ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια να ρωτησω κατι οι ειδικοι φρουροι μπορουν να πανε εκαμ; αν ξερει καποιος σιγουρα να μ πει...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

ελλας έγραψε:Ρε παιδια να ρωτησω κατι οι ειδικοι φρουροι μπορουν να πανε εκαμ; Αν ξερει καποιος σιγουρα να μ πει...
Οχι αρχικα ειναι καθαρα ειδικοι φρουροι. Μονο οταν συμπληρωσεις Καποια χρονια υπηρεσιας και γινεις αστυφυλακας μπορεις να επιλεξεις τα ΕΚΑΜ κανοντας φυσικα και την αναλογη εκπαιδευση!

GIORGOS SXAL
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2009 1:50 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από GIORGOS SXAL »

Καλησπερα κομαντος. Με λενε γιωργο, ειμαι 23. Ειχα την τιμη να υπηρετησω στη σχολη αλεξιπτωτιστων σαν εκπαιδευτης στα σ. Β. Ε. Α 317,318. Ειχα τη χαρα να εκτελεσω 26 αλματα. Τωρα ειμαι αστυφυλακας Κι Ο Μοναδικος μου στοχος ειναι η ε. Κ. Α. Μ! Ονειρο μου ηταν να γινω βατραχος αλλα ως γνωστον Μετα 2004 το σχολειο επαψε να περνει εφεδρους. Θελω να μαθω απο καποιον αν υπαρχει δυνατοτητα, καλως εχοντων των πραγματων, να περασω το σχολειο υποβρυχιου καταστροφεα σαν στελεχος της ε. Κ. Α. Μ...

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

GIORGOS SXAL έγραψε:Καλησπερα κομαντος. Με λενε γιωργο, ειμαι 23. Ειχα την τιμη να υπηρετησω στη σχολη αλεξιπτωτιστων σαν εκπαιδευτης στα σ. Β. Ε. Α 317,318. Ειχα τη χαρα να εκτελεσω 26 αλματα. Τωρα ειμαι αστυφυλακας Κι Ο Μοναδικος μου στοχος ειναι η ε. Κ. Α. Μ! Ονειρο μου ηταν να γινω βατραχος αλλα ως γνωστον Μετα 2004 το σχολειο επαψε να περνει εφεδρους. Θελω να μαθω απο καποιον αν υπαρχει δυνατοτητα, καλως εχοντων των πραγματων, να περασω το σχολειο υποβρυχιου καταστροφεα σαν στελεχος της ε. Κ. Α. Μ...



Φιλε μου δυστυχως απ'οσο γνωριζω και απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης ΔΕΝ υπαρχει αυτη η δυνατοτητα μιας και επιχειρησιακα δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο.

αν θες βεβαια ψαξτο και καλυτερα αλλα νομιζω πως δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Καλη επιτυχια! ...br>
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από D.S. »

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό που θέλα να μάθω; Για την ΕΚΑΜ κάνεις τα χαρτιά σου όταν βγει προκύρηξη για Ειδικούς Φρουρούς ή είναι άσχετο;

ΟΜΑΔΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ Λ. Σ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κάνεις τα χαρτιά σου για Ειδικός φρουρός αλλα δεν γίνεσαι ΕΚΑΜίτης κατευθείαν! Πρέπει με τον νέο νόμο που άλλαξε να γίνεις στα 5 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας αστυφύλακας και απο εκεί να κάνεις ενδουπηρεσιακά μια αίτηση στο Α. Τ που θα ανήκεις ότι επιθυμείς να καταταγείς αφου πρίν εκπαιδευτείς φυσικά στα ΕΚΑΜ. Είναι λίγο διαδικασία! Όσο για τον νόμο που αλλάζει με την νέα σειρά που θα βγεί απο την σχολή των ειδικών φρουρών αντί για την 7αετία πραγματικής υπηρεσίας που απαιτούσαν για να γίνεις αστυφύλακας τώρα απαιτούνται 5 έτη.

Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από D.S. »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Κάνεις τα χαρτιά σου για Ειδικός φρουρός αλλα δεν γίνεσαι ΕΚΑΜίτης κατευθείαν! Πρέπει με τον νέο νόμο που άλλαξε να γίνεις στα 5 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας αστυφύλακας και απο εκεί να κάνεις ενδουπηρεσιακά μια αίτηση στο Α. Τ που θα ανήκεις ότι επιθυμείς να καταταγείς αφου πρίν εκπαιδευτείς φυσικά στα ΕΚΑΜ. Είναι λίγο διαδικασία! Όσο για τον νόμο που αλλάζει με την νέα σειρά που θα βγεί απο την σχολή των ειδικών φρουρών αντί για την 7αετία πραγματικής υπηρεσίας που απαιτούσαν για να γίνεις αστυφύλακας τώρα απαιτούνται 5 έτη.

Α ρε Δ. Υ. Κ. Πανταχού παρόν είσαι!Εικόνα

Σε όλα τα θέματα μέσα...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλαράκο! Να' σαι καλά!Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Τίποτα φίλε μου και οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις σχετική μην διστάσεις!
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Να ρωτησω κατι. Αν δωσω για σχολη αστυφυλακων μετα απο ποσο καιρο υπηρεσιας μπορω να μπω εκαμ; Μπορω κατευθυαν; Και εχει στην αθηνα σωμα;
DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από DimitrisGR »

Με όλο το θάρρος... Το συγκεκριμένο ειναι ΤΕΛΙΚΟ; Για υπάρχουν και μπατζούρια;

Γιατι έχω ακουσει και την άλλη πλευρα...

Οτι ναι μεν υπήρχε μεγάλη επιθυμια απο ενδιαφερόμενο και επειτα απο δικές του πιέσεις προς τον διοικητη του και ενα τηλέφωνο, πραγματοποιηθηκε η ένταξη και πλέον ειναι και εξέχον στελεγχος την μονάδας...

(Δεν ειναι δικος μου άνθρωπος αλλα φίλος φίλου χωρις φανφάρες! ).

Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟ ΓΙΑ ΤΗΝ Ε. Κ. Α. ΜΕικόνα

moustakias
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 3:28 pm
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από moustakias »

Μεγαλο το ενδιαφερον βλεπω για την ΕΚΑΜ. Λοιπον ας ξεκαθαρισουμε οτι εκει μπορουν να ενταχθουν μονο αστυνομικοι (απο τον βαθμο του αστυφυλακα εως του υπαστυνομου β' συνηθως) οι οποιοι εχουν συγκεκριμενη πραγματικη υπηρεσια και ειναι και στο οριο ηλικιας που οριζει η προκυρηξη για την στελεχωση της ανωτερω μοναδας. Δεν σημαινει οτι οσοι εχουν τα τυπικα προσοντα εντασονται και στη μοναδα. Κατ αρχην γινετε επιλογη και οσοι επιλεγουν καλουνται να περασουν ενα σχολειο, οσοι ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ να βγαλουν το σχολειο αυτοι μπαινουν στην ΕΚΑΜ.
Και πιστεψτε με δεν ειναι ευκολη υποθεση να περασεις το σχολειο, γι αυτο αλλωστε και η ΕΚΑΜ συμπεριλαμβανετε στις καλυτερα εκπαιδευμενες μοναδες σε παγκοσμιο επιπεδο.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Rafale »

Καλησπερα και απο δω. Καταρχην ειναι η εκαμ; Η τα εκαμ; Αν Γνωριζεις περι εκαμ Μπορεις σε παρακαλω να μας Πεις τι εκπαιδευση ακριβως κανουν στο σχολειο; Και αυτο προς ενημερωση ενδιαφερομενων. Το οριο ηλικιας το γνωριζεις;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Nassos »

Είναι η ΕΚΑΜ. Αν όμως πρόκειται να αναφερθούμε στα στελέχη λέμε τα ΕΚΑΜ, όπως λέμε τα ΟΥΚ.
DimitrisGR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 12:47 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από DimitrisGR »

moustakias έγραψε:Μεγαλο το ενδιαφερον βλεπω για την ΕΚΑΜ. Λοιπον ας ξεκαθαρισουμε οτι εκει μπορουν να ενταχθουν μονο αστυνομικοι (απο τον βαθμο του αστυφυλακα εως του υπαστυνομου β' συνηθως) οι οποιοι εχουν συγκεκριμενη πραγματικη υπηρεσια και ειναι και στο οριο ηλικιας που οριζει η προκυρηξη για την στελεχωση της ανωτερω μοναδας. Δεν σημαινει οτι οσοι εχουν τα τυπικα προσοντα εντασονται και στη μοναδα. Κατ αρχην γινετε επιλογη και οσοι επιλεγουν καλουνται να περασουν ενα σχολειο, οσοι ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ να βγαλουν το σχολειο αυτοι μπαινουν στην ΕΚΑΜ.
Και πιστεψτε με δεν ειναι ευκολη υποθεση να περασεις το σχολειο, γι αυτο αλλωστε και η ΕΚΑΜ συμπεριλαμβανετε στις καλυτερα εκπαιδευμενες μοναδες σε παγκοσμιο επιπεδο.


Αυτο κάλλιστα θα μπορούσε να άλλάξει. Η πραγματαική υπηρεσία είναι κατανοητο αλλα απο τη στιγμη που ΄χεις κάποιους Ε. Φ. Οι οποιοι πληρούν προυποθέσεις. ΤΟυς έχεις και κόβουν βόλτες αντι να τους κάνεις χρήση επιχειρησικα και να έχεις ακόμα καλυτερα αποτελέσματα.

Σιγουρα μιλάμε για στελέγχη αλλα η 5ετια για Ε. Φ και στα 21-22 να μπει ο άλλος πάιε αυτόματα στα 26-27 και συνήθως τέτοια επίλεκτα σώματα έχουν όριο ηλικίας.

Χωρις να θέλω να κακολογίσω αλλα βλέπουμε όλοι το ηθικο και την σωματικη / ψυχικη ικανότητα των σειρών Αστυφυλάκων και αξιωμάτικων ΕΛ. ΑΣ. ΕΙναι λίγοι αυτοι που το "έχουν". Οπότε καλο θα ήταν να αλλάξει η πρόσληψη. Π. Χ. Μιλας για πραγματικη υπηρεσια (το μιλας σε 3ο πρόσωπο). Εχεις προσλάβει π. Χ.3 δοκιμους απο Ει. Δυναμεις Σχαλ πέρασαν, ΚΕΑΠ μικρό πέρασαν. Επιχειρησιακα και σαν στελέγχη είχαν μια εμπειρία. Αστους και καλα 2 χρόνια να ψηθούν και μετα δώσε μια ευκαιρια.

Μιλάω καθαρα για στελεγχωση απο ατομα με εμπειρία. Αλλο να εχεις πιάσει όπλο μια και 2 φορές στη σχολη και αλλο να εχεις ρίξει και με ένα αυτοματο.

Βεβαια αν γνωρίζω καλα στην ΕΚΑΜ υπάρχουν και Βατραχανθρωποι...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες