Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Seiroula

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Seiroula »

Και αφου το εκδωσω ηλεκτρονικα μετα τι; Πρεπει να περασω απο στρατολογια να το καταθεσω ή μπορω να το στειλω στη στρατολογια ηλεκτρονικα;

επισης ποσο καιρο θελει να εγκριθει η αιτηση; Παιζει να φαω ακυρο επειδη αργησα πολυ να τα καταθεσω ότι δικαιουμαι 8μηνη;

Άβαταρ μέλους
Βασιλης47
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2020 11:54 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Βασιλης47 »

Πρεπει να το στειλεις στην στρατολογία που ανήκεις! Και μπορεις να δηλώσεις μειωμένη θητεία ακομα και 2-3 μηνες πριν απολυθείς! Αυτο στο λεω στανταρ Γιατι ημουν στη στρατολογία Στο ΚΕΠΒ αλλα μην επαναπαύεσαι.. Στειλτο να τελειωνεις!
ilias-1611
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2020 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ilias-1611 »

Δερμάτινος έγραψε:Η αίτηση γίνεται μετά την κατάταξη;

Ναι. Επίσης με επιβεβαιώνω τώρα που εγκρίθηκε το 6μηνο.
Προσωπικά έστειλα με μέιλ στη στρατολογία το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για στρατολογική χρήση (όχι αυτό που μπορείς να βγάλεις και από το gov.gr, θέλει συγκεκριμένο, αυτό είναι το υπόδειγμα), μία αίτηση συμπληρωμένη και φωτοτυπία της στρατιωτικής ταυτότητας (αν και δεν ξέρω αν είναι αναγκαία αυτή). Γράφεις επίσης σε ποια μονάδα βρίσκεσαι ώστε η απάντηση του αιτήματος να πάει εκεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Δεκ 19, 2020 8:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Θάνος Τ.

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Θάνος Τ. »

Καλησπέρα κύριοι,

το καλοκαίρι θα κόψω την αναβολή μου έτσι ώστε να καταταγώ με την σειρά του Νοεμβρίου. Δικαιούμαι μειωμένη στρατιωτική θητεία 8 μηνών και από ότι βλέπω με βάση το νέο νομοσχέδιο, αυτή θα ισχύσει μόνο για όσους πάνε σύνορα και Ειδικές Δυνάμεις. Αυτό που δεν κατάλαβα και θέλω να ρωτήσω είναι το αν υπάρχει επιλογή να υπηρετήσεις σύνορα ώστε να ισχύσει η μειωμένη ή όχι

Rolis

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Rolis »

Ξέρει κανείς αν μαζί με την απάντηση από την στρατολογια η μονάδα μου θα λάβει και τα δικαιολογητικά που έχω καταθέσει; Γιατί όπως καταλαβαίνετε πρόκειται για προσωπικά δεδομένα που δεν θα ήθελα να δει ο κάθε τυχαίος φαντάρος γραφεας του 1ου γραφείου
Damianos

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Damianos »

ήθελα να μάθω ζω στην Αλβανία και θα πάω στρατό στην Ελλάδα αλλά έχω πρόβλημα υγείας και ο πατέρας μου πέθανε και η μητέρα μου είναι άγαμη.9 μήνες στρατό;
teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Damianos έγραψε:ήθελα να μάθω ζω στην Αλβανία και θα πάω στρατό στην Ελλάδα αλλά έχω πρόβλημα υγείας και ο πατέρας μου πέθανε και η μητέρα μου είναι άγαμη.9 μήνες στρατό;
Ναι

Nick232
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2021 2:20 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nick232 »

Επίσης έχεις πεθάνει και ο πατέρας μου αλλά δεν είναι είμαι προστάτης
Μάριος

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Μάριος »

Παιδιά καλησπέρα, έχω καταθέσει αίτηση μέσω taxis στη στρατολογία για μειωμένη θητεία η οποία βλέπω ότι έχει ολοκληρωθεί. Ποια η διαδικασία από εδώ και πέρα, πόσο κάνει να έρθει η ειδοποίηση στη μονάδα; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος. Αν δεν υποβάλλω δικαιολογητικά για μειωμένη θητεία που δικαιούμαι και μπω στο στρατό κανονικά και ούτε μετά δεν υποβάλλω καθόλου δικαιολογητικά. Τοτε κανονικά πλήρη θητεία 12 μήνη ξέρω εγώ όσο και αν είναι?
Μπααα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι πλήρης θητεία.

Στη κατάταξη βέβαια θα σε ρωτήσουν αν δικαιούσαι ή όχι.

Φυσικά αν θελήσεις να γίνεις ΥΕΑ αυτόματα παραιτήσαι από το δικαιώμα μειωμένης θητείας.

Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος. Αν δεν υποβάλλω δικαιολογητικά για μειωμένη θητεία που δικαιούμαι και μπω στο στρατό κανονικά και ούτε μετά δεν υποβάλλω καθόλου δικαιολογητικά. Τοτε θα κάνω κανονικά πλήρη θητεία 12 μήνη ξέρω εγώ όσο και αν είναι;
Μπααα
Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Μάλιστα δλδ αυτοί δεν ξέρουν ότι εσύ η ο κάθε ένας είναι υπόχρεος μειωμένης θητείας; Απλά σε ρωτάνε εκεί αν πχ είναι κάποιος που μπορεί να μην θέλει να κάνει μειωμένη θητεία τότε δεν στέλνει ούτε δικαιολογητικά ούτε τίποτα και κάνει πλήρη?
Μπααα
fsafsa

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από fsafsa »

Ρε τραχανά σταμάτα να σποιλάρεις παντού και κάτσε και διάβασε μερικά μηνύματα.
Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Βρε παιδιά ας μου πει κάποιος. Αν κάποιος θέλει να υπηρετήσει πλήρη θητεία ρε παιδί μου και όχι μειωμένη. Δεν δίνει καθόλου δικαιολογητικά ούτε σχετικά χαρτιά για αυτό το θέμα και παρουσιάζεται κανονικά και κάνει κανονικά πλήρη έτσι δεν είναι?
Μπααα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης