Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
frixos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 4:50 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από frixos »

Όχι, το ένα είναι πρόστιμο, το άλλο αντίτιμο εξαγοράς. Απλά τυχαίνει για τους περισσότερους τα 2 ποσά να'ναι κοντά (περί τις 6 χιλιάδες) οπότε υπάρχει μια κάποια σύγχυση. Τώρα αν δεν έχει πληρωθεί το πρόστιμο και μπεις να υπηρετήσεις με εξαγορά (ή και κανονικά) πριν το τέλος του 2020, το πρόστιμο παραγράφεται (ή το μέρος του που δεν έχει αποπληρωθεί ακόμη). Κοινώς: Όσοι το πλήρωσαν στην ώρα τους για να αποφύγουν κατασχέσεις, προσαυξήσεις κλπ... Την πάτησαν.
George

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από George »

Ειμαι κατοικος εξωτερικου, εχω κανει θητεια στον Εβρο 2,5 μηνες και εχω αναβολη μεχρι τα 33. Η στρατολογια με ενημερωσε οτι μπορω αν θελω να κανω εξαγορα το υπολοιπο. Σε λιγους μηνες γινομαι 33 και θελω να κανω εξαγορα μιας και δεν μπορω να εγκαταλειψω σπιτι δουλεια και οικογενεια στο εξωτερικο να παω φανταρος δευτερη φορα. Αλλα με τις νεες αλλαγες εγω θα κανω εξαγορα βαση της ΕΣΣΟ που καταταχθηκα και υπηρετησα η συμφωνα με το νεο 12μηνο;

Πολυ μπεδεμα εχει να γινει σε πολλους με αυτες τις αλλαγες.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Προς το παρόν δεν υπάρχει καμία αλλαγή.

Απλή πρόθεση εκφράστηκε και επομένως δεν έχει αλλάξει τίποτα.

ypodiopos19

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

George έγραψε:Ειμαι κατοικος εξωτερικου, εχω κανει θητεια στον Εβρο 2,5 μηνες και εχω αναβολη μεχρι τα 33. Η στρατολογια με ενημερωσε οτι μπορω αν θελω να κανω εξαγορα το υπολοιπο.Σε λιγους μηνες γινομαι 33 και θελω να κανω εξαγορα μιας και δεν μπορω να εγκαταλειψω σπιτι δουλεια και οικογενεια στο εξωτερικο να παω φανταρος δευτερη φορα. Αλλα με τις νεες αλλαγες εγω θα κανω εξαγορα βαση της ΕΣΣΟ που καταταχθηκα και υπηρετησα η συμφωνα με το νεο 12μηνο;

Πολυ μπεδεμα εχει να γινει σε πολλους με αυτες τις αλλαγες.



Δεν υπάρχει κάποια αλλαγή προς το παρόν, οπότε καλό είναι να το εκμεταλλευτείς για να εξαγοράσεις τώρα μόνο τους 6,5 μήνες που σου απομένουν. Για το στρατό θεωρείσαι 33 την 1η Ιανουαρίου που τα κλείνεις, δε χρειάζεται να περιμένεις μέχρι τα γενέθλια (εφ'όσον τα κλείνεις εντός του 2020).

OpouGisKaiPatris88

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από OpouGisKaiPatris88 »

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ αφού ηταν πολυ ενδιαφέροντα όλα τα σχόλια.

Βγήκα πριν απο 1 χρονο μονιμος ανυποτακτος εξωτερικου (7 συνεχη ετη εργασιας στο εξωτερικο) προσκομίζοντας βεβαίωση απο προξενείο στη στρατολογία και σκεφτομαι να μπω τον Ιανουαριο (33ετη) εκτος ΕΣΣΟ για 20μερο και εξαγορα.

Γνωρίζετε με τι εγγραφο μπορω να διακοψω την αναβολή και να εξαγοράσω; Το πιστοποιητικο που εχω για μονιμος κατοικος εξωτερικου το εβγαλα περυσι, πρεπει να βγαλω "φρεσκια" βεβαιωση απο προξενειο;

Ευχαριστω!

Οπου Γης και Πατρις

Sok87

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Sok87 »

Καλησπερα σας

Ειμαι και γω για εξαγορα μπηκα 10/9

Και 18/9 μου δωσανε αδεια απο την Θηβα

Το χαρτι της αδειας λεει να επιστρεψω 27/9 πισω ενω ο λοχαγος ειπε ελατε και την 28/9, εγω 24/9 θα παω ρουφ να κανονισω την πληρωμη μου.

Ερωτηση τωρα 28/9 εμενα δεν εχει κλεισει 20ημερο οποτε τι κανω παω και καθομαι αλλες 2 μερες;

Ερωτηση 2η οταν πληρωσω την πρωτη δοση μπορω να παρω την ταυτοτητα πισω νωριτερα;

Αγχωνομαι μην γινει καμια στραβη και μπλεξω.

Ευχαριστω

πανος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από πανος »

Καλησπέρα.Υπάρχει καποιος που επειδή είναι πάνω απο 33 ετων να εχει υπηρετησει τις 20 ημερες και να εξαγορασε το υπολοιπο να μας πει την εμπειρια του;

Μένουν στο τρατοπεδο και τις 20 ημερες;

εχουν την ιδια αντιμετωπιση με τους υπολοιπους φανταρους;

ας μας πει καποιος την εμπειρια του αν θελει

πανος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από πανος »

Καλησπέρα και συγχαρητηρια για το site Θα ημουν ευγνωμων αν μου απαντουσατε καποιες ερωτησεις.
Ειμαι 44 ετων και 1 ιανουαριου θα λογιζομαι 45 η για τα 45 τελικα υπολογιζεται η 31 δεκεμβριου που τα κλεινεις';

Σκεφτομαι μεσα στους επομενους δυο μηνες να κανω υπηρετηση 20 ημερων και εξαγορα.

Πιστευετε οτι ειναι καλο να παρουσιαστω εκτος εσσο μηπως μπορεσω απο στρατολογια να με βαλει καπου κοντα στην πολη μου και να μαι πιο χαλαρα;

Οι δόσεις που μπορεις να σπασεις το ποσο εξαγορας στην εφορια ειναι μεχρι 4 η παραπανω;

Τελος γενικα πιστευετε οτι αφου εφτασα σε αυτη την ηλικια αξιζει να εξαγορασω η να παραμεινω ανυποτακτος και να συμπληρωσω τα 45 ετη ετσι;

andreas

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από andreas »

Φιλε εγω δεν εξαγορασα αλλα ειχα εναν φιλο στο στρατοπεδο που το εκανε. Η αντιμετωπιση τουλαχιστον στο 2/39 στο Μεσολογγι ηταν ακριβως ιδια με τους υπολοιπους φανταρους. Δηλαδη σκεψου μια κανονικη 20ημερη θητεια.
μαριος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από μαριος »

Ειμαι 43 ετων και θα παω να υπηρετησω εκτος εσσο και να εξαγορασωΛογω προχωρημενης ηλικιας λετε να με αφησουν με καμια αδεια αμεσως και να μη με κρατησουν ημερες μεσα; Οχι τιποτα αλλο αλλα σκεφτομαι πως θα συμβιωσω εστω και λιγες ημερες με ατομα που θα εχω πανω απο 20 χρονια διαφορα

vasilis

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από vasilis »

Καλημέρα,

Ξέρεις κανείς τι γίνετε τώρα με εξαγορά θητείας λόγω κορώνα; Υπάρχει κάποια ευελειξία στο να μην μείνουμε πολλές μέρες στο στρατόπεδο; Λόγωτ της όλης κατάστασης και την ανοργανωσιάς, φοβάμαι μην στο τέλος μπώ και μπλέξω μέχρι να μπορέσω να βγώ να κάνω την αίτηση και πληρωμή για την εξαγορά. Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία;

Γιώργος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα παιδιά. Εξαιρετικό το forum με φιλικές και χρήσιμες συμβουλές. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν βρήκα.

Θα γίνω ανυπότακτος εξωτερικού σε λίγους μήνες (δίνοντας τα απαραίτητα χαρτιά αφού πάρω και τηλευταια μου αναβολή ελπίζω) . Είμαι 27 χρόνων και δουλεύω ήδη 1 χρόνο Ολλανδία. Στα 33 μου βγαίνω ΜΚΕ όπου επίσης μπορώ να εξαγόρασω τη θητεία μου

1. Από ότι έχω καταλάβει είναι καλύτερα να μην πληρώσω το 6Κ πρόστιμο ανυποταξίας μιας και όταν γίνω ΜΚΕ διαγράφεται. Εφόσον ομως δεν το πληρώσω μέχρι τα 33 θα υπάρχουν προσαυξήσεις. Διαγράφονται και αυτές; Και εφόσον δεν το πληρώσω το πρόστιμο για τόσα χρόνια θα έχω αλλά Θέματα;

2. Αν στα 33μου θελήσω να επιστρέψω Ελλάδα μπορώνα υπηρετήσω

20 μέρες και να εξαγόρασω Το υπόλοιπο. Μετά από αυτό μπορώ να μείνω Ελλάδα μόνιμα πιαΜονο

ΓιΑ 6 Μηνες; Δλδ ξεμπερδεύεις για τα καλά έτσι;

ypodiopos19

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Εξαιρετικό το forum με φιλικές και χρήσιμες συμβουλές. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν βρήκα.

Θα γίνω ανυπότακτος εξωτερικού σε λίγους μήνες (δίνοντας τα απαραίτητα χαρτιά αφού πάρω και τηλευταια μου αναβολή ελπίζω) . Είμαι 27 χρόνων και δουλεύω ήδη 1 χρόνο Ολλανδία. Στα 33 μου βγαίνω ΜΚΕ όπου επίσης μπορώ να εξαγόρασω τη θητεία μου

1. Από ότι έχω καταλάβει είναι καλύτερα να μην πληρώσω το 6Κ πρόστιμο ανυποταξίας μιας και όταν γίνω ΜΚΕ διαγράφεται. Εφόσον ομως δεν το πληρώσω μέχρι τα 33 θα υπάρχουν προσαυξήσεις. Διαγράφονται και αυτές; Και εφόσον δεν το πληρώσω το πρόστιμο για τόσα χρόνια θα έχω αλλά Θέματα;

2. Αν στα 33μου θελήσω να επιστρέψω Ελλάδα μπορώνα υπηρετήσω

20 μέρες και να εξαγόρασω Το υπόλοιπο. Μετά από αυτό μπορώ να μείνω Ελλάδα μόνιμα πιαΜονο

ΓιΑ 6 Μηνες; Δλδ ξεμπερδεύεις για τα καλά έτσι;



1. Πλεον υπαρχουν περιπτωσεις που επιστρεφεται το προστιμο ακομη κι αν εχει πληρωθει σε ΜΚΕ. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να μην το πληρωσεις... Εμενα το ιδιο πραγμα μου φαινεται... Αν βγεις ΜΚΕ ετσι κι αλλιως θα το παρεις πισω... Αν οχι, θα το πληρωσεις ετσι κι αλλιώς. Προσαυξησεις ναι, θα παιρνει κανονικα (γυρω στα 500 το χρονο) οσο ειναι εκτος ρυθμισης και δεν εξοφλείται. Εάν μελλοντικά σβηστει το πρόστιμο, σβήνονται και οι προσαυξήσεις. Απο κει και περα οσο χρωστας στην εφορια, δε μπορεις να εχεις λεφτα στην Ελλάδα, να εισπράττεις ενοικια, να κανεις οποιαδήποτε συναλλαγή που απαιτει ενημερότητα (π. Χ. Μεταβιβαση σπιτιου) κλπ. Θεωρητικα μπορουν να σου κανουν και κατασχεση περιουσιας, αλλα δεν ξερω κατα ποσο το κυνηγανε στην πράξη.

2. Εάν σε 6 χρονια ισχυει ό, τι και σήμερα, τότε ναι. Αφού υπηρετήσεις μπορείς να κάνεις ό, τι θελεις, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός... Οι 6 μηνες αφορούν μόνιμους κατοικους εξωτερικού που χρωστάνε ακόμα θητεία. Αν ομως κανεις εξαγορά, πλεον δεν εισαι ΜΚΕ, αλλά απολυμένος.

Μήτσος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Μήτσος »

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι 26 ετών και θέλω να μπω σε μια σχολή ΑΕΝ φέτος (θα είμαι 29 στα 30 όταν θα βγω).

Γνωρίζετε αν :

1) Μπορώ να πάρω αναβολή μέχρι να συμπληρώσω τα 33 έτη έτσι ώστε να κάνω 20 ημέρες και να την εξαγοράσω στην συνέχεια;(Έχω ακούσει για αναβολή λόγω κοινωνικών λόγων, αλλά δεν ξέρω)

2) Μπορώ να εργαστώ στον τομέα τον οποίον έχω επιλέξει μέχρι τότε;

Γιάννης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα σας,

είμαι 33 και σκοπεύω να μπω τον Απρίλη με σκοπό την της εξαγορά της θητείας (20 μέρες). Έχω δύο αναβολές για αγχωδεις διαταραχες και ακολουθούσα και αγωγή. Ο λόγος που θέλω να κάνω την εξαγορά είναι ότι θέλω να κλείσω το θέμα στρατός γιατί όσο παραμένει ανοιχτό η κατάσταση είναι δυσκολότερη. Πιστεύετε ότι θα με κρατήσουν να υπηρετήσω το 20ημερο αν τους πω την αλήθεια για το πρόβλημά μου; Επίσης επειδή θα μπω εκτός ΕΣΣΟ θα περάσω τη διαδικασία των ιατρικών εξετάσεων/εμβολίων κτλπ; Βάσει της κατάστασης με τον ιο υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία της εξαγοράς;

Ευχαριστώ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες