ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο στρατος ειναι απλος με τα δικα σου δεδομενα και με βαση του οτι ειδες εσυ μεσα στο στρατο, ο στρατος δεν ειναι καθολου απλος και αυτα που ειδες και εζησες ηταν το 1/10000 του στρατου
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από POLITHS »

roverr24 έγραψε:Ο στρατος ειναι απλος με τα δικα σου δεδομενα και με βαση του οτι ειδες εσυ μεσα στο στρατο, ο στρατος δεν ειναι καθολου απλος και αυτα που ειδες και εζησες ηταν το 1/10000 του στρατου
φιλε οτι και να μου πεις αυτ που Λεω το πιστευω ο στρατος ειναι πολυ απλος τα παντα ειναι γραμενα (μιλωντας παντα Για την καθημερινοτητα του και οχι για καταστασεις πολεμου για να μην παρεξηγηθω) Απο εκει και περα ο καθενας Συμφωνα με την εμπειρια του Και συμφωνα με το πως δουλευει Την καθε κατασταση και αποστολη που του ανατιθεται διαλεγει εαν την απλοποιησει η την κανει πιο δυσκολη χωρις λογο. Δεν λεω οτι εχω ζησει τα παντα στον στρατο αλλα 11 χρονια δεν ειναι και λιγα εχω δει και εχω ζησει αρκετες καταστασεις στην καθημερινοτητα της δουλειας μου καλο μεσημερι
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από POLITHS »

POLITHS έγραψε:
roverr24 έγραψε:Ο στρατος ειναι απλος με τα δικα σου δεδομενα και με βαση του οτι ειδες εσυ μεσα στο στρατο, ο στρατος δεν ειναι καθολου απλος και αυτα που ειδες και εζησες ηταν το 1/10000 του στρατου
φιλε οτι και να μου πεις αυτ που Λεω το πιστευω ο στρατος ειναι πολυ απλος τα παντα ειναι γραμενα (μιλωντας παντα Για την καθημερινοτητα του και οχι για καταστασεις πολεμου για να μην παρεξηγηθω) Απο εκει και περα ο καθενας Συμφωνα με την εμπειρια του Και συμφωνα με το πως δουλευει Την καθε κατασταση και αποστολη που του ανατιθεται διαλεγει εαν την απλοποιησει η την κανει πιο δυσκολη χωρις λογο. Δεν λεω οτι εχω ζησει τα παντα στον στρατο αλλα 11 χρονια δεν ειναι και λιγα εχω δει και εχω ζησει αρκετες καταστασεις στην καθημερινοτητα της δουλειας μου καλο μεσημερι
εχω να Σου παραθεσω αρκετα παραδειγματα. Εχω αλλαξει πολλους αξκους μερικοι απο αυτους ειχαν την ικανοτητα να απλοποιουν τις καταστασεις και να ερχονται εις περας οι αποστολες που τους ανατιθονταν απο τους ανωτερους και υπηρχαν αξκοι που τις ιδιες αποστολες τις καναν πολυπλοκες χωρις λογο φυσικα στο τελος παντα αυτοι που απλοποιουσαν τα πραγματα επαιρναν τα ευσημα απο τους ανωτερους ενω οι αλλοι μπορει και να μην ειχαν τελειωσει και εαν ειχαν τελειωσει ειχαν ταλαιπωρηθει και αυτοι αλλα και το προσωπικο τους χωρις λογο Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από fideas emk »

Εν κατακλειδι ας καταργηθουν οι ΔΕΑ γιατι εχουν αλλαξει οι συνθηκες!

Αλλα τι κολλημα και αυτο με την ιεραρχια και για το "πως ειναι δυνατον ενας με 6 μηνες στο στρατο να διαταζει ενα υπαξ με 7 χρονια μεσα". Γινετε οπως περιεγραψε ο Πολιτης παραπανω... Και δεν ειναι και κακο. Γιατι βγαζετε κομπλεξ με τους εφεδρους; Εβλεπα σειρα για τους αγγλους πεζοναυτες στο Αφγανισταν και εδειχνε εκπαιδευση αγγλου ανθλγου πεζοναυτη (15 μηνες παρακαλω ολοκληρη δηλαδη για μπερε και ευελπιδων ας πουμε - οχι 5 χρονια οπως Ελλαδα - αλλα οι τυποι εχουν απαραιτητα πτυχιο πριν πανε πεζοναυτες). Μια βδομαδα αφου πηρε το μπερε ηταν αρχηγος δριας στο Αφγανισταν Εικόνα.22 χρονω. Με βοηθο δριτη αρχιλοχια 30+ χρονω. Αυτος ΠΩΣ ειναι δυνατο και (μαλιστα ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ) να διαταζει αρχιλοχια που εχει 12 χρονια εμπειρια (σε σχεση με τους 9 μηνες εκπαιδευση για τον πρασινο, του ανθλγου). Λετε να μη δουλευει εκει το συστημα; Αυτος δεν ειναι ουσιαστικα ενας ενισχυμενος ΔΕΑ δηλαδη; Απλα οπως ειπα ολοι οι θεσμοι στην Ελλαδα ειναι απαξιωμενοι. Αν γινοταν πολυ σοβαρα η Εκπαιδευση (και ηταν εκπαιδευση) Θα καναν και οι ΔΕΑ καλυτερα τη δουλεια τους. Οπως και οι λοιποι εφεδροι. Οταν σκεφτεσαι υπηρεσιες και αγγαριες εισαι για την Ελλαδα ΟΚ... Οταν σου βγαινει ο πατος 9 μηνες για τον πρασινο και 6 μηνες πριν για τα αξιωματιλικια τοτε εισαι αρχιδαρας και πας Αφγανισταν και σε ακολουθουν και 30 πρασινοι και κανενα προβλημα Εικόνα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Εν κατακλειδι ας καταργηθουν οι ΔΕΑ
γιατι εχουν αλλαξει οι συνθηκες! Αυτο δεν θα γινει φιλε μου γιατι πρεπει καπου να ρίξουν και ευθύνες.
το νου σου...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από fideas emk »

Πολυ σωστο φιλε. Μπορει οι μονιμοι (σαν το λοχαγο μου) να λενε οτι οι ΔΕΑ ειναι γτπ αλλα τους εχουνε αναγκη (οπως εχουνε και τους κανονικους φανταρους) γιατι αλλιως την κατσανε απο υπηρεσιες... Ηδη την εχουνε κατσει λογω 9μηνου δηλαδη...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Ακριβώς ετσι, ολους τους βολεύει.[;) ]
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dimitris mak »

Την εκπαιδευση των δεα και τον θεσμο των δεα δεν θα τον κρινει κανενας απο εμας. Την εκπαιδευση τους και τον θεσμο τα καθοριζουν μονιμα στελεχοι, πολυ υψηλοβαθμα. Κατι θα γνωριζουν παραπανω απο ολους εμας... ! Θα πω και εγω ομως μια αποψη! Οι στρατιωτικες σχολες, εκτος απο την στρατιωτικη εκπαιδευση εχουν 1002 ασχετα μαθηματα. Ο στρατος δεν θελει ασχετα μαθηματα θελει στρατιωτικη εκπαιδευση! Αν δεν υπηρχαν τα ασχετα μαθηματα οι εκπαιδευση θα ηταν 4 μηνες και οχι 2 χρονια και 4 χρονια. Και μην μου πειτε οτι πρεπει να κανουμε και αλλα μαθηματα γιατι τοσα χρονια στο σχολειο χωρις να εχει επιλεξει καποιος σιγκεριμενη ειδικοτιτα-κατευθηνση κανει βιολογια, χημεια, φυσικη, μαθηματικα, ιστορια, εκθεση, αρχαια, αγγλικα και παρα πολλα αλλα μαθηματα. Καποος που εχει τελειωσει το λυκειο εχει παρει πολλες γνωσεις με τοσα μαθηματα που κανει απο την πρωτη γυμνασιου κιολας... Για να μην παω πιο πισω.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Πες μου πιο μαθημα ειναι ασχετο σε εναν ευελπι και γιατι
http://www.sse.gr/drastiriotita2_gr.php?id=60
Αυτο ειναι το προγραμμα σπουδων
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από REPAINER »

Ειχα την εντυπωση που εχει και ο φιλος παραπανω, οτι εχουν ασχετα μαθηματα. Πραγματικα εντυπωσιαστικα με το προγραμμα σπουδων ομως βλεποντας το
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Ξερεις ποσα ατομα αυτη τη στιγμη απο Ευελπιδων κανουν μεταπτυχιακα σε ολα τα πανεπιστημια της Αθηνας; Το προγραμμα σπουδων ειναι εκπληκτικο και λογω του ECTS υπαρχει πληρης ισοτιμια με τα ευρωπαικα πανεπιστημια.
Ο Δημητρης προφανως αναφερεται σε καποια μαθηματα επιστημων του μηχανικου, φανταζομαι ξερει οτι καποια ατομα απο ΣΣΕ πανε καθε χρονο στο πολυτεχνειο... , το σωστο ομως για μενα θα ηταν η ΣΣΕ να εστιαζει πληρως στη στρατιωτικη επιστημη και για τους μηχανικους να υπηρχε μια επιμερους σχολη, η πολυτεχνειο, στη ΣΣΑΣ πχ γιατι για να κανει καποιος ολα αυτα φτανει λοχαγος
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dimitris mak »

Ναι φιλε ροβερ δικιο εχεις! Ναι μπερδευτικα. Στην αδερφη μου το λεω να βαλει πρωτη επιλογη του χρονου ευελπιδων για να παει μετα σε κανενα πολυτεχνιο. Για να δουμε θα με ακουσει... ! Αλλα πιστευω οτι αν παει θα γινει ειδικοδυναμητης. Το πιστευω αυτο που λεω, εχει @#$@... ! Χαχαχα
Vassilis63
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 12:59 am
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Vassilis63 »

Εφόσον ο βαθμός του ΔΕΑ υπάρχει είμαστε υποχρεωμένοι να τον σεβόμαστε, έτσι λειτουργεί ο τακτικός στρατός. Αν σε καιρό ειρήνης, από συνήθεια αμφισβητείς μονίμως τους ανωτέρους, σε καιρό πολέμου Τι θα κάνεις; Δηλαδή ο παλιός Αρχιλοχίας θα δίνει εντολές στον πιτσιρικά Αν/γο;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Το οτι λειτουργεί ετσι ο τακτικός στρατός, δεν σημαίνει ότι είναι και ο σωστός. Και μην μπερδεύεις πραγματα έναν δόκιμο με μόνιμο αρχιλοχια. Το τονιζω ΜΟΝΙΜΟ. Εχει διαφορα.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν ειναι θεμα αμφισβητησης.
Στην αεροπορια οταν ενας ανθυποσμηναγος μηχανικος παρει την πρωτη του μεταθεση, εκπαιδευεται στο αντικειμενο απο υπαξιωματικος και ανθυπασπιστες και δε τους αμφισβητει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες