Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Απο οτι καταλαβα, δουλευει αλλα λεει δεν ειναι μονιμα τα αποτελεσματα, δηλαδη ακομα και αν κανω τη θεραπεια χρονια αν τη σταματησω για 3 μηνες ειναι λες και δεν την εκανα ποτε; Και εκει που λεει οτι οταν γινει η διορθωση πρεπει να φορας τους φακους περιοδικα για Συντηρηση ποσο περιοδικα εννοει; Ανα δευτερη μερα π. Χ?
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από aeronut »

Οντως αυτο ειναι ενα παραδοξο. Δηλαδη αυτοι που πρεσβευουν τη θεραπεια λενε οτι ολες οι ηλικιες μπορουν να βελτιωσουν τα ματια τους ετσι, αν και απ'οτι ξερω γυρω στα 21 το πολυ σταθεροποιειται η μυωπια. Δηλαδη ειναι σα να λενε οτι, αν και δε γινεται ενας ενηλικας να αναπτυξει αλλη μυωπια, μπορει να την εξαφανισει.

εγω Υπεθετα οτι η θεραπεια γινεται πρν σταθεροποιηθει η μυωπια Ουτως ωστε Μετα να την εχεις σταθεροποιημενη κοντα στο 0 για την υπολοιπη ζωη σου
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Η Σημαντικη Ερωτηση ομως ειναι αν εφαρμοζεται στην Ελλαδα; Και αν ναι, ποσο θα μου κοστισει?
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από aeronut »

Για ποια θεραπεια μιλας τωρα; Του greko27;

GET TO THE CHOPPA!!! ;P
GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Ναι, για την ορθοκερατολογια... Εφαρμοζεται στην Ελλαδα?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από greko_27 »

GIORGOS96PATRA έγραψε:Η Σημαντικη Ερωτηση ομως ειναι αν εφαρμοζεται στην Ελλαδα; Και αν ναι, ποσο θα μου κοστισει;
ναι εφαρμοζετε στην ελλαδα, ηδου και το ιατρικο κεντρο: http://www.athensvision.eu/content/view/117/228/lang,el/

η θεραπεια αυτη εφαρμοζετε σε ατομα που εχουν μεση μυωπια και σε ατομα που δεν μπορουν να κανουν επεμβαση με λειζερ! Το κοστος των φακων κυμενετε μεταξυ 300 ευρω (ισως και περισσοτερο αλλα οχι με μεγαλες αποκλεισεις) ... Παντος θα πρεπει να υπολογισετε και τα λειτουργικα κοστη που ειναι η συχνη επισκεψη στον οφθαλμιατρο ειδικα τις πρωτες μερες... Υπαρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα σε σχεση με το λειζερ... Αυτα θα τα συζητησεε με τον οφθαλμιατρο σας.

GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Ειναι αποτελεσματικη; Δηλαδη θα μπορουσα να μπω ικαρων με αυτη?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από greko_27 »

GIORGOS96PATRA έγραψε:Ειναι αποτελεσματικη; Δηλαδη θα μπορουσα να μπω ικαρων με αυτη;


αυτα θα σου τα πει ο γιατρος!

GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Θελω να πω, γραφει πουθενα στην προκυρηξη οτι δεν μπορουν να εισαχθουν στη σχολη ικαρων ατομα που εχουν κανει αυτη τη μεθοδο (ορθοκερατολογια); Και μπορει α γιατρος να καταλαβει οτι την εχεις κανει και να σε κοψει, οπως κανουν με αυτους που εχουν κανει laser?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από greko_27 »

GIORGOS96PATRA έγραψε:Θελω να πω, γραφει πουθενα στην προκυρηξη οτι δεν μπορουν να εισαχθουν στη σχολη ικαρων ατομα που εχουν κανει αυτη τη μεθοδο (ορθοκερατολογια) ; Και μπορει α γιατρος να καταλαβει οτι την εχεις κανει και να σε κοψει, οπως κανουν με αυτους που εχουν κανει laser;


Οχι βεβαια δεν γραφει τιποτα τετοιο... Ασε που Δεν το καταλαβαινουν οι οφθαλιμιατροι Εφ οσον βεβαια εχεις τελειωσει την θεραπεια... Μην ξεχνας οτι αλλαζει σχημα ο κερατοειδης φακος του ματιου, ο οποιος επανερχετε στο αρχικο του σχημα μετα το τελος της θεραπειας.

GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Οταν τελειωσεις τη θεραπεια θα σου επιστρεψει η μυωπια μετα απο 3 μηνες ή αυτο ισχυει αν την κανεις για λιγο καιρο; Και σε ποσο χρονο θα σου επιστρεψει τελειως η οραση;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από greko_27 »

GIORGOS96PATRA έγραψε:Οταν τελειωσεις τη θεραπεια θα σου επιστρεψει η μυωπια μετα απο 3 μηνες ή αυτο ισχυει αν την κανεις για λιγο καιρο; Και σε ποσο χρονο θα σου επιστρεψει τελειως η οραση;

εαν η μυωπια σου ειναι σταθερη και δεν εχει αυξηθει μετα την παροδο πολλων ετων ισως να μην σου εμφανιστει ποτε... Αλλα αυτο δεν το γνωριζεις! Ολα αυτα θα τα συζητησεις με τον γιατρο... Για μενα προσωπικα καλυτερη μεθοδος ειναι το λειζερ. Εκτος και εαν εισαι γυρω στα 25 με 30 εχει σταθεροποιηθει η μυωπια σου για μεγαλο διαστημα πχ 5 χρονια τοτε η συγκεκριμενη μεθοδος ειναι ποιο οικονομικη με τα ιδια αποτελεσματα με το λειζερ!

GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Εγω ενδιαφερομαι για αυτην, γιατι λεει οτι μπορεις να την κανεις απο οποιαδηποτε ηλικια και γιατι με laser δεν μπαινεις ικαρων και ειναι και ακριβο

pyl

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από pyl »

Καλησπερα παιδια εγω ενδιαφερομαι να κανω την εγχειρηση. Μετα απο ποσο καιρο θα ειμαι ετοιμος για αθληση; Ξερω γυρω στη 2 βδομαδες... Ρωταω γιατι εχο 1.5 βαθμο μειωπιας σε καθε ματι και θελω να μπω αλεξιπτωτα. Μετα απο ποσο καιρο θα μπορω να τρεξω και να αθληθω; Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Palioseira »

pyl έγραψε:Καλησπερα παιδια εγω ενδιαφερομαι να κανω την εγχειρηση. Μετα απο ποσο καιρο θα ειμαι ετοιμος για αθληση; Ξερω γυρω στη 2 βδομαδες... Ρωταω γιατι εχο 1.5 βαθμο μειωπιας σε καθε ματι και θελω να μπω αλεξιπτωτα. Μετα απο ποσο καιρο θα μπορω να τρεξω και να αθληθω; Ευχαριστω


Αθληση που δεν συνεπαγεται πιθανο χτυπημα σο ματι θα μπορεις πολυ γρηγορα να κανεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες