Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Dargal »

Νταξει μερικες φορες, το να εισαι καλος μαθητης δεν συμβαδιζει με το να εισαι και εξυπνος. Υπαρχουν και εχω δει ατομα, που πραγματικα με εκαναν και απορουσα με την εξυπναδα τους και ομως εβγαζαν 12 και 13. Ετσι οπως ειναι το συστημα στο σχολειο, παιρνανε αυτοι που διαβαζουν συστηματικα. Ουτε φυτα ειναι ουτε σπασικλακια.
Και δεν λεω, δικαιο ειναι ετσι οπως ειναι, μιας και αν εκεις τοσο μεγαλη θεληση να περασεις εκει, θα στρωσεις κωλο και θα το κανεις. Και τοτε θα το αξιζεις. Γιατι προσπαθησες
Anonymous

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σε ολους. Θελω να παρω την γνωμη σας πανω σε ενα θεμα αν μπορειτε να με βοηθησετε. Εχω κανει τα χαρτια μου για τον στρατο κ κατα 90% ειναι σιγουρο οτι θα μπω λογο ενος μεγαλου βυσματος. Ομως ειμαι πολυ μπερδεμενη κ δν κσερω τι να κανω γτ εδω κ ενα χρονο μενω με τον φιλο μου κ τον αγαπαω πολυ αλλα δν εχω σταθερη δουλεια κ για πολυ σοβαρους οικογενειακους λογους εχω σταματησει το σχολειο στην δευτερα λυκειου που σημαινει οτι εχω απολυτηριο γυμνασιου δλδ δν θα εχω ποτε μια σοβαρη δουλεια. Απο την μια φοβαμαι πως θα ειμαι ενα γυναικακι που θα δουλευει παντα σε μεροι που δν που δεν θελει κ θα ακολουθω τον φιλο μου οπου περνει μεταθεση * (ειναι αστυνομικος) αλλα θα ειμαι μαζι του γτ τον αγαπαω πολυ αλλα απο την αλλη σκεφτομαι πως επιτελους θα κανω κατι που θελω κ θα μαρεσει κ θα μπορεσω να σταθω στα ποδια μ κ δν θα εχω αναγκη ουτε αυτον ουτε κανεναν αλλα θα χασω αυτον κ μονο π το σκεφτομαι στεναχωριεμαι πολυ. Αυτος μου εχει πει πως αν μπω στρατο τελειωσαμε κ δν χρειαζοταν να μ το πει κ εγω το ιδιο θα εκανα αν ηξερα οτι θα ειναι σε ενα μερος κλεισμενος με 100 φανταρινες. Αυτο λοιπον ειναι το προβλημα μου να ακολουθησω την καρδια μου η το μυαλο μου; Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον πει απλα την γνωμη του. ΥΓ. Ειμαι 20 χρονων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλησπερα μαρία.

Καταρχην διαφωνω καθετα με αυτο που λες οτι 'εχς τελειωσει μονο γυμνασιο και μια ζωη θα παραμεινω ενα γυναικακι' και αλλα τετοια ματαιοδοξα - μιζερα σχολια!

Τι παει να πει γυναικακι; Μην θεωρεις τιποτα δεδομενο γλυκια μου και μην υποτιμας τον εαυτο σου για κανενα λογο. Αλλωστε εκανες τα χαρτια σου στον Στρατο Ξηρας οχι σε Παιδικο Σταθμο. Πανω απ'ολα Ηθικον!

Πισω στα δικα μας τωρα!

Το οτι εχεις μια σχεση αυτην την περιοδο σιγουρα ειναι κατι πολυ ομορφο που σου προσφερει πολυ σημαντικες στιγμες και εμπειριες!

Σκεψου ομως αυριο μεθαυριο αυτο να τελειωσει και εσυ ενω ειχες μια καλη επιλογη ξαφνικα να βρεθεις στον ασσο χωρις τον 'αστυνομικο' αλλα και χωρις εργασια.

Επισης δεν μου αρεσει αυτο το στυλακι του 'αμα πας στον Σ. Ξ τελειωσαμε'.

Τι παει να πει τελειωσαμε;

Εαν σ'αγαπαει να υποστηριζει ΟΛΕΣ τις επιλογες σου οπως μεχρι προτινος υποστηριζες και εσυ τις δικες του.

Για να μην μακρυγορουμε λοιπον η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου περα απο τις γνωμες του καθενος Και γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις αυτο που ΕΣΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 8ελεις χωρις να αφηνεις κανεναν να σε επηρεαζει!

ΥΓ : Μην παρεις καποια αποφαση που μπορει στο μελλον να σου στοιχισει!
Το εχω παθει και ξερω τι εστι βερυκοκο.

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Ενας φιλος!

Anonymous

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Δ. Υ. Κ σευχαριστω για αυτα που ειπες απλα εχω πολυ καιρο που σκεφτομαι κ ξανασκεφτομαι κ δν μπορω να καταληξω. Αυτο που λες το εχω σκεφτει απειρες φορες πως αυριο μεθαυριο θα τελειωσει αυτη η σχεση κ αν διαλεξω να μεινω σε αυτην τωρα θα εχω χασει τον στρατο γτ δν μπορω κ να βαλω δευτερη φορα αυτο το βυσμα θα μου πει αντ γεια. Και δεδομενου του οτι εφυγα 500 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι μου για αυτον τον ανθρωπο εχεις δικιο θα επρεπε να με υποστιριξει μετα απο αυτα που εχω κανει γιαυτον. Η καρδια μου λεει κ παραλεει στρατο γτ ειμαι κ πορομενη μου αρεσει πολυ κ απο την αλλη σκεφτομαι οκ μικρη ειμαι ακομα δν θα γερασω κ μαζι του οποτε κλινω προς το μελλον το δικο μου κ οχι καποιου αλλου που απλα θα ειμαι κ εγω μεσα. Με βοηθησες πολυ παντως νασαι καλα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σωστα σκεφτεσαι και να σου πω την αληθεια και εγω οσο και να με κατακλυζανε τα συναισθηματα θα σκεφτομουν βαση λογικης!

Πανω απ'ολα το μελλον σου καλη μου και υστερα ολα τ'αλλα!

Αλλωστε το ειπες και μονη σου. Εισαι 20, οχι 120!

Εχεις πολυ μελλον μπροστα σου!

Να σαι καλα!
annoulini19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιουν 15, 2009 1:32 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από annoulini19 »

Μαρια μου κανε αυτο που θελεις γιατι ισως να μην σου ξαναδοθει η ευκαιρια να μπεις στον στρατο... Κ εγω τα εκανα... Καταλαβαινω τη θεση αλλα καταλαβαινω κ τη θεση του φιλου σου, ειναι δυσκολα αλλα πιστευω πως αν σου εχει εμπιστοσυνη δεν θα τελειωσει την σχεση σας αν μπεις εποπ! Ασε που εισαι μικρη ακομα κ θα εχεις πολλες ευκαιριες στο μελλον για μια σχεση... Ελπιζω να κανεις τη σωστη επιλογη κ να γινει οτι καλυτερο ειναι για σενα...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Οι αγαπες Μαρια ερχονται και παρερχονται! Και ποιο το προβλημα του αν μπεις εποπ δηλαδη; Ισα ισα θα κανετε και συνυπηρετηση σε περιπτωση γαμου επειδη και οι δυο θα ειστε δημοσιοι υπαλληλοι! Μην κανεις επιλογες που αργοτερα μπορει κ να το μετανιωσεις! Αν θελει να σε χωρισει, στο καλο, αντε στην μανουλα του! Τι φαλλοκρατικες αποψεις ειναι αυτες; Θα κανεις αυτο που θελεις εσυ, μην οριζεις τη ζωη σου συμφωνα με τον φιλο σου αλλα συμφωνα με τα θελω σου και τις επιθυμιες σου! Αν πραγματικα σε ηθελε θα στηριζε τις αποψεις σου και τις επιλογες σου... Αυτα εγω τα βρισκω φθηνες δικαιολογιες παντως! Δες πρωτα τι θα γινει με τα αποτελεσματα, αν περασεις με το καλο και εισαι ευχαριστημενη κ αν ακομη δεν στηριζει τις επιλογες σου, τοτε παμε για αλλα, ανοιξε τα φτερα σου να πεταξεις αλλου, καπου που να σε σεβονται κ να σε εκτιμανε... Η συμπεριφορα του αυτη Δειχνει οτι θελει να εισαι του χεριου του... Οχι, εχεις κ εσυ προσωπικοτητα! Κανε λοιπον αυτο που θες χωρις να σε επηρεαζει αρνητικα εκεινος! Σου ευχομαι καλη επιτυχια!Εικόνα
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από GenerX »

Οι ΕΠΟΠ πάντα θα είναι ιεραρχικά κατώτεροι, αρα πάντα θα αντιμετωπίζουν την ίδια συμπεριφορά. Στρατός είναι, τα παράπονα στον εαυτό σας. Ιεραρχικά λειτουργεί (ορθό) αλλα ταυτόχρονα λειτουργεί ιεραρχικά και στους τσαμπουκάδες και στον εξευτελισμό της προσωπικότητας.

Εδω μπαίνουμε φαντάροι χωρίς να το θέλουμε και μας μειώνουν την προσωπικότητα χωρίς να μας ξέρουν και βγαίνετε και λέτε εσείς το παράπονό σας ;

Επαγγελματίες Οπλίτες είστε. Κανείς δε σας ανάγκασε να μπείτε. Συνδικαλισμός στο στρατό δεν επιτρέπεται και έτσι πρέπει να μείνει (ταυτόχρονα με τα μειονεκτήματα) το καθεστώς, γιατί είμαστε στην Ελλάδα, οπότε blame yourselves.

Σκληρό, αλλα ο καθένας ξέρει που μπαίνει.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Εγω Τζενερ-ελληνιστι- δεν αναφερθηκα σε μειωση προσωπικοτητας σε ο, τι αφορα τον στρατο και τον θεσμο των εποπ αλλα σε σχεση με το ποστ της κοπελας, οτι ασκει πανω της "ψυχολογικη βια" και αυτο μειωνει την προσωπικοτητα της εφοσον αυτος θελει η κοπελα να εξαρταται απο εκεινον! Τωρα το οτι ο θεσμος των εποπ ειναι υποβαθμισμενος το ξερουμε και ειναι προφανεστατος ο λογος... Για μενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει η ιεραρχια αλλα ο ανθρωπος! Τι να το κανω αν εισαι συνταγματαρχης και ειναι κωλοχαρακτηρας; Για μενα δεν εχουν αξια τα γαλονια αλλα η προσωπικοτητα κ ο χαρακτηρας του ανθρωπου ανεξαρτητου βαθμου
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από GenerX »

Σαφώς αυτα έχουν αξία κανείς δε λέει το αντίθετο. Όσο για τον εξευτελισμό ΕΠΟΠ... Γνωρίζω απο μέσα τι γίνεται. Και απο ΕΠΟΠ και απο ανώτερους. Και οι 2 τις ίδιες εικόνες αναφέρουν
Anonymous

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Θελω να ρωτησω κατι. Επειδη ειμαι υποψηφιος για την σσε αλλα ειμαι με το 10% και οι θεσεις ειναι πολι λιγες και υπαρχει πιθανοτητα να μην μπω θελω να ρωτησω κατα ποσο αξιζει να πας επ. Οπ. Γιατι να ξαναδωσω πανελληνιες ειναι λιγο δυσκολο γιατι ποιος τα περναει παλι αυτα...

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Ακομη εισαι μικρος/η για να τα παρατησεις και να πεις παραδιδω τα οπλα και ας παω εποπ! Τουχαιστον απο σχολη θα εισαι κ βαθμοφορος, θα εισαι ανωτερος! Εγω θα ξαναεδινα μεχρι να μπω και οταν πια θα ειχα εξαντλησει καθε περιθωριο τοτε θα εδινα για εποπ...
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ratatoulis »

NAI AΛΛA YΠAPXEI KAI TO ενδεχόμενο OTI AΠO EΠ.OΠ META AΠO ENA XPONO MΠOPEI NA ΔΩΣEI ΓIA στρατιωτική ΣXOΛH KAI NA περάσει ΠΙΟ EYKOΛA. ΣE KATAΛABAINΩ ΦIΛE ΞEPΩ TI λούκι EINAI OI πανελλαδικές HTAN η χειρότερη XPONIA THΣ ZΩHΣ MOY. Τόσος αγώνας ΓIA 16000 μόρια KAI TA παράτησα KAI ΠHΓA ΣE κολέγιο ΣTO λονδίνο. ΣE KATAΛABAINΩ απόλυτα AΛΛA βρες TA ΛIΓΩ ME TON εαυτό ΣOY ΓIA TO TI ΠPAΓMATIKA ΘEΣ.
ANNIA
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2009 2:52 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ANNIA »

Παιδιά καλησπέρα... Απογοητεύτηκα πολύ με ολα αυτά που διάβασα... Να ρωτήσω κάτι μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Είμαι ιδιωτική υπάλληλος σε μια ''καλό'' εταιρία με 700 ευρώ το μήνα, ακούγοντας καντήλια και άλλα προσβλητικά πράγματα. Έκανα τα χαρτιά στο π. Ν &τα δικαιολογητικά μου είναι ο. Κ. Να το συνεχίσω ρε παιδιά ή όχι; Έχω επίγνωση των δυσκολιών... Απλά... Αξίζει;HEELP!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

ANNIA έγραψε:Παιδιά καλησπέρα... Απογοητεύτηκα πολύ με ολα αυτά που διάβασα... Να ρωτήσω κάτι μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Είμαι ιδιωτική υπάλληλος σε μια ''καλό'' εταιρία με 700 ευρώ το μήνα, ακούγοντας καντήλια και άλλα προσβλητικά πράγματα. Έκανα τα χαρτιά στο π. Ν &Τα δικαιολογητικά μου είναι ο. Κ. Να το συνεχίσω ρε παιδιά ή όχι; Έχω επίγνωση των δυσκολιών... Απλά... Αξίζει;HEELP!


Θές την αλήθεια;

Όχι δεν αξίζει το Πολεμικό Ναυτικό και πόσο μάλλον για μια γυναίκα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες