους παρά στην προστασία που τους παρέχει η επίσημη ιεραρχία του ελληνικού στρατού.

Προσωπικά κατείχα θέση - κλειδί στο στρατόπεδο και (εντός εισαγωγικών) μου βαρούσαν προσοχή και οι Λοχαγοί, καθώς χωρίς την υπογραφή μου δεν λάμβανε κανείς χρήματα, από ΕΠΥ δεκανέα μέχρι Υποστράτηγο.

Από εκεί και πέρα, στην πράξη όντως είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο για έναν ΔΕΑ να διατάξει Αρχιλοχία. ΚΑΚΩΣ!

Αν οι στρατιωτικοί δεν σέβονται την ιεραρχία μεταξύ τους, καλό θα ήταν να μην γκρινιάζουν ότι περνάει ο ταξίαρχος και οι στρατεύσιμοι τον γράφουν στα @*&#@ τους.

BILLARAS έγραψε:Μονο να σκεφτεις οτι οι περισσότεροι ΔΕΑ θα ζήλευαν τους μόνιμους απο εκεί καυταλαβαίνεις για τι θεσμό μιλάμε.


Είσαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Η μεγάλη πλειονότητα ούτε που σκέφτεται ποτέ το στρατό.

Σε εμάς ο αρχηγός ΥΕΑ ήταν 33 ετών με 2 διδακτορικά. Τι να ζηλέψει βρε κακομοίρη;

Sorry κιόλας αλλά αυτές οι γενικεύσεις μου τη σπάνε.

Παρόλα αυτά, προσωπική μου άποψη είναι ότι ο θεσμός των ΔΕΑ θα πρέπει να περιοριστεί στις απολύτως απαραίτητες ειδικότητες που μπορούν να αξιοποιηθούν άτομα με τις κατάλληλες γνώσεις (πχ Οικονομικό) ή και να καταργηθεί.

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Το να κανει καποιος διδακτορικο, ειναι απορροια οχι μονο καλης αποδοσης στα μαθηματα, αλλα και γλυψιματος και μεσου και πολλων αλλων, επισης να μην αναφερω τα διδακτορικα εκ βουλγαριας.Καποιος να εχει 2 διδακτορικα στα 33 του απλα δε γινεται διοτι το καθε διδακτορικο εχει ελαχιστη φοιτηση 4 χρονια, αρα 4+4 και 2 το master και 4-6 η σχολη παει για παππους.

Περιττο να σας πω τι σκονακι και κακο επεφτε στο μαστερ που εκανα στο μετσοβειο

Και τελος παντων επειδη ακριβως πολλοι ΥΕΑ ειναι κατοχοι τρομερων πτυχιων ειναι κριμα να εξισωνονται με αλλους που εχουν τελειωσει λυκειο με βαθμο 6.

Το ελαχιστο προσον για ενα ΥΕΑ πρεπει να ειναι το πτυχιο ΑΤΕΙ, οπως στο ΠΝ και την ΠΑ, οπως σε ολο τον κοσμο, απλα πραγματα.

το 60 τοις εκατο των αμερικανων αξιωματικων προερχονται απο εφεδρια, απο πολιτικα πανεπιστημια, των Αγγλων επισης, των Ιταλων, των ισραηλινων κ. Ο. Κ

Αλλα μερικοι μονιμοι θελουν χαμαληδες για να κανουν τις υπηρεσιες τους, γι αυτο υπαρχουν ΥΕΑ 19 χρονοι αξεστοι που βλεπαν στο σχολειο ολοκληρωμα κ το περνουσαν για σκουλικακι.

Εν τελει, δεν ειμαι κατα των ΥΕΑ, ουτε κατα του θεσμου, αλλα κατα του τροπου λειτουργιας του.

ΥΓ

Ενας ΔΕΑ οικονομικου το πιο πιθανο ειναι να εχει πολυ περισσοτερες γνωσεις απο ενα μονιμο αξιωματικο οικονομολογο που ειδικα οι παλαιοι σταματουσαν στο πτυχιο του αριστοτελειου, ενω ενας εφεδρος εχει και καλυτερο συνηθως πτυχιο και καλυτερα μεταπτυχιακα. Ενας ομως εφεδρος του αντιαεροπορικου πυροβολικου για να φτασει στο επιπεδο του μονιμου αξ/κου πανω στο συγκεκριμενο θεμα, θελει χρονια εμπειριας και διαβασματος, να ξερει αεροπορικη τακτικη, δικτυα, ηλεκτρονικα, τακτικη και 1002 αλλα... Πραγμα απιθανο

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από yandr »

roverr24 έγραψε:Το να κανει καποιος διδακτορικο, ειναι απορροια οχι μονο καλης αποδοσης στα μαθηματα, αλλα και γλυψιματος και μεσου και πολλων αλλων, επισης να μην αναφερω τα διδακτορικα εκ βουλγαριας.Καποιος να εχει 2 διδακτορικα στα 33 του απλα δε γινεται διοτι το καθε διδακτορικο εχει ελαχιστη φοιτηση 4 χρονια, αρα 4+4 και 2 το master και 4-6 η σχολη παει για παππους.


Καλά τώρα εκεί κόλλησες; Βάλε ένα διδακτορικό και 32 ετών. Καλύτερα τώρα; Το ζουμί ήταν στο κατά πόσο θα ζηλεύει τους στρατιωτικούς.

Αλλα μερικοι μονιμοι θελουν χαμαληδες για να κανουν τις υπηρεσιες τους, γι αυτο υπαρχουν ΥΕΑ 19 χρονοι αξεστοι που βλεπαν στο σχολειο ολοκληρωμα κ το περνουσαν για σκουλικακι.


Εγώ πιστεύω απλά ότι χρειάζονται μερικές δεκαετίες για να προωθηθεί ένα θέμα στην ιεραρχία και κατά το 2020 θα τους καταργήσουν.

Ενας ΔΕΑ οικονομικου το πιο πιθανο ειναι να εχει πολυ περισσοτερες γνωσεις απο ενα μονιμο αξιωματικο οικονομολογο που ειδικα οι παλαιοι σταματουσαν στο πτυχιο του αριστοτελειου, ενω ενας εφεδρος εχει και καλυτερο συνηθως πτυχιο και καλυτερα μεταπτυχιακα. Ενας ομως εφεδρος του αντιαεροπορικου πυροβολικου για να φτασει στο επιπεδο του μονιμου αξ/κου πανω στο συγκεκριμενο θεμα, θελει χρονια εμπειριας και διαβασματος, να ξερει αεροπορικη τακτικη, δικτυα, ηλεκτρονικα, τακτικη και 1002 αλλα... Πραγμα απιθανο

Συμφωνώ...

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από fideas emk »

Παντως παλια οι ΔΕΑ μετρουσαν και φυσικα και οι απλοι εφεδροι τωρα πραματι εχει απαξιωθει το ολο συστημα. Θυμαμαι το Λοχαγο μας να βριζει τους ΔΕΑ και να λεει ειναι ολοι για το. Βιλο.

Ουτως η αλλως ολα απαξιωνονται. Στην εποχη του πατερα μου ηταν πραματι σουζα οι απο ΣΜΥ (ΕΠΟΠια δεν υπηρχανε τοτε αλλα και να υπηρχανε θα ηταν παναγιες).2 χρονια θητεια και μετα τους 12 πρωτους μηνες ανθλγος

Βεβαια εκεινη την εποχη διμοιριες ειχαν εφεδρο ανθλγο αρχηγο με εφεδρους λοχιες και φανταρους να αποκρουουν τουρκικα συνταγματα (Κυπρο το 74) ... Οποτε η συγκριση ειναι μερα με τη νυχτα...

... Εχω δει και Εφ. Ανθλγο να ξεχεζει ανθυπα παντως στις καταδρομες (με αστερι βεβαια λιγες μερες πριν απολυθει γιατι σαν ΔΕΑ ειναι κατω απ'τον ανθυπα).

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Η ιεραρχια η αξιοκρατια και η εννοια της μορφωσης δεν εχουν καμια επαφη με τον κυπριακο στρατο, υπαρχει ακομα και αντιστρατηγος στην κυπρο που δεν εχει τελειωσει ΣΣΕ και προερχεται απο εφεδρος, τραγικο απλα... Αφου η σχολη πολεμου εβαλε προαιρεση για να δεχεται κυπριους να εχουν τελειωσει ΑΕΙ/ΑΣΕΙ, αλλιως τρωνε πορτα και δεν αναφερομαι στην ΑΔΙΣΠΟ/ΣΕΘΑ, αλλα στην απλη ΣΔΙΕΠ...

Ο στρατος το 74 ηταν gtp απλα και εριχναν δικα μας αεροσκαφη

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από alexissak »

Παρακολουθώ καιρό την συζητηση κ πράγματι μου φαινεται περίεργο, χωρις ομως να έχω υπηρετησει στον στρατο, πως γίνεται ένα απλός εφεδρος να ''βαφτίζεται'' αξιωματικός; Δηλαδή γίνεται εν ετη 2011 κ με το επίπεδο μόρφωσης των μονίμων να έχει αυξηθεί κατακόρυφα ενας απλός πολίτης, μεχρι χτες, να τους δίνει εντολές πανω στα καθήκοντα που ασκουν 10 κ χρονία; Το ολό σκηνικο μου φαινεται γελοίο. Δεν λέω σε μερικες ειδικότητες είναι χρησιμοι (οικονομικοί, γιατροί, δικηγόροι) κ μπορούν να προσφέρουν κατα την διαρκεία της θητείας τους πολύ περισσότερο απ'οτι αν υπηρετούσαν ως οπλιτες αλλα σε καθρά στρατιωτικά θέματα δεν μπορείς να δόσεις εξουσία κ να εχεις κ απαιτήσεις απο έναν έφεδρο. Πολλοί μάλιστα μολις απολυθούν αναπολούν τα χρόνια του στρατου τότε που το έπαιζαν αξιωματικοι ενω σήμερα δεν έχουν ουτε δουλεία. Το συστημα κατα την γνωμη μου είναι ξεπερασμένο κ έπρεπε να καταργηθει απο τότε που οι σχολές υπαξιωματικών μπήκαν στις πανελλήνιες. Για να μην αναλογιστουμε κ το κόστος της μισθοδοσίας τους μηνιαίως...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από fideas emk »

Μια χαρα γινεται απλα οπως ολα στην Ελλαδα εχει απαξιωθει. Όσο για το 74 ο ΕΣ ηταν πολυ πολυ πιο μαχιμος απο οτι σημερα. Τοτε μια διμοιρια με 20χρονο ανθυπολοχαγο (και κανενα μονιμο) τα εβαζε με τουρκικο συνταγμα και τους μαμουσε τα πρεκια. Απλα.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο τουρκικος στρατος ηταν τελειως για το... Τοτε μη συγκρινεις τοτε με τωρα... Χανονταν φρεγατες τους στο Αιγαιο, τουρκικα φ104 βομβαρδισαν τουρκικο αεροδρομιο, τουρκικα φ4 φαντομ απο το φοβο τους αντι να ριξουν οπλα στην κυπρο καναν jetisson stores τις δεξαμενες καυσιμου, βρεθηκαν απανθρακωμενοι τουρκοι μεσα σε τουρκικο αρμα δεμενοι...
Συγκρινε με το 2011, ο τουρκικος στρατος φτιαχνει κορβεττα, πυροβολο αυτοκινουμενο, δορυφορους, αρμα μαχης, ελικοπτερο, διαθετει αρτιες στρατιωτικες σχολες και το 30% των αξιωματικων ειναι απο ΑΕΙ, τουρκοι αξιωματικοι κανουν μαστερ ακομα και στην Ελλαδα στο πανεπιστημιο πειραια... Η ΤΗΚ ειδικα λογω της Ελληνικης κρισης αλονιζει στο Αιγαιο διεξαγει καθε ειδους ασκησεις και εχει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησει τεχνικες SAR link 16 gps gps jammers,electronic warfare κτλ κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από yandr »

Καλά παιδιά, Αν ήταν έτσι να στέλναμε μία διμοιρία να σταματήσει την απόβαση στην Κύπρο και ένα σύνταγμα να καταλάβει την Κωνσταντινούπολη.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από fideas emk »

Σωστα αυτα που λες και πρεπει παντα να τηρουνται οι αναλογιες. Αλλα διαφωνω ως προς το οτι ηταν χαλια τοτε ο ΕΣ και οτι οι ΔΕΑ/εφ. Ανθλγοι ηταν παντα τοσο απαξιωμενοι... Οι διαρκεια της εκπαιδευσης ηταν αρκετα μεγαλη και περισσοτερο διεξοδικη απο οτι σημερα (αν θυμαμαι καλα ο πατερας μου εκανε 10-12 μηνες εκπαιδευση οταν η ΣΕΑΠ μονο, Ηταν 6μηνη και οχι 4μηνη οπως σημερα μετα ειχε σχολες πεζικου, ειδικοτητα κτλ που κρατουσανε μηνες η καθε μια). Προφανως και στους ξενους μαλλον δουλευει το συστημα και φυσικα μπορεις να εχεις εφεδρους αξιωματικους ικανους και αξιους γιατι περι αυτου γινεται η συζητηση... Ισραηλ και Αμερικη μονιμοποιουνται οι εφεδροι αλλα και σαν αξιωματικοι υπηρετουν κανονικα θητεια και μαλιστα με πολεμικες ευθυνες και τα πανε καλα και σε τετοιους στηριζεται το συστημα τους αλλιως φανταζομαι δε θα υπηρχαν. Παντως στην Ελλαδα συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξει το πλαισιο, γιατι ολα παιρνουν την κατιουσα (οχι μονο η ΔΕΑ).

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από fideas emk »

Το ερωτημα γιαντρ ειναι (για τους ΔΕΑ) θεμα ηγεσιας και γνωσης. Εχουν η σημερινη ΔΕΑ γνωση και ηγετικες ικανοτητες να ανταπεξελθουν στο ρολο τους; Μαλλον οχι. Φανταζομαι στον υπολοιπο στρατο αυτο ειναι περισσοτερο δεδομενο απ'οτι στις ειδικες δυναμεις οπου υπαρχουν και καλοι δοκιμοι. Βεβαια απο γνωση θα ελεγα πασχουν περισσοτερο λογω συνεχουμενων μειωσεων στα παντα (χρονο εκπαιδευσης σχολεια κτλ). Εφ. Ανθλγοι πραγματι σταματησανε τουρκικα συνταγματα και εχουν ηγηθει και λοχων το '74. Αυτο δειχνει και επαρκη γνωση και επαρκη ηγεσια (κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα). Αν μπορει να σου την κανει αυτη τη δουλεια ενας εφεδρος αξιωματικος τι παραπανω να μπορει να θες να ζητησεις απο αυτον. Οποτε το ερωτημα ειναι ο σημερινος εφεδρος αξιωματικος μπορει να κανει το ιδιο (ή και λιγοτερα γιατι το 74 οι συγκεκριμενοι εφεδροι ανθλγοι επερεβησαν εαυτον και των ευθυνων τους και πετυχαν αποτελεσματα παραπανω απο οτι η κοινη -στρατιωτικη- λογικη ισως επεβαλε. Φυσικα ηταν ανθλγοι καταδρομων Εικόνα.)

Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Αλέξης »

Προσωπικά βρίσκω απαράδεκτο το θεσμό που επιτρέπει σε έφεδρους να λαμβάνουν θέσεις και καθήκοντα αξιωματικών. Ως αξιωματικοί, όπως ειπώθηκε, έχουν το δικαίωμα να διατάζουν λοχίες και άλλα στελέχη... Και ρωτάω... Πώς είναι δυνατόν να γνωρίζει ο φαντάρος καλύτερα από πχ έναν λοχία απο ΣΜΥ ο οποίος έχει ΤΗΝ στρατιωτική εκπαίδευση και έχει σπουδάσει αυτό που κάνει... ; Όσο για τους ΕΠΟΠ, δεν πιστεύω ότι δημιουργούν προβλήματα στο στράτευμα, πλήν περιπτώσεων που το παίζουν στελέχη και καβαλάνε το καλάμι... Για μένα κάποιοι ΔΕΑ και κάποιοι ΕΠΟΠ-ονειροπόλοι κάνουν τη ζημιά στις μονάδες...
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από POLITHS »

Θα σχολιασω το θεμα μεσα απο την δικη μου εμπειρια και συμφωνα με αυτα που εζησα καθως τυγχανει να εχω περασει και απο τους δυο θεσμους σαν ΔΕΑ στην θητεια μου και σαν Υπξκος τωρα και τις δυο φορες στον χωρο των ειδικων δυναμεων. Οταν υπηρετησα ΔΕΑ η επανδρωση στις μοναδες υλοποιουνταν κατα βαση με εφεδρους τα στελεχη ηταν λιγα εγω ημουν 19 ετων η στρκη εμπειρια μηδαμινη ετσι μετα απο μια 4 μηνη εκπαιδευση στην ΣΕΑΠ ονομαστηκα Αξκος πραγμα το οποιο αργοτερα στην μοναδα θα με εφερνε αντιμετωπο με πολλες ευθυνες. Πηγα στην μοναδα με πληρη συναισθηση της θεσεως μου δηλαδη παρα την ονομασια την οποια ειχα΄΄ Αξκος΄΄ η εμπειρια μου και η στρκη εκπαιδευση των 4 μηνων ηταν μηδαμινη μπροστα σε αυτα που θα μου ζητουσαν... Σε ολη την θητεια μου προσπαθουσα να ισορροπησω σε αυτην την ονομασια που μου εδωσαν απο την μια να ηγηθω στους στρτες (πολους απο τους οποιους τους ηξερα καθως ειχαμε παρουσιαστει μαζι) και απο την αλλη αναλαμβανοντας ευθυνες που αν και 19 ετων ηταν μεγαλες β. Αξκου οπλισμου δριτη στις ασκησεις κα. Η συμπεριφορα μου στους εφεδρους ηταν καλη σε οσα παιδια μου φεροντουσαν καλα και ειχαν ορεξη και δεν γκρινιαζαν με την αναλογη ανταποδος απο μερους μου Η συμπεριφορα μου στους υπεροπτες εφεδρους που ολη την ωρα το μονο που ηξεραν ηταν να γκρινιαζουν Και να Με κριτικαρουν χωρις να ερχονται στην θεση μου Δεν ηταν καλη. Απο την πρωτη στιγμη οπως ειπα ειχα συναισθηση της θεσης μου ετσι Προσπαθουσα να συμβουλευομαι για καθε τι τους υπξκους (ΕΜΘ. Δεν υπηρχαν επ. Οπ) Του λοχου μου διοτι αυτοι οι ανθρωποι Ειχαν το λιγοερο 5 χρονια υπηρεσια και πανω ο καθενας ετσι ειχαν την εμπειρια να μου πουν τι να κανω σε καθε περιπτωση ποτε δεν τους ειδα υπεροπτικα και με βαση τον βαθμο καθως ο βαθμος μου υπηρχε αλλα το υποβαθρο και σε γνωσεις και σε εμπειρια παντα σε σχεση με τους υπξκους δεν υπηρχε ετσι παντα τους σεβομουν και τους ζητουσα την συμβουλη τους ωστε να μην κανω καμια γκαφα και εκτεθω. Αυτο το πραγμα το εκτιμουσαν και παντα με βοηθουσαν και ετσι εχω τις καλυτερες αναμνησεις απο την θητεια μου και παρα τις δυσκολιες ανταπεξηλθα πολλες φορες χαρη στους συναδελφους μου (εμθ). Παμε στο σημερα τωρα ειμαι στην θεση του υπξκου η επανδρωση των μοναδων ειναι κατα βαση με επ. Οπ και εμθ και με λιγους εφεδρους. Ο αριθμος των ΔΕΑ παρεμεινε ιδιος αυτα τα παιδια ερχονται στην μοναδα οπως ημουν και εγω χωρις εμπειρια και εκπαιδευση στους εφεδρους μπορουν κουτσα στραβα να ηγηθουν στα στελεχη ομως; Ειναι δυνατον ενα παιδι 19 ετων με 5 μηνες υπηρεσιας να Προσπαθει να το παιξει αξκος και να κανει χρηση του βαθμου (αποτυχημενα τις περισσοτερες φορες) σε Στελεχη με 5 10 κι 15 ετη υπηρεσιας με πολυ εμπειρια που εχουν βρεθει πολλες φορες ελλειψη ΔΕΑ στην θεση τους. Πιστευω οτι ως θεσμος ειναι πρεπει να καταργηθει καθως λογω ελειψης εφεδρων δεν μπορουν να ανταποκριθουν στο να ηγηθουν σε επαγγελματιες καθως δεν εχουν εμπειρια και εκπαιδευση εαν υπηρχαν πολλοι εφεδροι οπως παλια τοτε ναι μπορουσαν να προσφερουν. Απο εκει και περα η συγκριση απλα δεν υπαρχει δεν μπορεις να κρινει εναν επ. Οπ με 7 χρονια στις ειδικες δυναμεις που εχει περασει Τα περισσοτερ Σχολεια ειδ δυν εχει συμμετεχει σε απειρες ασκησεις γνωριζει την ειδικοτητα του και την Δουλεια του εχει συμμετεχει σε ειρην αποστολες Ειναι εκπαιδευμενος και καθε μερα εκπαιδευεται και κρινεται απο τους ανωτερους με εναν ΔΕΑ ο οποιος ερχεται και καθεται στην μοναδα 8 μηνες και μετα απολυεται. Αληθεια τι Προλαβαινειι Να κανει σε 8 μηνες τι εμπειρια να αποκτησει; Τι εκπαιδευση; Οπτε δεν υπαρχει συγκριση και για οσους βιαστουν να πουν οτι πολλοι ΔΕΑ ειναι αποφοιτοι ΑΕΙ ΤΕΙ και εχουν μορφωση και γνωσεις και κοφτερο μυαλο και οι περισσοτεροι επ. Οπ ειναι το πολυ αποφοιτοι λυκειου. Δεν αντιλεγω και μπραβο τους που σπουδασαν αλλα ο στρατος ειναι απλος παιδια δεν χρειαζεται πτυχιο πανεπιστημιου Για να ηγηθεις και να κανεις πραγματα χρειαζεται ευελιξια και προσαρμογη Στα δεδομενα που αλαζουν καθε στιγμη. Καλοι οι ΔΕΑ οσο υπηρχαν εφεδροι πλεον οχι Ας ξεφυγουμε απο την βαθμολαγνεια και ας δο (... συνεχίζεται ...)
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
LMAO

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από LMAO »

Μερικοι δεν ξερουν το επεισοδιο Καραγωγου.
Αναζητηστε το για να γνωριζεται τι εκανε ο δοκιμος σε κατασταση πολεμου.
Και επειδη εχω εμθ που ηταν στο επεισοδιο μου το επιβεβαιωσε...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης