Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κωστας

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από κωστας »

Μια απαντηση παρακαλω πολυ!
nomotagis_politis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 23, 2017 11:17 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από nomotagis_politis »

Έχω μία ερώτηση.

Έκανα αίτηση αναβολής και την πήρα, αλλά έφαγα πρόστιμο 90 ευρώ απο τη στρατολογία επειδή ζητούσαν ένα χαρτί που δεν μπορούσα να τους φέρω. Το πρόστιμο αυτό, έχει να κάνει μόνο με το γεγονός οτι δεν προσκόμισα το χαρτί που μου ζήτησαν.

Η ερώτησή μου είναι, με ποιά μέθοδο πληρώνω το πρόστιμο πώς και πού; Υπάρχει πιθανότητα να το πληρώσω στο κέντρο όταν παρουσιαστώ σε λίγους μήνες η θα είναι αργά και θα έχω θέμα;

Επεξεργασία: Αν είναι όντως αργά τότε θα υπηρετήσω μήνα παραπάνω η θα έχω νομικό πρόβλημα; Π. Χ τριπλάσιο πρόστιμο για μετά; Αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει το ΠΩΣ πληρώνονται τα πρόστιμα του στρατού.

gr_ar

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από gr_ar »

nomotagis_politis έγραψε:Έχω μία ερώτηση.

Έκανα αίτηση αναβολής και την πήρα, αλλά έφαγα πρόστιμο 90 ευρώ απο τη στρατολογία επειδή ζητούσαν ένα χαρτί που δεν μπορούσα να τους φέρω. Το πρόστιμο αυτό, έχει να κάνει μόνο με το γεγονός οτι δεν προσκόμισα το χαρτί που μου ζήτησαν.

Η ερώτησή μου είναι, με ποιά μέθοδο πληρώνω το πρόστιμο πώς και πού; Υπάρχει πιθανότητα να το πληρώσω στο κέντρο όταν παρουσιαστώ σε λίγους μήνες η θα είναι αργά και θα έχω θέμα;

Επεξεργασία: Αν είναι όντως αργά τότε θα υπηρετήσω μήνα παραπάνω η θα έχω νομικό πρόβλημα; Π. Χ τριπλάσιο πρόστιμο για μετά; Αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει το ΠΩΣ πληρώνονται τα πρόστιμα του στρατού.



Στην εφορία πληρώνεται. Περισσότερες πληροφορίες θα ρωτήσεις στη στρατολογία. Και το πληρώνεις και κατά τη διάρκεια της θητείας.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από gimitrop »

nomotagis_politis έγραψε:Έχω μία ερώτηση.

Έκανα αίτηση αναβολής και την πήρα, αλλά έφαγα πρόστιμο 90 ευρώ απο τη στρατολογία επειδή ζητούσαν ένα χαρτί που δεν μπορούσα να τους φέρω. Το πρόστιμο αυτό, έχει να κάνει μόνο με το γεγονός οτι δεν προσκόμισα το χαρτί που μου ζήτησαν.

Η ερώτησή μου είναι, με ποιά μέθοδο πληρώνω το πρόστιμο πώς και πού; Υπάρχει πιθανότητα να το πληρώσω στο κέντρο όταν παρουσιαστώ σε λίγους μήνες η θα είναι αργά και θα έχω θέμα;

Επεξεργασία: Αν είναι όντως αργά τότε θα υπηρετήσω μήνα παραπάνω η θα έχω νομικό πρόβλημα; Π. Χ τριπλάσιο πρόστιμο για μετά; Αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει το ΠΩΣ πληρώνονται τα πρόστιμα του στρατού.



Απ` όσο γνωρίζω αν έχεις αναβολή λόγω σπουδών και τελειώσει η αναβολή, προσκομείς στη στρατολογία βεβαίωση σπουδών που αποδεικνύει ότι η αναβολή ήταν πράγματι λόγω σπουδών, διαφορετικά πληρώνεις ένα πρόστιμο ή αλλιώς υπηρετείς 1 μήνα παραπάνω.

Λογικά, στην στρατολογία θα σου πουν πού θα πρέπει να το πληρώσεις &Να ρωτήσεις αν θες βέβαια αντί να το πληρώσεις να υπηρετήσεις παραπάνω

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Geksot
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 09, 2017 6:31 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Geksot »

Γειά σας,
'Εχω αναβολή για τον στρατό μέχρι το 2021, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να δικαιολογείς κάθε χρονικό διάστημα για το οποίο είχες αναβολή.

Και επειδή είχα κοινωνική φοβία δεν πήγα στην σχολή τον τελευταιο χρόνο για να δώσω. Ούτε καν να παρακολουθήσω εργαστήρια που είναι υποχρεωτικά.

Συνολικά εχω κλείσει 4 χρόνια στην σχολή, όσα είναι για να πάρεις πτυχίο. Αλλά θα κάνω τουλάχιστον 2 επιπλέον για να μπορέσω να πάρω το πτυχίο.

Πήγαινω τελευταία και σε ψυχολόγο για να αντιμετωπίσω την φοβία μου.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Πρέπει να δικαιολογήσω στον στρατό από πριν ότι θα κάνω επιπλέον έτη στην σχολή; Ή απλά συνεχίζω με την σχολή και μετά τα δικαιολογώ όλα μαζί;

2) Διάβασα σήμερα ότι πρέπει να περνάς ένα μάθημα τουλάχιστον τον χρόνο; το εξάμηνο; δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή. Αλλά όπως σας είπα έχω να δώσω μάθημα έναν ολόκληρο χρόνο.

Μπόρω να δικαιολογήσω κάπως με την ψυχολόγο ότι η κακή χρήση της αναβολής ήταν λόγω ψυχολογικού προβλήματος;

jimis15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 11:21 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από jimis15 »

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για μια Υπόθεση όποιον ξέρει! Τέλειωσα με τις υποχρεώσεις της σχολής τον μαρτιο και ηταν να ορκιστώ τον ιούνιο (και σχεδιο για να μπω στρατό Σεπτέμβρη του 17). Για ιατρικους λόγους δεν μπόρεσα να ορκιστώ (ούτε και να κόψω την αναβολή οταν έπρεπε για να παρουσιαστώ Σεπτέμβρη), και η ορκωμοσία θα γίνει ξανα τον Δεκέμβρη. Επειδή για προσωπικούς λόγους θέλω να πάω στρατό τον Σεπτέμβρη (του 2018), αυτοί οι μήνες (μεταξύ Δεκέμβρη του 17 που θα ορκιστώ και Σεπτέμβρη του 18 που θα μπω) θα θεωρηθεί κακή χρήση της αναβολής?
Γιώργος

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Γιώργος »

Σταμάτησα ένα εξάμηνο να παρακολουθώ τη σχολη μου για καποιο οικογενειακό θεμα και μου ηρθε το χαρτι της στρατολογιας. Η σχολη δεν υποτίθεται ότι εχει στείλει αναβολη και ότι ισχύει μέχρι κάποια χρονικογια;
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Ashen »

Ναι η αναβολή ισχύει μέχρι ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, αλλά το χαρτί δεν το στέλνει η σχολή, έπρεπε/πρέπει εσύ ο ίδιος να πας να το καταθέσεις στην στρατολογία.

Μike

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Μike »

Παίδες καλησπέρα είχα παρει αναβολή το 2010 για να σπουδάσω στο ΤΕΙ όμως το 2017 σταμάτησα γιατί χρωστούσα αρκετά μαθήματα και δούλευα κιόλας οπότε δεν συνέχισα τη σχολή μου. Τωρα διέκοψα την αναβολή και θέλω να ρωτήσω άμα τους πάω βεβαίωση από τη σχολή του 2017 θα είμαι οκ η θα φάω πρόστιμο για κακή χρήση της αναβολής;
mixalis009
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 13, 2019 5:18 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από mixalis009 »

Σημερα παρουσιαστηκε ενας φιλος μου και μου ειπε οτι του ειπαν οτι θα κανει ενα μηνα στρατο εξτρα σαν προστιμο επειδη εχει παρει στο παρελθον αναβολες! Ισχυει κατι τετοιο ρε παιδια;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, αλλά να μην ανησυχεί, εξαγοράζεται έναντι 90 Ευρώ. Θα του στείλουν χαρτί από τη ΔΟΥ που ανήκει και δεν θα χρειαστεί να υπηρετήσει παραπάνω ημέρες.
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Ashen »

Να ρωτήσω και εγώ πάνω στο θέμα, υπηρετώ αυτήν την στιγμή και έχω έναν μήνα πρόσθετης ποινής λόγο κακής χρήσης αναβολής.

Παρόλα αυτά ακόμα δεν έχει έρθει χαρτί ούτε φαίνεται το πρόστιμο στο σύστημα της εφορίας.

Μπορώ να πάω εγώ από την στρατολογία να πάρω κάποιο χαρτί και να πάω να το πληρώσω;

fsafa

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από fsafa »

Ashen έγραψε:Να ρωτήσω και εγώ πάνω στο θέμα, υπηρετώ αυτήν την στιγμή και έχω έναν μήνα πρόσθετης ποινής λόγο κακής χρήσης αναβολής.

Παρόλα αυτά ακόμα δεν έχει έρθει χαρτί ούτε φαίνεται το πρόστιμο στο σύστημα της εφορίας.

Μπορώ να πάω εγώ από την στρατολογία να πάρω κάποιο χαρτί και να πάω να το πληρώσω;



Ναι.

dimitris

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από dimitris »

Γεια σας υπηρετω αυτη τη περιοδο ομως πρεπει να πληρωσω και εγω το προστιμο των 90 ευρω η να υπηρετησω ενα μηνα ακομα για κακη χρηση αναβολης. Εγω κανονικα απολυωμαι Φεβρουαριο μπορω το προστιμο να το πληρωσω ας πουμε και 1 μηνα πριν απολυθω; Επισης επειδη δεν εχω πληρωσει ακομα το προστιμο υπαρχει περιπτωση αυτο να επηρεασει τη μεταθεση μου και να μη παρω μεταθεση μετα το 5μηνο για τον τοπο μου η αυτο δεν εχει καμια σχεση με τη μεταθεση;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης