Ξύρισμα στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ferrari
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2016 4:39 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από ferrari »

Γεια σας. καθε μερες 3 μερες ειναι καλα να ξυριζεσαι η ισως θελει και ανα 2 μερες; Οποιος ξερει ας απαντησει
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Κάθε ημέρα πρέπει να ξυρίζεσαι. Μη σου πω και 2 φορές την ημέρα.

Μόνο αν έχεις δερματολογικό πρόβλημα θα σου δώσει την άδεια ο γιατρός να ξυρίζεσαι ανα 2η ή 3η ημέρα.
ναυτης67612

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από ναυτης67612 »

Το μουσι επιτρεπεται αρκει να ειναι οπως στην φωτογραφηα μεχρι να αποληθεις και απεριποιητο μονο ενπλο
Άβαταρ μέλους
Kostakis_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 7:17 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Kostakis_ »

Εξαρτάται. Το γένια του καθενός είναι διαφορετικά. Άλλοι μπορούν να ξυριστούν και να μην τους βγουν για 3 μέρες. Και σε κάποιους άλλους κακόμοιρους σαν και εμένα τους βγαίνουν στο 12ωρο.

Εικόνα

geo909
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 3:25 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από geo909 »

Γειά σε όλους,

Μια ερώτηση σχετικά με το ξύρισμα: Επιτρέπεται να κρατάω μαζί μου για τη θητεία μου ξυράφι μονής λεπίδας (το λεγόμενο safety razor, όπως το παρακάτω) με τα ανταλλακτικά του;

Εικόνα

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα το συγκεκριμένο είναι το καταλληλότερο και για το σακίδιο εκστρατείας Μ71 που θα σας δώσουν.
geo909
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 3:25 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από geo909 »

Nassos έγραψε:Κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα το συγκεκριμένο είναι το καταλληλότερο και για το σακίδιο εκστρατείας Μ71 που θα σας δώσουν.


A, τέλεια! Φοβόμουν ότι δε θα με άφηναν να κουβαλάω τα ξυραφάκια.

Ευχαριστώ πολύ.

Μαριοςςς
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 2:02 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Μαριοςςς »

Παιδες ετσι οπως εχει εξελιχθει η τεχνολογια πως πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να ξυριζεσαι στον στρατο; Σκεφτομαι να αγορασω μια ξυριστικη μηχανη καλης ποιοτητας γιατι με ξυραφακια ερεθιζομαι αρκετα. Δεν με απασχολει το οτι θα ειναι ακριβη ή οτι θα παιρνει ωρα το ξυρισμα. Ευχαριστω!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ξυραφάκι με τουλάχιστον 4 λεπίδες και τζέλ ξυρίσματος.

Η μηχανή δεν κάνει καλό βαθύ ξύρισμα, θα αναγκάζεσαι να ξυρίζεσαι τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα (πρωί-μεσημέρι) για να φαίνεσαι "καθαρός" μέχρι την επομένη.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Για τους υποψηφίους των Στρατιωτικών Σχολών, υπάρχει το σχετικό νήμα

Ξύρισμα και Στρατιωτικές Σχολές
Fantaros11

Ελεύθερος ξυρίσματος

Δημοσίευση από Fantaros11 »

Καλησπέρα σε όλους, παρουσιάζομαι 11 Νοεμβρίου και μετά από πολύ καιρό με γένια άρχισα να ξυρίζομαι για να συνηθίζω. Γρήγορα γέμισα με πολλά μικρά άσπρα σπυράκια που αν τα κοιτάξεις από κοντά φαίνεται ότι είναι τρίχες που έχουν γυρίσει ανάποδα και έχουν μολυνθεί. Το πρόβλημα αυτό το είχα από το λύκειο και δερματολόγος που είχα πάει μου είπε ότι λέγεται ψευδοθυλακίτιδα και φταίει το πολύ κοντινό ξύρισμα. Ξυριστική μηχανή και κόντρα περισσότερο και σε μικρότερο βαθμό και με ξυράφι με τη φορά της τρίχας.

Η ερώτηση μου είναι γίνεται να πάρω κάποια μόνιμη απαλλαγή από το ξύρισμα και αντί για ξυράφι να χρησιμοποιώ κουρετική μηχανή που δεν μου δημιουργεί πρόβλημα και φαίνεται σαν 2-3 μέρες αξυρισιάς. Από όσα έχω διαβάσει κατάλαβα ότι άνευ ξυρίσματος βγαίνεις προσωρινά μόνο αλλά από την εμπειρία μου ξέρω ότι θα το ξαναπάθω μόλις βάλω ξυράφι, οπότε δεν έχει νόημα.

Επίσης αν χρειάζεται χαρτί από ιδιώτη γιατρό ή σε εξετάζει κατευθείαν στρατιωτικός. Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Νοέμ 03, 2022 8:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Panos52s

Re: Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Panos52s »

Καλησπερα, ισχυει οτι ελεγχουν να δουν αν ειναι εντελώς λειο το δερμα μετα το ξυρισμα; Γιατι και με ξυραφακι που ξυριζομαι κόντρα οσο και αν επιμενω εντονα, σε καποια σημεια και παλι μπορει λιγο να νιωσεις τις τριχες.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από apricot99 »

Panos52s έγραψε: Τετ Νοέμ 29, 2023 4:33 am Καλησπερα, ισχυει οτι ελεγχουν να δουν αν ειναι εντελώς λειο το δερμα μετα το ξυρισμα; Γιατι και με ξυραφακι που ξυριζομαι κόντρα οσο και αν επιμενω εντονα, σε καποια σημεια και παλι μπορει λιγο να νιωσεις τις τριχες.
Δεν υπάρχει εκπαιδευση,(ουτε γυμναστηκη επιτρεπεται) εξοπλισμός από δεκαετια 1970 μέχρι 1990 το νεότερο, και έχεις 40 χρονών ανθρώπους που θα φωνάξουν σε 19χρονα για τους κανόνες ξυρίσματος.
Αυτό απλα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης