Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Μπιέλες βάρεσε ο ΕΣ... Σε λίγο θα κλείνουν συμβάσεις με ιδιωτικές εταιρίες για την φύλαξη των στρατοπέδων...
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
argi71
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 8:42 pm
Τοποθεσία: ΛΟΧΙΑΣ
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από argi71 »

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι εθνοφύλακας στη Δράμα και ενδιαφέρομαι για τη φύλαξη στα στρατόπεδα. Αυτό που δε ξέρω κι ακόμη το ψάχνω είναι αν μπορώ να το κάνω λόγω του ο, τι είμαι δημόσιος υπάλληλος - λόγω της πληρωμής. Έχω δηλώσει στην υπηρεσία μου την πρόθεση να το κάνω αλλά ούτε αυτοί ξέρουν να μου απαντήσουν - γραφείο προσωπικού - Γιατί πρώτη φορά το συναντάνε. Μήπως υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία για να μου πεί ή να ξέρει κάποια αντίστοιχη περίπτωση;

Theo

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Theo »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω και παρακαλω να μου απαντησει καποιος που γνωριζει.
υπαρχουν στην Ελλάδα ταγματα εθνοφυλακων ειδικων δυναμεων; δηλαδη να εκπαιδευονται πανω σε αυτα που μαθαιναμε στις ειδικες δυναμεις.
Νυχτοφρουρος

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Νυχτοφρουρος »

Παιδιά όσοι είναι εθνοφύλακες - νυχτοφρουροί.Πόσες ώρες φιλάτε και με τί μεροκάματο;

στην δικά μας μονάδα (2ο ΛΑΚ- Βέροια) φυλάμε 3,5 ώρες για 15 ευρώ και από Μάρτιο θέλουν να μας το κάνουν 4 ώρες με τα ίδια λεφτά. Αυτό συμβαίνει γιατί θέλουν να μειώσουν τις υπηρεσίες.

Αλλού τι συμβαίνει υπάρχουν και αλλού περικοπές;

Νίκος

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα είμαι ο ΝΙΚΟΣ έχω απόληθει 2012 5 Χρόνια από το τεχνικό σώμα πόρο να παω εθονοφιλακας είμαι Από πύργο
Άβαταρ μέλους
argi71
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 8:42 pm
Τοποθεσία: ΛΟΧΙΑΣ
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από argi71 »

Άν έχεις λευκό απολυτήριο μπορείς.
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από giannismar »

Εγω ειχα πρασινο και ειμαι εθνοφυλακας. Δε νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο τι χρωμα ειναι το απολυτηριο γενικως, ουτε σε ποιο σωμα υπηρετησες. Φανταζομαι ομως οτι πρεπει να εισαι Ι1-Ι2. Στην ηλικια το οριο ειναι ψηλο, μεχρι 50 η 60 δεν θυμαμαι.
Λευτερης

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Λευτερης »

Μηπως καποιος ξερει να μου πει ποια η δουλεια ενος δημαρχου η δημοτικου συμβουλου σε περιπτωση επιστρατευσης;
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από roko »

Οτι κανει και σε περιοδους ηρεμιας. Να ξυνεται...
Κώστας

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Κώστας »

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις λευκό απολυτήριο και να ήσουν εφεδρος στο στρατό ξηράς. Και το όριο ηλικίας άλλαξε απο τα 50 στα 45.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Nassos »

Τέλος από την Εθνοφυλακή ο Παναγιώτης Μπαντέμης για την επίθεση εναντίον γυναικών στο ΜεταξουργείοΤην παύση του Παναγιώτη Μπαντέμη από τα καθήκοντά του αποφάσισε ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας Παναγιώτης Ρήγας.

Ο Παναγιώτης Μπαντέμης, πρώην «πυρηνάρχης» Δράμας της Χρυσής Αυγής και εθνοφύλακας του ελληνικού στρατού, καταδικάσθηκε σε 10 χρόνια κάθειρξης από το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων για την οργανωμένη επίθεση σε βάρος δύο γυναικών από τη Βόρεια Ήπειρο, στο Μεταξουργείο, το 2011.

Newsit.gr



Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Nassos »



Το ΥΠΕΘΑ «προσλαμβάνει» 746 Εθνοφύλακες για φρούρηση εγκαταστάσεωνΔημοσιεύθηκε η ΚΥΑ που αφορά στον καθορισμό του αριθμού από προσλήψεις Εθνοφυλάκων που θα χρησιμοποιηθούν για φρούρηση αποθηκών πυρομαχικών, καυσίμων, υλικών επιστράτευσης και λοιπών εγκαταστάσεων του Στρατού Ξηράς, κατά το έτος 2019 και ημερήσια αποζημίωση αυτών προχώρησε το υπουργείο Εθνικής Άμυνας

Ειδικότερα ο αριθμός των Εθνοφυλάκων που θα προσληφθεί και θα χρησιμοποιηθεί για φρούρηση αποθηκών πυρομαχικών, καυσίμων, υλικών επιστράτευσης και λοιπών εγκαταστάσεων του Στρατού Ξηράς, κατά το έτος 2019, καθορίζεται στους επτακόσιους σαράντα έξι (746).

Επίσης καθορίστηκε και η ημερήσια αποζημίωση των Εθνοφυλάκων.
Συγκεκριμένα το ποσό της ημερήσιας αποζημίωσης Που παρέχεται στους Εθνοφύλακες μόνον για την αντιμετώπιση των δαπανών τροφής, ιματισμού και υπόδησής των, που προβλέπονται στην παρ.2 του άρθρου 7 του ν.1295/1982 (Α΄ 126), καθορίζεται στα δέκα πέντε (15) ευρώ.

Από τις προσλήψεις Εθνοφυλάκων προκαλείται δαπάνη σε βάρος του προϋπολογισμού του ΥΠΕΘΑ ύψους 4.100.000 ευρώ περίπου, για το έτος 2019.

Defencereview.gr



Σοφος

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Σοφος »

Παιδιά είμαι από Πτολεμαϊδα και μου ήρθε χαρτί για να καταταχθω ως εθνοφυλακας. εχω 2χρονια που απολύθηκα και μου δένεται τελείως ηλίθιο το να σε καλούν στο άκυρο. Ελπιζω να μην χρειάζεται να μένω στο στρατόπεδο και να πηγαίνω συγκεκριμένες μέρες που έχει ασκήσεις όπως λέει το πρόγραμμα
cro cop

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από cro cop »

Παιδια ξερουμε αυτο που λεει προσλαμβανοντε εθνοφυλακες-νυχτοφρουροι για 15 ευρω τη μερα ειναι με συμβαση για ορισμενο χρονο η για μεγαλο χρονικο διαστημα; Βγαινει κανα 300-350 το μηνα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες