Κομμουνισμός και εθνικισμός

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Όσοι εξυμνούν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, ή δημόσιοι υπάλληλοι που διορίστηκαν με μέσο είναι ή προνομιούχοι που έτυχαν ασυλίας (οικονομικής κυρίως).

Όσο για τα περί "μεγάλη δημοκρατικής παραταξης", ευχαριστώ που μόλις τώρα με αποκάλεσαν "αντι-δημοκρατικό".

Είναι να αναρωτιέσαι τελικά τι χρειάζεται για να ξυπνήσουμε. Πείνα, πόλεμο ή κάτι άλλο;
Anonymous

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

GenerX έγραψε: Ναι yersinia αυτό βλέπω και γω. Αν διαλυθεί όμως η ΕΕ αύριο ας πούμε, τα μαντάτα θα είναι μαύρα για την Ελλαδίτσα.

Και δικαίως. Αν ήμουν Γερμανός π. Χ. Θα διαολόστελνα τους Έλληνες. Επιδοτήσεις, επιδοτήσεις, επιδοτήσεις και καμία απολύτως προσφορά.

Πως να μη διαλυθεί με τέτοια κράτη μέλη.

Η ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει. Ζει εδώ και χιλιάδες χρόνια εκτός ευρώπης. Αντεξε την σκλαβιά και τον εκτουρκισμό. Και μόνοι μας θα τα καταφέρουμε καλύτερα. Και δεν θα χρωστάμε και σε κανέναν. Τωρα έχουμε έλλειμα 300δις ? πολλά από τα οποία έγιναν μάσα για πολιτικούς και κόμματα.H ελβετία και άλλες χώρες εκτός ευρώπης δηλαδή γιατί τα καταφέρνουν. Παραμυθάκι η ΕΕ. Δεν εγγυάται ούτε τα σύνορά μας.

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Σχόλιο για τα άλλα που είπα δεν έκανες. Άσε μας ρε φίλε που θες κόμμα που να μην τρώειέστω και λίγο. Που ζεις; Η πιστεύεις ότι άνθρωποι σαν τον Τσίπρα δεν τρώνε; Ασε μας τώρα. Η πολιτική θέλει ρεαλισμό. Το ΠΑΣΟΚ έκαΝΕ έργο. Η δεξιά μια ζωή τα ριμάζει όλα. Η αριστερά είναι μόνο για πορείες και ρομαντικούς λόγους. Η αριστερά όλη μαζί δεν θα πάρει ποτέ πάνω από 14% σε αυτό τον τόπο γιατί δεν είναι ρεαλιστές. Είναι κολλημένοι που τρώγονται και μεταξύ τους. Η χώρα χρειάζεται μια μέση λύση, ρεαλιστική και δημοκρατική. Εσύ τώρα΄λέγε ότι θες, ρεαλιστής πάντως δεν είσαι. Δες το 1981 μέχρι σήμερα και τι παρήγαγε το ΠΑΣΟΚ ρεαλιστικά χωρίς φανατισμό και μετά πες για διευθυντές κτλ. Δρόμοι, Νοσοκομεία, αύξηση συντάξεων στη δεκαετία του 80, κοινωνική πολιτική και αρχηγό με @@@ που όταν έλεγε έχουμε όρια στο Αιγαίο το εννοούσε. Αυξήθηκε δημόσιο χρέος, φάγανε, διορίσανε, αλλά ο λαός ήταν πολύ καλύτερα Το 1981 -1996. Όλοι αυτό λένε όπου και να σταθείς. Ακούω δεξιούς που μιλάνε για τον Γεννηματά. Τι μου λές τώρα; Οκ φάγανε αλλά παρήγαγαν έργο ουσιαστικό. Ο Κρανιδιώτης έπεισε το Χολμπρουκ να μπει η Κύπρος στην ΕΕ. Εσύ βλέπεις μόνο τη λαμογιά. Είστε κολλημένα μυαλά οι αριστεροί. Αυτός που κατήργησε το κράτος της καρφίτσας και σας έσωσε από τα ξερονήσια τον καταριέστε (Αντρέας). Αριστεροί ψάλτες της δεξιάς που συνεργαστήκατε μαζί της κιόλας! Σπουδαίοι ιδεολόγοι είστε. Μόνο για πορείες και δήθεν προστάτες της νεολαίας που δέρνετε στο πανεπιστήμιο Πειραιά τους νεολαίους του ΛΑΟΣ. Έχουν την ιδεολογία τους, δεν αας επιτέθηκαν.10 παιδιά ήταν και τους δείρατε αλλά τέτοιοι θρασύδειλοι είστε. Γι αυτό ο λαός σας βαρέθηκε και σας και τον χοντρό με τα δίδυμα. Στη δημοκρατία δεν φημόνουμε κανέναν και δεν δέρνουμε κανέναν. Ούτε καταριόμαστε αυτόν που μας έσωσε από το κράτος της καρφίτσας του Καραμανλή. Μην κατηγορείτε μόνο τους χρυσαυγίτες ότι είναι φασίστες γιατί και εσείς οι ψευτοαριστεροί είστε φασίστες. Ο Λαμπράκης ήταν κατά της βίας και της καταστροφής πανεπιστημίων. Ήταν γνήσιος αριστερός όχι αλήτης θρασύδειλος.

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Άσε τον Σημίτη εκσυχρονιστή κοντοστούπη. Εγώ είμαι Παπανδρεϊκο πατριωτικό ΠΑΣΟΚ Αντρέα.

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Είμαι ΠΑΣΟΚΣΗΣ sniper φίλε μου αλλά δεν υποστηρίζω τους εκσυχρονιστές του Πασόκ και δεν είμαι φανατικός.S300 που πήγαν να πάρουνε οι Κύπριοι έπρεπε ήταν ηλίθια κίνηση. Και εγώ αν ήμουν τούρκος δεν θα το δεχόμουν. Στα ΙΜΙΑ ο Σημίτης έκανε λάθη. Πουλημένος είναι. Πρόσεξε όμως αυτοί φάγανε αλλά έργο παράχθηκε. Οι δεξιοί τρώγανε και τρώνε χωρίς να φτιάξουν τίποτα. Μόνο πουλάνε. Το ότι είμαι πασοκσης δεν σημαίνει ότι δεν αποδέχομαι τα λάθη. Συγκριτικά όμως το Πασόκ πάντα πάει τη χώρα μπροστά. Το πασοκ του Σημίτη ήταν άλλο πασόκ. Πουλημένο. Ο Αντρέας ήταν ηγέτης. Μην ξεχνάς ότι ο Σημίτης με τον Αντρέα δεν τα πηγαίνανε πάντα κάλά. Αυτό δείχνει πολλά...
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

sniper έγραψε: Και κάτι ακόμα φίλε mirage. Αλλο το πασοκ του ανδρέα και άλλο του σημίτη. Το ένα ήταν κεντροαριστερό την δεκαετία του 80 και το άλλο κεντροδεξιό. Γιαυτό και τον ψήφιζαν και νεοδημοκράτες. Τωρα βλέπω ξεκάθαρα ότι Πασοκ και ΝΔ μικρή διαφορά έχουν. Κινούνται στον ίδιο χώρο έχουν τις περισσότερες φορές ταυτόσημες απόψεις και ελάχιστες διαφορές πια. Απλά Αλλάζει ποιός θα κυβερνάει και θα μασουλάει.

Μα αυτό είπα. Δες πριν. Συμφωνούμε. Πιστεύω ο Γιωργάκης να αλλάξει τα πρτάγματα. Πιστεύω ότι το παλιό πασόκ θα αναστηθεί. Οι εκσυχρονιστές μας χαλάνε.

Anonymous

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι εσυ εισαι με τον ανδρεα αλλα αυτος παει πεθανε... Ο γιωργος δεν ειναι αντρεας πιστευεις οτι το τωρινο πασοκ εχει καμια σχεση με το 1981. νασσο συμφωνο οποιος ειναι κομματοσκυλο καλοπερναει η καλοπερναγε[πρασινοφρουροι γαλαζια παιδια κτλ.]

το θεμα πρεπει να ειναι το μελλον και οχι το παρελθον ερχονται δυσκολοι καιροι και θελουμε ηγετη με @@@.

η αποχη ηταν νικητρια αυτο δειχνει οτι δεν γεμιζουν το ματι του απλου κοσμακη ουτε οι μεν ουτε οι δεν.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Ο Τσίπρας στην ολη συζήτηση που ακριβώς κολλάει, για να καταλάβω και γω. Και ο Λαμπράκης δε μπορώ να καταλάβω που κολλάει, αλλα θα έχεις τους λόγους σου. Σου απάντησα πριν. Πάμε πάλι. Πολιτικός δε γίνεται κανένας με το ζόρι. Δε μιλάω για το ζόρι που έφαγε ο Κωστάκης για να κάτσει στην πρωθυπουργική καρέκλα, ούτε για το δαχτυλίδι στον Γιωργάκη. Πολιτικός γίνεσαι με τη θέλησή σου.

Αυτο που θες να κάνεις, το κάνεις για τον τόπο σου. Οχι για τα φράγκα. Για τα φράγκα υπάρχουν τόσα άλλα να κάνεις.

Το πρόγραμμα του κάθε κόμματος, οφείλει να υλοποιείται. Αλλιώς είτε κοροιδεύεις τους ψηφοφόρους με πρόστυχο τρόπο, είτε πρέπει να μειώσεις τα "θα" σου.

Οτι έκανε το ΠΑΣΟΚ το έκανε με τα λεφτά του Ελληνικού λαού. Δε μας έκαναν απολύτως καμία χάρη και για τη χώρα κάνανε πολύ πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που έχει πληρώσει η χώρα.

Τώρα τι καταλάβαμε απο τα 20 χρόνια διακυβέρνησης του "σοσιαλιστικού" κινήματος ;

Ενα τεράστιο έλλειμα. Χρωστάμε παντού και ο φαύλος κύκλος δανεισμού-χρεών συνεχίζεται.

Η ΝΔ πήρε επάξια τη σκυτάλη και είναι άξιος συνεχιστής της πολιτικής του δημοκρατικότατου κόμματος.

Ενα μπράβο για τις στρατιές δημοσίων υπαλλήλων.

Ενα μπράβο για το οτι κατάφερε να κάνει τη νεολαία να θέλει να σπουδάσει δάσκαλος και τα συναφή, μόνο και μόνο για να μονιμοποιηθεί και να έχει γυναίκα, σπίτι, αυτοκίνητο - δεν είμαι κατα της μονιμοποίησης και αυτού του ιερού επαγγέλματος, αλλα τα κίνητρα είναι εντελώς μα εντελώς Πασοκικά, σε απόλυτες τιμές δηλαδή μηδενικά.

Μπράβο που πέρασε στον Έλληνα τη λογική "ας κλέψω και γω λίγο", αλλιώς αισθάνεται και μ*. Ουσιαστικά είναι κι όλας.

Εξάλλου αυτό το επιβεβαιώνεις και συ "όλοι τρώνε στην εξουσία".

Οχι ρε, δε τρώνε όλοι. Ανεξαρτήτως της αντιπάθειάς μου για τα μιάσματα της χούντας θα πω το παρακάτω επειδή με βολεύει να το απομονώσω εδω. Κανείς απο αυτούς δε πέθανε με 50 σπίτια και λογαριασμούς εκατομμυρίων ευρώ

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Για τον Σημίτη και τον χειρισμό Οτσαλάν... Πιστεύω οτι έκανε τη μοιραία κίνηση για να αποφύγει πόλεμο. Μετα την άρνηση της Ιταλίας και της προσπάθειας για άσυλο στην Ελλάδα, δε γινόταν να το δώσει σε κάποιον που πολεμάει τους Τούρκους και τον οποίο οι Τούρκοι έχουν σα τρομοκράτη. Λειτούργησε ως όφειλε σύμφωνα με τους κανόνες της διεθνούς πολιτικής.

Ξεπουλημένο ήταν απο πάντα το ΠΑΣΟΚ, ο Σημίτης σας πείραξε...

Anonymous

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

MIRAGE2000-5MK2 έγραψε:
sniper έγραψε: Και κάτι ακόμα φίλε mirage. Αλλο το πασοκ του ανδρέα και άλλο του σημίτη. Το ένα ήταν κεντροαριστερό την δεκαετία του 80 και το άλλο κεντροδεξιό. Γιαυτό και τον ψήφιζαν και νεοδημοκράτες. Τωρα βλέπω ξεκάθαρα ότι Πασοκ και ΝΔ μικρή διαφορά έχουν. Κινούνται στον ίδιο χώρο έχουν τις περισσότερες φορές ταυτόσημες απόψεις και ελάχιστες διαφορές πια. Απλά Αλλάζει ποιός θα κυβερνάει και θα μασουλάει.

Μα αυτό είπα. Δες πριν. Συμφωνούμε. Πιστεύω ο Γιωργάκης να αλλάξει τα πρτάγματα. Πιστεύω ότι το παλιό πασόκ θα αναστηθεί. Οι εκσυχρονιστές μας χαλάνε.

Πες μου με το χέρι στην καρδιά... Έχει καμιά σχέση ο Γιωργάκης με τον Ανδρέα ή ο Κωστίκας με τον γέρο Καραμανλή; Ουτε μια τρίχα από τα τέτοια τους δεν είναι φίλε μου. Οποτε τι απαιτήσεις να έχουμε. Υπάρχουν 10.000.000 Έλληνες και άλλοι τόσοι στο εξωτερικό. Και πολοί αξιόλογοι μάλιστα. Γιατί να μας κυβερνάνε Παπανδρέου και Καραμανλής ακόμα και αν είναι ακθυστερημένοι; Δεν το καταλαβαινω αυτό. Αυτή είναι η δημοκρατία; Τι διαφορά έχει από την Βασιλεία όπου τα σκήπτρα πήγαιναν στον διάδοχο; Καμία απολύτως φίλε. Για μένα όλα απο κει ξεκινάνε. Και μην ξεχνάς ότι Γιωργάκης και Ντόρα είναι πιόνια των Αμερικανών. Το έχουν αποδείξει και οι 2. Τα 2 μεγάλα κομματα είναι παρωχημένα πλέον και πιστεύω ότι ΄τους δόθηκε πολλές φορές η ευκαιρία και Απογοήτευσαν. (το κκε έχει μείνει στον εμφύλιο και έχει σύνδρομο καταδίωξης ακόμα). Και το ΠΑΣΟΚ να ξαναβγεί μην περιμένεις να αλλάξει κάτι. Δεν είσαι αφελής. Ολοι αυτοί πια είναι διαχειριστές.

Anonymous

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Πιστευει καποιος οτι αν ο γιωργος δεν ηταν παιδι του αντρεα και ο κωστας ανηψιος του κωνσταντινου θα ηταν πολιτικοι αρχηγοι; Εστω ενας ειλικρινα.

στο φορουμ υπαρχει και ενα θεμα με την λεσχη μπλιντερμπεργκ Ο chrpat εχει αναρτησει ενα καταλογο με ονοματα απο ελληνες μελοι της εχει ενδιαφερων να ριξεται μια ματια

ειδικα σε οσους φαινεται οτι πασοκ και νδ εχουν την ιδια πολιτικη προσεγγιση και ο ενας συνεχιζει την πολιτικη του αλλου

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

GenerX έγραψε:Ο Τσίπρας στην ολη συζήτηση που ακριβώς κολλάει, για να καταλάβω και γω. Και ο Λαμπράκης δε μπορώ να καταλάβω που κολλάει, αλλα θα έχεις τους λόγους σου. Σου απάντησα πριν. Πάμε πάλι. Πολιτικός δε γίνεται κανένας με το ζόρι. Δε μιλάω για το ζόρι που έφαγε ο Κωστάκης για να κάτσει στην πρωθυπουργική καρέκλα, ούτε για το δαχτυλίδι στον Γιωργάκη. Πολιτικός γίνεσαι με τη θέλησή σου.

Αυτο που θες να κάνεις, το κάνεις για τον τόπο σου. Οχι για τα φράγκα. Για τα φράγκα υπάρχουν τόσα άλλα να κάνεις.

Το πρόγραμμα του κάθε κόμματος, οφείλει να υλοποιείται. Αλλιώς είτε κοροιδεύεις τους ψηφοφόρους με πρόστυχο τρόπο, είτε πρέπει να μειώσεις τα "θα" σου.

Οτι έκανε το ΠΑΣΟΚ το έκανε με τα λεφτά του Ελληνικού λαού. Δε μας έκαναν απολύτως καμία χάρη και για τη χώρα κάνανε πολύ πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που έχει πληρώσει η χώρα.

Τώρα τι καταλάβαμε απο τα 20 χρόνια διακυβέρνησης του "σοσιαλιστικού" κινήματος ;

Ενα τεράστιο έλλειμα. Χρωστάμε παντού και ο φαύλος κύκλος δανεισμού-χρεών συνεχίζεται.

Η ΝΔ πήρε επάξια τη σκυτάλη και είναι άξιος συνεχιστής της πολιτικής του δημοκρατικότατου κόμματος.

Ενα μπράβο για τις στρατιές δημοσίων υπαλλήλων.

Ενα μπράβο για το οτι κατάφερε να κάνει τη νεολαία να θέλει να σπουδάσει δάσκαλος και τα συναφή, μόνο και μόνο για να μονιμοποιηθεί και να έχει γυναίκα, σπίτι, αυτοκίνητο - δεν είμαι κατα της μονιμοποίησης και αυτού του ιερού επαγγέλματος, αλλα τα κίνητρα είναι εντελώς μα εντελώς Πασοκικά, σε απόλυτες τιμές δηλαδή μηδενικά.

Μπράβο που πέρασε στον Έλληνα τη λογική "ας κλέψω και γω λίγο", αλλιώς αισθάνεται και μ*. Ουσιαστικά είναι κι όλας.

Εξάλλου αυτό το επιβεβαιώνεις και συ "όλοι τρώνε στην εξουσία".

Οχι ρε, δε τρώνε όλοι. Ανεξαρτήτως της αντιπάθειάς μου για τα μιάσματα της χούντας θα πω το παρακάτω επειδή με βολεύει να το απομονώσω εδω. Κανείς απο αυτούς δε πέθανε με 50 σπίτια και λογαριασμούς εκατομμυρίων ευρώ

Πάμε πάλι. Σωστά τα μιάζματα της χούντας καταδιώκανε δημοκρατικούς αξιωματικούς που έχυσαν και το αίμα τους στην Κορέα, σκοτώσανε αδέλφια δημοκρατικών αξιωματικών που ήταν νεαρά παιδάκια στο πανεπιστήμιο κάνοντας τους βασανιστήρια στο ΕΑΤ ΕΣΑ, καταδιώκανε πατεράδες δημοκρατικών αξιωματικών που προσπαθούσανε να τους σώσουν από τους φασίστες και φυσικά καταδιώκανε κάθε δημοκρατικό πολίτη. Είχαν ηλίθιους σαν τον Πατακό (που θύμιζε ΓκουσγκούνηΕικόνα) και το έπαιζε με το μιστρί χτίστης, Πουλήσανε Κύπρο ενώ η Ελλάδα ήταν σε θέση να κερδίσει και γενικευμένο πόλεμο αν είχε σταθερή δημοκρατική κυβέρνηση τύπου Αντρέα, απομόνωσαν διπλωματικά την χώρα απ' όλο τον κόσμο πλην ΗΠΑ. Όλοι τρώνε χώνεψε το. Γίνε ρεαλιστής. Είμαι 20 χρονών αλλά δεν είμαι φανατικός πασοκσής. Όλοι φάγανε όλοι πουλήσανε το θέμα είναι ποιος είναι λιγότερο πουλημένος. Γίνε ρεαλιστής. Δεν είμαστε παράδεισος αλλά χειρότερα και από κόλαση. Έγώ προσωπικά δεν πουλιέμαι την οικογένεια μου να απειλούσαν να εκτελέσουν, είμαι τόσο απόλυτος και "ρομαντικός" αλλά το βλέπω ότι οι άλλοι που κυβερνούν δεν είναι. Τόσο ψηλά για να είσαι, είσαι και βρώμικος αλλιώς δεν φτάνεις. Κανείς δεν είναι άγιος. Χώνεψε το. Το θέμα είναι ποιος προσφέρει έστω και ένα κοκκαλάκι πιο πολύ στον λαό.

Anonymous

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

MIRAGE2000-5MK2 έγραψε:
GenerX έγραψε:Ο Τσίπρας στην ολη συζήτηση που ακριβώς κολλάει, για να καταλάβω και γω. Και ο Λαμπράκης δε μπορώ να καταλάβω που κολλάει, αλλα θα έχεις τους λόγους σου. Σου απάντησα πριν. Πάμε πάλι. Πολιτικός δε γίνεται κανένας με το ζόρι. Δε μιλάω για το ζόρι που έφαγε ο Κωστάκης για να κάτσει στην πρωθυπουργική καρέκλα, ούτε για το δαχτυλίδι στον Γιωργάκη. Πολιτικός γίνεσαι με τη θέλησή σου.

Αυτο που θες να κάνεις, το κάνεις για τον τόπο σου. Οχι για τα φράγκα. Για τα φράγκα υπάρχουν τόσα άλλα να κάνεις.

Το πρόγραμμα του κάθε κόμματος, οφείλει να υλοποιείται. Αλλιώς είτε κοροιδεύεις τους ψηφοφόρους με πρόστυχο τρόπο, είτε πρέπει να μειώσεις τα "θα" σου.

Οτι έκανε το ΠΑΣΟΚ το έκανε με τα λεφτά του Ελληνικού λαού. Δε μας έκαναν απολύτως καμία χάρη και για τη χώρα κάνανε πολύ πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που έχει πληρώσει η χώρα.

Τώρα τι καταλάβαμε απο τα 20 χρόνια διακυβέρνησης του "σοσιαλιστικού" κινήματος ;

Ενα τεράστιο έλλειμα. Χρωστάμε παντού και ο φαύλος κύκλος δανεισμού-χρεών συνεχίζεται.

Η ΝΔ πήρε επάξια τη σκυτάλη και είναι άξιος συνεχιστής της πολιτικής του δημοκρατικότατου κόμματος.

Ενα μπράβο για τις στρατιές δημοσίων υπαλλήλων.

Ενα μπράβο για το οτι κατάφερε να κάνει τη νεολαία να θέλει να σπουδάσει δάσκαλος και τα συναφή, μόνο και μόνο για να μονιμοποιηθεί και να έχει γυναίκα, σπίτι, αυτοκίνητο - δεν είμαι κατα της μονιμοποίησης και αυτού του ιερού επαγγέλματος, αλλα τα κίνητρα είναι εντελώς μα εντελώς Πασοκικά, σε απόλυτες τιμές δηλαδή μηδενικά.

Μπράβο που πέρασε στον Έλληνα τη λογική "ας κλέψω και γω λίγο", αλλιώς αισθάνεται και μ*. Ουσιαστικά είναι κι όλας.

Εξάλλου αυτό το επιβεβαιώνεις και συ "όλοι τρώνε στην εξουσία".

Οχι ρε, δε τρώνε όλοι. Ανεξαρτήτως της αντιπάθειάς μου για τα μιάσματα της χούντας θα πω το παρακάτω επειδή με βολεύει να το απομονώσω εδω. Κανείς απο αυτούς δε πέθανε με 50 σπίτια και λογαριασμούς εκατομμυρίων ευρώ

Πάμε πάλι. Σωστά τα μιάζματα της χούντας καταδιώκανε δημοκρατικούς αξιωματικούς που έχυσαν και το αίμα τους στην Κορέα, σκοτώσανε αδέλφια δημοκρατικών αξιωματικών που ήταν νεαρά παιδάκια στο πανεπιστήμιο κάνοντας τους βασανιστήρια στο ΕΑΤ ΕΣΑ, καταδιώκανε πατεράδες δημοκρατικών αξιωματικών που προσπαθούσανε να τους σώσουν από τους φασίστες και φυσικά καταδιώκανε κάθε δημοκρατικό πολίτη. Είχαν ηλίθιους σαν τον Πατακό (που θύμιζε ΓκουσγκούνηΕικόνα) και το έπαιζε με το μιστρί χτίστης, Πουλήσανε Κύπρο ενώ η Ελλάδα ήταν σε θέση να κερδίσει και γενικευμένο πόλεμο αν είχε σταθερή δημοκρατική κυβέρνηση τύπου Αντρέα, απομόνωσαν διπλωματικά την χώρα απ' όλο τον κόσμο πλην ΗΠΑ. Όλοι τρώνε χώνεψε το. Γίνε ρεαλιστής. Είμαι 20 χρονών αλλά δεν είμαι φανατικός πασοκσής. Όλοι φάγανε όλοι πουλήσανε το θέμα είναι ποιος είναι λιγότερο πουλημένος. Γίνε ρεαλιστής. Δεν είμαστε παράδεισος αλλά χειρότερα και από κόλαση. Έγώ προσωπικά δεν πουλιέμαι την οικογένεια μου να απειλούσαν να εκτελέσουν, είμαι τόσο απόλυτος και "ρομαντικός" αλλά το βλέπω ότι οι άλλοι που κυβερνούν δεν είναι. Τόσο ψηλά για να είσαι, είσαι και βρώμικος αλλιώς δεν φτάνεις. Κανείς δεν είναι άγιος. Χώνεψε το. Το θέμα είναι ποιος προσφέρει έστω και ένα κοκκαλάκι πιο πολύ στον λαό.

E όχι ρε mirage με συγχωρείς. Άυτό το ψευτοδίλημα λιγότερο η περισσότερο κλέφτης εγώ δεν το δέχομαι. Κατ αρχήν οι κλεψιές δεν είναι μετρο σύγκρισης. Δηλ θα πρέπει να διαλέξω αναμεσα στον κλέφτη και στον ληστή; Οχι ρε φίλε. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Προτιμώ κάποιον έντιμο. Κάποιον που θα κάνει λανθασμένες επιλογές αλλά δεν θα ρημάζει συνειδητά τα δημόσια ταμεία και τα ευρωπαικά κονδύλια. Να βρούμε κάπου αλλού να στηρίξουμε τις ελπίδες μας.

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

sniper έγραψε:
MIRAGE2000-5MK2 έγραψε:
sniper έγραψε: Και κάτι ακόμα φίλε mirage. Αλλο το πασοκ του ανδρέα και άλλο του σημίτη. Το ένα ήταν κεντροαριστερό την δεκαετία του 80 και το άλλο κεντροδεξιό. Γιαυτό και τον ψήφιζαν και νεοδημοκράτες. Τωρα βλέπω ξεκάθαρα ότι Πασοκ και ΝΔ μικρή διαφορά έχουν. Κινούνται στον ίδιο χώρο έχουν τις περισσότερες φορές ταυτόσημες απόψεις και ελάχιστες διαφορές πια. Απλά Αλλάζει ποιός θα κυβερνάει και θα μασουλάει.

Μα αυτό είπα. Δες πριν. Συμφωνούμε. Πιστεύω ο Γιωργάκης να αλλάξει τα πρτάγματα. Πιστεύω ότι το παλιό πασόκ θα αναστηθεί. Οι εκσυχρονιστές μας χαλάνε.

Πες μου με το χέρι στην καρδιά... Έχει καμιά σχέση ο Γιωργάκης με τον Ανδρέα ή ο Κωστίκας με τον γέρο Καραμανλή; Ουτε μια τρίχα από τα τέτοια τους δεν είναι φίλε μου. Οποτε τι απαιτήσεις να έχουμε. Υπάρχουν 10.000.000 Έλληνες και άλλοι τόσοι στο εξωτερικό. Και πολοί αξιόλογοι μάλιστα. Γιατί να μας κυβερνάνε Παπανδρέου και Καραμανλής ακόμα και αν είναι ακθυστερημένοι; Δεν το καταλαβαινω αυτό. Αυτή είναι η δημοκρατία; Τι διαφορά έχει από την Βασιλεία όπου τα σκήπτρα πήγαιναν στον διάδοχο; Καμία απολύτως φίλε. Για μένα όλα απο κει ξεκινάνε. Και μην ξεχνάς ότι Γιωργάκης και Ντόρα είναι πιόνια των Αμερικανών. Το έχουν αποδείξει και οι 2. Τα 2 μεγάλα κομματα είναι παρωχημένα πλέον και πιστεύω ότι ΄τους δόθηκε πολλές φορές η ευκαιρία και Απογοήτευσαν. (το κκε έχει μείνει στον εμφύλιο και έχει σύνδρομο καταδίωξης ακόμα). Και το ΠΑΣΟΚ να ξαναβγεί μην περιμένεις να αλλάξει κάτι. Δεν είσαι αφελής. Ολοι αυτοί πια είναι διαχειριστές.

Εμείς φίλε μου συμφωνούμε. Δεν λέω ότι ο Γιωργάκης είναι Αντρέας αλλά πες μου καλύτερο κόμμα. ΛΑΟΣ; Οκ αλλά και αυτοί πλην Γεωργίου, Καρατζαφέρη και Τζαβέλλα έχουν κολλημένους πολλούς. Το λιγότερο κακό για την χώρα ψηφίζουμε. Αν ζούσε ο Αντρέας θα ήταν αλλιώς. Υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Αντρέα στο Πασόκ. Ελπίζω, αλλιώς πάμε σε άλλη χώρα. Πάμε Ελβετία να ησυχάσουμε. Τι να πω. Ο Καρατζαφέρης δεν με πείθει και ώρες ώρες θυμίζει παλιά δεξιά. Δεν είναι ακροδεξιοί είναι παλιά Νέα δημοκρατία τύπου Αβέρωφ (μέγας φασίστας). Πρότεινε μου εσύ άλλο κόμμα.

Anonymous

Κομμουνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπόν άκου Mirage, σήμερα δεν υπάρχει ξεκάθαρα κάποιο κόμμα που μπορεί να ηγηθεί, να εμπνεύσει και να μας ξαναβάλει στον σωστό δρόμο. Θεωρώ ότι όλα τα κόμματα έχουν υγιεί κομμάτια μέσα τους. Οπότε το καλύτερο στην παρούσα φάση και με τα τεράστια προβλήματα οικονομικά, κοινωνικά, ασφάλειας κτλ που έχουμε θα ήταν να αξιοποιηθούν όλες οι πολιτικές δυνάμεις έκαστος στο είδος του. Δηλαδή προτείνω δημιουργία οικουμενικής κυβέρνησης ή εθνικής αν θέλεις που να περιλαμβάνει όλα τα κόμματα. Ας αφήσουν την κομματική τους αρρώστια στην άκρη και ας βάλουν πάνω απ όλα το καλό της πατρίδας. Δυστυχώς ο μόνος πολιτικός που άκουσα να κάνει τέτοια πρόταση είναι ο Καρατζαφέρης. Η Ελλάδα αυτήν την στιγμή δεν έχει έναν μεγάλο ηγέτη να βάλει πλάτη να εμπνεύσει και να πατήσει τα συμφέροντα. Οι σημερινοί είναι πολιτικάντηδες με μικρό κυρος και στο έλεος των συμφερόντων. Εγώ ονειρεύομαι μια κυβέρνηση που το κκε να έχει το υπουργείο απασχόλησης ο σύριζα το παιδείας, ο ΛΑΟΣ εξωτερικών και δημόσιας τάξης, το πασοκ το οικονομίας και υγείας, η ΝΔ το άμυνας, ναυτιλίας και δημοσίων έργων και οι οικολόγοι ένα ξεχωριστό υπ. Περιβάλλοντος. Πίστεψε με αν κάθε κόμμα διαθέσει τα καλύτερα στελέχη του Για μια 5ετία τότε ίσως αλλάξουν αρκετά πράγματα για την χώρα μας.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης