Εξ' αναβολής κατάταξη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Τάκης

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Τάκης »

Τον νοέμβριο του 14 πήρα αναβολή ετήσια λόγω αγχώδους συμπεριφοράς από το κεν στο Μεσολόγγι. Τον Νοέμβρη που λήγει ουσιαστικά θα πρέπει να περιμένω το χαρτί έτσι; Επίσης θα παρουσιαστώ ξανά εκεί ή σε κάποιο άλλο κεν μιας και δεν πρόλαβα ούτε να ορκιστώ;
Άβαταρ μέλους
U7timus
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2015 8:32 am
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από U7timus »

Καλησπέρα! Εχω 2 ερωτήσεις καταρχήν δικαιούμαι κατεξερεση μετάθεση παρολαυτα είμαι στον εβρο απο Πειραιά τόπο κατοικίας.. θα πάω αυριο να δηλώσω να δηλώσω τα χαρτιά στη μονάδα μου υπάρχει κατι αλλο που μπορώ να κανω; Και επίσης σε περίπτωση αναβολής αυτή την στιγμή που εχω υπηρέτηση τουλάχιστον 60 μερες σε περίπτωση που ξανά ενταχθώ στον στρατό θα υπηρετήσω 245 μερες; Πάλι απο την αρχή; Ή σπο αυτές τις ημέρες που εχω μηνει;
Μπαμπης

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Μπαμπης »

Τελείωσα την βασική εκπαίδευση και πήγα στην μονάδα που επιλέχτηκε μετά από 4 μήνες σχεδόν πήρα αναβολή ενός έτους λογω υγειας όταν λήξει η αναβολή επιστρέφω πάλι στο κέντρο εκπαιδευσης
cuervo

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από cuervo »

Μπαμπης έγραψε:Τελείωσα την βασική εκπαίδευση και πήγα στην μονάδα που επιλέχτηκε μετά από 4 μήνες σχεδόν πήρα αναβολή ενός έτους λογω υγειας όταν λήξει η αναβολή επιστρέφω πάλι στο κέντρο εκπαιδευσης
Ναι παρουσιάζεσαι σε κέντρο, κάθεσαι 2-3 ημέρες και φεύγεις για μετάθεση, τα λέει και στις προηγούμενες σελίδες αυτά.
στραβαδι13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2015 12:31 am
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από στραβαδι13 »

Παιδιά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα προηγούμενα μηνύματα αλλά δεν έχω καταλάβει σίγουρα. Αν έχω πάρει αναβολή υγείας, μπαίνω στο κέντρο που θα μου πουν και μετά απο 2-3 μέρες μετάθεση. Αυτή η μετάθεση είναι μπορεί να είναι σε άλλη μονάδα από αυτή που ήμουν πειν πάρω την αναβολή ή στην ίδια; Δεν εννοώ κέντρο, εννοώ μονάδα. Π. Χ αν κάποιος ήταν ΓΕΕΘΑ θα μείνει ΓΕΕΘΑ?
Spiros87
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2015 11:23 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Spiros87 »

Παιδιά καλησπέρα.Μια ερώτηση θέλω να κάνω, αν ξέρει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει... Για όσους μπαίνουν εξ αναβολής προβλέπεται επισκεπτήριο την πρώτη Κυριακή ή το πρώτο επισκεπτήριο είναι μαζί με όσους μπουν κανονικά; Θυμάμαι το είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος, αλλά δε θυμάμαι να είχα δει απάντηση.

Ευχαριστώ. Εικόνα

cuervo

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από cuervo »

Spiros87 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα.Μια ερώτηση θέλω να κάνω, αν ξέρει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει... Για όσους μπαίνουν εξ αναβολής προβλέπεται επισκεπτήριο την πρώτη Κυριακή ή το πρώτο επισκεπτήριο είναι μαζί με όσους μπουν κανονικά; Θυμάμαι το είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος, αλλά δε θυμάμαι να είχα δει απάντηση.

Ευχαριστώ.Εικόνα



Έχει και την πρώτη βδομάδα που μπαίνεις, επισκεπτήρια στην ουσία έχει κάθε βδομάδα.

NiCk

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από NiCk »

Παιδιά καλησπέρα, μία ερώτηση... Πείρα ετήσια αναβολή και το χαρτί λέει "διαταραχή προσαρμογής Με αγχώδη συναίσθημα". Πρέπει να περάσει όλος ο χρόνος ή μπορώ να την κόψω πιο νωρίς. Ευχαριστώ.
Σπυρος

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Σπυρος »

Καλησπερα, Εχω παρει αναβολη μετα απο μια εβδομαδα στο ΚΕΜΧ Ναυπλιου για λογους υγειας (απο το 401). Μου ηρθε το χαρτι 1 χρονο μετα και μου λεει να παρουσιαστω στις 12 Γεναρη στη Θηβα. Προκειται να ξαναπαρω αναβολη για ιατρικους λογους. Πρεπει να παω στη θηβα; Εχω ακουσει οτι οι εξαναβολης απο νοσοκομειο παρουσιαζονται στο νοσοκομειο, ισχυει κατι τετοιο?
Άβαταρ μέλους
Fantarakos89
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2015 11:30 am
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Fantarakos89 »











Καλησπερα φιλοι,

Παρουσιαστηκα Σεπτεμβριο και πηρα μεταθεση Οκτωμβρη για ελδυκ. Λογω ψυχολογικου προβληματος και ασχημων γεγονοτων στο στρατοπεδο που δεν θελω να αναφερθω πηρα αναβολη 6μηνων και ξαναμπαινω τον Μαιο. Συνολικα εχω υπηρετησει 2 μηνες και κατι ψιλα στις ενοπλες δυναμεις.

Η ερωτηση ειναι η εξης. Τι γινεται τωρα; Με καλουν σε καποιο κεντρο λιγο πριν την κανονικη εσσο του Μαιου αφου ειμαι εξ΄αναβολης και εκει παιρνω ρουχα και φευγω κατευθειαν για την μοναδα πριν παρουσιαστει η εσσο μαιου; Ποτε θα βγει η νεα ταυτοτητα γιατι εκανε κανενα 3 βδομαδο να βγει απο το κεντρο οταν ημουν. Επισης θα ξαναπερασω σπεν; Θα αλλαξει η ειδικοτητα μου;(ημουν ολμιστης). Απο τους παλιους θα εχω ιδια αντιμετωπηση με τους νεους λογω του οτι ερχομαι μαζι με την εσσο του Μαιου η επειδη εχω υπηρετησει λιγο το 2015 θα ειναι διαφορετικο το πραγμα;7 μηνες ειναι θα περασουν καπως πιστευω. Σκεφτομαι να δηλωσω νησι για να αποφυγω τον εβρο. Καμια καλη προταση;

Αυτα προς το παρων.

ΥΓ. Η αναβολη ληγει 27 Απριλιου και το ρουφ μου ειπε οτι λογικα θα μπω Μαιο. Διαβαζα παραπανω οτι λετε πως ειναι σαν να κοβεις κανονικα την αναβολη αρα εγω θα μπω Ιουλη; Μην μου πειτε ο, τι σου ειπαν στο ρουφ γιατι ουτε αυτοι ηταν σιγουροι.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »



Καλησπέρα φίλε μου. Πότε φεύγω με μετάθεση απο το κέντρο;6 μηνύματα επάνω, εδώ

Αν θες να μπείς Μάϊο, κάνεις ανάκληση της αναβολής απο την Στρατολογία έως τέλος Φλεβάρη.

Θα μου αλλάξουν την ειδικότητα;1 σελίδα πίσω, εδώ

Οι εκπαιδεύσεις γράφονται στα ατομικά έγγραφα οπλίτη, στο ατομικό σου φακέλωμα δηλαδή, επομένως, αν ολοκλήρωσες τα ΠΕΝ δεν τα ξαναπερνάς όχι, και αν δεν κάνω λάθος, ισχύει ότι και για την βασική εκπαίδευση οπλίτη, δηλαδή εάν ολοκλήρωσες τα 2/3 της εκπαίδευσης, δεν τα περνάς όχι. Αυτό ισχύει με όλα τα σχολεία του στρατού. Στο λέω απο προσωπική εμπειρία, όταν ήμουν στο κέντρο ως ΕΠΟΠ, πέρασα τα 2/3 του σχολείου μαχητή, και στον στίβο μάχης έβγαλα τον ώμο μου. Το σχολείο ή όσο μου απέμεινε τελοσπάντων, φυσικά δεν το ξαναπέρασα με την επαναφορά μου στο κέντρο. Μην ανησυχείς.

Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Fantarakos89
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2015 11:30 am
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Fantarakos89 »

dn24 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. Πότε φεύγω με μετάθεση απο το κέντρο;6 μηνύματα επάνω, εδώ

Αν θες να μπείς Μάϊο, κάνεις ανάκληση της αναβολής απο την Στρατολογία έως τέλος Φλεβάρη.

Θα μου αλλάξουν την ειδικότητα;1 σελίδα πίσω, εδώ

Οι εκπαιδεύσεις γράφονται στα ατομικά έγγραφα οπλίτη, στο ατομικό σου φακέλωμα δηλαδή, επομένως, αν ολοκλήρωσες τα ΠΕΝ δεν τα ξαναπερνάς όχι, και αν δεν κάνω λάθος, ισχύει ότι και για την βασική εκπαίδευση οπλίτη, δηλαδή εάν ολοκλήρωσες τα 2/3 της εκπαίδευσης, δεν τα περνάς όχι. Αυτό ισχύει με όλα τα σχολεία του στρατού. Στο λέω απο προσωπική εμπειρία, όταν ήμουν στο κέντρο ως ΕΠΟΠ, πέρασα τα 2/3 του σχολείου μαχητή, και στον στίβο μάχης έβγαλα τον ώμο μου. Το σχολείο ή όσο μου απέμεινε τελοσπάντων, φυσικά δεν το ξαναπέρασα με την επαναφορά μου στο κέντρο. Μην ανησυχείς.

Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν μπορεις να κανεις ανακληση 6μηνης αναβολης. Μονο ετησιας. Αρα ποτε θα μπω; Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

Fantarakos89 έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν μπορεις να κανεις ανακληση 6μηνης αναβολης. Μονο ετησιας. Αρα ποτε θα μπω;Εικόνα


Σωστό αυτό που σου είπα ότι ανάκληση γίνεται, λάθος η παρατηρησή μου, εκ παραδρομής όπως διάβασα το μήνυμα σου δεν πρόσεξα σωστά τη χρονική διάρκεια της αναβολής σου. Ιούλιο θα μπείς κατά την προσωπική μου άποψη εμπειρικά.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Fantarakos89
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2015 11:30 am
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Fantarakos89 »

Greek_Army έγραψε:
πολιτης έγραψε:Καλησπερα ειχα υπηρετήσει 6 μήνες και είχα πάρει αναβολή για 2 χρόνια για οικονομικούς λογους, μου ήρθε το χαρτί για Λαμία είχα περάσει εκπαίδευση και είχα πάει κανονικά σε μονάδα τότε. Τώρα που θα ξαναμπώ θα ξαναπερασω εκπαίδευση η θα πάω κατευθείαν σε μονάδα για να συνεχίσω την θητεία μου. Ευχαριστώ.


Θα παρουσιαστείς σε κέντρο και θα κάτσεις 2-3 ημέρες μέχρι να σου βγει η μετάθεση.
Παρουσιαζομαι στο κεπβ μετα απο αναβολη. Εχω περασει βασικη εκπαιδευση και σπεν στην Κυπρο. Τους πηρα να ρωτησω ποσο θα κατσω μεχρι την μοναδα και μου ειπαν γυρω στις 2 εβδομαδες. Τελικα αυτο που λετε οτι φευγεις αμεσως ισχυε παλια ή ισχυει για λιγα κεντρα. Αλλα τι σκατα; Μονο 2 κεντρα παιρνουν εξ αναβολης. Αυλωνα και Θηβα. Εχω υπηρετησει κοντα 3 μηνες πριν παρω αναβολη. Οποιος ξερει κατι παραπανω να μας διαφωτησει γιατι αλλα διαβαζουμε εδω αλλα μας λενε στο τηλεφωνο.
Guest

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα ειμαι ορκισμένος στρατιώτης διαβιβασεων και με αναβολη υγείας απο τη μονάδα στη Αλεξανδρούπολη για 6 μήνες. Το προσωρινό απολυτήριο γράφει οτι εχω τελειώσει βασικη-ειδική εκπαίδευση. Αυτο που θελω να μάθω με σιγουριά ειναι αν οταν ξανάκαταταγω θα παρουσιαστω πάλι αυλωνα διαβιβασεις η μπορεί να με στείλουν σε αλλο ΚΕΝ με αλλο όπλο και οταν καταταγω θα κάτσω μια βδομάδα στο κεντρο όπως μου είπαν απο τη στρατολογια η 2-3 μερες όπως αναφέρετε εσείς; Επίσης πάλι για παραμεθόριο ειμαι η εχω ελπίδες να ειμαι κοντά στο σπιτι μου λόγο της αναβολης.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης