Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
admiral123q
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Στρατιοτικα , πολεμικες τεχνες κ.α
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από admiral123q »

Γεια σε όλους είμαι 17 χρονων και σε λίγο καιρό έρχονται η πανελλήνιες, είμαι μαθητής στο "επαλ" (Επαγγελματικό λύκειο) και έχω την ειδικότητα δομικών έργων (δομικά έργα, τοπογραφία, έργα υποδομής.) Έτσι όπως τα υπολογίζω δεν μπορώ να πιάσω σε μόρια στρατιωτικές σχολες (δυστυχώς γαμώτο!) ωστόσο πιστεύω μπορώ να περάσω σε πολλά τει, θέλω να ρωτήσω αξίζει να πάω για ΕΠ. ΟΠ; Μπορεί να φαίνεται λίγο χαζή ερώτηση αλλα θέλω τι βοήθεια σας
Θέλω να ρωτήσω ακόμα, ΕΠ. ΟΠ στην αεροπορία είναι το πιο καλλίτερη επιλογή >(και η πιο δύσκολη;) και 2 ερώτηση αν πάω σε τει τοπογραφίας και πάρω το πτυχίο θα μου χρειαστεί στους ΕΠ. ΟΠ;
άμα μπορείτε απαντήστε σε κάποιες από της ερωτήσεις μου αν όχι σε όλες, ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Εικόνα
ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ ΟΤΑΝ ΜΠΕΡΕ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ!
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Marina2 »

Υπαρχει τέτοια ειδικότητα για ΕΠΟΠ στο στρατό ξηρας (φετος) σαν αυτή που θέλεις να σπουδάσεις και σιγουρα αν εχεις πτυχιο θα εχεις και περισσοτερα μόρια για να μπεις. Το δευτερο θετικό ειναι οτι δεν θα πας σε ασχετη ειδικότητα που ισως να θέλει και περισσότερη σωματική καταπόνηση αλλα σε μια ειδικότητα πολύ καλή!
Άβαταρ μέλους
admiral123q
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Στρατιοτικα , πολεμικες τεχνες κ.α
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από admiral123q »

Μαρίνα1 έγραψε: Υπαρχει τέτοια ειδικότητα για ΕΠΟΠ στο στρατό ξηρας (φετος) σαν αυτή που θέλεις να σπουδάσεις και σιγουρα αν εχεις πτυχιο θα εχεις και περισσοτερα μόρια για να μπεις. Το δευτερο θετικό ειναι οτι δεν θα πας σε ασχετη ειδικότητα που ισως να θέλει και περισσότερη σωματική καταπόνηση αλλα σε μια ειδικότητα πολύ καλή!


ευχαριστώ πολύ μαρίνα που απάντησες τόσοο γρήγορα:)

μπορείς λίγο να το αναλυσης,
ενός από φέτος στους ΕΠΟΠ έχει ειδικότητα δομικών έργων; Σε παρακαλώ μπορείς να μου γράψεις όσα μπορείς για αυτό;
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Marina2 »

Δυστυχώς αυτη τη στιγμή μου διαφευγει που εχω την προκήρυξη. Νομιζω οτι υπήρχε ειδικότητα Τοπογράφος στο κλαδο του ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΥ. Πολύ βυσματική και αυτη η θέση! Αν θέλεις κάνε μια αναζητηση στο google Και θα σου βγάλει ολες τις ειδικότητες και διπλα τις γραμματικες γνώσεις που απαιτούνται. Σαν εργα υποδομής νομιζω οτι υπήρχε και στις γραμματικες γνώσεις και άλλων ειδικοτητων. Δυστυχώς δεν τις θυμάμαι τωρα αλλα κάνε τον κόπο και ψάξε να δεις και τι σου αρεσει!

Άβαταρ μέλους
admiral123q
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Στρατιοτικα , πολεμικες τεχνες κ.α
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από admiral123q »

Μαρίνα1 έγραψε: Δυστυχώς αυτη τη στιγμή μου διαφευγει που εχω την προκήρυξη. Νομιζω οτι υπήρχε ειδικότητα Τοπογράφος στο κλαδο του ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΥ. Πολύ βυσματική και αυτη η θέση! Αν θέλεις κάνε μια αναζητηση στο google  Και θα σου βγάλει ολες τις ειδικότητες και διπλα τις γραμματικες γνώσεις που απαιτούνται.   Σαν εργα υποδομής νομιζω οτι υπήρχε και στις γραμματικες γνώσεις και άλλων ειδικοτητων. Δυστυχώς δεν τις θυμάμαι τωρα αλλα κάνε τον κόπο και ψάξε να δεις και τι σου αρεσει!



ty very much my lady
dimarxos007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dimarxos007 »

goal έγραψε: Καλησπέρα. Ενδιαφερεται η γυναικα μου για ΕΠ. ΟΠ. Θα ηθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και αν υπαρχει περιπτωση να περασει και σε ποιο σώμα. Ειναι πτυχιουχος ΤΕΙ και συγκεντρώνει περιπου 900 μόρια. Πιστευω, με την πειρα που εχω (αστυνομικος ειμαι) ότι ΕΠ. ΟΠ. Δεν ειναι και ότι καλύτερο. Απο την άλλη ξερουμε όλοι που ασχολουμαστε με τα σώματα ασφαλειας το ποσο διαφορετικο ειναι να εισαι γυναικα μεσα στο σώμα. Ευχαριστω πολύ.



φίλε μου και η γυναίκα μου είναι στο στρατό επ. Οπ. Μακριά από όπλα σώματα ειναι τα καλύτερα... Υπομονή θελει να το ξέρεις παντως. Ο στρατός δεν είναι δημόσιο ούτε εχει οράριο.
dimarxos007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dimarxos007 »

Pannagiota έγραψε: 1ον, έχω ανοσία και 2ον, αν θέλει κάποιος τόσο απεγνωσμένα να μπει στο στρατό (γιατί δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο) σκίζεται στο διάβασμα και δεν επιλέγει να περάσει σαν ΕΠ. ΟΠ. Εκτός κι αν θέλει να είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Γιατί δυστυχώς, αυτό είσαι και τίποτα παραπάνω. Αν αυτό αρκεί σε κάποιους τι να πω! Ο καθένας και η μοίρα του.



κοπελιά αν νομίζεις οτι οι επ. Οπ. Είναι η τελευταία τρύπα του ζωνά κάνεις μεγαλο λάθος.
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από thrakiotis »

Πολλοι αυτο λενε αλλα στο τελος τους βρισκεις να κανουν τα χαρτια τους για να μπουν...

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Δημαρχε, κακα τα ψεμματα ειναι η τελευταια τρυπα του ζουρνα... Στην ουσια κανουν ο, τι κανουν οι φανταροι... Δεν ειναι κ κατι το σουπερ ουαου οι εποπ, δεν συγκρινεται με αυτους απο την σχολη... Αυτη ειναι η αληθεια! Καποτε τους παρακαλουσαν οι αξιωματικοι να κανουν τα χαρτια τους τα φανταρακια τοτε που ειχαν βγει για 1η φορα οι εποπ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυτο δεν σημαινει οτι θα υποτιμουμε τους ΕΠΟΠ ομως.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Οσο περνανε τα χρονια, οι ανωτεροι γνωριζουν καλυτερα το θεσμο και οι συνθηκες εργασιας και συμπεριφορας βελτιωνονται. Σε κανεναν νεο ή μελλοντικο συναδελφο δεν ευχομαι να περασει οσα περασε η πρωτη σειρα και στα τρια σωματα.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Marina2 »

Εμενα η γνωμη σε ειδικες παντα περιπτωσεις, οπως για παραδειγμα σε διοικητικες θεσεις, Ειναι οτι υπάρχουν παιδια που πηγαν ΕΠΟΠ και ειναι πιο μορφωμενα και πιο επιδεξια από παιδια που μπορει να βγαινουν από σχολες. Διοτι μεσα στην σχολή υπαξιωματικων, δεν κανουνε και τοσο τρομερα μαθηματα και δεν μπορω να πω οτι ειναι στο ιδιο μορφωτικό επίπεδο με παιδια που εχουν τελειωσει Πολυτεχνιο Η/Υ και ειναι στο σωμα Ερευνα Πληροφορική. Οχι οτι οι υπαξιωματικοί δεν εκαπαιδευονται για να μπουν σε τετοια σωματα αλλα ειναι αλλιως να περνας 5 χρονια πανεπιστημιο! Οποτε σε αυτην την περιπτωση εχουν περισσοτερες γνωσεις.

Επίπλεον για τις ειδικοτητες των οπλων θα πω το εξης. Σιγουρα στις στρατιωτικες σχολες κανουν πολύ καλή στρατιωτική εκπαιδευση και αποκτουν γνωσεις πάνω στα στρατιωτικά ζητηματα.

Ομως πρεπει και σε αυτην την περιπτωση, οτι εγω προσωπικά θεωρω οτι αξιζει συγχαρητηρια σε κάποιον που μπαινει ΕΠΟΠ σε καποια έιδικοτητα των οπλων, διοτι αφηνουν πισω την πολιτική τους ζωη και την βολεμα τους και πάνε στα στρατοπεδα, σε ασκησεις κτλ. Και γενικότερα επειδη δεν διαλέγουν να μπουν στο στρατό στην ανώριμη ηλικια των 18, θελω να πιστευω οτι ειναι πιο συνηδειτοποιημενοι και βλέπουν πολλα πραγματα με πολύ ωριμότητα.

Για ολους αυτούς τους λόγους λυπάμαι που το ελληνικό κρατος, Με παρα Πολλους τροπους Υποβαθμιζει το θεσμό των ΕΠΟΠ, μη παρεχοντας τους και πολλα από τα νομιμα δικαιωματα τους!

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Φυσικα και δεν υποτιμουμε τους εποπ αλλα η αληθεια ειναι πως ειναι οι τελευταιοι των τελευταιων... Φαινεται και απο τις αρμοδιοτητες τους αλλα και απο το βαθμο στον οποιον φτανουν!
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Να σου πω κατι Μαρινα; Ολοι αυτοι που βγαινουν απο σχολες μαθαινουν μονο απο διοικηση, ας βγουν να κανουν καμια βοη, καμια σκοπια, καλο θα τους κανει... Ολα οι εποπ τα κανουν, αυτοι εκπαιδευονται αψογα απο αποψης μαχητικοτητας... Θα το θεωρουσα περισσοτερο σκοπιμο ολοι αυτοι οι γαλονατοι να εκπαιδευονταν απο αποψης μαχητικοτητας και να μαθουν να ειναι και αυτοι στην πρωτη γραμμη οχι μονο διαταζοντας αλλα και μαχομενοι... Το φιφ απο την τρυπα οι εποπ θα το βγαλουν... Σε αυτους στηριζετε ο ελληνικος στρατος και ομως το θεσμο τους τον εχουν πολυ υποβαθμισμενος... Για μενα καποιος ειναι αξιος και ικανος οταν ξερει να πολεμαει κ οχι να διοικει, για μενα η διοικηση ειναι δευτερεον πραγμα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες