Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Strange Ether
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Strange Ether »

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να'σαι καλά
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Greek_Army »

Strange Ether έγραψε:Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα αν δουλεύω σε πλοία όχι τουριστικά σε πόσα χρόνια βγαίνω στη σύνταξη και δεν μιλάω για στεριά γιατί δεν έχω πρόβλημα να είμαι πολύ καιρό στη θάλασσα


Συνταξιοδότηση Πλοιάρχων και Μηχανικών

FutureCaptainKostas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2012 3:17 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από FutureCaptainKostas »

Για να μπει κανεις σε πλοιο των τοπικων γραμμων (ποσταλια λεγονται;) τι πρεπει να κανει; Πρεπει να εχει συγκεκριμενη πειρα; Ή είναι και θεμα γνωριμιων;
Σπάνια κατέληγα εκεί που ήθελα να πάω, αλλά πάντα κατέληγα εκεί που θα έπρεπε να είμαι
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από diplomaths »

Θέμα γνωριμιών και ονόματος. Έχει υπερκορεστεί το κομμάτι αυτό της ναυτιλίας, επειδή θέλουν όλοι να πάνε εκεί. Μόνο αν έχεις γνωριμία, ή αν μετά από χρόνια, όταν έχεις πολλούς μήνες ταξιδιού στην πλάτη σου, έχεις φτιάξει καλό όνομα, τότε μπορεί να βρεις. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στο θέμα της ναυτιλίας όσο αφορά την πολιτική. Αν επιχορηγηθούν άγονες γραμμές που τώρα είναι τελείως ξεχασμένες, θα έχουμε περισσότερα πλοία, περισσότερες θέσεις για ναυτικούς
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Άβαταρ μέλους
niksas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2012 12:42 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από niksas »

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα... Το θέμα το εγραψα γιατι ειμαι 17 χρονών και σκέφτομαι να περάσω στη σχολή εμποροπλοιάρχων δηλαδή στο εμπορικό ναυτικό. Πόσα μόρια χρειαζεται φέτος για την σχολή εμποροπλοιάρχων απο τεχνολογική κατεύθυνση... Η επόμενη ερώτηση είναι: Την στρατιωτική θητέια θα την κάνω εκεί; Για πόσο καιρό; Αλλη μια ερωτηση ειναι: Οταν κανω το 1ο ταξιδι ποιος θα ειναι ο μισθος; Και ποιος ο μισθος στα επομενα ταξιδια; Πως περνω πρωαγωγη;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Nassos »

Όλα τα ερωτήματα σου απαντώνται στα θέματα του Εμπορικού Ναυτικού.

/forum/forum_topics.asp?FID=53

Καλό διάβασμα.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alanis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Σεπ 18, 2012 7:26 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από alanis »

Καλησπερα σε ολους!
ειμαι 15 χρονων και τωρα πηγαινω πρωτη λυκειου.
μου αρεσε η σχολη των εμποροπλοιαρχων ανεκαθεν αλλα τα τελευταια 2 χρονια το ψαχνω και ενδιαφερομαι παραπανω.
θα ηθελα να μαθω αν αυτη η σχολη εχει χαμηλες βασεις και αν αυτο εξαρταται απο το ποσα ατομα μπαινουν σε αυτην την σχολη.
ποσα χρονια ειναι η σχολη (ασπροπυργος αθηνας) και ποσα λεφτα θα αμοιβομαι μηνιεως εαν ειμαι 1ος/2ος η 3ος καπετανιος;
μπορω εαν θελω να δουλεψω μονο στην ελλαδα και οχι στο εξωτερικο ή χρειαζεται καποιο μεσο-βυσμα για να δουλευεις μονο στην ελλαδα;
ποσα χρονια ειναι η σχολη;
για να παω σε αυτη την σχολη πρεπει να παω στην τεχνολογικη κατευθυνση λυκειου ετσι δεν ειναι;

ευχαριστω εκ προτερων για οσους διαβασαν αυτο το θεμα και εδωσαν τον χρονο για να μου απαντησουν.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σχετικά με την δομή των δημοσιεύσεων

το παραπάνω θέμα όταν έκανες εγγραφή μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις; Αν δεν μπήκες σου προτείνω να το κάνεις άμεσα, αλλιώς δεν σε βλέπω να παραμένεις ενεργό μέλος του φόρουμ για πολύ καιρό ακόμα

Άβαταρ μέλους
alanis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Σεπ 18, 2012 7:26 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από alanis »

Σε ευχαριστω για την συμβουλη δεν θα επαναληφθει.
andreasss

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από andreasss »

Παιδια δυο πραγματα θελω να ρωτησω για μηχανικος η πλοιαρχος χρειαζεσαι Lower αα και κατι ακομα αμα κοπεις στην κολυμβηση τι γινετε;(ρωταω γιατι δεν ειμαι πολυ καλος) ειναι δυσκολη η δοκιμασια της κολυμβησης?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

andreasss έγραψε: Παιδια δυο πραγματα θελω να ρωτησω για μηχανικος η πλοιαρχος χρειαζεσαι Lower αα και κατι ακομα αμα κοπεις στην κολυμβηση τι γινετε;(ρωταω γιατι δεν ειμαι πολυ καλος) ειναι δυσκολη η δοκιμασια της κολυμβησης;
1) Προς το παρών δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση το να είσαι κάτοχος διπλώματος της Αγγλικής γλώσσας αλλά οσονούπο θα γίνει και αυτό. - Πρακτικά το lower εαν θες να ασκήσεις την ιδιότητα του Αξιωματικού στο ΕΝ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για την καθημερινότητα σου στο καράβι. Όλα μα όλα τα εγχειρίδια είναι γραμμένα στα Αγγλικά και στα ξένα λιμάνια πως νομίζεις ότι θα συννενοείσαι; Στα Ελληνικά; - Η κολύμβηση είναι για γέλια. Δεν πρόκειται να κοπείς εκτός και αν είσαι εντελώς "άμπαλος"! Αρκεί να μπορείς να επιπλέεις! Αν σε περίπτωση καταφέρεις να κοπείς, απλώς απορρίπτεσαι και από την Σχολή.
Kostas

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Kostas »

Εγω τα πηγα μεταφρασμενα. Πηρα μαζι και το γνησιο και μου ειπε οτι δεν χρειαζοταν να το μεταφρασω. Απλως πας το γνησιο στα γραφεια της σχολης, το εκτυπωνουν ως αντιγραφο, το επικυρωνουν και στο δινουν παλι πισω. Ε τωρα καλου κακου το μεταφραζεις αλλα θελει λεφτα
Άβαταρ μέλους
Panos011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 24, 2014 2:51 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Panos011 »

1) Οι Πλοίαρχοι που θελουν να μπαρκαρουν στο 1ο ταξιδι μπένουν στη σχολή αρχές Οκτωβρίου κάθε χρόνο, τα ναυτικά φυλλάδια βγαίνουν αν δεν κάνω λάθος αργα, Δεκεμβριο-Ιανουάριο κλπ. Η ερώτησή μου είναι, πότε θα πρεπει να βρουμε δουλεια για να μπαρκαρουμε. Ολες οι διαδικασιες τελειωνουν μερες με βδομαδες πριν την αρχη το υποτιθεμενου μπαρκου. Πως βρισκουμε δουλεια νωρις (Νοεμβριο) χωρις ναυτικο φυλλαδιο, σωστικα, και τετοια βασικα πραγματα; Πανε στο γραφειο και "υποσχονται" πως θα τα εχουν μεχρι να μπαρκαρουν; Αυτο δεν καταλαβα μεχρι στιγμης.

2) Οι Πλοιαρχοι που θελουν να μπαρκαρουν και ειναι π. Χ. Στην ΑΕΝ Μακεδονιας στη Θεσσαλονίκη, πως θα βρουν εταιρία; Πρέπει να κατέβουν με δικα τους εξοδα στην Αθήνα/Πειραιά εκεί στις Ακτές και να βρουν ή μπορουν να βρούν και από εταιρίες στη Θεσσαλονίκη. Τι είναι πιο σύνηθες για αυτους που μένουν μακρυά; Ολοι πανε Πειραια η ποιος τροπος υπαρχει;

3) Αυτοί που είναι κάτοχοι Proficiency άκουσα πως απαλλάσονται από την παρακολούθηση Αγγλικών στα πρώτα 2 έτη η κάτι τέτοιο. Αν αυτό γίνεται, εξετάζονται στην εξεταστική η επίσης απαλλάσονται σε αυτό το μάθημα; Αν απαλλάσονται πλήρως, θεωρούνται πως το πέρασαν αυτό το μάθημα (ρωτάω γιατι υπάρχει όριο στα μαθήματα που πρέπει να περάσεις για να πας στο επόμενο εξάμηνο).

4) Βλέπω πως τα περισσότερα πλοία των Ελλήνων εφοπλιστών είναι τανκερς. Γνωρίζω πως χρειάζεται επιπλεον εκπαιδευση για να δουλεψεις σε αυτά. Αν θες να δουλέψει σε τανκερς στα μπάρκα σου ως δοκιμος, τι πρεπει να κανεις και πότε;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης