Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ninja

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από ninja »

Καλημερα σε ολους.

εχω μια απορια. Για να γινει εγγραφη σε σχολη εμποροπλοιαρχων ποσο χρονων πρεπει να εισαι και τι εξετασεις πρεπει να δωσεις!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

ninja έγραψε: Καλημερα σε ολους.

εχω μια απορια. Για να γινει εγγραφη σε σχολη εμποροπλοιαρχων ποσο χρονων πρεπει να εισαι και τι εξετασεις πρεπει να δωσεις!


Τουλάχιστον να έχει κλείσει τα 18 έτη.

- Αίμα - ούρα - παθολόγος - καρδιολόγος - οφθαλμίατρος. Επίσης θα δώσεις κολύμβηση εάν με το καλό εισαχθείς στην Σχολή.
Tasos

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Tasos »

D.Y.K έγραψε:
ninja έγραψε: Καλημερα σε ολους.

εχω μια απορια. Για να γινει εγγραφη σε σχολη εμποροπλοιαρχων ποσο χρονων πρεπει να εισαι και τι εξετασεις πρεπει να δωσεις!


Τουλάχιστον να έχει κλείσει τα 18 έτη.

- Αίμα - ούρα - παθολόγος - καρδιολόγος - οφθαλμίατρος. Επίσης θα δώσεις κολύμβηση εάν με το καλό εισαχθείς στην Σχολή.


Αδερφε γνωριζεις αν στις ιατρικες εξετασεις που ανεφερες θα πληρωσω για να τις κανω; Επισης επιδη ειμαι απο θεσσαλονικη δεν γινετε να κανω τις εξετασεις και τις ιατρικες και τις γυμναστικες στην πολη μου να μην καταιβενω αθηνα γινετε αυτο; Ευχαριστω για τον χρονο σου

Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από diplomaths »

Το εμπορικό ναυτικό δεν έχει γυμναστικές εξετάσεις όπως οι στρατιωτικές. Έχει μόνο κολύμβηση, που την δίνεις όταν έχεις πια μπει στην σχολή
Θα βγει μέσα-τέλη ιουνίου (μπορεί να εξαρτηθεί και από τις πολιτικές εξελίξεις) προκήρυξη, θα ενημερώσουμε και εδώ όταν βγει, που θα Λέει τι πρέπει να κάνεις.
Για τις ιατρικές εξετάσεις, επίσης μπορείς να τις κάνεις στην θεσαλλονίκη, σε γιατρούς που θα εξηγεί η προκήρυξη, θα σου πουν και στο λιμεναρχείο, χρειάζεται να δώσεις ένα παράβολο 41 ευρώ. Περίμενε να βγει πρώτα η προκήρυξη, και θα τα λέει όλα εκεί
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Tasos

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Tasos »

diplomaths έγραψε:Το εμπορικό ναυτικό δεν έχει γυμναστικές εξετάσεις όπως οι στρατιωτικές. Έχει μόνο κολύμβηση, που την δίνεις όταν έχεις πια μπει στην σχολή
Θα βγει μέσα-τέλη ιουνίου (μπορεί να εξαρτηθεί και από τις πολιτικές εξελίξεις) προκήρυξη, θα ενημερώσουμε και εδώ όταν βγει, που θα Λέει τι πρέπει να κάνεις.
Για τις ιατρικές εξετάσεις, επίσης μπορείς να τις κάνεις στην θεσαλλονίκη, σε γιατρούς που θα εξηγεί η προκήρυξη, θα σου πουν και στο λιμεναρχείο, χρειάζεται να δώσεις ένα παράβολο 41 ευρώ. Περίμενε να βγει πρώτα η προκήρυξη, και θα τα λέει όλα εκεί


Να εισαι καλα μεγαλε...

Άβαταρ μέλους
Strange Ether
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Strange Ether »

Γεια σε όλους σας. Είμαι μαθήτρια της δευτέρας λυκείου και θέλω πάρα πολύ να πάω σε σχολή πλοιάρχων διότι αγαπώ πολύ τη θάλασσα και τα ταξίδια. Λοιπόν θα ήθελα να σας απασχολήσω με μερικές ερωτήσεις, γιατί ψάχτηκα πολύ στο διαδίκτυο και το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδευτώ πιο πολύ.1) Θα ήθελα να μάθω για τα μαθήματα που διδάσκονται στις σχολές πλοιάρχων άμα είναι δύσκολα να σας πω ότι εγώ είμαι μαθήτρια του 15.2) Είμαι κολυμβήτρια από τα έξι μου και πριν δυο χρόνια άρχισα να κολυμπώ και σε ανοιχτή θάλασσα. Με αυτά τα προσόντα θα βοηθηθώ;3) Ο μισθός ποιος θα είναι για έναν Β' Πλοίαρχο, σε πόσα χρόνια παίρνει σύνταξη, τι ακριβώς κάνει ένας Β' Πλοίαρχος;4) έχω ακούσει ότι πολλοί έχουν θέματα με ναυτίες. Αυτό θα είναι προσωρινό ή όχι;5) όσον αφορά τη θητεία στη σχολή ποια θα είναι η διάρκειά της 6) δεν εχω καταλάβει επίσης πως όταν αποφοιτήσω από τη σχολή θα πρέπει να ψάξω για κάποια εταιρεία;7) στο μηχανογραφικό πρέπει να δηλώσω όλες τις σχολές εμπορικού ναυτικού ή όποια θέλω εγώ; Και αυτό με τα χαρτιά που πρέπει να κάνω δεν πολυκατάλαβα Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν έγινα φορτική, αλλά δεν υπάρχει καμιά απολύτως ενημέρωση στα σχολεία.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Έχεις ψάξει καθόλου το φόρουμ; Διότι αυτές οι απορίες έχουν απαντηθεί ούκ ολίγες φορές! Ρίξε μια ματιά... Υπάρχουν αρκετά θέματα και ολόκληρο forum για το εμπορικό ναυτικό . Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Strange Ether
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Strange Ether »

Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα, αλλά δεν απαντούνται όλες μου οι ερωτήσεις βασικά μπορείς να μου απαντήσεις μόνο σε 2 πραγματάκια όταν τελειώσω τη σχολή θα δυσκολευτώ πολύ να βρω εταιρεία βασικά θέλω να δουλέψω σε πλοία όχι τουριστικά για μου είπαν ότι βαίνεις πιο νωρίς και σε τέτοιου είδους πλοία θα αντιμετωπίσω προβλήματα ως γυναίκα;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Strange Ether έγραψε:Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα, αλλά δεν απαντούνται όλες μου οι ερωτήσεις βασικά μπορείς να μου απαντήσεις μόνο σε 2 πραγματάκια όταν τελειώσω τη σχολή θα δυσκολευτώ πολύ να βρω εταιρεία βασικά θέλω να δουλέψω σε πλοία όχι τουριστικά για μου είπαν ότι βαίνεις πιο νωρίς και σε τέτοιου είδους πλοία θα αντιμετωπίσω προβλήματα ως γυναίκα;


Δυστυχώς η απάντηση είναι ναι και στα 2 ερωτήματά σου. Γενικά για μια γυναίκα είναι πιο δύσκολο να την εμπιστευτεί μια εταιρεία και δυστυχώς θα αντιμετωπίσεις πολλές περιπτώσεις απο "πέφτουλες" λιγούρηδες μέσα στα πλοία! Καταλαβαίνεις πιστέυω.
Άβαταρ μέλους
Strange Ether
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Strange Ether »

Πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτούς τους πέφτουλες και όσον αφορά τα μαθήματα της σχολής είναι δύσκολα;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να τους αγνοείς επιδεικτικά και να κοιτάζεις μόνο την δουλειά σου και να βελτιώνεσαι μέσα απο αυτήν. Τα μαθήματα στην σχολή είναι βατά αρκεί να δίνεις βάση στο μάθημα - να μην κάνεις απουσίες και να διαβάζεις ελάχιστα στο σπίτι. Κατά τα άλλα μετά είναι θέμα καθηγητών η υπόθεση "σε περνάω ή σε κόβω".
Άβαταρ μέλους
Strange Ether
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Strange Ether »

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα αν δουλεύω σε πλοία όχι τουριστικά σε πόσα χρόνια βγαίνω στη σύνταξη και δεν μιλάω για στεριά γιατί δεν έχω πρόβλημα να είμαι πολύ καιρό στη θάλασσα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προφανώς εννοείς τα κρουαζιερόπλοια ή τα ποστάλια (επιβατηγά). Δεν γνωρίζω ακριβώς πλέον πόσα είναι τα χρόνια υπηρεσίας αλλά μην σκέφτεσαι κάτι τέτοιο. Η θάλασσα δεν τραβάει για πολύ και θα θυμηθείς τα λόγια μου έν καιρώ.
Άβαταρ μέλους
Strange Ether
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 12:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Strange Ether »

Όταν λες η θάλασσα δεν τραβάει για καιρό εννοείς ότι δεν θα αντέξω;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σίγουρα. Είσαι μικρή ακόμη και δεν έχεις και καμία επαφή - εμπειρία με την Ναυτική Τέχνη. Το συγκεκριμένο επάγγελμα δεν δημιουργήθηκε με προδιαγραφές ευνοϊκές για τις γυναίκες δυστυχώς. Τέλος πάντων μακάρι να σου αρέσει, να το υποστηρίξεις (γιατί θέλει και μεράκι) και να το υπηρετήσεις με όλο σου το είναι διότι απαιτεί θυσίες πολλές.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες