Η νύχτα των Ιμίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Και βαρετη μια και δεν μιλαμε για την νυχτα των ιμιων. Ξεφυγαμε σορυ!

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

sniper έγραψε:Μακάβρια έγινε η συζήτηση... Πείτε κάτι πιο ευχάριστο
Απλώς συζητάμε, με αφορμή την κρίση των Ιμιίων, πιθανά σενάρια και αντιμετώπιση τους. Τι πάει να πει μακάβρια. Ο πόλεμος γίνεται με όπλα και αίμα. Δςν μιλάμε για τα στρουμφάκια εδώ

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε: Και βαρετη μια και δεν μιλαμε για την νυχτα των ιμιων. Ξεφυγαμε σορυ!

Οχι τόσο καίρό δηλ βαρετή δεν ήταν; Όχι σε καμία περίπτωση και περιμένω επιχειρήματα

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε mirage χαλαρωσε ρε φίλε σε διαβάζω με ενδιαφέρον γιατί είσαι διαβασμένο παιδί και φαίνεται ότι ασχολείσαι και ότι σου αρέσει. Συνεχίστε την "αντιπαράθεση" δεν ηθελα να σας την χαλάσω τραβηγμένα σενάρια διαβάζω αλλά μόνο του σπανιού τα γένια δεν γίνονται σε αυτόν τον κόσμο. Ας ελπίσουμε να μην τα δούμε ποτέ στην πράξη πράγμα και που πίστευω εδώ και πολλά χρόνια (έχω αναλύσει τους λόγους) ότι δεν μπορεί να γίνει γενικευμένος πόλεμος Ελλάδας-τουρκίας παρά μόνο "θερμά" επεισόδια...
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

[Το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο παπας]. φιλε εγω πιστευω οτι αν δεν μετακινησεις στρατευματα πριν αρχισουν οι εχθροπραξιες εχασες.

το να φυγουν 30 χουι απο πευκο[δεν ξερω αν εχουμε τοσα για μεταφορες]να μεταφερουν 1 λοχο μου φαινεται λιγο... Σκεφτεσαι τη εχει να γινει αν επιτεθουν σε 3 στοχους ταυτοχρονα; Θες 90 ελικοπτερα...

επιστρατευση και μεταφορα δυναμεων κανεις πριν ξεκινησουν οι εχθροπραξιες.

στα ιμια ειχες χρονο να μεταφερεις δυναμεις ενισχυσεις στα νησια ομως δεν το καναν στειλαν τους αλεξ. Σε ασκηση γιατι;

ουσιαστικα εξουδετερωσαν μια επιλεκτη μοναδα[ισως και περισσοτερες] χωρις να πεσει τουφεκια.

εγινε απο ανικανοτητα; Απο δολο; Απο λαθος ενημερωση; Οτι ειμαστε σιγουροι οτι θα καθαρισουν οι αμερικανοι; Πως το εξηγεις;

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε:[Το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο παπας]. φιλε εγω πιστευω οτι αν δεν μετακινησεις στρατευματα πριν αρχισουν οι εχθροπραξιες εχασες.

το να φυγουν 30 χουι απο πευκο[δεν ξερω αν εχουμε τοσα για μεταφορες]να μεταφερουν 1 λοχο μου φαινεται λιγο... Σκεφτεσαι τη εχει να γινει αν επιτεθουν σε 3 στοχους ταυτοχρονα; Θες 90 ελικοπτερα...

επιστρατευση και μεταφορα δυναμεων κανεις πριν ξεκινησουν οι εχθροπραξιες.

στα ιμια ειχες χρονο να μεταφερεις δυναμεις ενισχυσεις στα νησια ομως δεν το καναν στειλαν τους αλεξ. Σε ασκηση γιατι;

ουσιαστικα εξουδετερωσαν μια επιλεκτη μοναδα[ισως και περισσοτερες] χωρις να πεσει τουφεκια.

εγινε απο ανικανοτητα; Απο δολο; Απο λαθος ενημερωση; Οτι ειμαστε σιγουροι οτι θα καθαρισουν οι αμερικανοι; Πως το εξηγεις;



(Το ποίμνιο όμως έχει ανάγκες από θεία λειτουργία και ας βαριέται ο παπάς. Άλλωστε ο παπάς το άρχισε)

1) Δεν μιλάμε για επιστράτευση

2) Εννοείται ότι κάνεις εγκαίρως επιστράτευση αν δεις ότι ο Άλλος πχ ετοιμάζει συστοιχίες, μεταφέρει Αλεξιπτωτιστές με μεταγωγικά από Άγκυρα σε μικρά Ασία κτλ. Μην Ξεχνάς ότι Πολλές επίλεκτες δυνάμεις Που βρίσκονται στα πέριξ της Άγκυρας θα πρέπει να τις συγκεντρώσουν σε ναυστάθμους, σε Σμύρνη Κτλ. Ένας γενικευμένος πόλεμος θέλει πολλές προετοιμασίες. Οπότε η ΕΥΠ κάτι θα μυρίζεται ήδη από πριν βέβαια αλλά όταν δει και τις μετακινήσεις θα δώσει σίγουρο σήμα περί αναμενόμενης μαζικής επίθεσης.

3) Μην συγχέεις επιστράτευση με κρίσεις για να βγεις από τη δύσκολη θέση

4) ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ ΤΗ ΘΈΣΗ ΜΟΥ η οποία είναι η εξής:

4. Α) Δεν μίλησα για μεταφορά λόχου αλλά τάγματος. Εσύ μίλησες για λόχο και μάλιστα από Ρόδο με 30 ελικόπτερα και όταν θα πέφτουν οβίδες. Βρίσκεις λογική αυτή την θέση σου για να καταλάβω;

4. Β) Αν στείλουμε λόχο που λες και το νησί αποδυναμώνουμε και ένας λόχος δεν φτάνει και ετοίμαζε σάκους

4. Γ) Αν δεις τα προηγούμενα ποστ μου μίλησα για το πως θα μεταφερθεί η κάθε μονάδα ήτοι: Αλεξιπτωτιστές, Πεζοναύτες κτλ.

4. Δ) Είπα για το πως προτείνω να γίνει η ανακατάληψη και σίγουρα με Φαρμακονήσι - Αγαθονήσι Αν Γίνει κατάληψη θα πάμε σε πόλεμο. Εσύ θεωρείς σόφρων να γίνει ανακατάληψη ενώ δεν έχουμε κάνει επιστράτευση 60% το ελάχιστο και δεν έχουν σταλεί πρώτα ενισχύσεις στα νησιά με επίλεκτες δυνάμεις τα υπόλοιπα και να τραβήξουμε το σπαθί από τη θήκη; Το μόνο που μπορεί να γίνει στα πρώτα λεπτά είναι "κατανάλωση" διπλωματικού χρόνου όπως έκαναν αυτοί στα Ιμια και όχι λόχος από γειτονικό νήσί και άχρηστες απώλειες άνευ κέρδους για την πατρίδα. Αν δεν έχουν κάνει μετακινήσεις δυνάμεων και πάνε για κατάληψη μικρού κατοικημένου νησιού δεν θα το έχουμε αντιληθεί και δεν θα έχουμε κάνει επιστράτευση. Θα έχουμε 24 ωρες από τη διπλωματία να τρενάρουμε τον πόλεμο μαξιμουμ και θα πρέπει μέσα ς αυτές τις 24 ώρες να αποσταλούν δυνάμεις στα νησιά και στον νομό Εβρου και στα νησιά να έχει ολοκληρωθεί η επιστράτευση. Η άλλοι νομοί και με τριπλάσιο χρόνο δεν μας πειράζει.

5. Ε) Να διαβάζεις προσεκτικά γιατί σε αντικρούω πανεύκολα και ανετότατα (αν διάβαζες καλά και όχι θυμωμένα και βιαστικά ταυτόχρονα θα έβλεπες ότι πολλά που θέτεις ως αντεπιχeiρήματα - Ερωτήματα τα έχω απαντήσει.

5. Στ) Κάθε κρίση είναι διαφορετική και οι Τούρκοι δεν κάνουν ποτέ ίδιου τύπου κρίση. Τα Ίμια ήταν "show time". Σε κατοικημένο νησάκι Θα είναι "WAR TIME".

Τέλος, παραδέξου ότι στο συγκεκριμένο έκανες λάθος γιατί δεν κάνω βήμα πίσω και άσε τα κύριε ελέεισον και τους παπάδες, ραβίνους, ιμάμηδες Να ψάλλουν ότι θέλουν. Εκτός αν θες να συνεχίσω...

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

sniper έγραψε:Ρε mirage χαλαρωσε ρε φίλε σε διαβάζω με ενδιαφέρον γιατί είσαι διαβασμένο παιδί και φαίνεται ότι ασχολείσαι και ότι σου αρέσει. Συνεχίστε την "αντιπαράθεση" δεν ηθελα να σας την χαλάσω τραβηγμένα σενάρια διαβάζω αλλά μόνο του σπανιού τα γένια δεν γίνονται σε αυτόν τον κόσμο. Ας ελπίσουμε να μην τα δούμε ποτέ στην πράξη πράγμα και που πίστευω εδώ και πολλά χρόνια (έχω αναλύσει τους λόγους) ότι δεν μπορεί να γίνει γενικευμένος πόλεμος Ελλάδας-τουρκίας παρά μόνο "θερμά" επεισόδια...
Τίποτα στις διεθνείς σχέσεις δεν είναι σίγουρο. Πόλεμος θα γίνει ξυπνήστε. Εγώ είμαι 20χρονο παιδαρέλι αλλά αυτή είναι η θέση μου και ας γελάσουν κάποιοι. Τα χρόνια 2010 -2025 θα είναι δύσκολη περίοδος για τις σχέσεις μας με την Τουρκία γιατί προετοιμάζονται μεθοδικά και με ανατολίτικο γέλιο. Η Αγκυρα ξέρει τις δυνατότητες των Ελληνικών ενόπλων δυνάμεων και ξέρει πότε θα φτάσει σε επίπεδο που θα της επιτρέπεται η νίκη.

Θα σου φέρω ένα αστείο παράδειγμα άσχετο και πολύ απλό. Στο σπίτι εδώ με τον πατέρα μου (που είναι επαγγελματίας αλλά ξέρει να μένει και παιδί όταν πρέπει) έχουμε Συνδέσει τον υπολογιστή του με τον δικό μου σε δίκτυο τοπικό LAN Και από μικρότερος που ήμουν παίζαμε κάνα παιχνιδάκι στρατηγικής και κάναμε την πλάκα μας. Μια φορά στην Α λυκείου που ήμουν είχαμε παίξει ένα που μου διαφεύγει το όνομα του. Ήταν εξέλιξη πολιτισμών κτλ. Είχαμε φτάσει στην σημερινή εποχή εγώ με μπλέ χρώμα και ο πατέρας μου κόκκινο (ήθελε μπλε αλλά εγώ δεν κάνω υποχώρηση ς αυτό ποτέ). Πρόσεξε τώρα το παίξαμε σε πίστα νησιών αρχιπελάγους. Όλο προκαλούσε με 10 -20 φαντάρους στα εδάφη μου και εγώ όλο απαντούσα δυναμικά με βομβαρδισμούς ακόμη και ατομικών βομβών από αεροπλάνα στους 10 φαντάρους (αχαχαχ. Υπερβολικός). Κάποια στιγμή μου στέλνει ξαφνικά (πρόσεξε) καμιά 20 αντιτορπιλλικά,10 - 20 υποβρύχια,20 επιθετικά ελικόπτερα, αεροπορία δεν ξέρω και εγώ πόσο + 5 αεροπλανοφόρα με 10 αεροσκάφη το καθένα και καμιά 10αριά ανθυποβρυχιακά ελικόπτερα + 20 μικρά αποβατικά+ 30 αεροπλάνα με 8 αλεξιπτωτιστές το καθένα! Ούρλιαζα εγώ από το δωμάτιο μου. "Ρε μπαμπά που τα έκρυβες αυτά τόση ώρα". Από το άλλο δωμάτιο. "Αχαχαχαχα. Έλα λίγα είναι έχω και άλλα αχαχαχαχ". Για να μην στα πολυλογώ η ισχύς μου κατέρευσε σε 1 λεπτό και κατέλαβε τα 3/4 του χάρτη. Είχα και εγώ πολλά αλλά μέχρι τότε δεν επιχειρούσε εισβολή ο πατέρας μου. Επιχείρησε μόνο όταν ήξερε ότι όσο και να ρίχνω είχε φτιάξει καλές μονάδες πιο καλά Εξοπλισμένες από τις δικές μου και τότε με χτύπησε παντού. Νησιά μικρά, το κεντρικό μου που είχα τις μονάδες παραγωγής, τα δάση τα έκαψε με ατομικές για να μην έχω πρώτη ύλη... Τα πάντα ο ναυτικός μας! ΜΕ ΈΚΑΨΕ ΣΕ 1 ΛΕΠΤΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Το ίδιο είναι και οι Τούρκοι επιτελικοί. Προετοιμάζονται πολύ μεθοδικά

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »



Μέχρι να γίνει ο πόλεμος που περιμένεις Ελλάδας-τουρκίας θα έχει προηγηθεί κατά πολύ ο μεγάλος μεταξύ Νατο-Ρωσίας... Εκεί τα πράγματα είναι πιο σοβαρά και υπάρχουν ήδη εστίες έτοιμες για γίνει το μεγάλο μπαμ όπως τα πετρέλαια Β. Πόλου όπου και οι δύο στέλνουν ναυτικές δυνάμεις, πετρέλαια κασπίας και αγωγοί, καταπάτηση της συνθήκης των Σεβρών για την διέλευση πολεμικών πλοίων στα στενά του βοσπόρου εις βάρος της Ρωσίας, και φυσικά η επέκταση του ΝΑΤΑ με έντακη Γεωργίας και Ουκρανίας και η αντιπυραυλική ασπίδα που η Ρωσία έχει δηλώση πως απαντήσει ασσύμετρα με στρατιωτικά - τεχνικά μέσα...
Από εκεί να περιμένεις πόλεμο φίλε mirage και από τους τούρκους που έχουν τα δικά τους πολύ σοβαρά εθνοτικά προβλήματα. Μην ξεχνάς ότι η Τουρκία εκτός ότι αποτελείται από πολλές εθνότητες όπως κούρδοι 15-20% πληθυσμού, αρμένιοι, Ελληνες, σύριοι, τουρκμένοι, αζέροι κ. Α έχουν και την εσωτερική κοινωνική διαμάχη όπου είναι χωρισμένοι σε Κεμαλικούς Νεότουρκους και ισλαμιστές. Το σημαντικότερο πρόβλημα αυτή την στιγμή της τουρκίας είναι το κουρδικό με την ενδεχόμενη δημιουργία κουρδικού κράτους στο Β. Ιράκ και η ομοσπονδιοποίηση των Νοτιανατολικών κουρδικών περιοχών, το αρμενικό και η ένταξη στην ε. Ε. Οπότε δεν λέω ότι η τουρκία δεν είχε βλέψεις. Πάντα είχε, έχει και θα έχει αλλά η εμπλοκή της σε ένα γενικό πόλεμο με μια καλά εξοπλισμένη χώρα θα απειλούσε την ύπαρξή της και φυσικά αυτό ξέρουν οι τούρκοι στρατηγοί περισσότερο από εμάς...
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ποτε εγραψα για 30 ελικοπτερα οταν πεφτουν οβιδες; ταγμα απο το πευκο θελει 100 χιουι πλακα μας κανεις; Αν χτυπησουν σε 3 η 5 νησακια θελεις 500...

για να μην ξαναλεμε τα ιδια γιατι βαριεμαι μια και δεν καταλαβενεις.

οταν γινει κριση τυπου ιμια που δε πεσαν σφαιρες μπωρεις να ενισχυσεις απο νησι με ελικοπτερο εννωειται οτι ο λοχος ειναι σε προκεχωριμενει θεση για αυτο το λογο και δεν θα παρεις απο την δυναμη του νησιου.

εσυ ειπες οτι θα πεφτουν οβιδες αεροπλανα δεν θα πεταει τπτ ολα θα πεφτουν κτλ. Αυτο φιλε ειναι πολεμος δεν ειναι κριση και για να γινουν αυτα πρεπει να εχουν προηγηθη διαδικασιες οπως ειπες μετακινησεις στρατου συστυχιων κτλλ. Αν σε αυτον τον χρονο δεν εχεις μετακηνηση στρατο σε πρωκεχωρημενα σημεια δεν εχεις κανει επιστρατευση και περιμενεις στο πευκο η αλλου στην ηπειρωτικη ελλαδα να γινει ο χαμος θα παθεις οτι επαθες στο βιντεο γκειμ.

βημα πισω μην κανεις εξαλλου ενα μ1 γκαραντ εχει ταχυβολια κηνηγετικου χαχαχαχαχαχ! Πλακα εχεις παντως.

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλο πασχα σε ολους τα λεμε τεταρτη

[γραφτε τιποτα για τα ιμια οχι μονο για φανταστικες μαχες]
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε:xmm... Ισως αλλα με αντιπερισπασμο για αποβαση σε αλλο νησι π. Χ. Λημνο θα αναγκαζε μεγαλο τμημα του στολου να παει εκει. δεν θα ειχες τοσο μεγαλη δυναμη πυρος στη ροδο ωστε να νικησεις απολυτα... Μετα απο οτι ξερω οι τουρκοι εχουν πολυ μεγαλη δυναμη πεζοναυτων που ειναι καλα εκπεδευμενοι με χοβερκραφτ και βαρεα οπλα ακομα και τανκς και πυροβολικο.

αν καναν προγεφυρομα με τη θα το αντιμετοπιζαμε.

στην κυπρο αυτο εγινε και ενα προγεφυρομα που θεωριτικα ηταν μια αντεπιθεση της πρωτες ωρες και μπορουσε να αντιμετωπιστη. Αλλα χωρις σχεδιο το προγεφυρομα εγινε τεραστιο και αφου σκαψαν και κατεβασαν βαρεα οπλα η μιση κυπρος πεταξε...

Για να δούμε πόσα γνωρίζεις περί του εξοπλισμού των Τούρκων. Μάθε πρώτα και μετά μίλα

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε:Ποτε εγραψα για 30 ελικοπτερα οταν πεφτουν οβιδες; ταγμα απο το πευκο θελει 100 χιουι πλακα μας κανεις; Αν χτυπησουν σε 3 η 5 νησακια θελεις 500... για να μην ξαναλεμε τα ιδια γιατι βαριεμαι μια και δεν καταλαβενεις. οταν γινει κριση τυπου ιμια που δε πεσαν σφαιρες μπωρεις να ενισχυσεις απο νησι με ελικοπτερο εννωειται οτι ο λοχος ειναι σε προκεχωριμενει θεση για αυτο το λογο και δεν θα παρεις απο την δυναμη του νησιου. εσυ ειπες οτι θα πεφτουν οβιδες αεροπλανα δεν θα πεταει τπτ ολα θα πεφτουν κτλ. Αυτο φιλε ειναι πολεμος δεν ειναι κριση και για να γινουν αυτα πρεπει να εχουν προηγηθη διαδικασιες οπως ειπες μετακινησεις στρατου συστυχιων κτλλ. Αν σε αυτον τον χρονο δεν εχεις μετακηνηση στρατο σε πρωκεχωρημενα σημεια δεν εχεις κανει επιστρατευση και περιμενεις στο πευκο η αλλου στην ηπειρωτικη ελλαδα να γινει ο χαμος θα παθεις οτι επαθες στο βιντεο γκειμ. βημα πισω μην κανεις εξαλλου ενα μ1 γκαραντ εχει ταχυβολια κηνηγετικου χαχαχαχαχαχ! Πλακα εχεις παντως.
Φίλε διάβασες για το πως πρότεινα να γίνει η ανακατάληψη; Διαβάζεις νευριασμένα και βιαστικά και δεν κατανοείς. Δεν μίλησα για 100 χούι. Σύνελθε. Πως; Δεν είπες;Ένας λόχος που είπες θέλει και παραπάνω από 30 ελικόπτερα ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥΣ ΑΦΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΛΟΧΟ. Σίγουρα οι Τούρκοι δεν θα κάτσουν να τα κοιτάνε που θα απογειώνονται από Ρόδο εκτός και αν είναι. Ξέρεις που δεν είναι.Είπα κάτι και αεροπορικό βομβαρδισμό και αποστολή πεζοναυτών μετά. Δεν είπα για ανακατάληψη με ελικόπτερα στο νησάκι. Ελικόπτερα ΜΕ ενισχύσεις για μεταφορα στα άλλα νησιά. Και είπα ότι όλα θα πέφτουν από όσα απογειώνονται από τα ανατολικά νησιά όχι άμα απογειωθεί από αλλού. Στείλε με ελικόπτερα από Ρόδο ενισχύσεις σε μικρό νησάκι που έχει καταληφθεί και άμα πετύχεις εγώ θα κάνω αλλαγή φύλου να με κάνεις γκόμενα.Ακριβώς θα είναι κρίση που λες αλλά αν στείλεις από νησί σε νησάκι χωρίς να μετακινήσεις με αεροπλάνα και ελικόπτερα (είπα πως στα προηγούμενα ποστ) δυνάμεις για να ενισχύσεις πρώτα τα άλλα νησιά δεν προχωράς σε ανακατάληψη γιατι μια τέτοια κρίση δεν θα ναι Ίμια αλλά πόλεμος. Οι Τούρκοι μετά από ανακατάληψη θα πάνε για πόλεμο. Ήδη θα έχουν τραβήξει πρώτοι σπαθί σε ένα τέτοιο σενάριο και αν και εμείς δεν μασήσουμε (που κανένας Ελληνας σε τέτοιο θέμα δεν θα μασήσει) τότε πόλεμο! Θα έχουν σκοτώσει πρώτοι θα σκοτώσουμε και εμείς στην ανακατάληψη και άμα χυθεί το πρώτο αίμα θα πρέπει να είσαι έτοιμος και για τα επόμενα. Δεν θέλει βιαστικές αποφάσεις. "Αμάν με χτύπησαν στο νησάκι στείλε από το μεγάλο με 30 ελικόπτερα". Θα χάσεις άδικα μέσα και καλούς φαντάρους και δεν θα έχουν προλάβει να έρθουν ενισχύσεις στα άλλα νησιά. Θα έχεις ξεκινήσει πόλεμο ενώ θα μπορούσες να κερδίσεις κρίσμες ώρες για άμεση αποστολή ενισχύσεων!ΑΝΙΔΕΕ! ΌΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΛΟΓΑΚΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΜΑΖΕΨΑΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΘΑ ΣΤΑ ΠΩ ΕΓΩ ΕΝΑ ΧΕΡΑΚΙ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ, Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΝΤΕΟ ΓΚΕΥΜ. ΤΡΙΤΟΝ, ΕΜΕΝΑ ΚΥΡΗΓΜΑ ΠΕΡΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΗΣΟΥΝ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΤΟ 96 ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΑΧΑΧΑΧ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΓΙΝΕ ΜΕΛΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΗΣ. Όσο για το βίντεο γκέυμ σε πληροφορώ ότι σε παιχνίδια στρατηγικής είμαι άσσος και το λένε όσοι έχουν παίξει μαζί μου. Επιπλέον δεν είπα πως έχασα (γιατί δεν έχω χάσει ποτέ σε στρατηγικής. Ποτε!). Σε πληροφορώ ότι με σεναριο τέτοιων κρίσεων εξαντλησα μετά στα νησάκια τον πατέρα μου, έστελνε δυνάμεις από γειτονικά νησάκια τον εξάντλησα, ανεκαμψα και στο τέλος έναν ωραίο αεροπορικό βομβαρδισμό με ταυτόχρονες αποβάσεις στα σημεία που αποδυνάμωνε (άλλα νησιά). Τι εφάρμοσα δηλ παιδάκι μου; Σχέδια Τουρκίας. Και πως αντέδρασε ο πατέρας μου; Όπως προτείνεις. Αποστολη ενισχύσεων με ελικόπτερα. Και τι έκανα εγώ; Κατέριπτα τα μισά από το γειτονικό νησάκι ενώ τα απογείωνε. Και ποιο ήταν το αποτελεσμα; Όλος ο χαρτης μπλε (δικός μου δηλ). Αυτά τα ολίγα μια που σχολίασες και την ικανό...
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε: Καλο πασχα σε ολους τα λεμε τεταρτη

[γραφτε τιποτα για τα ιμια οχι μονο για φανταστικες μαχες]
Πρώτον, εσύ ξεκίνησες το θέμα

Δεύτερον τόσο καιρό μιλάμε και τώρα θυμήθηκες να μας πεις να πω κάτι για τα Ίμια; Τώρα που προκαλείς βέβαια και λες ανοησίες με ελικόπτερα στα ανατολικά και δεν απαντάς επί της ουσίας και ενώ ξέρεις ότι κάνεις λάθος επιμένεις εκεί

Τρίτον, έχω πει για τα Ιμια

Τέταρτον, φανταστικές μάχες; Είναι σενάριο της επόμενης ελληνοτουρκικής κρίσης εκτός αν γίνει κάτι στον αέρα παρόμοιο με τον Ηλιάκη). Αν όχι η επόμενη νησιωτική κρίση με τους τούρκους θα είναι μικρό κατοικημένο νησί. Τίποτα δεν είναι φανταστικό αλλά ρεαλιστικότατο φίλε

Πέμπτον, ασε τα ειρωνικά γελάκια γιατί και να κλείσουν το θέμα επειδή δεν είσαι μέλος και δεν μπορούν να μιλήσουν σε σένα οι στρατοπεδάρχες ότι και να μου πούνε εγώ ειδικά για σένα, για πάρτη σου που λένε θα φτιάξω παρόμοιο θέμα και θα σε αντιμετωπίσω εκεί. Και δεν μασάω. Και το Πάσχα με την σούβλα δίπλα μου Θα σου Απαντώ εδώ μέσα. Αν είσαι μάγκας γίνε μέλος. Σε προκαλώ. Επί ίσοις όροις. Σου ρίχνω το γάντι και απαιτώ να το σηκώσεις και ασε τα χαχαχαχαχαχα. Εσύ έχεις πλάκα γιατί επιμένεις σε αντιδράσεις ανίδεων ανθρώπων περί αεροναυτικού πολέμου σε συμπλέγματα νήσων.Καλό Πάσχα σε όλους με υγεία

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Κυριοι λυπαμαι, αλλα δυστυχως θα αναγκαστω να κλειδωσω το θεμα για να μην ξεφυγει οπως εχει συμβει πολλακις. Σας ευχαριστω για τη συμμετοχη και τις αποψεις σας. Καλ Ανασταση σε ολους.
Υ. Γ. Θα σας παρακαλεσω να μη μου στειλετε προσωπικα μηνυματα για το θεμα και το κλειδωμα του, γιατι δεν προκειται να ανοιξει. Σας ευχαριστω
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες