Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κώστας

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Κώστας »

cuervo έγραψε:Εχεις διαβάσει παρα πολλά πόστα και καταλάβες πως λόγω κακης χρήσης τρως 3-4 μηνες, τρέλα πουλάς; Εικόνα

Μπήκες για να trollαρεις εσύ εξυπνάκια;
Ναι, κάποιοι έγραφαν ένα μήνα - εξαγοράσιμο με 90 ευρώ, άλλοι έγραφαν τρεις μήνες...
Αν δε γνωρίζεις κάτι επί του θέματος, θα σε παρακαλούσα να μη σχολιάζεις.
Nicola_1988
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 20, 2015 5:56 pm
Τοποθεσία: Οπλίτης Θητείας
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Nicola_1988 »

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στο forum. Επειδή έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα ανάλογη της δικής μου περίπτωσης θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικό. Το 2006 όταν και μπήκα στο ΤΕΙ πήρα αναβολή λόγω σπουδών μέχρι το 2015. Τον Ιούνιο του 2014 πήγα στο Ρουφ και έκανα διακοπή αναβολής καθώς ήμουν λίγο προ της ολοκλήρωση των σπουδών μου στο ΤΕΙ. Όταν είχα πάει λοιπόν στη στρατολογία, μου έλειπε μόνο ένα χαρτί βεβαίωσης από τη σχολή για όλο αυτό το χρονικό διάστημα όπως μου ζήτησαν. Δεν το γνώριζα και δεν το είχα προφανώς μαζί μου εκείνη τη στιγμή. Επειδή η σχολή μου είναι εκτός Αττικής, τους ζήτησα ένα εύλογο χρονικό διάστημα να προσκομίσω αυτό το χαρτί και μου είπαν ''εντάξει, θα είναι το μοναδικό που θα μας χρωστάς τον Σεπτέμβριο όταν και θα παρουσιαστείς''. Ήρθε το χαρτί να παρουσιαστώ ως αναμενόταν στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου και παρουσιάστηκα κανονικά τη Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου στο Κ. Ε. Υ. Π. Στη Λαμία. Από τις 3 Σεπτεμβρίου είχα προμηθευτεί από τη σχολή μου μία πολυσέλιδη βεβαίωση υπογεγραμμένη από τον προϊστάμενο της σχολής που βεβαίωνε αναλυτικά για όλο το χρονικό διάστημα της αναβολής πως σπούδαζα εκεί. Την ημέρα της παρουσίασης όμως στη Λαμία, τα είχα όλα τα χαρτιά μαζί μου κανονικά αλλά κανείς δεν μου τα ζήτησε, όπως ήταν το προφανές. Όταν πήρα τη μετάθεση στη μονάδα μου τον Οκτώβριο, μετά από λίγες μέρες με ενημέρωσαν από το πρώτο γραφείο της μονάδας μου πως έχω κάνει κακή χρήση της αναβολής (!) και πως θα πρέπει να πληρώσω ένα πρόστιμο της τάξεως των 90 ευρώ διαφορετικά θα χρειαστεί ένας μήνας επιπρόσθετης θητείας. Υπέγραψα μάλιστα πως έλαβα γνώση. Βάσει του κανονισμού των 9 μηνών, στις 15 Ιουνίου κανονικά απολύομαι. Τι ενέργειες χρειάζεται να κάνω τις επόμενες ημέρες; Πρέπει να πάω στη στρατολογία (Ρουφ) με την βεβαίωση της σχολής; Σας παρακαλώ εξηγήστε μου κάποιος που να γνωρίζει τι ισχύει. Ευχαριστώ πολύ και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές κείμενο μου, αλλά το έχω αυτό το πρόβλημα του ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ δυστυχώς.
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Ναι πρεπει να προσκομισεις στο ΡΟΥΦ την βεβαίωση σπουδων.
giwrgos

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από giwrgos »

Μια ερωτηση παιδια, πηρα αναβολη για σπουδες το 2010 μεχρι και το 2017, στην ουσια παρακολουθησα μονο τα δυο πρωτα χρονια και φετος διεκοψα την αναβολη μου. Προφανως εχω διαγραφει απο τη σχολη, αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης: Το χαρτι καταταξης μου εχει την ενδειξη "υπεχει προσθετης στρατιωτικης θητειας", να υποθεσω αυτο σημαινει ενα μηνα παραπανω οπως γραφετε εδω στο φορουμ λογω κακης χρησης αναβολης; Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, πρόστιμο 90 Ευρώ εξαγοράσιμο.
fighter

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από fighter »

Καλησπερα σας, λοιπον σημερα πηρα τηλ την στρατολογια να ρωτησω σχετικα με την διακοπη αναβολης κτλ. Μετα του εδωσα τα στοιχεια μου Στρατιωτικος Αριθμος για να δουμε μεχρι ποτε ειναι αναβολη. Στο οποιο μου αναφερε οτι εχω ενα μηνα επιπροσθετη θητεια, και ρωτησα γιατι; Και με λεει στα 18 δεν καταλαβα τι δεν εκανα κατι. Εγω στα 19 μου τελειωσα το λυκειο Και ετοιμαζομουνα για το πανεπιστημιο, και εκεινη την χρονια για 1η φορα μου ηρθε το χαρτι οτι παρουσιαζομαι τον Αυγουσο, βεβαια πηγα πηρα αναβολη λογω σπουδων και εκει δεν ενημερωθηκα για τπτ σχετικα με το επιπλεον ενα μηνα. Και τωρα μου λενε τις μπαρουφες τους, πως γινεται να χρωσταω ενα μηνα οταν στα 18ο μου ειχα τελειωσει τη 2α λυκειου και για αγνωστο λογω δεν με ενημερωσαν οτι επρεπε να κανω καποιες διαδικασιες... ; Λοιπον θα διακοψω την αναβολη απο αποσταση, σχετικα με τον επιπλεον μηνα ποτε μπορω να κανω κατι; Δηλαδη ή να μου το αφαιρεσουν επειδη ηταν ασχετοι ή να πληρωσω τα κ*** 90 ευρω τους. Ευχαριστω εκ προτερον.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Ρε παιδιά, έχω κάνει κακή χρήση αναβολής και δεν έγινε συζήτηση για αυτό μόλις πήγα μέσα, ούτε όταν πήγα να κόψω την αναβολή. Γλίτωσα το πρόστιμο; Τί έγινε;
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από oldsoldier »

Γίνε πιο συγκεκριμένος.
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Konstantinos_ έγραψε:Ρε παιδιά, έχω κάνει κακή χρήση αναβολής και δεν έγινε συζήτηση για αυτό μόλις πήγα μέσα, ούτε όταν πήγα να κόψω την αναβολή. Γλίτωσα το πρόστιμο; Τί έγινε;


Δεν τα γλιτώνεις αυτά, κάποια στιγμή θα σου σκάσει ειδοποιητήριο.

cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

fighter έγραψε:Καλησπερα σας,λοιπον σημερα πηρα τηλ την στρατολογια να ρωτησω σχετικα με την διακοπη αναβολης κτλ. Μετα του εδωσα τα στοιχεια μου Στρατιωτικος Αριθμος για να δουμε μεχρι ποτε ειναι αναβολη. Στο οποιο μου αναφερε οτι εχω ενα μηνα επιπροσθετη θητεια, και ρωτησα γιατι; Και με λεει στα 18 δεν καταλαβα τι δεν εκανα κατι. Εγω στα 19 μου τελειωσα το λυκειο Και ετοιμαζομουνα για το πανεπιστημιο, και εκεινη την χρονια για 1η φορα μου ηρθε το χαρτι οτι παρουσιαζομαι τον Αυγουσο, βεβαια πηγα πηρα αναβολη λογω σπουδων και εκει δεν ενημερωθηκα για τπτ σχετικα με το επιπλεον ενα μηνα. Και τωρα μου λενε τις μπαρουφες τους, πως γινεται να χρωσταω ενα μηνα οταν στα 18ο μου ειχα τελειωσει τη 2α λυκειου και για αγνωστο λογω δεν με ενημερωσαν οτι επρεπε να κανω καποιες διαδικασιες... ; Λοιπον θα διακοψω την αναβολη απο αποσταση, σχετικα με τον επιπλεον μηνα ποτε μπορω να κανω κατι; Δηλαδη ή να μου το αφαιρεσουν επειδη ηταν ασχετοι ή να πληρωσω τα κ*** 90 ευρω τους. Ευχαριστω εκ προτερον.



Έχεις βάλει την υπογραφή σου σε τίποτα χαρτιά; Είχες πάρει αναβολή για να δώσεις πανελλήνιες; Εδώ δεν ξέρεις εσύ τι έκανες πως θα ξέρουμε εμείς;

Νικ

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Νικ »

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω σχετικα με την αναβολη μου... Το 2014 εγραφα πανελληνιες και μου ηρθε χαρτι στρατου. Μου δωσανε αναβολη μεχρι το 2019 λογο σπουδων... Τελειωσα τις πανελληνιες και δεν περασα πουθενα... Μετα ξαναγραφτηκα σε επαγγελματικο λυκειο για να εχω καποια δικαιολογια που πηρα αναβολη... Τωρα ομως η χρονια τελειωσε και εγω δεν μπορω να φυγω στρατο γιατι δουλευω και εχω καποια οικογενειακα θεματα... Τι πρεπει να κανω; Να ξαναγραφτω σε καποια σχολη-επαλ για να μην εχω κυρωσεις οταν θα κοψω την αναβολη στο μελλον.
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Διάβασε στη σελίδα 17 του θέματος και θα σου λυθούν οι απορίες.
νικ

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από νικ »

Ευχαριστω να΄σαι καλα... Γιατι πηγα σε ενα ιιεκ να γραφτω και αρχισε να μου λεει κατι ***** αυτος εκει. Πως θα δικαιολογησω το κενο που καθομαι και οτι πρεπει να γραφτω καπου, αλλιως ειναι 3700 ευρω προστιμο... Τρομοκρατηθηκα με το ποσο
Chris

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Chris »

Καλησπερα παιδια, ειχα παρει αναβολη το 2006 μεχρι 12/2015 λογω σπουδων, τα πραγματα δεν πηγαν καλα και επρεπε να παρατησω την ιδιοτικη σχολη και να δουλεψω για να ζησω. Δεν εκανα διακοπη, τα χρονια περασαν και μου ηρθε το χαρτι για τον μαρτιο του 2016 και γραφει στο χαρτι οτι πρεπει να προσκομισω το πτυχειο... Και δεν εχω! Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση... Ευχαριστω εκτων προτερων
Ένας Γκεστ

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Ένας Γκεστ »

Καλησπέρα και τα συγχαρητήρια μου για το ωραιότατο σας forum. Για να μπω κατευθείαν στο "ψητό", θα ήθελα να με ενημερώσετε αν θα μου χρεωθεί επιπλέον θητεία (1 μήνα ή και περισσότερων;) λόγω κακής χρήσης αναβολής, υπό τις παρακάτω συνθήκες:

- Πέρασα περιοδεύων όταν ήμουν στο Λύκειο στην ώρα μου, άρα δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης αυτού.

- Πέρασα σε σχολή του Καποδιστριακού μέσω Πανελληνίων εξετάσεων (κανονικά, την τελευταία χρονιά του λυκείου) και πήρα αναβολή από 2006 έως 12/2015.

- Γράφτηκα στη σχολή το Σεπτέμβριο του 2006 και αν και τυπικά δεν παρακολουθούσα για αρκετά χρόνια παρά μόνον τα τελευταία 3μισι, γραφόμουν σε κάθε εξάμηνο και διατηρώ τη φοιτητική μου ιδιότητα ως προπτυχιακός φοιτητής, δε διαγράφτηκα. Απλώς δεν έχω πάρει πτυχίο όυτε πρόκειται να παρω μέσα στους επόμενους μήνες που θα παρουσιαστώ.

Η απορία μου είναι: Θα πρέπει να πάρω κάποιο χαρτί από τη γραμματεία της σχολής μου για όταν με καλέσουν, και αν ναι, τι χαρτί; Την απλή βεβαίωση σπουδών, που χορηγείται "για πάσα νόμιμη χρήση" ή κάτι διαφορετικό; Μπορώ πάντα να ρωτήσω στη γραμματεία απευθείας μια από τις επόμενες ημέρες (αφού παρακολουθώ και θα είμαι εκεί), αλλά θέλω και την άποψη σας για να έχω μια ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση, καλή θητεία σε όλους, και καλοί πολίτες οι στρατευμένοι.

Υ. Γ: Δε μου έχει έρθει το χαρτί να παρουσιαστώ ούτε είχε βγεί κάποιο αποτέλεσμα στην διαδικτυακή φόρμα της στρατολογίας τελευταία φορά που το έλεγξα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης