Η νύχτα των Ιμίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Το κυπριακο ραδιοφωνο [για την κυπρο μιλαω και οχι για την ελλαδα]μετεδιδε γυμναστικη και εκκλησια μου το ειπαν κυπριοι αλλα κανε γκουγκλε κυπριακη επιστρατευση να το δειτε.

ψαξε καλλιτερα να το δεις.

κοιτα και τα θυματα απο ναπαλμ αν κανεις τον κοπο

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Τη να μου αλλαξεις στα μυαλα αυτα που εζησα και ξερω απο 1ο χερι.

αστο ρε φιλε καλυτερα μην προσπαθεις εσυ μου λες οτι εχεις ακουσει και βαζω στοιχημα οτι ουτε στρατο εχεις παει.

δεν εχεις νοιωσει να πηγαινεις σε πολεμο χωρις οπλο για αυτο μιλας.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Στρατό δεν έχω πάει ακόμα λόγω σπουδών Αλλά έχω πατέρα αξιωματικό στο ΠΝ Και εκείνο το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε. Από σένα κύρηγμα δεν δέχομαι φίλε γιατί εγώ μεγάλωσα με βιβλία στρατηγικής από 10 χρονών και Έριξα με πιστόλι σε σκοπευτήριο στα 12. Έχω μεγαλώσει σε στρατιωτική οικογένεια αληθινούς επαγγελματίες αξιωματικούς και όχι μαιντανους που απλώς ήταν ένα βράδυ φαντάροι σε μια κρίση και το παίζουν κάπως και πετάνε μαλακίες για ελικόπτερα και αεροπλάνα στα ανατολικά νησιά που δεν θα επιβιώσουν αν είναι εκεί σταθμευμένα. Πέρνα μια βόλτα από την ανωτάτη πολέμου σε καμιά εκδήλωση Και μετά κάνε μου Κύρηγμα Αφού διαβάσεις κλαούζεβιτς, γκουντέριαν, ρομμελ, γιαμμαμότο και άλλους
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

AΝ συνεχιστουν οι προσωπικες επιθεσεις και αντεγκλησεις, θα αναγκαστω να κλειδωσω το νημα και δεν το θελω γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον. Φιλε ΜIRAGE με ολο το σεβασμο προς τον πατερα σου και τους αξιωματικους της οικεγενειας σου και το αδιαμφισβητητο γεγονος της στρατηγικης σου καταρτησης, δε νομιζω ομως οτι η συναναστροφη σου με στρατιωτικους σε κανει αυτοματως και διακομιστη των εμπειριων τους και των γνωσεων τους. Η παρακολουθηση ενος σεμιναριου στην ανωτατη σχολη πολεμου δε σε κανει αυτοματως και στρατηγο.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ΧΙΩΤΗΣ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 3:02 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από ΧΙΩΤΗΣ »

Οσο για την επιστρατευση στην Κυπρο. Απο 2 αδελφια που πολεμησαν (ηταν τριδυμοι και γυρισαν οι 2) ξερω οτι εκεινοι πολεμουσαν και οι κυπραιοι παιζαν ταβλι και μιλαγαν αγγλικα γιανα τους νομιζουν για εγγλεζους. Επισης πολλοι κυπραιοι στην Ελλαδα δεν Π ηγαν να πολεμησουν. Ακουσα απο εναν τη δικαιολογια

¨"δεν ηξερα σε ποιο καραβι να μπω... "

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Velerefontis έγραψε:AΝ συνεχιστουν οι προσωπικες επιθεσεις και αντεγκλησεις, θα αναγκαστω να κλειδωσω το νημα και δεν το θελω γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον. Φιλε ΜIRAGE με ολο το σεβασμο προς τον πατερα σου και τους αξιωματικους της οικεγενειας σου και το αδιαμφισβητητο γεγονος της στρατηγικης σου καταρτησης, δε νομιζω ομως οτι η συναναστροφη σου με στρατιωτικους σε κανει αυτοματως και διακομιστη των εμπειριων τους και των γνωσεων τους. Η παρακολουθηση ενος σεμιναριου στην ανωτατη σχολη πολεμου δε σε κανει αυτοματως και στρατηγο.
Καταρχήν αγαπημένε μου φίλε velerefonti δεν είπα ότι είμαι στρατηγός διότι αν το πω είμαι για να κάνω παρέα σε κάτι "στρατηγούς" στο Δαφνί ή εδώ στη Θεσσαλονίκη στη Σταυρούπολη. Το ότι είπα "Δεν μπορώ να ακούω μαλακίες"δεν σημαίνει ότι του λέω ότι είναι μ*. Να το ξεκαθαρίσω αυτό. Ένας πολύ έξυπνος άνθρωπος αν δεν κατεχει ένα θέμα μπορεί να λέει κάλλιστα μαλακίες αλλά στα άλλα στρατιωτικά θέματα να είναι μια χαρά. Τώρα όταν ακούω να στέλνεται λόχος για ενίσχυση ή και τάγμα αλλά από την Ρόδο πως να μην πω λες μαλακίες; Αυτό θα έλεγα και σε στρατηγό και ας με ξήλωνε αν ήμουν έφεδρος από το να πεθάνουν άνθρωποι χωρίς κέρδος για τη πατρίδα. Είναι δυνατόν να λες να απογειωθούν ελικόπτερα από τη Ρόδο με ενισχύσεις σε πόλεμο ενώ οι Τούρκοι από τρια μίλια απόσταση Θα ρίξουν τα μισά και τα άλλα θα μεταφέρουν μισές ενισχύσεις οι οποίες δεν θα επαρκούν και το πρωεύον νησί θα μείνει με λιγότερους στρατιώτες; Ε όχι ρε παιδιά! Δεν μπορώ! Τι μου λες να ηρεμήσω. Συμφωνώ σε πολλά με τον yersinia αλλά αυτό ήταν μαλακία που είπε. Τον σέβομαι, είμαι φίλος μαζί του αλλά στο συγκεκριμένο είπε μαλακία! Πως να το κάνουμε. Την άποψη αυτή δεν πάω. ΌΧΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. Επιπλέον μιας που το είπες έχω πάει σε αρκετά σεμινάρια στην ανωτάτη. Δεν χάνω διημερίδα για διημερίδα ακόμα και μη επιτρεπτή για πολίτες πολλές φορές όχι λόγω απορρήτου αλλά λόγο ότι προηγούνται οι στρατιωτικοί. Ο μπαμπάς να ναι καλάΕικόνα. Στο συγκεκριμένο δεν το κατείχε, αν τον άκουγαν κάποιοι θα γελούσαν 10 ώρες πάνω ς αυτό.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Στο έχω ξαναπεί mirage. Όταν κάνουμε συζήτηση δεν είναι επιχείρημα το "λες μαλακίες", "δεν ξέρεις τι σου γίνεται" κτλ που κατά διαστήματα πετάς.

Αν όντως ξέρεις κάποια πράγματα, απλά πες τα, εξήγησε γιατί δεν συμφωνείς με την άλλη άποψη και άσε τους υπόλοιπους να σε κρίνουνε.

Συζητάμε, δεν μαλώνουμε.
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ισως να διαβασατε ποστ απο παιδια που ηταν στην 1 μαλ κατα τα ιμια και για την πορεια.[υπαρχουν στο φορουμ].

εγω απλως θα συνεχισω το βραδυ προσγιωθηκε ενα c 130 το οποιο θα μετεφερε τους κομμαντος[κουρασμενους και εξαθλιωμενους το ιδιο τα οπλα τους οι αρβυλες τα καναβινα τα οποια ειχαν σπασει απο τον παγετο κατα τη διαρκεια της χειμ. Διαβιωσης]υπηρξε συνεγερμος 5 λεπτων να ειναι μεσα στο σε και 30 για να πληξουν στοχο[το ραδιο ρβυλα μετεδιδε για αλμα στην πολη τελικα αργοτερα εμαθα οτι θα γινοταν αερομεταφορα για ενισχυση νησου σε περιπτωση αποβασης].

ηθικο υψηλο αλλα ρακος σωματικως και υλικος.

τωρα ποιος μας εστειλε χειμερινη ενω υπηρχε κριση βρωμαει πολυ

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Τελικα δεν χρειαστηκε να επεμβουμε αλλα μετα στειλαμε ενα λοχο στην ροδο οπου εμενε στην αρχη στο πυροβολικο[μαυρα χαλια].

επειτα μας πηγαν σε ενα μερος οπου εγραφε παιδοτοπος κατασκηνωση μεσα εκει ειχαν και χουι για μεταφορα οπου χρειαζοταν το οποιο μαλιστα επεσε με 8 καταδρομεις με ελαφριους ευτηχως τραυματισμους.

μαλιστα αυτους τους 8 αν τους ρωτησεις ποσες πτωσεις εχουν σου λενε 8 Απο c130 8 apo sinoyk Και 1 με το ελικοπτερο μαζι.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Markos_Hdi έγραψε:Στο έχω ξαναπεί mirage. Όταν κάνουμε συζήτηση δεν είναι επιχείρημα το "λες μαλακίες", "δεν ξέρεις τι σου γίνεται" κτλ που κατά διαστήματα πετάς.

Αν όντως ξέρεις κάποια πράγματα, απλά πες τα, εξήγησε γιατί δεν συμφωνείς με την άλλη άποψη και άσε τους υπόλοιπους να σε κρίνουνε.

Συζητάμε, δεν μαλώνουμε.
Δεν το πετάω ως επιχείρημα. Εδύ λες ότι το πετάω ως επιχείρημα. Για να βάλουμε τα πραγματα στη θέση τους. Και δεύτερον δεν νομίζω όταν νευριάζω λίγο ότι πετάω μόνο αυτά αλλά τα συνοδεύω και με ουσιαστικά επιχειρήματα. Τώρα όσον αφορά τις ελλείψεις κτλ που λέει o yersinia δεν τις αρνήθηκα αλλά όταν λέει να έχουμε ελικόπτερα στα ανατολικά νησιά για μαζική μεταφορά διαφωνώ.

1) Οκ ενα - δύο ελικόπτερα για μεταφορά μιας ομάδας για αλλαγή φρουράς αλλά όταν λες για παραπάνω ελικόπτερα στα ανατολικά νησιά επιπέδου Ρόδου για μεταφορά ενός λόχου αυτό είναι έλλειψη στρατηγικής σκέψης διότι ένας λόχος δεν φτάνει για ανακατάληψη όταν θα έχει αντιμέτωπο ένα επίλεκτο τάγμα

2) Αν πούμε ότι στη Ρόδο έχουμε μια ενισχυμένη ταξιαρχία τότε ένας λόχος είναι σημαντική μείωση του δυναμικού

3) Στον λόχο αυτό δεν θα στείλεις γ απόδοσης φαντάρους αλλά α απόδοσης οπότε θα χάσεις έναν λόχο καλών φαντάρων

4) Θα χάσεις στη καλύτερη περίπτωση το 1/3 των ελικοπτέρων που θα στείλεις από τη Ρόδο Ενώ πετάνε ενα μίλι ανοιχτά της Ρόδου, το άλλο 1/3 κατά τη φάση προσέγγισης και άεροπόβασης των φαντάρων και το άλλο 1/3 θα σου επιστρέψει με σακατεμένα ελικόπτερα μη επιχειρησιακά πολλά από αυτά

5) Όσο καλά και να τα πάνε τα μαχητικά μας ούτε ελικοδρόμιο δεν θα αφήσουν αβομβάρδιστο οι Τούρκοι με το πυροβολικό και την αεροπορία τους

6) Ο λόχος που θα αποβιβαστεί προς ενίσχυση δεν θα μπορεί να υπολογίζει σε άμεση διακομιδή των τραυματιών του

7) Ο λόχος κατά την φάση την αεροπόβασης λόγω των εχθρικών πυρών δεν θα μπορέσει να κατεβάσει όλο τον βαρύ τυχόν οπλισμό του

Αντίθετα με ελικόπτερα, Αεροπλάνα C27 Και C130 Στον Ηπειρωτικό κορμό της χώρας στέλνεις την αερομεταφερόμενη 71η με βαρέα ελικόπτερα (σε 2 ή και 3 εξόδους) σε ένα μεγάλο νησί που υπολογίζεις ότι θα απειληθεί άμεσα, με ελικόπτερα μεσαίων μεταφορών ενισχύεις τα υπόλοιπα νησιά με καταδρομείς, και με C130 και C27 ρίχνεις αλεξιπτωτιστές μαζί με εφόδια και εξοπλισμό Στη Ρόδο σε ζώνες που έχουν σημαδέψει οι μονάδες μας στο νησί. Δεν προσγειώνεις αεροσκάφη διότι θα ελοχεύει ο εχθρικός βομβαρδισμός ακόμα και αν το αεροδρόμιο είναι ακόμα σε σχετικά καλή κατάσταση.

Όσο για το Φαρμακονήσι, το βομβαρδίζεις αρχικά και μετά στέλνεις πεζοναύτες (ένα λόχο) Με 2 συστήματα ΑSRAD Hellas,2 αντιεροπορικά πυροβόλα ενώ στέλνεις και τον στόλο (όσα πλοία κριθούν απαραίτητα) να περιπολεί στην περιοχή και να παρέχει ναυτκή προστασία, αντιεροπορική άμυνα Σημείου Αλλά και άμυνα περιοχής όταν με το καλό βέβαια αποκτηθούν οι κατάλληλοι πύραυλοι.

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπαρχουν μοναδες που δεν φαινονται οπως αυτη στην κατασκηνωση που περιγραψα η οποιες ειναι με πολιτικα για να ανατρεπουν της ισοροπιες[για ευνοητους λογους δεν γραφω αλλο για αυτες]

στρατιωτικους και Μαλιστα υψιλοβαθμους[στρατο ξηρας] Εχω και εγω στην οικ. Μου Μαλιστα με Νεκρους κατα τον βππ αλλα δεν σημαινει οτι τα παρασημα ειναι δικα μου.

και εχω και πρωσωπικα στρατιωτικη εμπειρια ελικοπτεριες εχω κανει αρκετες[ναι αυτο που καθεσαι στο κεβλαρ για να μην σε τρυπησουν οι σφαιρες στα... ]το χουι αν βγαλεις της δεξαμενες ναυλον που εχει για να παρεις 8 αντε 10 ατομα μειωνεις την ακτινα δρασης του πολυ οποτε παλι για ανεφοδιασμο πρεπει να κατεβεις σε νησι.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε: Υπαρχουν μοναδες που δεν φαινονται οπως αυτη στην κατασκηνωση που περιγραψα η οποιες ειναι με πολιτικα για να ανατρεπουν της ισοροπιες[για ευνοητους λογους δεν γραφω αλλο για αυτες]

στρατιωτικους και Μαλιστα υψιλοβαθμους[στρατο ξηρας] Εχω και εγω στην οικ. Μου Μαλιστα με Νεκρους κατα τον βππ αλλα δεν σημαινει οτι τα παρασημα ειναι δικα μου.

και εχω και πρωσωπικα στρατιωτικη εμπειρια ελικοπτεριες εχω κανει αρκετες[ναι αυτο που καθεσαι στο κεβλαρ για να μην σε τρυπησουν οι σφαιρες στα... ]το χουι αν βγαλεις της δεξαμενες ναυλον που εχει για να παρεις 8 αντε 10 ατομα μειωνεις την ακτινα δρασης του πολυ οποτε παλι για ανεφοδιασμο πρεπει να κατεβεις σε νησι.

Φίλε μου σύνελθε διότι μυστικές μονάδες κτλ θα συμπεράνω ότι βλέπεις "πολύ Λιακόπουλο και ζουν ανάμεσα μας". Για άμυνα νήσων επί της ουσίας θα πεις; Ποιός είπε να βγουν οι εξτρά δεξαμενές από τα Χιούι; Θα ήταν επιπλέον ηλίθια κίνηση διότι είναι που είναι σαράβαλα αυτό έλειπε. Επιπλέον άλλη μια ηλίθια κίνηση θα ήταν να προσγειωθούν τα ελικόπτερα για ανεφοδιασμό στο νησί. Σε περίπτωση πολέμου προηγούνται οι μονάδες της νήσου σε καύσιμα. Με φουλ γεμάτες δεξαμενές αποβιβάζουν αιωρούμενα και γυρνάνε Ηπειρωτική χώρα. Αν δεν φτάνουν τα καύσιμα κάνουν στάση Σκύρο αλλά με τίποτα στα ανατολικά νησιά διότι πχ 15 ελικόπτερα που ανεφοδιάζονται είναι στόχος σε ένα αεροδρόμιο σε ανατολικό νησί στον πόλεμο. Με Radar τους θα ξέρουν που προσγειώθηκαν, θα στείλουν UAV και μπαμ τα κανόνια απέναντι στα 3 μίλια και πάνε τα ελικόπτερα απλό. Σύνελθε. Δεν αμφισβητώ την ικανότητα σου ως στρατιώτη την αμφισβητώ στο συγκεκριμένο ως στρατηγική σκέψη κατάστρωσης σχεδίου επιχειρήσεως. Δεν είπαμε τίποτα ότι πήραμε παράσημα εμείς ούτε οι συγγενείς μας (που πήραν όμως). Το παράσημο είναι ένα κορδελάκι με τσίγκο, σημασία έχει ότι ο αξιωματικός (είτε μόνιμος είτε έφεδρος) Που θα το φέρει να έχει καταξιωθεί από τους απλούς φαντάρους διότι είχε στρατηγική σκέψη και δεν προκάλεσε άσκοπες απώλειες χωρίς κέρδος για την πατρίδα. Η ηθική ικανοποίηση πάνω απ όλα όχι το κορδελάκι. Αν έχεις την αποδοχή και τον θαυμασμό των φαντάρων κάνεις μια διμοιρία να λυγίζει σίδερα και να τρώει μεμέτια όπως το μωρό τις κρέμες.

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε αν βαλεις της δεξαμενες δεν χωραει μεσα τιποτα τη θα μεταφερει 3 ατομα ασε που ειναι μονοκινητηριο και δεν ειναι για να πετανε πανω απο θαλασσα. εσυ καλα τα λες δεν αντιλεω αλλα τα ελικοπτερα ειναι 40 χρoνων+ πεφτουν 2 το χρονο μονα τους.

αυτο που λες θα γινοταν αν ειχαμε επιτελους κανα ελικοπτερο της προκοπης γιατι αυτα ειναι...

δεν βλεπω λιακοπουλο

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε:Φιλε αν βαλεις της δεξαμενες δεν χωραει μεσα τιποτα τη θα μεταφερει 3 ατομα ασε που ειναι μονοκινητηριο και δεν ειναι για να πετανε πανω απο θαλασσα. εσυ καλα τα λες δεν αντιλεω αλλα τα ελικοπτερα ειναι 40 χρoνων+ πεφτουν 2 το χρονο μονα τους.

αυτο που λες θα γινοταν αν ειχαμε επιτελους κανα ελικοπτερο της προκοπης γιατι αυτα ειναι...

δεν βλεπω λιακοπουλο

1) Εσύ ξεκίνησες άρα θα ήξερες από την αρχή τι ελικόπτερα έχουμε και αν δεν ήξερες ακόμα χειρότερα

2) Ξέρω πάρα πολύ καλά για τον εξοπλισμό των ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ και ειδικά του ναυτικού και της αεροπορίας στρατού.

3) Ναι καλύτερα να μταφέρουν 3 -4 άτομα αλλά με όλες τις δεξαμενές φουλ και οκ παρά 8 και ακόμα πιο πολύ επικίνδυνο

4) Αν είχαμε τώρα κρίση δεν θα κοιτούσαμε αν έχει ένα ή δύο κινητήρες το ελικόπτερο. Στα μεσαίων μεταφορών σαράβαλα έχουμε αυτά θα στέλναμε

5) Νοιάζεσαι που έχουν ένα κινητήρα; Όταν προτείνεις να απογειωθούν 15 έλικόπτερα από Ανατολικό νησί σε περίοδο πολέμου Με λιγότερα καύσιμα για να μεταφέρει πιο πολλούς φαντάρους το καθένα, ενώ και ο ίδιος λες ότι είναι σαράβαλα; Είσαι πιο λογικός δηλ; Εφόσον λοιπόν είναι σαράβαλα θα φροντίσεις να είναι πιο "ξεκούραστη" Μια τυχόν πολεμική επιχείρηση για αυτά. Που σημαίνει ότι θα έχουν κανονικά φουλ κάυσιμα και ας μην έχει πολλούς φαντάρους το καθένα.

Εξάλλου, καλύτερα πιο πολλά ελικόπτερα σαράβαλα με καύσιμα και λιγότερους φαντάρους το καθένα διότι:

1) Αν πέσει ένα από μόνο του Θα πεθάνουν πιο λίγοι

2) Αν είναι πιο πολλά (επειδή το καθένα θα μεταφέρει λιγότερους) θα είναι πιο πολλοί στόχοι και όσο πιο πολλοί τόσο πιο δύσκολα καταρρίπτονται από αντιεροπορικά πυρά κατά τη φάση της προσέγγισης - αεροποβίβασης των φαντάρων

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ : Ποτέ μαζική απογείωση ελικοπτέρων από ανατολικό νησί σε περίοδο πολέμου (είτε κρίσης είτε γενικευμένου πολέμου) τους λόγους τους έχω εξηγήσει αναλυτικά σε 2 προηγούμενα ποστ μου

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Μακάβρια έγινε η συζήτηση... Πείτε κάτι πιο ευχάριστο
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες