Λαθρομετανάστευση (παράνομοι / παράτυποι μετανάστες)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από AtomicYeti »

anaktas έγραψε:
Signaller έγραψε:

Η Ελλάδα είναι failed state. Τίποτα δε λειτουργεί. Αποδειχθήκαμε εντελώς ανίκανοι να κάνουμε και τα αυτονόητα


Ας μην ξεχνούμε όμως ότι και η ΕΕ είναι fail στο θέμα αυτό διότι τόσο καιρό κάνει τα στραβά μάτια. Αν μη τι άλλο η Ελλάδα αποτελεί τα νοτιοανατολικά της σύνορα, τα οποία οφείλει να προστατεύει.(καλυτερα να μην μιλήσω για frontex κτλ άστο... ). Ας μην κατηγορούμε μόνο την Ελλάδα για το πρόβλημα που αντικειμενικά, και οργάνωση να υπήρχε, και πάλι θα είχε πρόβλημα στην αντιμετώπιση των τεράστιων κυμάτων προσφύγων από Συρία και λαθρομεταναστών χωρίς κοινοτική βοήθεια.


Εμ, όχι, η Ευρώπη δεν είναι fail, η Ευρώπη κάνει πολύ καλά την δουλειά της, βάσει σχεδιου, προετοιμάζει την Ελλάδα ως γκέτο για να στείλει όλους τους δικούς της λαθρομετανάστες, και κάποια στιγμή όταν θα γίνει της π@@τάνας στην Ελλάδα, θα στείλει στρατό και θα πάρει και επικυριαρχία.

Αμα θες να δούμε το πρόβλημα αντικειμένικα, η Ελλάδα θα έπρεπε να φροντίσει να γυρίσει την οικονομική κατάσταση ανάποδα όταν μπορούσε (2010-επίσημη χρεοκοπία κλπ) , και σήμερα θα είχε ορθοποδήσει αρκετά για να στείλει ανθρώπους στην Συρία να βοηθήσει Σύριους και Κούρδους για να μην υπάρξει καν θέμα μετανάστευσης. Βέβαια θα μου πείς, και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήτανε πατίνι, τώρα τι κάνουμε. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να λύσουμε το ελληνικό πρόβλημα, που είναι πολιτικό κατα βάση. Αλλιώς επιμένω στο προηγούμενο ποστ, καλό Σεπτέμβρη, προετοιμαστείτε για τα χειρότερα, ελπίζοντας τα καλύτερα. Αυτό κάνουν όλοι οι σώφρονες άνθρωποι.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Signaller »

Υπερβολές !

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από anaktas »

AtomicYeti έγραψε:
Εμ, όχι, η Ευρώπη δεν είναι fail, η Ευρώπη κάνει πολύ καλά την δουλειά της, βάσει σχεδιου, προετοιμάζει την Ελλάδα ως γκέτο για να στείλει όλους τους δικούς της λαθρομετανάστες, και κάποια στιγμή όταν θα γίνει της π@@τάνας στην Ελλάδα, θα στείλει στρατό και θα πάρει και επικυριαρχία.

Αμα θες να δούμε το πρόβλημα αντικειμένικα, η Ελλάδα θα έπρεπε να φροντίσει να γυρίσει την οικονομική κατάσταση ανάποδα όταν μπορούσε (2010-επίσημη χρεοκοπία κλπ) , και σήμερα θα είχε ορθοποδήσει αρκετά για να στείλει ανθρώπους στην Συρία να βοηθήσει Σύριους και Κούρδους για να μην υπάρξει καν θέμα μετανάστευσης. Βέβαια θα μου πείς, και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήτανε πατίνι, τώρα τι κάνουμε. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να λύσουμε το ελληνικό πρόβλημα, που είναι πολιτικό κατα βάση. Αλλιώς επιμένω στο προηγούμενο ποστ, καλό Σεπτέμβρη, προετοιμαστείτε για τα χειρότερα, ελπίζοντας τα καλύτερα. Αυτό κάνουν όλοι οι σώφρονες άνθρωποι.


Δεν μπορώ να καταλάβω αν το λες ειρωνικά και για αυτό θα το εκλάβω ως κυριολεξία. Λίγο υπερβολικό, δεν νομίζεις να στείλει στρατό η ΕΕ στην Ελλάδα χωρίς να υπάρχει σύρραξη; Και κατα δεύτερον, αν δεν γίνεται της τρελής τώρα που φτάνουν στην Ελλάδα κατα χιλιάδες πότε θα γίνεται; Γιατί δεν στέλνουν τώρα στρατό όπως λες ε;

Πέρα από αυτό, το τί θα μπορούσε να γίνει μπορεί να υποθέσει ο καθένας πολλά, τα οποία θεωρεί ότι θα είχαν θετική επίδραση και θα έκαναν την κατάσταση ευκολότερη, για αυτό ας μην προεξοφλούμε πράγματα και καταστασεις για τους καιρούς που έρχονται.

Όσο για την Ελληνική αποστολή ανθρώπων στην Συρία για την βοήθεια του θέματος της μετανάστευσης και και και... Δεν νομίζω ούτε στις καλές εποχές να συνέβαινε αυτό για κανένα λόγο
Amat victoria curam
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από AtomicYeti »

anaktas έγραψε:
Δεν μπορώ να καταλάβω αν το λες ειρωνικά και για αυτό θα το εκλάβω ως κυριολεξία. Λίγο υπερβολικό, δεν νομίζεις να στείλει στρατό η ΕΕ στην Ελλάδα χωρίς να υπάρχει σύρραξη; Και κατα δεύτερον, αν δεν γίνεται της τρελής τώρα που φτάνουν στην Ελλάδα κατα χιλιάδες πότε θα γίνεται; Γιατί δεν στέλνουν τώρα στρατό όπως λες ε;

Πέρα από αυτό, το τί θα μπορούσε να γίνει μπορεί να υποθέσει ο καθένας πολλά, τα οποία θεωρεί ότι θα είχαν θετική επίδραση και θα έκαναν την κατάσταση ευκολότερη, για αυτό ας μην προεξοφλούμε πράγματα και καταστασεις για τους καιρούς που έρχονται.

Όσο για την Ελληνική αποστολή ανθρώπων στην Συρία για την βοήθεια του θέματος της μετανάστευσης και και και... Δεν νομίζω ούτε στις καλές εποχές να συνέβαινε αυτό για κανένα λόγο


Για να στείλει στρατό, θα πρέπει να έχει γίνει σύρραξη, αν μπορεί να το αποφύγει θα το κάνει. Όχι, δεν γίνεται της τρελής τώρα, της τρελής θα γίνει άμα γίνει καμια εξέγερση μαζική.

Ναι, ακούγεται υπερβολικό αλλά η ιστορία έχει αποδείξει οτι μεταξύ κρατών, δεν υπάρχει μπέσα. Αμα χρειαστεί να μας βουλιάξουν ολοσχερώς, θα το κάνουν. Ίσα ίσα, τους βολεύει αυτό που γίνεται σήμερα, ο αργός θάνατος είναι σίγουρη ταφόπλακα.

Έχω την εντύπωση οτι κάνεις το λάθος να πιστεύεις οτι υπάρχει κάποια ενωμένη Ευρώπη των λαών. Θα σκάσω λοιπόν την φούσκα, και θα σου πώ οτι δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα (ακόμα). Μια οικονομική συντεχνία είναι η Ευρώπη που βγάζει φράγκα. Και απο την Ελλάδα έχουν βγάλει μέχρι στιγμής πολλά.

Δεν μίλησα για βοήθεια στο θέμα της μετανάστευσης προς την Συρία, εννοούσα βοήθεια τεχνική και υλική ως προς τον πόλεμο, για να μην υπάρξουν μετανάστες (αλλα γιαυτό θες ευρωστία και πολιτικούς με καρύδια).

Τέλος, όχι δεν το είπα ειρωνικά, δεν ειρωνεύομαι κανένα μέλος ή θέμα.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από anaktas »

Παραθέτω τα λόγια σου και με έντονα τα σχόλιά μου...

AtomicYeti έγραψε:

Για να στείλει στρατό, θα πρέπει να έχει γίνει σύρραξη, αν μπορεί να το αποφύγει θα το κάνει.Συμφωνώ απόλυτα, εκτός συρράξεως κανένα ξένο στράτευμα δεν μπαίνει στη Ελλάδα. Και πάλι η πιθανότητα αυτή δεν μου αρέσει αλλά αντικειμενικά είναι πιθανό.

Όχι, δεν γίνεται της τρελής τώρα, της τρελής θα γίνει άμα γίνει καμια εξέγερση μαζική.Μια χαρά της τρελής γίνεται, δες στα νησιά το τι επικρατεί. Τώρα για εξέγερση δεν ξέρω, πάντως η πιθανότητα αυτή που αναφέρεις, με τόσους πολλούς όντως είναι σίγουρα μεγάλη.

Ναι, ακούγεται υπερβολικό αλλά η ιστορία έχει αποδείξει οτι μεταξύ κρατών, δεν υπάρχει μπέσα. Αμα χρειαστεί να μας βουλιάξουν ολοσχερώς, θα το κάνουν. Ίσα ίσα, τους βολεύει αυτό που γίνεται σήμερα, ο αργός θάνατος είναι σίγουρη ταφόπλακα.Δεν θα βουλιάξει κανείς για τον απλούστατο λόγο διότι η οικονομική σύνδεση των κρατών είναι τόσο μεγάλη (μιλάω για τον ιδιωτικό περισσότερο τομέα) Που με την πτώση του ενός επηρεάζονται και οι υπόλοιποι. Το αν τους βολεύει ή όχι η οικονομική δυσχέρια της Ελλάδας, αυτό εξαρτάται από τα σχέδια του καθενός

Έχω την εντύπωση οτι κάνεις το λάθος να πιστεύεις οτι υπάρχει κάποια ενωμένη Ευρώπη των λαών. Θα σκάσω λοιπόν την φούσκα, και θα σου πώ οτι δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα (ακόμα). Μια οικονομική συντεχνία είναι η Ευρώπη που βγάζει φράγκα. Και απο την Ελλάδα έχουν βγάλει μέχρι στιγμής πολλά.Αν μη τι άλλο πρέπει να θεωρούμε ότι είμαστε ενωμένη Ευρώπη αλλιώς με τι επιχειρήματα θα πήγαινε για διαπραγμάτευση η Ελλάδα; Γιατί νομίζεις συνεχίζουμε τα μνημόνια με την ΕΕ και όχι με το ΔΝΤ; Ξέρω ότι δεν είναι τόσο ιδανικά τα πράγματα, άλλα όχι και να βρισκόμαστε σε μία καθαρά "οικονομική συντεχνία", που στο κάτω κάτω μας έχει γιατί; Μόνο για να μας ξεζουμίζει; Δεν νομίζω, υπάρχουν και καλά στην ΕΕ, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Δεν μίλησα για βοήθεια στο θέμα της μετανάστευσης προς την Συρία, εννοούσα βοήθεια τεχνική και υλική ως προς τον πόλεμο, για να μην υπάρξουν μετανάστες (αλλα γιαυτό θες ευρωστία και πολιτικούς με καρύδια). Δεκτό αλλά όπως και συ μιλάς βασιζόμενος στην Ιστορία, σου λέω και εγώ ότι ιστορικά αυτό δεν συνέβη ποτέ από μέρους της Ελλάδας.

Τέλος, όχι δεν το είπα ειρωνικά, δεν ειρωνεύομαι κανένα μέλος ή θέμα.Έγινε, απλά δεν κατάλαβα σωστά το ύφος που χρησιμοποίησες.(Τα αρνητικά της ηλεκτρονικής επικοινωνίας) Εικόνα
Amat victoria curam
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Θα απαντήσω και εγώ ανα παράγραφο για να έχουμε την ίδια ροή.

Τα στρατεύματα μπορούν να μπούν και ανεπισήμως, αν φτάσουν να μπουν και επισήμως τότε τα πράγματα έχουν ξεφύγει πολύ. Πχ οι Γάλλοι θα βάλουν την λεγεώνα των ξένων με διάφορες εθνικότητες στελεχών για να ιχνηλατήσουν, χρησιμοποιώντας σαν δίαυλο και τους μετανάστες. Έτσι αν πιαστούν δεν θα κατηγορήσει κανένας τους Γάλλους (ξανά, η Γαλλία είναι απλό παράδειγμα-όπως τελευταία διαβάζουμε στα νέα για διαφόρους υπηκόους που μπαίνουν Ελλάδα για λογαριασμό ξένων υπηρεσιών).

Ναι, της τρελής γίνεται στα νησιά, έκανα λάθος, εννοούσα όταν θα γίνει της μπ@@ρδέλας!Εικόνα.

Ο ιδιωτικός τομέας της Ελλάδας είναι πλέον κατα βάση ξένες επιχειρήσεις, οι ελληνικές βιομηχανίες έχουν κλείσει εδώ και καιρό, οι μεγάλες αλυσίδες έχουν απορροφηθεί-εξαγοραστεί. Θα μεταφέρουν assets απο Ελλάδα πρός Κεντρικά και θα αφήσουν τα ελληνικά τους παρακλάδια να βουλιάξουν.

Δεν είμαστε ενωμένη Ευρώπη, η ιδέα της ένωσης απο μόνη της προυποθέτει μεγάλο χρόνο προπαρασκευής ενώσεως λαών, σαν να σμιλεύεις νέο έθνος, μια τέτοια διαδικασία θέλει κοντά 1000 χρόνια για να συμβεί. Ένα καλό παράδειγμα είναι η Σκανδιναβία. Νορβηγοί Σουηδοί και Δανοί ουσιαστικά αποτελούν μία εθνότητα - τους Βίκινγκς, και όμως η ένωσή τους είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Μιλούν ίδια γλώσσα (διαφορετικές διάλεκτοι), έχουν ίδια ήθη έθιμα και θρησκεία, οι οικονομίες τους είναι περίπου στην ίδια δυναμική, τα πολιτεύματα τους είναι ακριβώς τα ίδια (συνταγματικές μοναρχίες), αλλά Σκανδιναβική ένωση ακόμα δεν έχει επιτευχθεί. Έχουν οικονομικές συμφωνίες αναμεταξύ τους και και σύμφωνα πολεμικού χαρακτήρα, μιας που είναι στην ίδια γειτονιά.
Συνεχίζοντας, η Ελλάδα δεν πήγε να διαπραγματευτεί στην Ευρώπη, να παρακαλέσει πήγε. Συνεχίζουμε τα μνημόνια με Ε. Ε γιατι γίνεται πόλεμος ανάμεσα σε ΕΕ και ΗΠΑ, εμείς είμαστε απλά πιόνια. Δεν τα ισοπεδώνουμε, είναι ήδη ισοπεδωμένα Εικόνα

Ναι, ιστορικά δεν έχει συμβεί, γιατί με την άλωση του Βυζαντίου το 1204 μ. Χ (4η σταυροφορία) η Ελλάδα ήταν συνέχεια σκλαβωμένη, οπότε ιστορικά δεν έπαιξε κανένα ρόλο σε τίποτα. Σήμερα όμως τα πράγματα είναι αλλιώς, το παιχνίδι παίζεται σε άλλες ταχύτητες, αποψή μου είναι οτι αν είχαμε χρεοκοπήσει το 2010, σήμερα Θα είμασταν αλλιώς.

Τέλος, η ηλεκτρονική επικοινωνία έχει και τα κουλά της :D

Δεν είμαι αντίθετος στην Ε. Ε, απλά νομίζω οτι μετά το αμερικάνικο όνειρο, αγοράζουμε μετα μανίας και το ευρωπαικό...
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από anaktas »

Θα το κάνω σε bullets αυτήν την φορά.

α) Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τις προθέσεις και τα σχέδια των μισθοφορικών στρατών που μπορούν να αναπτυχθούν ανεπίσημα από κάθε εργοδότη που διατίθεται να τους μισθώσει ξέχωρα από εθνικά συμφέροντα των κρατών της Ευρώπης. Υποθέσεις μπορούν να γίνουν, αλλά επίσημα εθνικός-ευρωπαϊκός, από άλλα κράτη το τονίζω "επίσημα" πάρα πολύ δύσκολα στην Ελλάδα.

β) Ό, τι και να κάνουν οι πολυεθνικές εταιρίες, η κατάρευση των παραρτημάτων και των συμφερόντων τους στην Ελλάδα θα τους στοιχίσει. Δεν θέλω να γίνομαι γραφικός και να επαναλαμβάνω φρασεολογία των ΜΜΕ αλλά θα αναφέρω το εξής πετυχημένο: Το ντόμινο που θα ακολουθήσει από την χρεωκοπία της Ελλάδος θα δημιουργήσει πάρα πολλούς τριγμούς και προβλήματα εντός και εκτός ΕΕ.

γ) Αν δεν προσπαθήσουμε να πετύχουμε την ενότητα, πως θέλουμε να αποκαλούμαστε ΕΕ; Και αν ήταν όλα ισοπεδωμένα όπως λες, πιστεύεις ότι οι Ευρωπαίοι θα κάθονταν να συζητήσουν μαζί μας; Δεν νομίζω, απλά θα μας έγραφαν κανονικότατα, όχι ότι δεν το κάνουν τώρα αλλά και πάλι η Ελλάδα έχει πετύχει να περάσει αιτήματά της έναντι αυτών των ευρωπαίων.

Τέλος πάντων, επειδή η συζήτηση έχει μετατραπεί σε ανάλυση της σταθερότητας της Ελλάδας και της ΕΕ ας μην ξεφύγουμε άλλο.Εικόνα
Amat victoria curam
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Bullets για όλους λοιπόν :D (taratatataratata.)

Όσο αναφορά τους στρατούς, ήταν ένα γενικό παράδειγμα, ίσως και ατυχές, οπότε το ξεχνάμε.

Οι πολυεθνικές πλέον έχουν απομακρύνει το φόβο του ντόμινο, η Ελλάδα δεν είναι πρόβλημα. Είναι αμελητέα ποσότητα θα έλεγα, η Ελλάδα είναι αστεία σαν μέγεθος (οικονομικό).

Πως θέλουμε να αποκαλούμαστε Ε. Ε; Δεν νομίζω οτι θέλω να αποκαλούμαι Ε. Ε, και επίσης οι ξένοι δεν θεωρούν τους εαυτούς τους Ε. Ε (αν έχεις ταξιδέψει εξωτερικό). Μόνο στην Ελλάδα οι άνθρωποι γίνονται βασιλικότεροι του Βασιλέως.

Επίσης οι Ευρωπαίοι δεν συζητάνε μαζί μας, μας δίνουν τελεσίγραφα και οδηγίες προς εκτέλεση. Αυτό κάνει η Βουλή τόσο καιρό, επικυρώνει τις εντολές της Ευρώπης, αλλιώς τα λεφτά πάπαλα.

Αν θες να κάτσεις σε ένα τραπέζι και να συζητήσεις, πρέπει να έχεις την δέουσα δύναμη, αλλιώς θα χάσεις και χοντρά. Και όχι μόνο αυτό, αλλα πρέπει να ξέρεις και πότε να κάνεις τον εκβιασμό. Άλλες εποχές, με τα τραγελαφικά που έχουν συμβεί στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, η χώρα θα είχε σβήσει. Απλά για κάποιο λόγο δεν τους συμφέρει να σβήσει τώρα, αυτή την χρονική στιγμή.

Η ένωση με την Ευρώπη είναι μία λυκοφιλία, πρέπει να έχεις έτοιμα τα βήματα όταν σπάσει η σχέση, και να είσαι σίγουρος οτι θα σπάσει μια μέρα (εδώ ολόκληρο Soviet και σύμφωνο Βαρσοβίας έσπασε, η ΑυστροΟυγγαρία τελείωσε, η Πρωσσία έσβησε).

Τέλος, ναι, το θέμα είναι παράνομοι μετανάστες και εμείς στο τέλος θα φτάσουμε να μιλάμε για γενετική όπως πάμε.Εικόνα

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Έχει κανείς εικόνα του τι γίνεται στη μυτιλήνη;
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από samloxias »

Δέν ειπάρχει εικόνα απο δικά μας, από κανένα αλ'ζαζύρα ίσως ΕικόναΕικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχουν στο twitter "ανταποκριτές" ειδικά για τη συγκεκριμένη κατάσταση σε Μυτιλήνη-Κώ-Σάμο.
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από AtomicYeti »


Επι τόπου βαλτε τους 20 μήνες να κάνουν σκοπέτα, θα φύγουν απο μόνοι τους μετά :D

Ανταποκριτές του twitter, όπως λέμε μαχητές του FB.

Καλό θα ήταν να γίνει μια επένδυση σε Μ134 Dillon. Είναι σπουδαίο εργαλείο για αποψίλωση... Όχι όπως βγαίναμε εμείς με το μοτεράκι και τρώγαμε τον ήλιο στη μάπα.

Εικόνα

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από yandr »

Αυτές είναι ειδήσεις. Προφανώς είναι τεράστια η μπίζνα στη χώρα μας και επομένως θα είναι εξαιρετικά δύσκολη η αντιμετώπιση του φαινομένου.

Αντιμέτωποι με μια πρωτοφανή στα αστυνομικά χρονικά υπόθεση βρίσκονται τους τελευταίους μήνες τα στελέχη των υπηρεσιών δίωξης παράτυπης μετανάστευσης.Αλλοδαποί, κυρίως υπήκοοι Πακιστάν, με άδεια παραμονής και εργασίας στη χώρα δημιούργησαν σε διάστημα λίγων μηνών στόλο με συνολικά 232 μεταχειρισμένα αυτοκίνητα, τα οποία χρησιμοποιούσαν για να μεταφέρουν παράτυπους μετανάστες από τον Εβρο στη Θεσσαλονίκη και στην Αττική.

...

Από πληροφορίες που τέθηκαν υπόψη της «Κ» προκύπτει ότι κύκλωμα στο οποίο φέρεται να μετέχει παραλάμβανε παράτυπους μετανάστες από το χωριό Τριφύλλι στα ελληνοτουρκικά σύνορα και τους μετέφερε στη Θεσσαλονίκη.Χρέη οδηγών αναλάμβαναν κυρίως Πακιστανοί μετανάστες εισπράττοντας ως αμοιβή από 100 έως 500 ευρώ. Το κόστος μεταφοράς για κάθε μετανάστη κυμαινόταν από 800 έως 1.200 ευρώ.Ο 41χρονος και οι συνεργοί του υπάρχουν στοιχεία ότι έχουν μεταφέρει στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον 27 άτομα σε πέντε διαφορετικές υποθέσεις. Τα 7 από τα 32 οχήματα που ο 41χρονος είχε στην ιδιοκτησία του έχουν κατασχεθεί.

https://www.kathimerini.gr/society/561131041/diakinoysan-metanastes-me-stolo-232-i-ch/

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από yandr »

Στην κατάθεση αιτήματος προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και την Frontex για την άμεση επιστροφή 1.450 αλλοδαπών που δεν δικαιούνται διεθνούς προστασίας, βάσει της Κοινής Δήλωσης ΕΕ - Τουρκίας προχώρησε σήμερα η ελληνική πλευρά.

Ειδικότερα, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του υπουργείου Μεταάστευσης και Ασύλου, η Ελλάδα ζητά να επιστρέψουν στην Τουρκία 955 αλλοδαποί που μπήκαν στη χώρα μας από την Τουρκία και βρίσκονται στη Λέσβο,180 που βρίσκονται στη Χίο,128 που βρίσκονται στη Σάμο και 187 στην Κω, των οποίων το αίτημα έχει απορριφθεί τελεσίδικα και ως εκ τούτου είναι επιστρεπτέοι, βάσει της Κοινής Δήλωσης ΕΕ- Τουρκίας.

...

Σημειώνεται πως κατά το πρώτο δίμηνο του 2020 καταγράφηκαν συνολικά 139 επιστροφές προς την Τουρκία, ενώ η διαδικασία των επιστροφών έχει σταματήσει από τις 15 Μαρτίου 2020, οπότε και η Τουρκία επικαλέστηκε τις δυσκολίες που επέφερε το ξέσπασμα της πανδημίας του Covid-19.

Liberal

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από yandr »

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από την Καθημερινή με τίτλο:

"Η χορήγηση ασύλου και οι «ασφαλείς τρίτες χώρες» Ο ρόλος της ομάδας εργασίας που έχει συσταθεί στο υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου"

Εικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες