Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από giannismar »

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannismar την Δευ Δεκ 14, 2020 3:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Rog66

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Rog66 »

Ξέρω πως υπάρχουν κάποια ειδικά τμήματα εθνοφυλακής. Δλδ εκεί είναι όσοι υπηρέτησαν στις ειδικές δυνάμεις (υποθέτω). Εγώ θέλω να καταταχτω σε ένα από αυτά. Ξέρω ότι αν τηρείς κάποια κριτήρια μπορείς να γίνεις εθνοφυλακας αλλά το ίδιο ισχύει και σε αυτά τα ειδικά τμήματα; Επίσης είμαι από Θεσσαλονίκη και όσο και να το ψάχνω στο ίντερνετ δεν έχω δει τοποθεσίες εκτός από κάτι νησιά ( άρα δεν θα μπορώ να πηγαίνω σε ασκήσεις και σε εκπαίδευση όπως διάβασα πιο πάνω) ξέρει κανείς μήπως έχει κάποιο τμήμα στη Μακεδονία γενικά?
diy

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από diy »

Ειναι ηλιθιο να γινεις εθνοφυλακας δλδ εθελοντης με ευθινες χωρις ευρο. Και απορω γτ δεν λεει καποιος για τους εθνοφυλακες νυχτοφρουρους που παιρνεις κανα φραγκο μπας και μαθουμε και εμεις τπτ. Τι παιζει μ αυτους.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μετά το παρακάτω άρθρο τον Σεπτέμβριο του 19

Επιστρέφει η Εθνοφυλακή σε Αττική και Θεσσαλονίκη

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω ή υπάρχει κάποια εξέλιξη;

Άβαταρ μέλους
brorouk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:03 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από brorouk »

D.Y.K έγραψε: Μετά το παρακάτω άρθρο τον Σεπτέμβριο του 19

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω ή υπάρχει κάποια εξέλιξη;

D.Y.K δεν έχω ακούσει τίποτα πέρα από αυτά που έλεγαν το φθινόπωρο. Υποτίθεται θα έστελναν νομοσχέδιο στην Βουλή προς ψήφιση αλλά κανείς δεν είδε να γίνει κάτι τέτοιο. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να περάσει κάτι τέτοιο γιατί και όσοι ζουν στις πόλεις θα έχουν την επιλογή να καταταχθούν
ΕΛ. ΔΥ. Κ
ανωνυμος

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ανωνυμος »

Σαν εθνοφυλακας περνεις μορια σε ενδεχομενη προκυρηξη εποπ?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από D.Y.K »

ανωνυμος έγραψε:Σαν εθνοφυλακας περνεις μορια σε ενδεχομενη προκυρηξη εποπ;


Όχι.

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από giannismar »

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannismar την Δευ Δεκ 14, 2020 3:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από samloxias »

Αργήσαμε. Αλά και τώρα καλά είναι
Vasilis Mar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 2:39 pm
Τοποθεσία: ΠΡΩΗΝ ΕΠΥ Ε.Φ.
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Vasilis Mar »

Καλησπέρα. Έχω υπηρετήσει τη θητεία μου το 1992-1993 σαν στρατιώτης Τεχνικού. Το 1996 μετά από εξετάσεις κατατάχτηκα στην Εθνική Φρουρά ως ΕΠΥ με το βαθμό του ΛΟΧΙΑ και κρίθηκα 3 φορές προακτέος για το βαθμό του ΕΠΙΛΟΧΙΑ. Υπηρέτησα στην Εθνική Φρουρά από τον 06/1996 έως τον 03/2005 στο όπλο του ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟΥ όπου δήλωσα παραίτηση λόγω σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων. Έχω περάσει αρκετές εκπαιδεύσεις οι οποίες είναι διαθέσιμες φυσικά υπηρεσιακά. Και επιπλέον έχω αποκτήσει μετά την απόλυση μου από τον Ελληνικό στρατό επιπλέον γραμματικές γνώσεις και πτυχία. Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο μπορεί να είναι χρήσιμα αυτά έστω και σαν έφεδρος στον Ελληνικό Στρατό (γνωρίζω ότι λόγω ηλικίας 46 δεν είμαι εντός εφεδρείας) και με ποιο τρόπο μπορώ να τα καταθέσω, έτσι ώστε να είναι διαθέσιμα στην υπηρεσία.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές της ανάρτησης.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να υπηρετήσεις ως Εθνοφύλακας, διαφορετικά στείλε e-mail στο str-ges-des@army.gr
Vasilis Mar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 2:39 pm
Τοποθεσία: ΠΡΩΗΝ ΕΠΥ Ε.Φ.
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Vasilis Mar »

Νομίζω ότι Εθνοφύλακας είναι μόνο για παραμεθόριο. Εγώ μένω Πελοπόννησο. Θα στείλω ένα μέηλ πάντως ευχαριστώ. Ελπίζω να μπορέσουν να φανούν χρήσιμα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Nassos »

Εκδιώχθηκε ο εθνοφύλακας που «απειλούσε» να πυροβολήσει πρόσφυγες στο Καρά Τεπέ
Με απόφαση του Υποστρατήγου Διοικητή του Στρατιωτικού Σχηματισμού, απολύθηκε από το Τάγμα Εθνοφυλακής στο οποίο ανήκε, «ως μη δυνάμενος να επιστρέψει στην Εθνοφυλακή» ο Εθνοφύλακας από την Καλλονή ο οποίος προκάλεσε πανελλήνιο σάλο με τη δημόσια ανάρτηση του σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης με την οποία απειλούσε να πυροβολήσει πρόσφυγες και μετανάστες στη νέα δομή στον Καρά Τεπέ.

Η απόλυση του -όπως αναφέρει η σελίδα stonisi- έγινε σύμφωνα με άρθρο στον κανονισμό εθνοφυλακής σύμφωνα με το οποίο Εθνοφύλακας απολύεται όταν υπάρχουν λόγοι απείθειας ή λόγοι ασφάλειας.

Να θυμίσουμε ότι ο Εθνοφύλακας από την Καλλονή ο οποίος μάλιστα τυχαίνει να είναι και μέλος Συμβουλίου Κοινότητας με δημόσια ανάρτηση του δημοσιοποίησε φωτογραφία του ως ένοπλος, από παλιότερη στρατιωτική άσκηση στο χώρο του πεδίου βολής όπου στήνεται ο νέος καταυλισμός. Σε αυτήν έγραφε:

«Εδώ είμαι στο πεδίο βολής που στήνουν τις σκηνές.. Ανυπομονώ πότε θα ξανακάνουμε βολή αυτή τη φορά με φυσικούς κινούμενους στόχους».

Onalert.gr
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες