Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Robocop

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Robocop »

Έχει περάσει αρκετός καιρός από το τελευταίο ποστ όσον αφορά τους αλεξιπτωτιστές και τα βύσματα. Τώρα και με την κρίση, να μπεις στις ειδικές δυνάμεις ως αλεξιπτωτιστής (περνώντας τα αθλήματα φυσικά), γίνεται χωρίς βύσμα ή είναι ανάλογα το πώς θα σου τύχει;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Robocop έγραψε:Έχει περάσει αρκετός καιρός από το τελευταίο ποστ όσον αφορά τους αλεξιπτωτιστές και τα βύσματα. Τώρα και με την κρίση, να μπεις στις ειδικές δυνάμεις ως αλεξιπτωτιστής (περνώντας τα αθλήματα φυσικά), γίνεται χωρίς βύσμα ή είναι ανάλογα το πώς θα σου τύχει;


Φυσικά και γίνεται και χωρίς βύσμα.

Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

Robocop έγραψε:Έχει περάσει αρκετός καιρός από το τελευταίο ποστ όσον αφορά τους αλεξιπτωτιστές και τα βύσματα. Τώρα και με την κρίση, να μπεις στις ειδικές δυνάμεις ως αλεξιπτωτιστής (περνώντας τα αθλήματα φυσικά), γίνεται χωρίς βύσμα ή είναι ανάλογα το πώς θα σου τύχει;


Για να πας Πεζοναύτης ΛΟΚ ή ΜΑΚ, όπως εγώ, δεν θέλεις κανένα βύσμα. Για αλεξίπτωτα όμως χρειάζεσαι. Για να μπεις στους αλεξιπτωτιστές πρέπει να έχεις βύσμα ΚΑΙ να πληροίς τις προυποθέσεις. Το ένα μόνο δε φτάνει. Το σύνθημα των αλεξιπτωτιστών "Τι είναι γίε μου στον αέρα;- Ομπρελίτσες είναι μπαμπά", το παραφράζουν κοροιδευτικά οι υπόλοιποι των ειδικών δυνάμεων ως: "Τι είναι γιε μου στον αέρα;- Βυσματάκια είνα μπαμπά"! Εικόνα

Πετρος

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Πετρος »

Δηλωσα Αλεξιπτωσα ειδικων δυναμεων, ξερετε αμα χρειαζεται βισμα για να μπεις; Και βασεις εχει μονο στα Χανια;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

Πετρος έγραψε:Δηλωσα Αλεξιπτωσα ειδικων δυναμεων, ξερετε αμα χρειαζεται βισμα για να μπεις; Και βασεις εχει μονο στα Χανια;


Καλησπέρα και σε εσένα Πέτρο. Στα αλεξίπτωτα, πάντα παραδοσιακά είχαν την φήμη την βισματική. Προσωπικά, θα σου πώ την δικιά μου άποψη, πέραν απο το τι λένε οι φήμες. Όλα σχετικά είναι Πέτρο. Εξαρτώνται όλα απο αρκετούς παράγοντες, οπως για παράδειγμα τι ζήτηση υπάρχει σε κάθε ΕΣΣΟ, εννοώ ότι πόσοι θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον, και εαν αυτοί έχουν και άκρη τέτοια, που θα τους βοηθήσει τελικά. Η άποψη μου λοιπόν, συνοψίζεται στα εξής: Ότι πολλά παιδιά, που εκδηλώνουν ενδιαφέρον για τις ειδικές δυνάμεις, κόβονται στις ιατρικές εξετάσεις, για την ακρίβεια ίσως και οι περισσότεροι, ή έπειτα κόβονται στο Σ. Β. Ε. Α. Πέρνα εσυ τα αθληματά σου σε ασφαλή όρια, δηλαδή κάνε και αρκετά πάνω απο το όριο (που ίσως και να μην σας αφήσουν), και μην πολύ-ανησυχείς.

Όσον αφορά για την επόμενη σου ερώτηση, δες τον παρακάτω υπερσύνδεσμο:

Αλεξιπτωτιστές: Μοίρες Αλεξιπτωτιστών

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
DelsinRowe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 6:36 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DelsinRowe »

Γεια σας είμαι καινούργιος και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις συγνώμη αν θα σας κουράσω θα προσπαθήσω να τις κάνω όσο πιο μικρές μπορώ.

1. Θα παρουσιαστώ στο ΚΕΕΔ (κέντρο ειδικών δυνάμεων) και η πρώτη ερώτηση είναι η εξής δεν ξέρω κάλο κολύμπι στα βαθιά πχ δεν τα καταφέρνω. Θα έχω πρόβλημα; Μου έχουν πει οι άμα γίνω αμφίβιος θα έχω πρόβλημα. Αν επιλέξω πχ (ΥΕΑ, ΣΧΑΛ) θα έχω και εκεί;
2. Έχω μέσο στο πεντάγωνο και μου είπαν κάποιοι γνωστοί ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν είσαι ειδικές δυνάμεις αληθεύει; Εγώ δεν θέλω τίποτα τρομερό μόνο να βάλουν ως μάγειρα ώστε να μην χάσω και τις ασκήσεις των ειδικών δυνάμεων.
3. Αν μπορώ να "χρησιμοποιήσω" το μέσον μου και πιστευτέ η ξέρετε καμιά καλύτερη θέση ή σε τι άλλο μπορεί να με βοηθήσει το συγκεκριμένο μέσο πείτε μου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας αν έκανα κάποιο λάθος παραπάνω ζήτω συγγνώμη. Θα χαρώ πολύ να δω τις απόψεις και τις συμβουλές σας θα με βοηθήσετε πάρα πολύ! (και Χρειαστείτε Να σας Εξηγήσω Κάτι Που δεν Καταλάβατε Παραπάνω Πείτε Μου)

Άβαταρ μέλους
DelsinRowe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 6:36 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DelsinRowe »

Ας απαντήσει κάποιος σας παρακαλώ πολύ...
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Soap »



Αν πας σε αμφιβια μοιρα, εννοειται οτι ειναι αυξημενη η πιθανοτητα να σας ζητησουν να κολυμπησετε στα βαθια. Ημουνα σε αμφιβια μοιρα και το καλοκαιρι ειχαμε κολυμπια καθε πρωι αντι για τρεξιμο. Αρα υπο αυτη την εννοια μπορεις να χρησημοποιησεις το μεσον σου για να πας σε μια ορεινη μοιρα οπου το πιο πιθανο ειναι οτι θα γλιτωσεις τα κολυμπια, σε αντιθεση με τις αμφιβιες μοιρες.

Οσο για ΥΕΑ που λες, δε θα σου ζητησουν να κολυμπησεις, παρα μονο αν συνεχισεις μετα ως ΔΕΑ Ειδικων Δυναμεων οπου υπαρχει κλασσικη ασκηση που κανουν οι υποψηφιοι ειδικοδυναμιτες δοκιμοι στον στιβο μαχης της Ρεντινας οπου σε καποια φαση θα χρειαστει να πηδηξεις στο νερο και να κολυμπησεις.

Οσο για το αν πιανουν τα βυσματα στις ειδικες δυναμεις ή οχι, μη το κουραζεις πολυ, εννοειται οτι πιανουν κανονικοτατα.

Μια τελευταια συμβουλη που αφορα το κολυμπι ειναι να μη το μεγαλοποιεις. Μαθαινεται πιο ευκολα κι απ' το ποδηλατο, δεν ειναι τιποτα.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
DelsinRowe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 6:36 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DelsinRowe »

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Soap :) Μια ερώτηση αν ξέρεις, φοβάμαι αν δηλώσω ΥΕΑ θα με πάνε ΥΕΑ ΠΖ και αν θελησω να φύγω να τα παρατήσω Θα χάσω τις ειδικές δυνάμεις, μπορώ να πάω ΥΕΑ ΕΔ και αν δεν περάσω να παραμείνω Ειδικές;(το πεζικό δεν το πάω και πολύ)

Επίσης μου είπαν να πω ΛΥΒ άλλα νομίζω μόνο έφεδροι μπορούν.(;)
Ευχαριστώ και πάλι!
(αν ξέρει κάποιος άλλος βοηθήστε στις 11 Ιουλίου μπαίνω)

Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Soap »

Τα χεις μπερδεμενα στο νου σου αλλα ειναι λογικο καθως δεν εχεις παει ακομη στρατο. Ανεξαρτητα αν παρουσιαστεις σε κεντρο εκπαιδευσης πεζικου ή στο κεντρο εκπαιδευσης ειδικων δυναμεων απο τη στιγμη που θα δηλωσεις να πας για δοκιμος πρωτα θα ολοκληρωσεις την εκπαιδευση στη ΣΕΑΠ στο Ηρακλειο και μετα θα εχεις την επιλογη αν θες να πας για ειδικες δυναμεις. Αν δεν τα καταφερεις να βγαλεις το σχολειο της Ρεντινας και κοπεις τοτε παραμενεις δοκιμος πεζικου για την υπολοιπη θητεια σου.

Οποτε αν μιλησουμε συνοπτικα για να το καταλαβεις εαν θες να υπηρετησεις ως δοκιμος ειδικων δυναμεων η σειρα ειναι ως εξης: Νεοσυλλεκτος Στρατιωτης -> ΔΕΑ (ΠΖ) -> ΔΕΑ ειδικων δυναμεων εαν τα καταφερεις να βγαλεις το σχολειο (μεταξυ μας δεν ειναι τιποτα το ακατορθωτο, καθε αλλο)

Οσο για το ΛΥΒ που λες, αφορα τους φανταρους που παιρνουν βαθμο, κοινως σαρδελα, και γινονται δεκανεις. Οποτε εαν επιλεξεις να πας για δοκιμος ειτε πεζικου, ειτε ειδικων δυναμεων οπως καταλαβαινεις το ΛΥΒ δεν σε αφορα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για να περασει ΛΥΒ επιλεγεται ενας μικρος αριθμος απο καθε σειρα, οποτε δεν εξαρταται απο σενα, αλλα κυριως απο το βυσμα σου, εαν εχεις. Απο την σειρα μου ας πουνε ειχανε επιλεγει 2-4 ατομα το πολυ, δε θυμαμαι ακριβως.

Τελος, εαν θες την δικη μου συμβουλη αφου λες οτι γουσταρεις τις ειδικες δυναμεις Τραβα δοκιμος κι αν με το καλο τελειωσεις απο ΣΕΑΠ συνεχιζεις μετα για ΡΕΝΤΙΝΑ ωστε να παρεις και τα καταδρομοσιμα μαζι με τον πρασινο μπερε και να στελεχωσεις μετα μια μοιρα καταδρομων και να σαι ζωαρα. Δημοσιος υπαλληλος που θα μπαινει στο στρατοπεδο στις 07:00 και θα φευγει στις 14:30. Και το πιο σημαντικο; Μεσα σε 4 μηνες που ειναι η ΣΕΑΠ και 1 μηνα που ειναι το ΣΒΕΚ (Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Καταδρομων) στη Ρεντινα, δηλαδη σε συνολο 5μηνης εκπαιδευσης θα χεις κανει πολυ πιο ενδιαφεορυσα εκπαιδευση απο οτι κανει ο καθε ειδικοδυναμιτης σε 9 μηνες συνολικης θητειας. Αν γυριζα πισω το χρονο εννοειται οτι θα πηγαινα για δοκιμος ειδικων δυναμεων και οχι απλος καταδρομεας που πηγα εν τελει.

Ειδη εχουμε αναλυσει πραγματα που ειναι εκτος θεματος. Θα παρακαλεσω οποιαδηποτε ακομη απορια που εχεις και ειναι ασχετη με το συγκεκριμενο νημα να μου τη στειλεις σε προσωπικο μηνυμα ωστε να μην εκτροχιαστει το νημα.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
DelsinRowe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 6:36 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DelsinRowe »

Τώρα τα έβαλα σε μια τάξη στο μυαλό μου ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια άμα μου δημιουργηθεί Άλλη απορία θα σου στείλω μήνυμα :)
Άβαταρ μέλους
crispoklol
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 15, 2019 1:38 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από crispoklol »

Καλησπέρα σας. Τελευταία άκουσα πως για να πας κατά την διαρκεί της Θητείας σου στους αλεξιπτωτιστές πρέπει να έχεις μέσον διότι μετά από κάποια άλματα πληρώνεσαι. Θα ήθελα να μάθω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Καλησπερα. Οσοι θελετε να καταταχθειτε στα αλεξιπτωτα (οπως και εγω) δεν χρειαζεται να βαλετε βυσμα παιδια, εχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα,70 ατομα που επελεξαν φετος δεν εβαλαν βυσμα οι περισσοτεροι αλλα μπηκαν, απλα το θεμα ειναι να περασουμε τα αθληματα, εχω γνωστο που απολυθηκε πριν λιγους μηνες, να μπειτε με την αξια σας παιδια. Αυτα
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Καλησπερα. Θελω αν γινεται να απαντησει καποιος που εχει υπηρετησει σε αυτο το σωμα. Μιλησα με εναν γνωστο μου που υπηρετει στην 2η Μαλ, και μου ειπε πως εβαλε βυσμα και ας περασε τα αθληματα και πως οολοι βαζουν για να μπουν. Δηλαδη εγω αμα περασω τα αθληματα θα με κοψουν για εναν βυσματια δηλαδη; Η να βαλω και εγω;(Που δεν θελω). Παρακαλω ομως καποιος που πραγματικα να ξερει να απαντησει:(
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

Έτσι έχουν τα πράγματα φίλε.Πρέπει ΚΑΙ να περάσεις τα αθλήματα, ΚΑΙ να βάλεις το βυσματακι σου...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες