Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Roland

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Roland »

Χαίρεται, έχω μια απορία.Φοιτώ σε Ι. Ε. Κ. Τουριστικών Επαγγελμάτων, το οποίο μαζί με την υποχρεωτική πρακτική άσκηση ολοκληρώνω τον Οκτώβριο. Η αναβολή που έχω λάβει για λόγους σπουδών ισχύει μέχρι 31/12/2024, αλλά λόγω οικονομικών αναγκών θέλω να εργαστώ είς πέραν της αναβολής μου. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα για τα 2 χρόνια που δε θα την διακόψω για να καταταχθώ ή με προσκόμιση της βεβαίωσης που θα λάβω απ' την σχολή είμαι καλυμμένος;

Fsasa

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Fsasa »

Με την βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών είσαι καλυμμένος.
Roland

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Roland »

Ευχαριστώ πολύ!
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από nenos111 »

Roland έγραψε:Χαίρεται, έχω μια απορία.Φοιτώ σε Ι. Ε. Κ. Τουριστικών Επαγγελμάτων, το οποίο μαζί με την υποχρεωτική πρακτική άσκηση ολοκληρώνω τον Οκτώβριο. Η αναβολή που έχω λάβει για λόγους σπουδών ισχύει μέχρι 31/12/2024, αλλά λόγω οικονομικών αναγκών θέλω να εργαστώ είς πέραν της αναβολής μου. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα για τα 2 χρόνια που δε θα την διακόψω για να καταταχθώ ή με προσκόμιση της βεβαίωσης που θα λάβω απ' την σχολή είμαι καλυμμένος;



Κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρξει. Απλά είσαι υποχρεωμένος με τη λήξη της αναβολής και πριν την κατάταξη σου να καταθέσεις βεβαίωση σποδών

Επισκέπτης

Re: Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σκέφτομαι να γραφτώ σέ ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου και έχω τίς εξής απορίες:
1) πότε σέ δίνει η σχολή την βεβαίωση για αναβολή στρατού
2) αν μετά από 2-3 εβδομάδες θες να σταματήσεις το πανεπιστήμιο, τί γίνεται με την αναβολή συνέχειζει να υπάρχει
3) αν δεν τους πάς το πτυχίο μετά το τέλος της αναβολής τί μπορούν να σέ κάνουν
4) επειδή με ενδιαφέρει να πάω για ΔΕΑ, θα έχω πρόβλημα αν χαρακτηριστω ότι έχω κάνει κακή χρήση αναβολής;
Ευχαριστώ πολύ
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από w95chris »

Έχω απορίες σχετικά με την κακή χρήση αναβολής. Εγώ παράδειγμα έκανα τέτοια χρήση. Γράφτηκα σε μια σχολή για να πάρω αναβολή και δεν ολοκλήρωσα τις σπουδές μου.

Μου ήρθε το χαρτί πριν ένα 6μηνο περίπου και έγραφε πως πρέπει να παρουσιάσω πιστοποιητικό σπουδών (αν θυμάμαι καλά) αλλιώς έχω ένα μήνα πρόσθετη θητεία.

Εγώ πήρα αναβολή όμως και είπα στην στρατολογία πως τέτοιο χαρτί δεν έχω. Αυτοί όμως μου είπαν να βρω ένα και να στείλω σε αυτούς για να μη φάω τον έξτρα μήνα. Φυσικά εγώ δεν έστειλα ποτέ κάτι τέτοιο

Περιμένω τώρα να με καλέσουν στην επόμενη ΕΣΣΟ (Νοέμβρη) και θέλω να μάθω που μπορώ να βρω αν μου έχει επιβληθεί ο έξτρα μήνας ώστε να τον πληρώσω και να τελειώνω με αυτό; Επίσης τι γίνεται αν πάρω ξανά αναβολή;

Δε θέλω να το γλιτώσω τον έξτρα μήνα (που φυσικά δε γίνεται και να ήθελα) απλά θέλω να πληρώσω τον έξτρα μήνα για να ξεμπερδεύω.
edwww

Re: Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από edwww »

w95chris έγραψε: Πέμ Σεπ 14, 2023 2:29 pm Έχω απορίες σχετικά με την κακή χρήση αναβολής. Εγώ παράδειγμα έκανα τέτοια χρήση. Γράφτηκα σε μια σχολή για να πάρω αναβολή και δεν ολοκλήρωσα τις σπουδές μου.

Μου ήρθε το χαρτί πριν ένα 6μηνο περίπου και έγραφε πως πρέπει να παρουσιάσω πιστοποιητικό σπουδών (αν θυμάμαι καλά) αλλιώς έχω ένα μήνα πρόσθετη θητεία.

Εγώ πήρα αναβολή όμως και είπα στην στρατολογία πως τέτοιο χαρτί δεν έχω. Αυτοί όμως μου είπαν να βρω ένα και να στείλω σε αυτούς για να μη φάω τον έξτρα μήνα. Φυσικά εγώ δεν έστειλα ποτέ κάτι τέτοιο

Περιμένω τώρα να με καλέσουν στην επόμενη ΕΣΣΟ (Νοέμβρη) και θέλω να μάθω που μπορώ να βρω αν μου έχει επιβληθεί ο έξτρα μήνας ώστε να τον πληρώσω και να τελειώνω με αυτό; Επίσης τι γίνεται αν πάρω ξανά αναβολή;

Δε θέλω να το γλιτώσω τον έξτρα μήνα (που φυσικά δε γίνεται και να ήθελα) απλά θέλω να πληρώσω τον έξτρα μήνα για να ξεμπερδεύω.
90 ευρώ είναι το κόστος της πληρωμής.

Αναβολή και να ξανά πάρεις η ποινή του έξτρα μήνα θα υπάρχει στον φάκελο σου, θα τον πληρώσεις όταν αποφασίσεις να υπηρετήσεις.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από w95chris »

edwww έγραψε: Πέμ Σεπ 14, 2023 3:56 pm
w95chris έγραψε: Πέμ Σεπ 14, 2023 2:29 pm Έχω απορίες σχετικά με την κακή χρήση αναβολής. Εγώ παράδειγμα έκανα τέτοια χρήση. Γράφτηκα σε μια σχολή για να πάρω αναβολή και δεν ολοκλήρωσα τις σπουδές μου.

Μου ήρθε το χαρτί πριν ένα 6μηνο περίπου και έγραφε πως πρέπει να παρουσιάσω πιστοποιητικό σπουδών (αν θυμάμαι καλά) αλλιώς έχω ένα μήνα πρόσθετη θητεία.

Εγώ πήρα αναβολή όμως και είπα στην στρατολογία πως τέτοιο χαρτί δεν έχω. Αυτοί όμως μου είπαν να βρω ένα και να στείλω σε αυτούς για να μη φάω τον έξτρα μήνα. Φυσικά εγώ δεν έστειλα ποτέ κάτι τέτοιο

Περιμένω τώρα να με καλέσουν στην επόμενη ΕΣΣΟ (Νοέμβρη) και θέλω να μάθω που μπορώ να βρω αν μου έχει επιβληθεί ο έξτρα μήνας ώστε να τον πληρώσω και να τελειώνω με αυτό; Επίσης τι γίνεται αν πάρω ξανά αναβολή;

Δε θέλω να το γλιτώσω τον έξτρα μήνα (που φυσικά δε γίνεται και να ήθελα) απλά θέλω να πληρώσω τον έξτρα μήνα για να ξεμπερδεύω.
90 ευρώ είναι το κόστος της πληρωμής.

Αναβολή και να ξανά πάρεις η ποινή του έξτρα μήνα θα υπάρχει στον φάκελο σου, θα τον πληρώσεις όταν αποφασίσεις να υπηρετήσεις.
Το κόστος το γνωρίζω. Τι γίνεται όμως αν δεν υπηρετήσω εν τέλει; Αν υποθέσουμε ότι παίρνω Ι5 τότε τι; Απλά το γλύτωσα ή θα φαίνεται σαν να χρωστάω λεφτά και το πρόστιμο θα τοκίζεται μέχρι να πληρώσω ένα κάρο λεφτά;
Edwwww

Re: Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Edwwww »

Αν πάρεις Ι5 θα σου έρθει το πρόστιμο στην εφορία και εκεί ναι θα αρχίζει να αυξάνεται από τους τόκους αν δεν το πληρώσεις.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από w95chris »

Edwwww έγραψε: Παρ Σεπ 15, 2023 11:14 pm Αν πάρεις Ι5 θα σου έρθει το πρόστιμο στην εφορία και εκεί ναι θα αρχίζει να αυξάνεται από τους τόκους αν δεν το πληρώσεις.
Πολύ ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ!
Vtsk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2023 11:45 pm
Επικοινωνία:

Re: Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Vtsk »

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα διαγραφή από τη σχολή μου γιατί τη παράτησα και τη διαγραφή την έκανα για να πάρω το επίδομα στέγασης αλλά δε σκέφτηκα το θέμα του στρατού. Κανονικά είχα αναβολή μέχρι τέλος του 2026. Δεν είχα σκοπό να πάω, θα βγω Ι5. Απλά θα το έκανα αργότερα. Τώρα πρέπει αναγκαστικά να τη κόψω ε; Μπήκα στο stratologia.gr και στο FAQ τους, βρήκα αυτό.

14. Περάτωσα ή διέκοψα τις σπουδές μου στη Σχολή για την οποία μου χορηγήθηκε αναβολή, πριν την λήξη του χρονικού της ορίου. Ισχύει ακόμη η αναβολή μου;

Εφόσον περάτωσες ή διέκοψες τις σπουδές σου και δεν παρήλθε το χρονικό όριο μέχρι το οποίο σου χορηγήθηκε αναβολή, αυτή εξακολουθεί να ισχύει μέχρι τη λήξη του ορίου αυτού.

Αλλά μετά στις πληροφορίες της αναβολής μου γράφει ότι μετά τη διακοπή ή τη λήξη της αναβολής, θα πρέπει να παρουσιάσω κάποιο πτυχίο ή να αποδείξεις ότι σπουδάζω ακόμα (δίνεις μαθήματα κτλ.).

Τι ισχύει τελικά; Μάλλον πρέπει να τη κόψω ε;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες