ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Η αεροπορια φιλε μου ειναι 1000 χρονια μπροστα. Εκανα θητεια 16 μηνες. Αλλη νοοτροπία [;) ]
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Οταν οι ΔΕΑ παιρνουν μορια για να γινουν ΕΠΟΠ προφανως ο ιδιος ο στρατος απαξιωνει το θεσμο, οταν καποιος απο ΕΦ. ΑΝΘ/ΓΟΣ υποβιβαζεται σε μονιμο οπλιτη
Οταν μοριοδοτειται το πτυχιο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ στο θεσμο του ΕΠΟΠ χωρις να εχει βαθμολογικη συνεπεια στην εξελιξη του οπλιτη...
Οταν καποιος εχει πτυχιο ΑΕΙ ειναι στην κατηγορια ΠΕ και πρεπει να πληρωνεται ως ΠΕ, να δουλευει ως ΠΕ και να εξελισσεται ως ΠΕ
ΠΕ=πανεπιστημιακης εκπαιδευσης...
Ο ΕΣ εθελοτυφλει, η ασπαζεται τις αναγκες της κοινωνιας οτι δεν υπαρχουν δουλειες;
ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Εκει ο καθενας κανει τις επιλογες του.η αφορμή είναι ο φοβος για το αυριο εγω αν ειχα τελειώσει ΠΕ δεν θα πήγαινα ποτε.
Vassilis63
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 12:59 am
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Vassilis63 »

Εγώ έχω δει ΔΕΑ, οικονομικούς για παράδειγμα που στο πόστο που πήγαν έκαναν επαγγελματική δουλειά και μάλιστα εκπαίδευσαν και μόνιμους αξ/κούς.

Έτσι, για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Δεν αμφισβήτησε κανείς ότι υπάρχουν και τέτοια άτομα αλλά αυτοί που λες είναι σταγόνα στον ωκεανό. ετσι γις να λεμε τα πραγματα οπως εχουν.
Vassilis63
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 12:59 am
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Vassilis63 »

Συμφωνώ έτσι είναι, ίσως θα έπρεπε Να γίνεται μια πιο αυστηρή επιλογή των ΔΕΑ.

Για όσο χρονικό διάστημα όμως θα Υπάρχει ο θεσμός του ΔΕΑ Οι υπαξ και οι οπλίτες μόνιμοι και στρατεύσιμοι θα πρέπει να κάνουν "τούμπες" Ανεξάρτητα αν Είναι σωστός Ή όχι και μετά Ας αναφέρουν το γεγονός που διαφωνούν.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Σίγουρα έτσι είναι.αν και ο θεσμός δεν θα παψει να υπάρχει γιατι τους απορροφούν σε πόστα μονίμων αξιωματικών και επίσης όπως έχω ξαναπεί είναι η εύκολη λύση στην πρώτη μαμακια που θα γίνει να τους ρίξουν τις ευθύνες.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Παλαια ο θεσμoς των ΥΕA ειxε νoημα γιατi οι aποφοiτοi ΣΜY δεν ειxαν καν απολυτηρio λυkeioυ τωρa εxοyν aλλαξει τα πρaγματα...
Άβαταρ μέλους
Kostas88
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2012 2:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kostas88 »

Ναι, λοιπόν επειδή οι γενικεύσεις πάντα είναι επιοικώς ανόητες. Ακούστε τί σκεύτεται ένας ΔΕΑ από μένα, ενεργός ΔΕΑ αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

- ΔΕΝ με αφορά σε καμμία περίπτωση η μονιμότητα, ούτε ζηλεύω τους μονίμους Αξκούς. Σε διαφορετική περίπτωση θα είχα δηλώσει και εισέλθει στην ΣΣΕ καθώς βαθμολογικά ήμουν +2500 μόρια παραπάνω.

- Είμαι απόφοιτος Μηχανικός του Πολυτεχνείου,23 ετών (στην ηλικία ενός Ανθλγου εκ ΣΣΕ) και δεν πιστεύω ότι είμαι αγράμματος ή άξεστος.

- Σέβομαι χωρίς να υπερβάλλω την ιεραρχία όπως και οι νεώτεροι μου βάσει βαθμού (ΕΠΟΠ, μον. Υπαξκοι) με σέβονται ως Αξκο και δεν μπορούν ούτε να με "χώσουν", ούτε να μου μιλάν σαν κολλητό τους, άλλωστε η συμπεριφορά μου τους το έχει επιβάλλει αυτό.

- Όπως κι εγώ από την μεριά μου τους σέβομαι ως συναδέλφους. Στρατιωτικοί είμαστε όλοι, οι βαθμοί στα πέτα δεν είναι για να καταστήσουν κάποιον "δερβέναγα" και κάποιους άλλους δούλους, είναι για να μας δείχνουν πως θα δουλεύουμε.

- Με εκνευρίζουν περισσότερο από όλους εσάς εκείνοι οι ΔΕΑ που δεν έχουνε ΙΔΕΑ από στρατό (τακτική, όπλα, επιτελικά θέματα, κανονισμό) και που είναι αγράμματοι, πιτσιρικάδες, ανώριμοι και που οι συμπεριφορά τους οδηγεί κάποιους τρίτους να μας αποκαλούν με τον χυδαίο όρο "καραβανάδες".

- Με εκνευρίζουν όμως και κάποια από τα μόνιμα Στελέχη καθώς και κάποιοι ΕΠΟΠ που είναι αδιάφοροι και τριγυρνούν με βρώμικα άρβυλα, ασκεπείς, με ατημέλητη και ασιδέρωτη παραλλαγή, αξύριστοι και ακούρευτοι. Αν δεν τους αρέσει ο Στρατός και οι τυπικοί κανόνες που τον διέπουν ας παραιτηθούν!

Ο θεσμός των ΔΕΑ πρέπει είτε να αλλάξει ή να καταργηθεί. Στο σύνολό του δεν πίστευω ότι προσφέρει ανάλογες υπηρεσίες στο Στράτευμα με αυτά που δαπανόνται για την συντήρησή του. Αλλαγές:

- Ηλικιακά δεκτοί ως ΥΕΑ μόνον μεταξύ 22 και 28.

- Δεκτοί μόνο απόφοιτοι ΑΕΙ/ΑΤΕΙ ή Τεχνικών σχολών τριβάθμιας Εκπσης που να αξιοποιούνται από Ο-Σ άμεσης σχέσης με την ειδίκευση τους κι έτσι να αποφέρουν στο Στράτευμα.

- Αποβολές από τις κατά Ο-Σ ΣΕΑ των ΥΕΑ που κρίνονται κατά τη διάρκεια της Εκπσης τους ακατάλληλοι, λόγω απειθαρχίας, κακού χαρακτήρα-ήθους, ελλειπούς στρατογνωσίας, κακής συμπεριφοράς και οποιασδήποτε συμπεριφοράς δεν συνάδει με συμπεριφορά Έλληνα Αξκού.

- Ενδυνάμωση της Εκπσης στις ΣΕΑ σε Επιτελικά θέματα και Σωματική Άσκηση.

- Προαγωγή των ευδοκίμως υπηρετούντων ΔΕΑ σε Ανθλγούς σε 2-3 μήνες υπηρεσίας και υποβίβαση των μή ευδοκίμως υπηρετούντων σε Εφέδρους Δνεις και Λοχίες.(Συνεχή κρίση με σκοπό την εξέλιξη)

- Δυνατότητα Μονιμοποίησης μόνο των καλύτερων Εφέδρων Ανθλγων χωρίς να εντάσσονται σε αντίστοιχη τάξη αποφοιτούντων εκ ΣΣΕ, δηλαδή υπό ειδικό καθεστώς προαγωγών με έναρξη από τον βαθμό που κατέχουν (Ανθλγος/Υπλγος/... )

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kostas88 έγραψε:Ναι, λοιπόν επειδή οι γενικεύσεις πάντα είναι επιοικώς ανόητες. Ακούστε τί σκεύτεται ένας ΔΕΑ από μένα, ενεργός ΔΕΑ αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

- ΔΕΝ με αφορά σε καμμία περίπτωση η μονιμότητα, ούτε ζηλεύω τους μονίμους Αξκούς. Σε διαφορετική περίπτωση θα είχα δηλώσει και εισέλθει στην ΣΣΕ καθώς βαθμολογικά ήμουν +2500 μόρια παραπάνω.

- Δυνατότητα Μονιμοποίησης μόνο των καλύτερων Εφέδρων Ανθλγων χωρίς να εντάσσονται σε αντίστοιχη τάξη αποφοιτούντων εκ ΣΣΕ, δηλαδή υπό ειδικό καθεστώς προαγωγών με έναρξη από τον βαθμό που κατέχουν (Ανθλγος/Υπλγος/... )



εγώ αυτό κρατάω μόνο, δεν τον ενδιαφέρει αλλά δεν θα τον χάλαγε κιόλας να είχε την δυνατότητα ε;Εικόνα Διάβασε και αυτό το θέμα

Γενικά από τις αλλαγές που προτείνει ο φίλος σου, το ποιο εύκολο είναι να καταργηθεί ο θεσμός, γιατί αν υπολογίσουμε τις προτάσεις του περί μονιμοποίησης η προαγωγής σε Ανθλγους σημαίνει και παραπάνω κόστος + αυτά περί ενδυνάμωσης της εκπαίδευσης

Άβαταρ μέλους
Kostas88
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2012 2:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kostas88 »

Κακώς κρατάς μόνο αυτό. Αυτό σημαίνει ότι δεν ακούς τι λέει συνολικά ο άλλος, έχεις την άποψή σου, τις παροπίδες σου και πορεύεσαι... Έτσι δεν έχει νόημα καμμία συζήτηση.

Αυτό που είπα το εννοώ. Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Είμαι Μηχανικός, έχω ήδη κάνει τις αιτήσεις μου για μεταπτυχιακό στην Ευρώπη και θέλω να ασκήσω το επάγγελμα που επέλεξα. Αν ήθελα να γίνω μόνιμος στρατιωτικός θα μπορούσα να το είχα κάνει, όπως προείπα. Η δυνατότητα πρέπει να υπάρχει αν θέλουμε να εναρμονιστούμε με διεθνείς εξελίξεις και φυσικά με το να αξιοποιήσουμε σαν Στράτευμα αυτούς που πραγματικά που μπορούν να δώσουν (μετά από αξιολόγηση όπως έγραψα και αν υπάρχουν οι υπηρεσιακές ανάγκες). Εδώ μονιμοποιούνται και κάποιοι ΕΠΟΠ Δνεις που είναι με το φραπέ και το τσιγαράκι, δεν θα έβλαπτε να μονιμοποιούσαμε εναν πχ Έφεδρο Λοχαγό Δικηγόρο με ειδικότητα σε κάτι που είχε ανάγκη η υπηρεσία, αντί να τον σπουδάζουμε 4 χρόνια στην ΣΣΑς, πιο οικονομικός μας βγαίνει.

Άβαταρ μέλους
Kostas88
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2012 2:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kostas88 »

Πιο εύκολο αγαπητέ φίλε ίσως ναι, όχι όπως και πιο σωστό τεχνο-οικονομικά. Άποψη μου είναι να καταργηθεί η ΣΣΑΣ. Το ειδικό επιστημονικό προσωπικό μπορεί να αντλείται από την Εφεδρεία ΑΝ, ΟΤΑΝ και ΟΠΟΤΕ χρειαστεί. Κάνε μια σύγκριση στο μυαλό σου και θα δεις τις τεράστιες διαφορές στα οικονομικά μεγέθη και τι συμφέρει τελικά... Ελπίζω να σας έδωσα μια τροφή για συζήτηση και προβληματισμό.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στο φόρουμ έχουμε σχετικό θέμα για τις "μονιμοποιήσεις των ΔΕΑ" και φυσικά αν φορούσα παροπίδες δεν θα στο είχα δώσει για να το διαβάσεις, στο συγκεκριμένο θέμα θα διαβάσεις αρκετές διαφορετικές απόψεις όπως φυσικά και την δικιά μου, οπότε αυτά περί παροπίδων και ότι πορεύομαι χωρίς να ακούω συνολικά μια άποψη ακυρώνονται.

ο ΕΠΟΠ για να μονιμοποιηθεί έχει κάτσει στο στράτευμα 7 χρόνια και περνάει από εξετάσεις, δεν μονιμοποιούνται όλοι και ναι θα έβλαπτε να μονιμοποιήσουμε κάποιον Έφεδρο από την στιγμή που βγαίνουν προσλήψεις για πτυχιούχους στις ένοπλες δυνάμεις, γιατί δεν θα υπήρχε"ισορροπία"

για την κατάργηση στρατιωτικών σχολών έχουμε ξεχωριστό θέμα που σίγουρα αν το διαβάσεις θα καταλάβεις ότι και άλλοι έχουνε την ίδια άποψη με εσένα

Άβαταρ μέλους
Kostas88
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2012 2:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kostas88 »

Παροπίδες με την έννοια της συγκράτησης μέρους μιας δημοσίευσης. Το κοίταξα το θέμα, ς' ευχαριστώ που το έστειλες!

Ας τους αφήσουμε τους ΕΠΟΠ. Κι αυτοί έρμαια ενός λανθασμένου συστήματος είναι, προσλαμβάνονται για κάποια ειδικότητα και καταλλήγουν επαγγελματίες αγγαριομάχοι. Πολύ λάθος αξιοποίηση των προσόντων που διαθέτει κατένας ξεχωριστά.

Η διαδικασία προσλήψεων πτυχιούχων μπορεί κάλλιστα να γίνεται μέσω της διαδικασίας που ανέφερα στην πρώτη ανάρτησή μου. Δεν χρειάζεται να 'ναι ξέχωρη διαδικασία. Μάλιστα από το νά 'ναι ο πτυχιούχος παντελός ανίδεος θα έχει περάσει κι από μια διαδικασία μέσω της αντίστοιχης ΣΕΑ.

Σε ότι αφορά βέβαια στην βελτίωση της εκπσης εντός των ΣΕΑ των Ο-ς, είναι ανέξοδη καθώς οι διάφορες ΣΕΑ διάθετουν ήδη τον απαραίτητο εξοπλισμό απλά δεν τον αξιοποιούν κατάλληλα γιατί τα Στελέχη τους θεωρούν σημαντικότερη την εμφάνιση και καθαριότητα της Σχολής με την οποία δεν ασχολούνται οι κληρωτοί οπλίτες των βυσματικών μονάδων υποστήριξης εντός.

Ο Στρατός έχει ήδη πολλά μεσά που τα συντηρεί άψογα εδώ και καιρό. Δεν χρειάζεται καινούρια μέσα για να βελτιωθεί, θέλει μόνο θέληση και απαγκίστρωση από τα ρουσφέτια. Τίποτα παραπάνω!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δυστυχώς πολλοί εποπ μπαίνουν σε ειδικότητες που εξαρχής δεν μπορούν να ανταποκριθούν και γενικά το όλο σύστημα είναι μέσα στην διαφθορά, από την επιλογή μέχρι το σύστημα μεταθέσεων... Μια ματιά στην ενότητα των ΕΠΟΠ να ρίξεις θα τα δες όλα αυτά

κατά μια έννοια ανίδεος δεν θα είναι, διότι θα έχει ολοκληρώσει την στρατιωτική του θητεία οπότε μια ιδέα περί στρατού θα την έχει, άρα σε αυτό το θέμα τουλάχιστον τα πράγματα είναι δίκαια, διότι εξετάζονται προφορικώς και γραπτώς σε μερικά μαθήματα.

δεν είναι καθόλου ανέξοδη, ο εξοπλισμός μπορεί να υπάρχει αλλά θα πρέπει να συντηρείται κιόλας...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες