Απαλλαγές και φυγοστρατία στην Εθνική Φρουρά

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nostromo

Απαλλαγές και φυγοστρατία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Nostromo »

Εγώ πήρα απαλλαγή πριν πολλά χρόνια γιατί είμαι ομοφυλόφιλος. Κοιτάζοντας πίσω ίσως να ήθελα να πάω στρατό και δεν ειχα κανένα πρόβλημα σωματικό κλπ. Αλλά το να μεγαλώνεις στην ομοφοβική κοινωνία της Κύπρου ως ομοφυλόφιλος δημιουργεί πολλά ψυχολογικά προβλήματα, και αφήνει πολλές φοβίες ανασφάλειες, μπορεί να μην δικαιολογούνται εκ Των υστέρων, σήμερα δηλ. Δεν πιστεύω ούτε εγώ ότι θα με φτύναν στον κυπριακό στρατό, εκείνη την εποχή όμως το πίστευα, και οι φόβοι και οι ανησυχίες ήταν υπαρκτοί.

Αυτο που με εκνευρίζει με τον κυπριακό στρατό είναι ότι οπότε γίνεται συζήτηση για το θέμα ΄φυγοστρατία' γίνεται προσπάθεια εκφοβισμού κλπ. Αλλά δεν γίνεται καμία προσπάθεια να αντιμετωπιστει το ζήτημα απο τη ρίζα του, να δεί δηλ. Ο στρατός ότι υπαρχει ζήτημα με τους ομοφυλόφιλους, οτι το θέμα ομοφυλοφιλία και στρατος ειναι ενα αγκαθωτό παντού και θέλει προσπάθεια να λυθεί. Αντι αυτου οι ΕΦ της Κυπρου βάςζει το κεφάλι στην άμμο και προσποιείται οτι δεν τιθεται θεμα. Χαρακτηριστικό είναι οτι ο τοτε υπουργός αμύνης Παπακωστας βγήκε αρκετά χρόνια μετά απο τη δική μου απαλλαγή να πεί οτι οι γκέι στην Κύπρο δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα! Ο ίδιος που δεν ήξερε τι του ξεφόρτωσαν έξω από την πόρτα του στρατοπέδου.

Στη βόρεια Ευρώπη οι στρατοί ξέρουν να βάλουν τα πράγματα κάτω, και επειδή συνειδητοίοησαν οτι οι ομοφυλόφιλοι ήταν επιφυλακτικοί στο να καταταγούν πολλά χρόνια μετά απο την απάλειψη των διακρίσεων εις βάρους των, έκαναν προσπάθειες να εντάξουν τους γκέι και να ξεκινήσουν διάλογο για να δούν πως θα δουλέψουν προς αυτή την κατεύθυνση



Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Παρ Ιουν 09, 2023 3:14 am.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες