Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Αυτή τη φορά σας προσκαλώ να συζητήσουμε για τα γεγονότα που σας συγκλόνισαν είτε εγχώρια είτε παγκοσμίως...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Βασικά εγώ δεν ξέρω απο πού να ξεκιήσω... Είναι τόσα πολλά!!!

*Το τσουνάμι...

*Ο άδικος χαμός των 21 παιδιών που σκοτώθηκαν στα Τέμπη...

*Η υπόθεση του Άλεξ που δείχνει την παιδική παραβατικότητα που έχει ξεπεράσει τα όρια

*Η καταστροφή των Διδυμων Πυργων

*Η υπόθεση του Δουρή... Αιμομειξία-δολοφονία

*Η υπόθεση της εν ψυχρώ δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου

*Η υπόθεση της δολοφονίας της Κικής Κούσογλου, της κοπέλας από τη Βέροια που την σκότωσε ο φίλος της... Θυμάμαι έκανα πολλούς μήνες να το ξεπεράσω

*Οι καταστραφικές πυρκαγιές στην Πελοπόννησο

*Η συντριβή του αεροπλάνου της κυπριακής εταιρείας HELLOS

*Γενικά όλες οι υποθέσεις σχετικά με παιδικής πορνογραφίας

ΥΓ: Είναι τόσα πολλά... Θα αναφέρω και στην συνέχεια

Jimmy
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 7:24 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Jimmy »

Η προσθαλασσωση του αεροσκαφους στις ΗΠΑ. Μπορει να μην ηταν τραγωδια αλλα με εξεπληξε η ψυχραιμια και η ικανοητα του πιλοτου.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Μπράβο Δημήτρη, ηθελα να το γραψω και εγω!!! Και όχι μονο αυτα που λες αλλα και ο επαγγελματισμός του
Jimmy
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 7:24 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Jimmy »

Ναι οντως illy... Παντως πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο. Δεν ξερω αν εχει ξαναγινει ποτε αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ σπανιο και χρειαζεται φοβερο επαγγελματισμο και ικανοτητα
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Jrhellas »

Εγω με την σειρα μου illy θελω να πω οτι ΟΛΑ τα θεματα που ανεφερες πιο πανω ειναι ασφαλως συγκλονιστικα αλλα θα ηθελα να προσθεσω καποια ακομα χωρις να ειναι απαραιτητα με σειρα "βαρυτητας"

  • Ο βαρυτατος τραυματισμος του αστυνομικου που σταλθηκε "γυμνος στα αγγουρια" και χωρις ενημερωση στα Ζωνιανα, αφηνοντας πισω το βρεφος του που μαλλον δεν θα ξαναδει ποτε, και το "πεταγμα" του απο την Πολιτεια σε ενα αθλιο νοσοκομειο του Ισραηλ.
  • Ο τραυματισμος του "Διαμαντη (που αυτος δεν ειναι παιδι, δεν ειναι αξιος λυπης, και δεν μπαινουμε στον κοπο να δημοσιευσουμε ολο του το ονομα αλλα αρκει ξερα το "Διαμαντης")
  • Τα συνεχη κρουσματα "παιδικου σεξουαλικου τουρισμου" σε καποιες Ασιατικες χωρες με συμμετοχη Αξιοπρεπων πολιτων.
  • Η επεμβαση της Ρωσιας στην Γεωργια (δικαιολογημενη η οχι) και οι συνεπειες (βραχυπροθεσμες η μακροπροθεσμες) για τον κοσμο.
  • Η απαραδεκτη (κατα την δικη μου γνωμη) επεμβαση του Ισραηλ στην Γαζα και η εκατομβη των νεκρων.
  • ...
Πολλα ακομα που δυστυχως μπορει κανεις να γραφει για ωρες... και που δυστυχως ολα ειναι δυσαρεστα και ασχημαΕικόνα

Αληθεια... μηπως θα επρεπε να δουμε και την οποια θετικη πλευρα;

Μηπως δεν υπαρχουν πραγματα που συνταραξαν τον κοσμο εχωντας καποιο καλο μηνυμα;

Σιγουρα υπαρχουν εστω και αν τα θυμομαστε δυσκολα...

Ας σταθουμε και σε αυταΕικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Ναι θα συμφωνησω με ο, τι εγραψες αλλα πειραζει να ρωτησω ποιος ειναι αυτος ο Διαμαντης; Δεν μου θυμιζει κατιΕικόναΕικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Και φυσικα εννοω μας εξεπληξαν δυσαρεστα αλλα και ευχαριστα!!! Εννοειται πως οποιος θελει θα αναφερει και ευχαριστα γεγονοτα... Αλλα δυστυχως ή ευτυχως αυτα που μας μενουν στην μνημη ειναι τα δυσαρεστα
Dum spiro spero
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Nassos »

Για όσες/όσους θυμούνται:

1993: Σφυροκόπημα Ρωσικής Βουλής από το Ρωσικό Στρατό με εντολή Γιέλτσιν.

Ήταν γύρω το 1994 όταν ο δημοσιογράφος-πολεμικός ανταποκριτής Γιώργος Γρηγοριάδης του MEGA Channel βρισκόταν στη ταράτσα πολικατοικίας στη Κροατία (; ) (εδώ δεν θυμάμαι) και σε ζωντανή σύνδεση εντελώς ξαφνικά πέταγε ένα Σέρβικο αεροσκάφος και βομβάρδιζε τη γύρω περιοχή. Χτυπήθηκε και το ισόγειο της συγκεκριμένης πολυκατοικίας σκοτώνοντας μια κοπέλα.

Tο 1994, όταν η Γαλλική Αντιτρομοκρατική εισέβαλε σε Airbus της Air France και εξουδετέρωσε του τρομοκράτες. Η εικόνα του πιλότου να πέφτει από το αεροπλάνο ήταν συγκλονιστική.



1995: Βομβαρδισμός ανοικτής αγοράς του Σαράγιεβο .

Επίσης, οι τρομοκρατικές επιθέσεις στους Δίδυμους Πύργους και τη Μαδρίτη.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Θα συμφωνήσω με όλα αυτά Νάσο, μπράβοΕικόνα Τα είχα ξεχάσει αυτά...
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Antonis21 »

Μπορει να εχω καταντησει σκληρος, αλλα δυσκολα κατι με συγκλονιζει και το θυμαμαι για καιρο... Και προσπαθω να μην βαζω γενικα τον νου μου να αναπαραγει τετοια γεγονοτα.

Την φαση με τους δυδιμους την θυμαμαι καλα, ημουν στο σπιτι και εβλεπα ζωντανα παρα πολλες ωρες το θριλερ την στιγμη που γινοταν, απο τα πιο φοβερα πραγματα που εχω δει στην τηλεοραση.

Οσον αφορα το θεμα με τους πιτσιρικαδες στα Τεμπη, το εζησα και αυτο καλα, Καθως ημουν στο λεοφωρειο που με κατεβαζε στην μοναδα και αργησαμε πολλες ωρες περιμενοντας να καθαρισουν στα Τεμπη... Οποτε περναω απο κει κανω τον σταυρο μου στη μνημη τους και μονο μια κουβεντα μου ερχεται στο στομα: ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ... Αυτο ναι, με συγκλονησε και το θυμαμαι...

Ενδεικτικα θυμαμαι αλλες 2 περιπτωσεις.
Την αποτυχημενη επειχηρηση της Ρωσικης αστυνομιας που σκοτωσε ενα σωρο αθωους με αεριο οταν τρομοκρατες ειχαν καταλαβει ενα θεατρο.

Και το αλλο δικο μας θριλερ της οθονης, την λεωφορειοπειρατεια με τον Αλβανο που ηθελε να παει Στην Αλβανια και που κατεληξε στο Ελμπασαν με τον φονο του επιβατη Γιωργου Κουλουρη, απο Αλβανους αστυνομικους οταν σε προσπαθεια να ληξουν την πειρατεια σκοτωσαν τον πρωτο ανθρωπο που ειδαν μπροστα τους. Αχριστοι...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Ναι Αντωνη, θα συμφωνησω... Σκοτώθηκε το παλικαρι αδικα των αδικων, οι αχρηστοι!!! Τωρα που ανεφερες κατι για τη Ρωσια θημηθηκα με τους τρομοκρατες που ηταν εγκλωβισμενα τα παιδακια στο σχολειο και τελικα σκοτωθηκαν απο τα εκρηκτικα και θυμαμαι και το ρωσικο υποβρυχιο που ειχε κολλησει στον πατο της θαλλασσας και πεθαναν ολοι λογω ελλειψης οξυγονου... Και ο σεισμός στην Αθηνα το 1999 αν θυμαμαι καλα!!!
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Antonis21 »

Αυτο με το υποβρυχιο ειναι πολυ περιεργο θεμα... Εκει σκοτωθηκαν οι ανθρωποι με σκοπο να προφυλαξουν το οπλο τους, ενδεχωμενως κρατικο μυστικο. Εαν θυμαστε ειχαν προσφερθει οι Αμερικανοι να βοηθησουν στην γρηγορη ανελκυση, αλλα οι Ρωσοι το αρνηθηκαν.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Ναι και εγω το θυμάμαι πολύ καλά αυτό... και κάτι τετοιο πρέπει να παιχτηκε, καποιο μυστικο

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Velerefontis »

Γεια σας παιδια. Καλως σας βρηκα παλι. Εκεινη την περιοδο εκανα τη θητεια μου στο ναυτικο. Καποιοι υπαξιωματικοι που ειχα τοτε στο πλοιο, ηταν αναμεσα σε αυτους που ειχαν παει στη ρωσια για να παραλαβουν τα αεροστρωμνα πλοια μεταφορας που θα αντικαθιστουσαν τα παλαιου τυπου αρματαγωγα. Η ρωσια ηταν ακομα ψιλοδιαλυμενη εκεινη την περιοδο. Αυτοι ειχαν συνοδο καποιον αξιωματικο του ρωσικου ναυτικου και ενα βραδυ μετα απο αρκετα μπουκαλια βοτκα τους διηγηθηκε την πραγματικη ιστορια. Δεν θα την αναφερω εδω απλως θα πω οτι ηταν ενα τραγικο ανθρωπινο λαθος και θα μπορουσε να εχει αποφεχθει. Και κατι αλλο. Απο τη στιγμη που συνεβη, δεν υπηρχε καμμια ελπιδα σωτηριας
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες