Εθελοντές Πυροσβέστες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ziogas191
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 2:02 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από ziogas191 »

v.p έγραψε:Οι επιτηριτες θα ειναι απο το σταθμο που ανηκουμε ή θα ερθουν απο αλλους σταθμους;


Οι επιτηρητές θα είναι από το σταθμό που γινόταν οι εκπαιδεύσεις. Δεν αποκλείεται πάντως να έρθουν και από άλλους για (βοήθεια) !

Καλή επιτυχία!Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Έναρξη αντιπυρικής περιόδου:Σε εκπαίδευση εθελοντών η ηγεσία του Υπουργείου Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας και του Πυροσβεστικού Σώματος - Χρ. Στυλιανίδης: Εθελοντές και Πυροσβέστες μαζί στη μεγάλη εθνική προσπάθεια

Πηγή

Καλό μήνα και καλή αντιπυρική σε όλους.

Οι εθελοντές θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μία δύσκολη αντιπυρική φέτος, όπως και το εποχικό και μόνιμο προσωπικό του σώματος, σε αντιδιαστολή με τα όσα καλούνταν μέχρι πρότινος να πράξουν τα προηγούμενα χρόνια (οι εθελοντές). Αποκτούν ουσιαστικά πιο ενεργό ρόλο στην αποστολή και την καθημερινότητα του σώματος.

Ευχή όλων μας, μετά το τέλος της αντιπυρικής να είμαστε ακριβώς τόσοι όσοι ξεκινήσαμε.

Καλές και ασφαλείς βάρδιες σε όλους.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Κυρ Μάιος 01, 2022 7:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από re pate kala re »

D.Y.K έγραψε:Έναρξη αντιπυρικής περιόδου:Σε εκπαίδευση εθελοντών η ηγεσία του Υπουργείου Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας και του Πυροσβεστικού Σώματος - Χρ. Στυλιανίδης: Εθελοντές και Πυροσβέστες μαζί στη μεγάλη εθνική προσπάθεια

Πηγή

Καλό μήνα και καλή αντιπυρική σε όλους.

Οι εθελοντές θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μία δύσκολη αντιπυρική φέτος, όπως και το εποχικό και μόνιμο προσωπικό του σώματος, σε αντιδιαστολή με τα όσα καλούνταν μέχρι πρότινος να πράξουν τα προηγούμενα χρόνια (οι εθελοντές). Αποκτούν ουσιαστικά πιο ενεργό ρόλο στην αποστολή και την καθημερινότητα του σώματος.

Ευχή όλων μας, μετά το τέλος της αντιπυρικής να είμαστε ακριβώς τόσοι όσοι ξεκινήσαμε.

Καλές και ασφαλείς βάρδιες σε όλους.
Ποιοι εθελοντές είναι το ζήτημα Εθελοντές ΠΣ ή οι Εθελοντές της Π. Π και των Δήμω

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Μάιος 02, 2022 5:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
margie
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2015 11:55 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από margie »

Πιο πολυ δινουν σημασια στους εθελοντες της πολιτικης προστασιας παρα του πυροσβεστικου σωματος που ειναι σαν να μην υπαρχουμε
Σταύρος157
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 12:57 am
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Σταύρος157 »

Καλησπέρα σας παιδιά. Τους τρεις μήνες που κάνεις εκπαίδευση για εθελοντής πυροσβέστης τους κάνεις μέσα στην σχολή, εννοώ κοιμάσαι στη σχολή; Ή θα πρέπει να νοικιάσεις σπίτι στην Αθήνα το λέω επειδή είμαι Κρήτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από re pate kala re »

Σταύρος157 έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά. Τους τρεις μήνες που κάνεις εκπαίδευση για εθελοντής πυροσβέστης τους κάνεις μέσα στην σχολή, εννοώ κοιμάσαι στη σχολή; Ή θα πρέπει να νοικιάσεις σπίτι στην Αθήνα το λέω επειδή είμαι Κρήτη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Η εκπαίδευση του εθελοντή πυροσβέστη είναι 120 ώρες όχι τρεις μήνες, σε κάθε έναρξη εκπαιδευτικής σειράς βγαίνει μια διαταγή η όποια λέει έναρξη εκπαίδευσης λήξη εκπαίδευσης, μέσα σε αυτο το χρονικό όριο η κάθε υπηρεσία ανάλογα τα άτομα και το αν αυτά εργάζονται και τι ελευθερο χρόνο έχουν Τ΄ρεχει και ανάλογα την εκπαιδευση στην πάτρα πχ μπορει να την κάνει μέσα σε 3 εβδομαδες (5Χ8ώρες=40 ώρες την εβδομάδα) άλλη μπορει σε 10 εβδομάδες , γίνεται με την επίβλεπη της Πυροσβεστικής ακαδημίας όχι σε αυτήν, η εκπαίδευση γίνετε στις Κατά τόπους πυροσβεστικές υπηρεσίες πχ στην Αθήνα λόγο αριθμού εκπαιδευομένων και λόγο έκτασης γίνονται Στους διάφορους σταθμούς στο Ηράκλειο απο την ΠΥ Ηρακλείου Κτλ

Υποψήφιος Εθελοντής

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Υποψήφιος Εθελοντής »

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για εθελοντής αυτό το καλοκαίρι και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το εάν μπορώ να καταθέσω ιατρική γνωμάτευση από ιδιώτη ψυχίατρο καθώς διαβάζω στην Πανελλήνια Ένωση Εθελοντών Πυροσβεστών το εξής:

Ιατρική γνωμάτευση από παθολόγο, καρδιολόγο και ψυχίατρο είτε από Δημόσιο Φορέα είτε από Ιδιώτη Ιατρό αντίστοιχης ειδικότητας. Κρατικού Νοσοκομείου ή Κέντρου Υγείας ή Ιατρού συμβεβλημένου με τον ΕΟΠΥΥ ή Ιδιώτη Ιατρού. Στην ιατρική γνωμάτευση αναφερέται υποχρωτικά η ομάδα αίματος.

Ισχύει αυτό;

Σας ευχαριστώ πολύ.

dimitriss09
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2022 8:53 am
Ενδιαφέροντα: Εθελοντισμός
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από dimitriss09 »

Καλημέρα, πλέον μπορείς και από ιδιώτη γιατρό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitriss09 την Πέμ Μάιος 19, 2022 8:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Veteran

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Veteran »

Καλησπέρα σας, αξίζει να κάνω τα χαρτιά μου για εθελοντής φέτος; Είμαι 34.
dimitriss09
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2022 8:53 am
Ενδιαφέροντα: Εθελοντισμός
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από dimitriss09 »

Veteran έγραψε:Καλησπέρα σας, αξίζει να κάνω τα χαρτιά μου για εθελοντής φέτος; Είμαι 34.
Το θέμα δεν είναι να σου πούμε αν αξίζει, το θέμα είναι να θες από μόνος σου να προσφέρεις εθελοντικά μέσα από οποιαδήποτε μορφή του εθελοντισμού. Προσωπικά κάνω εθελοντισμό από το 2000 (μέσα από διάφορες μορφές του εθελοντισμού) περίπου και είμαι 38.

Veteran

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Veteran »

Προφανώς και υπάρχει η επιθυμία της προσφοράς φίλτατε. Το θέμα είναι όμως ότι εγώ επιθυμώ να εμπλακώ στο πεδίο της μάχης, να επιχειρήσω. Το τηλεφωνείο (μόνο) δεν με καλύπτει. Στην πράξη λοιπόν, ρωτάω, εάν αξίζει να αφιερώσει κανείς χρόνο από καθημερινότητα και υποχρεώσεις (που δεν είναι και λίγες) για να ασχοληθεί με τον εθελοντισμό στο σώμα.
f1z110

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από f1z110 »

Veteran έγραψε:Προφανώς και υπάρχει η επιθυμία της προσφοράς φίλτατε. Το θέμα είναι όμως ότι εγώ επιθυμώ να εμπλακώ στο πεδίο της μάχης, να επιχειρήσω. Το τηλεφωνείο (μόνο) δεν με καλύπτει. Στην πράξη λοιπόν, ρωτάω, εάν αξίζει να αφιερώσει κανείς χρόνο από καθημερινότητα και υποχρεώσεις (που δεν είναι και λίγες) για να ασχοληθεί με τον εθελοντισμό στο σώμα.


Ειναι σε τι υπηρεσια θα πεσεις. Ξερω περιπτωσεις που στην μια τους εθελοντες τους εχουν του πεταμου και σε αλλη που ειναι σαν τους μονιμους μαχιμοι

Άβαταρ μέλους
gramm
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 12:59 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από gramm »

Φίλε αυτό είναι καθάρα θέμα υπηρεσίας και διοίκησης. Σε κάποιους σταθμούς τους έχουν μόνο για τηλέφωνα, σε άλλους τους χρησιμοποιούν κανονικότατα στα πάντα (ειδικά στην επαρχία που οι ελλείψεις είναι μεγαλύτερες) . Από εκεί και πέρα εξαρτάται και από το αν έχεις εξοπλισμό (στολή κράνος αρβύλες κτλ) και από την εμπιστοσύνη που σου έχουν Πχ εγώ κάνω υπηρεσίες με συγκεκριμένη βάρδια που με ξέρουν (ο αξυπ ήταν και εκπαιδευτής μου) οπότε αν γνωρίζεστε και σε εμπιστεύονται πας στα πάντα έξω
Nikos_1
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Οκτ 19, 2021 9:54 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Nikos_1 »

Σε πρώτη φάση ανάλογα τον εθελοντή... Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λένε τα παιδιά! Σίγουρα όμως όλοι ξεκινάμε από το τηλεφωνικό... Γενικά το κερδίζεις το όλο θέμα με την παρουσία σου...

Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1808
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Politis1994 »

Ακριβώς. Υπάρχουν και είδη εθελοντών. Αυτοί που δεν πατάνε ποτέ αλλά είναι ενεργοί ακόμα λόγω βύσματος κλπ.

Αυτοί που είναι τυπικοί.

Και Αυτοί που δίνουν όλο τους το είναι.

Το θέμα πάντως είναι το κράτος επιτέλους να στηρίξει έμπρακτα τους εθελοντές και το σώμα γενικότερα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες