Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Marinos

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Marinos »

Το 2010 πηρα αναβολη επειδη σπουδαζα σε μια μεταλυκειακη σχολη (2ετη). Εκανα την πρακτικη μου και παραλληλα γραφτηκα σε ενα ΙΕΚ. Τελειωσα απο το ΙΕΚ και συνεχισα να δουλευω και να παρακολουθω μαθηματα για μια πιστοποιηση/αδεια. Συνεχισα να δουλευω μεχρι το 2014 που γραφτηκα ξανα σε μια μεταλυκειακη σχολη (2ετη) οπου θα φοιτω (και εργαζομαι παραλληλα σαν ΕΕ) μεχρι τον Μαιο. Οταν ειχε ερθει το χαρτι καταταξης αναφερε κατι για πτυχιο. Το θεμα ειναι πως εγω εχω 3 πτυχια, ποιο απο ολα οταν θα μου ξαναερθει το χαρτι και παρουσιαστω θα πρεπει να προσκομισω; Εχω κανει κακη χρηση της αναβολης;
ioanniss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 5:02 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από ioanniss »

Καλησπέρα.

Το Δεκέμβριο του 2016 λήγει η αναβολή μου η οποία μου χορηγήθηκε για σπουδές σε ΤΕΙ, το οποίο παράτησα και συνέχισα τις σπουδές μου σε ΙΕΚ. Απο το ΙΕΚ πήρα το πτυχίο μου το 2012. Όλο αυτό το διάστημα από το 2012 εως και τώρα, πέρα από δύο πρακτικές ασκήσεις που έκανα δούλευα ανασφάλιστος. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;

ioanniss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 5:02 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από ioanniss »

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου γιατι ακουω διαφορα οτι θα πρεπει να πληρωσω προστιμο η να κανω παραπανω θητεια λογο του οτι η ανοβολη μου ειναι απο ΤΕΙ (απο το οποιο με εχουν διαγραψει) και εγω εχω διπλωμα ΙΕΚ, και εχω αγχωθει
steveAP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2016 12:50 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από steveAP »

Καλημερα. Συγχαρητηρια για το φορουμ σας. Τελος του Δεκεμβρη ληγει η αναβολη μου. Ειχα παρει αναβολη 2 χρονια για πανελληνιες (2η φορα). Δε περασα τη πρωτη χρονια και μετα γραφτηκα σε ενα δημοσιο ιεκ. Το ιεκ το σταματησα γιατι μαθημα δε γινοταν και στην ουσια χαλουσα το χρονο μου ασκοπα. Μετα συνειδητοποισα το τι κανω εγω τωρα και αποφασισα να ξαναδωσω πανελληνιες σοβαρα. Ξεκινησα κανονικα φροντιστηρια το Αυγουστο που περασε και πριν λιγο καιρο ηρθε χαρτι απο την στρατολογια οτι ληγει η αναβολη μου. Πηγα σημερα στη στρατολογια για να παρω παλι για παννελληνιες αναβολη αλλα μου ειπα πως εχω παρει το μεγιστο και πως για να ξαναπαρω αναβολη θα πρεπει να γραφτω σε καποιο ιεκ το γεναρη και να παρουσιασω τα σχετικα εγγραφα. Εχω αγχωθει μηπως τελικα δε μπορεσω να παρω αναβολη και πανε τζαπα οι κοποι αλλα και τα λεφτα των γονιων μου. Δε γινετε να μου δωσουν καποιο επιπλεον χρονο αναβολης για να δωσω τις πανελληνιες?
Gr_Ar

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Gr_Ar »

Όχι δεν γίνεται, μια φορά παίρνεις αναβολή για πανελλήνιες, επίσης υπάρχουν και όρια ηλικίας για τις αναβολές, δεν σε κοροϊδεύουν οι άνθρωποι στη στρατολογία, να σε προβληματίζει το γεγονός πως έφτασες σε αυτό το σήμειο.
steveAP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2016 12:50 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από steveAP »

Με τα μυαλα που ειχα εφτασα εδω αλλα ειναι κριμα να μη μπορεσω να δωσω!
Gr_Ar

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Gr_Ar »

steveAP έγραψε:Με τα μυαλα που ειχα εφτασα εδω αλλα ειναι κριμα να μη μπορεσω να δωσω!


Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, δεν υπάρχει άλλη λύση.

steveAP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2016 12:50 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από steveAP »

Μου ειπα μεσω ιεκ μπορω να παρω... Να γραφτω σε καποιο τμημα το φεβρουαριο και να τους παω το χαρτι!
Gr_Ar

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Gr_Ar »



steveAP έγραψε:Μου ειπα μεσω ιεκ μπορω να παρω... Να γραφτω σε καποιο τμημα το φεβρουαριο και να τους παω το χαρτι!


Δεν έχεις πάρει αναβολή για ΙΕΚ; Οι αναβολές για ΙΕΚ δίνονται μέχρι το 24ετος της ηλικίας και για να πάρουν σε δημόσιο ΙΕΚ πρέπει να τηρείς κάποιες προϋποθέσεις και να δώσεις και τα λεφτά για το πρώτο εξάμηνο, δεν είναι τόσο απλά μεγάλε τα πράγματα.

Για ιδιωτικό ΙΕΚ θα πρέπει να πληρώσεις όλο τον πρώτο χρόνο, αν έχεις λεφτά ξόδεψε τι να σου πω.

steveAP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2016 12:50 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από steveAP »

Gr_Ar έγραψε:

steveAP έγραψε:Μου ειπα μεσω ιεκ μπορω να παρω... Να γραφτω σε καποιο τμημα το φεβρουαριο και να τους παω το χαρτι!


Δεν έχεις πάρει αναβολή για ΙΕΚ; Οι αναβολές για ΙΕΚ δίνονται μέχρι το 24ετος της ηλικίας και για να πάρουν σε δημόσιο ΙΕΚ πρέπει να τηρείς κάποιες προϋποθέσεις και να δώσεις και τα λεφτά για το πρώτο εξάμηνο, δεν είναι τόσο απλά μεγάλε τα πράγματα.

Για ιδιωτικό ΙΕΚ θα πρέπει να πληρώσεις όλο τον πρώτο χρόνο, αν έχεις λεφτά ξόδεψε τι να σου πω.

οχι φιλε ειχα παρει αναβολη για πανελληνιες! Ημουν σε ενα ιεκ αλλα σταματησα λογω των πανελληνιων που δινω τωρα. Οποτε μου ειπαν στην στρατολογια να γραφτω τον φεβρουαριο σε καποια ειδικοτητα και να τους παω τα σχετικα εγγραφα απο εκει. Το ξερω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα φιλε μου. Πηγα και πηρα ενα χαρτι για τη στρατολογια απο το ιεκ που ημουν θα το δεχτουν;

Kotsos

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Kotsos »

Τα Δημοσια ΙΕΚ είναι εντελώς δωρέαν ποιος είπε οτι πληρώνειις;Να φανταστώ είσαι του 1996 να πάρεις ενα χαρτί απο το ΙΕΚ που λεεί βεβαίωση σπουδών για στρατολόγικους

λόγους γιατι τα δημοσία Ιεκ είναι λίγο περιέργα αμα δεν στο δίνουν γιατι υπάρχει αυτη η περιπτωηση (σε εναν γνώστο μου είπαν οτι πρέπει πρώτα να έρθει το χάρτι) περίμενε να σου έρθει πρώτα το χάρτι τους το δείχνεις και το παίρνεις

steveAP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2016 12:50 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από steveAP »

Καλημερα... Ναι κανονιστηκε χρειαζονται ενα χαρτι απο το ιεκ που ημουν και ενα χαρτο οτι εδωσα πανελληνιες το 15 και ειμαι οκ!
gr_ar

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από gr_ar »

Kotsos έγραψε:Τα Δημοσια ΙΕΚ είναι εντελώς δωρέαν ποιος είπε οτι πληρώνειις;Να φανταστώ είσαι του 1996 να πάρεις ενα χαρτί απο το ΙΕΚ που λεεί βεβαίωση σπουδών για στρατολόγικους

λόγους γιατι τα δημοσία Ιεκ είναι λίγο περιέργα αμα δεν στο δίνουν γιατι υπάρχει αυτη η περιπτωηση (σε εναν γνώστο μου είπαν οτι πρέπει πρώτα να έρθει το χάρτι) περίμενε να σου έρθει πρώτα το χάρτι τους το δείχνεις και το παίρνεις



Από πότε είναι δωρεάν; Υπάρχουν δίδακτρα. Είναι μικρό το ποσό.400 ευρώ νομίζω το κάθε εξάμηνο.

κωστας

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από κωστας »

Καλησπέρα, μίλησα με έναν φίλο σήμερα και μου έλεγε πως με το που πάρουμε το χαρτί τον Μάρτιο του 2017 από το ΙΕΚ θα πρεπει να μπουμε στρατο αλλιως υπάρχουν κυρώσεις.
Έχει γίνει κάποια αλλαγή στην νομοθεσία ή μου έλεγε μπαρούφες;
Διότι το χαρτί του ΙΕΚ γράφει πάνω αναβολή μέχρι το 2021. Είμαι γεννημένος το 1996. Αν ήταν έτσι δεν καταλαβαίνω γιατί το ΙΕΚ να μην έβαζε μέχρι το 2017 αναβολή... Θα εκτιμούσα μια μικρή βοήθεια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες