Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Snakeshit »

Γεια σας παιδια, είμαι 15 χρονών και έχω 2 μυωπία στο κάθε μάτι. Θέλω να ρωτήσω απο τι ηλικία μπορω να κάνω λέιζερ, αν χρειάζεται συγκεκριμένο βαθμό μυωπίας, τι κινδυνοι υπάρχουν, θα με δεχτούν ΣΣΕ και έπειτα Ε. Δ με επιδιόρθωση και πόσο θα μου κοστίσει; Επίσης άκουσα πως μετά την εγχείρηση πρέπει να φοράς γυαλιά ηλίου, ισχύει; Οσοι γνωρίζετε σχετικά παρακαλώ βοηθήστε με. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Nassos »

Εγχείρηση laser κάνεις μετά τα 21 και με τη προϋπόθεση ότι ο κερατοειδής σου είναι χόντρος και δεν πάσχεις από κερατόκωνο.

Όχι, δεν χρειάζονται γυαλιά ηλίου όπως ήταν παλαιά. Απλά θα πρέπει να ρίχνεις κάποιες σταγόνες νομίζω και τίποτε άλλο. Κοστίζει γύρω στα 4.000 Ευρώ.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Snakeshit »

Θα με δεχτούν στα προαναφερόμενα;
MaPaS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:16 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MaPaS »

Γεια σας, είμαι ο Στέλιος είμαι 16 χρονών και έχω μία ερώτηση...
Η Σ. Ι. Με ειδικότητα Ιπτάμενου είναι το μεγαλύτερό μου ενδιαφέρον για το μέλλον αυτήν την στιγμή!
Όμως έχω μυωπία και είμαι μπερδεμένος... Στο συγκεκριμένο site γράφετε οτί αμα έχει γίνει επέμβαση LASER δεν μπορεί να γίνει δεκτός κάποιος, ενώ εχω ακο΄θσει από πολλούς, ακόμα κ αυτού του επαγγέλματος οτί με επέμβαση LASER δεν υπάρχει πρόβλημα... Θέλω μερικά σχόλια από εσάς, ενδιαφέρομαι πολύ για την σχολή και θα έκανα τα πάντα για να περάσω...

Συγχωρέστε με για τυχόν ορθογραφικά αλλα συνήθως γράφω greeklish...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Marina2 »

Νομίζω οτι ειδικά με μυωπία δεν παίρνουν ιπταμένους και γενικότερα τους περνάνε από κόσκινο την συγκεκριμένη κατηγορία. Μην απογοητευεσαι ομως υπάρχουν και άλλες στρατιωτικές σχολές που πιστευω οτι θα σου αρέσουν και εκει δέχονται με κάποιους βαθμούς μυωπία. Μη στεναχωριέσαι όμως εσυ να προσπαθήσεις για το καλύτερο
MaPaS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:16 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MaPaS »

Βασικά ρωτάω τι γίνετε άμα έχει γίνει επέμβαση LASER...
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Marina2 »

Και σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν σε παίρνουν, εχω την εντύπωση. Ομως μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στη σχολή και να κάνεις μία ερωτησούλα για να εισαι βέβαιος. Πρέπει να διαβάσεις πάντως πάρα πολύ...
MaPaS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:16 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MaPaS »

Για το διάβασμα και ιστορίες βλέπουμε Εικόνα το θέμα είναι οτί υπάρχει το πρόβλημα με την μυωπία που δυστυχώς δεν λύνετε... Τώρα άμα σου πω οτί δεν απογοητεύτικα θα σου πω ψέματα...
Θα πάρω και τηλέφωνο να το σιγουρέψω άλλα νομίζω πως έχεις δίκιο.
Ελπίζω μόνο στις πιθανότητες να αλλάξει τίποτα μέχρι να φτάσω σε αυτήν την ηλικεία.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Velerefontis »

Φιλε μου λυπαμαι, αλλα απαραιτητη προυποθεση για την εισαγωγη σου στο τμημα ιπταμενων, ειναι να εχεις οπτικη οξυτητα 10/10 χωρις διορθωση και επεμβαση με laser
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Marina2 »

Μην απογοητευεσαι γιατί αργοτερα που θα περάσεις σε κάποια σχολή μπορεί να συνειδοποιήσεις οτι καλύτερα που είσαι εκεί παρά για παράδειγμα στη ΣΙ. Εισαι μικρούλης ακόμη και δεν μπορείς να καταλάβεις το "κάθε εμπόδιο για καλό". Ομως έτσι είναι... Μπορεί να περάσεις κάπου που θα σου αρέσει έξισου το ίδιο, θα είσαι χαρούμενος και θα το αγαπάς. Και όσο για το διάβασμα μη το εγκαταλείψεις, θελει πολύ μεγάλη προσπαθεια για να φτάσεις ψηλά. Θα διαβάσεις σαν να διαβάζεις για να περάσεις ΣΙ. Ωστόσο αν σου αρέσει η σταρτιωτική ζωή και αυτό το επάγγελμα σου είπα οτι υπάρχουν και άλλες σχολές καλές... Για ψάξτο λίγο παραπάνω... Καλή επιτυχία σου ευχομαι πάντως.
MaPaS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:16 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MaPaS »

Δεν είναι οτί μου αρέσει η στρατιωτική ζωή ούτε κάτι τέτοιο... Απλά δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να μπορώ να σκευτώ αυτήν την στιγμή που θα ήταν ένα καλό επάγγελμα που να μαυ άρεσε. Όσες λίστες με σχολές και να δω όλα τα επαγγέλματα που έβλεπα ήταν του στυλ να ξυπνάω σε 10 χρόνια το πρωί να ξυπνάω με το ζόρι για να πάω να κάνω μία δουλειά που ίσως να μαυ έφερνε έναν πολύ καλο μισθό αλλά να μην μου άρεσε καθόλου... Μου αρέσει γενικά ο τομέας των αεροπλάνων αλλα ενδιαφερόμουνα και θα ήταν ποιο εύκολο για μένα (πιστεύω) να περάσω ιπτάμενος... Τα άλλα έχουν μεγάλες βάσεις και δεν με τρελένουν για να ασχολήθω μαζί τους...
Ελπίζω μόνο να αλλάξουν κάποια πράγματα σε όλο αυτό το σύστημα!

ΥΓ: Ίσως να το λέω αυτό επειδή το βλέπω από την δική μου πλευρά άλλα δεν είναι χαζό να μην σε δέχοντε αφού έχει γίνει επέμβαση;
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Marina2 »

Κοίταξε να δεις... Σιγουρα όπως και ανακοινωθηκε προβλέπονται αλλα΄γες στο τομέα της παιδείας. Σιγουρα ομως δεν θα αλλάξει κάτι απο τα υγειονομικά των ιπταμένων. Και εγω θεωρώ οτι ένα παιδι με μυωπία που εκανε λειζερ θα μπορούσαν να το πάρουν, αλλα αυτοί το σκεφτονται αλλιως. Δεν πρεπει ομως να απογοητευεσαι. Και η σχολή ιπταμένων έχει υψηλές βάσεις και παιρνουν και λίγα άτομα. Ρωτησε να μάθεις για την ΣΤΥΑ που είναι οι τεχνικοί ισως εκει επιτρέπουν μυωπία. Ψαξτο και αφου δεν σου αρεσει κατι αλλο κυνηγησε το...
MaPaS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:16 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MaPaS »

Το πρόβλημα δεν είναι οι βαθμοί, δεν είμαι καλός μαθητής άλλα άμα είχα ένα κίνητρο καλό, δηλαδή ήξερα οτι θα περάσω εκεί θα στρωνόμουνα... Παίρνω και καλά bonus από τα αθλήματα και δεν ξέρω αν δίνουν τίποτα τα πτυχία Proficiency και Γερμανικών που έχω.
Δεν ξέρω, είμαι πολυ μπερδεμένος... Ίσως ασχοληθώ με τίποτα τεχνικός και τέτοια... Ίσως ασχοληθώ με πληροφορική και προγραμματισμό. Βγαίνω offtopic τώρα όμως.
Δεν ξέρω τι θα κάνω, θα ψάξω αύριο!
Btw, έχω 2 ερωτήσεις, μάλλον είναι βλακίες αλλά μου έρχοντε στο μυαλό τώρα:
1. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό το πράγμα να μην δέχοντε παιδιά που έχουν κάνει επέμβαση;
2. (ποιο βλακία ερώτηση) Ισχύει το ίδιο για πιλότος ελικοπτέρων;
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Marina2 »

Οχι και για τις 2 ερωτησεις δυστυχώς... Διαβασε και ψαξε παράλληλα τη θες. Να σου δωσω εγω ενα κινητρο; Αν πας φοιτητης θα περάσεις τη πιο γαμάτη τετραετια που μπορεις να φανταστεις...
MaPaS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:16 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MaPaS »

Εύχαριστώ αυτό το γνωρίζω και ενωήτε όπως όλοι έχω πολλά σχέδια για αυτήν την τετραετία, αλλά το θέμαι είναι πως θα περάσω και μετά από αυτήν την τετραετοία...
Συνήθως δεν μιλάω έτσι, δεν είμαι τόσο σοβαρός, μπορεί να φταίει που μιλάω σε ελληνικά το θέμα είναι Οτί αυτό το πράγμα μου φαινόταν ιδανικό ένα επάγγελμα που μου αρέσει τρελά, άμεση επαγγελμ. Αποκατάσταση και πολύ καλος μισθός.
Σήμερα πραγματικά μου γαμίθηκε το ηθικό...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες