Μοίρα ή τύχη;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Anonymous »

Εμεις οριζουμε την μοιρα μας, τιποτα δεν ειναι προδιαγραμμενο.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Snakeshit »

UFO ακόμα δεν έγινες μέλος;
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από GenerX »

Αμα πιστεύετε στη μοίρα, δε νομίζω οτι είναι λογικό να πιστεύετε και στο Θεό (τον οποιονδήποτε). Αλλα δε μπορείτε να εξηγήσετε και την σκληρή πραγματικότητα.

Δεν ήταν μοίρα των Ισραηλινών να σφάξουν κόσμο. Ούτε μοίρα των Παλαιστίνιων να σφαχτούν. Οι μεν είχαν την επιλογή, οι δε ήταν οι άτυχοι.

Μοίρα των Αφρικανών η εκμετάλλευση στην οποία έχουν πέσει ;

Μοίρα θα είναι και η ανεργία τότε. Μοίρα και η δέσμευση λογαριασμού του Βασιλέλη πριν πόσα χρόνια, απο τον Κλαδά. Μοίρα και το σφάξιμο απο κομμουνιστές, μοίρα και οι εκτελέσεις απο ρουφιάνους υπερ"πατριώτες".

Μη βάζετε τον εαυτό σας σε στεγανά. Δεν είναι μοίρα των γυναικών να τρώνε ξύλο και να κάθονται.

Στη ζωή, οι επιλογές που έχει ο καθένας είναι άπειρες. Γιαυτό είναι ωραία και η ζωή.

Είναι μιζέρια να πιστεύουμε σε πεπερασμένο αριθμό επιλογών και πόσο μάλλον να πέφτουμε στο δίλλημα μοίρα η τύχη.

Μοίρα ήταν το Τσέρνομπιλ; Η πρώτη πυρηνική βόμβα;

Εγω πιστεύω οτι η πίστη σε μοίρες κτλ, είναι για να σε φυλακίζουν.

Εγω τουλάχιστον γεννήθηκα ελεύθερος και θέλω να πεθάνω και ελεύθερος. Και χειρότερο πράγμα απτο να είσαι φυλακισμένος στο μυαλό, δεν υπάρχει.

Και σίγουρα οχι επειδή υπάρχει ενα ρητό, το οποίο πιστεύω οτι μεταφράζεται δογματικά απο τον καθένα, ενω μπορεί να έχει ειπωθεί για να δείξει το εντελώς αντίθετο.

Τη μοίρα μας την κάνουμε εμείς. Κανένας άλλος.(ούτε στην τύχη πιστεύω - με την έννοια που την Ερμηνεύει όλος ο κόσμος)

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Snakeshit »

Αυτό λέω κι εγώ!
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Η τύχη σαφώς και υπάρχει. Οι πιθανότητες είναι φυσικός νόμος. Δεν μπορούμε να δαμάσουμε τις πιθανότητες.

Απλά δεν καθοδηγούμαστε από αυτές.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από GenerX »

Ναι σαφώς και υπάρχει, οχι όμως όπως την αντιλαμβάνεται ο κόσμος, αλλα μαθηματικά.
Anonymous

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Anonymous »

GenerX έγραψε:Ναι σαφώς και υπάρχει, οχι όμως όπως την αντιλαμβάνεται ο κόσμος, αλλα μαθηματικά.
Ω μεγα διδασκαλε, δωσε το φως σου, σε εμας τους κοινους θνητους!ΕικόναΕικόνα

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Marina2 »

Νομίζω οτι ο Μαρκος κατι άλλο πάει να πει. Αλλα επειδη και το θεμα ειναι λιγο περιεργο εγω προσωπικά πραγματικά μπερδευομαι!
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από GenerX »

Μαρίνα απλό είναι. Τυχερός είναι αυτός που κερδίζει στο Τζόκερ. Τυχερός δεν είναι αυτός που έχει πτυχίο, μόρια εντοπιότητας και προυπηρεσία όταν προσλαμβάνεται στο Δημόσιο. Κάποιος που προσπαθεί πολλά χρόνια, χωρίς να έχει τα προσόντα του πρώτου, θα τον καταδικάσει σε τύχη λόγω "φθόνου". "Ε ήταν κωλόφαρδος και μπήκε σε αυτη τη θέση ρε". Μιλάω για άτομα τα οποία προσπαθούν χωρίς μέσο, σαφώς.

Αυτο το παραδειγμά μου για να καταλάβεις τι είναι για μένα η τύχη και τι η μοίρα που φτιάχνουμε μόνοι μας. Και πως μπορεί να αντιληφθεί την τύχη κάποιος τρίτος.

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Υπτγε illy και οιονδόποτε άλλον πιστεύει πως "ήταν να γίνει", ωω, τι τυχεροί που είστε!
μακάρι να το πίστευα κι εγώ!
Σκάω που τόσα χρόνια δεν έχω ακόμα πάρει πτυχίο; Α! Έτσι είναι γραφτό, όποτε είναι γραμμένο, θα το πάρω!
Γιατί η Μαριάννα Μου δεν μου μιλάει, αν και έχω εξαντλήσει κάθε στρατηγική;
Α! τζάμπα σκάω! Άμα ειναι γραφτό να τα ξαναβρούμε, θα τα ξαναβρούμε.

όσο για "το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον"
ΜΠΑ; Ποιος το λέει αυτό; Είναι απόρροια κάποιας τεκμηριωμένης επιστημονικής έρυνας; Δεν σημαίνει ότι κάθε αρχαίο ρητό είναι και σωστό!
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Marina2 »

Ανθυπολοχαγέ μου... Αν επιλέξεις να πάρεις πτυχίο θα το πάρεις και αυτο θα γινει οχι απο την μοιρα. Αλλα απο το δικο σου διαβασμα. Οσο για την Μαριαννα... Αν δεν σου μιλάει σκασιλα σου... Τοσες γυναικες υπάρχουν... Θα βρεις άλλη... Εικόνα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ανθυπολοχαγέ πολύ σωστή τοποθέτηση!:)
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Μαρίνα... Εεε συγνώμη, κυρία Ταγματάρχη ήθελα να πω Εικόνα,
αυτό ακριβώς λέω, σε περίπτωση που παρεξηγήθηκαν οι προθέσεις μου σχετικά με τη μοίρα (υπερ ή κατα)

άμα εγώ είμαι αρχιτεμπέλαρος και και δεν στρώνομαι στο διάβασμα (ή αν είμαι μ@λ@κ@ς και με παρατάνε οι γκόμενες, ή αν είμαι άσχετος και όλο τρακάρω το αμάξι μου -παράδειγμα ήταν αυτό, δεν έχω αμάξι!-)

ε τότε δεν θα ψάξω φτηνές δικαιολογίες σε χίμαιρες και φαντάσματα κ να τα ρίξω στη "μοίρα", αλλά θα κοιτάξω να ξεστραβωθώ!

(Μάρκο ΤΗΑΝΧ !)
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από Marina2 »

Ναι οντως εινααι ενα θέμα που οσο και να το συζητάμε δεν μπορούμε να καταλήξουμε καπου... Ειναι λιγο μπερδεμένο... Μπορεις κ. Αρχιλοχία να με λες σκετο Μαρίνα... Εικόνα. Εσυ πως απο ανθυπολοχαγος υποβιβάστηκες σε Αρχιλοχιας; Να ηταν τυχη ή μοιρα αραγε; Κανενας δεν ξερει που ειμαστε και που θα βρεθούμε τελικα.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Μοίρα ή τύχη;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Πάντως, σ'αυτό το φόρουμ, η μοίρα λέει πως θα γίνω Αντιστράτηγος !

Μαρίνα, και να μην καταλήξουμε κάπου
[οποιος πιστεύει στη μοίρα, μάλλον δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη -και το αντίθετο]
ο εποικοδομητικός διάλογος και η συνεχής ανταλλαγή επιχειρημάτων, ενίοτε και φιλοσοφικών... , πιστεύω πως είναι θετικότατο και όλοι μας βγαίνουμε κερδισμένοι!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες