Ξύρισμα στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Dea_Lok »

Φιλε ενδέχεται το πρόβλημα που έχεις να υπόκειται στη λίστα της απαλλαγής στράτευσης. Το έχεις ψάξει ;
Θελω και μπορώ !
billgrm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2014 2:55 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από billgrm »

Dea_Lok έγραψε: Φιλε ενδέχεται το πρόβλημα που έχεις να υπόκειται στη λίστα της απαλλαγής στράτευσης. Το έχεις ψάξει ;
Υπερμετρωπια και αστιγματισμό έχω αλλα περιπου στους 7 με 8 βαθμους και στα 2 ματια... Φοράω γυαλιά πολλα χρόνια και ισως να ειμαι Ι3 αοπλο η Ι4 τώρα για το ξύρισμα δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει απλά περιμένω μέχρι την ημέρα που θα παρουσιαστώ... Ειχα να ξυριστώ περίπου 1.5 χρόνο και αρχίσα να ξυρίζομαι πριν κανα 2 μηνο... Αν δεν λένε τίποτα για το κόντρα ξύρισμα να μην ανησυχω καθολου.
Stratigos__
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 9:36 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Stratigos__ »

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αυτό το... "φοράω γυαλιά, αλλά δε βλέπω καλά και δε θα μπορώ να ξυριστώ... ". Τα γυαλιά δε τα φοράμε για να βλέπουμε καλά υποτίθεται; Με μπέρδεψες...
billgrm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2014 2:55 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από billgrm »

Stratigos__ έγραψε: Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αυτό το... "φοράω γυαλιά, αλλά δε βλέπω καλά και δε θα μπορώ να ξυριστώ... ". Τα γυαλιά δε τα φοράμε για να βλέπουμε καλά υποτίθεται; Με μπέρδεψες...
Συγγνώμη ήθελα να πω ότι δεν βλέπω κάτω απο το πιγούνι λάθος δικό μου... Εικόνα
Xristos

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Xristos »

Καλησπερα, τ ξυραφακια θα προτεινατε για εναν νεο φανταρο να κανει την δουλεια του γρηγορα και να μην κραταει 3-4 ξυρισματα το ξυραφακι; Ειδα κατι προσφορες gillete sensor 3 (4+2) τμχ. Δωρο μιας χρησης και gillete mach 3 (3) τμχ. Μιας χρησης η θα προτεινατε τα ποιο απλα π. Χ.gillete blue slalom;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ξυραφάκι με 4 λεπίδες, σαν το Wilkinson Quattro, ή τα αντίστοιχα της Gillete.
Xristos

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Xristos »

Δεν μπορεσα να βρω τπτ απο τα 2...
billgrm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2014 2:55 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από billgrm »

Gilette fusion χρησιμοποιω εδω και κατι μερες... Φοβερη δουλεια!
Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από nickbar »

Εγώ μάγκες gilette blue II θα χρησιμοποιώ τις πλαστικές και αυτές θα πάρω μαζί μου.

Εχω και ξυριστική Πολύ καλη αλλά αν και είναι ιδανική για 0 ερεθισμούς και κοψίματα:1) δεν κόβει βαθιά όπως η λεπίδα εκτός και αν επιμένεις δλδ τρως χρόνο παραπάνω,2) σκέφτομαι για τυχόν κλεφτρόνια στο κέντρο κρίμα είναι να τη χάσω και 3) ίσως νιώθω λίγο άβολα να σκασω μύτη με αυτό να ξυρίζομαι και οι άλλοι δίπλα μου να είναι με ξυραφάκι. Οπότε ξυραφάκι και αγιος ο Θεός. Έχω να βάλω αιώνες ξυράφι στο πρόσωπο βέβαια αλλά σιγά δεν τρέχει κάτι, ούτε ήρθε το τέλος του κόσμου...

Αγχόνομαι βέβαια λίγο για το πόσο βαθύ πρέπει να είναι το ξύρισμα γιατί το κόντρα είναι τρομερό βάσανο και ελπίζω να μη χρειάζεται. Πιστεύω κάθε μέρα πρωινό ξύρισμα θα είναι μια χαρά...

after shave μετά επιτρέπεται η θα με κραξουνε; Κρέμα πριν το ξύρισμα; Πινέλο δεν παίρνω. Απ ότι κατάλαβα πάντως μπορώ να πάρω άνετα...

billgrm έγραψε:Gilette fusion χρησιμοποιω εδω και κατι μερες... Φοβερη δουλεια!


Εχω και fusion και sensor και excell και σχεδόν όλη τη σειρά με τα ανταλλακτικά την οποία έχω να χρησιμοποιήσω πολλά χρόνια.

Κάνει όντως βαθύ ξύρισμα ή πρέπει να το κάνεις και κόντρα; Να πάω να παρω ανταλλακτικά να αρχίσω να δοκιμάζω αν ειναι...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Κόντρα ξύρισμα θα χρειαστείς σίγουρα.

Τις πρώτες ημέρες σίγουρα το πρόσωπο σου θα ερεθιστεί και ίσως έχεις και μικρο-κοψίματα. Κάνε 2 φορές την ημέρα ξύρισμα (πρωί και βράδυ πριν κοιμηθείς) για να είναι πιο ήπιο το "βασανιστήριο".

Να ξέρετε ότι δεν θα έχετε και κάθε 'μέρα ζεστό νερό, επομένως ξεκινήστε από τώρα να μάθετε να ζείτε με το κρύο έως παγωμένο.

After-shave εμάς μας επέτρεπαν, άλλο αν σχεδόν κανένας δεν το χρησιμοποιούσε.

Η ξυριστική μηχανή δεν κόβει όπως ένα ξυραφάκι.
Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από nickbar »

Νάσσο, οκ απλά χωρίς νερό και κρέμα ή αφρό το ξύρισμα είναι βάσανο... Ειδικά το κόντρα απλά δε βγαίνει...
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Το θέλουν κόντρα το ξύρισμα; Γιατί ακούω διάφορα, ότι δεν κάνει γιατί μολύνεις το δέρμα σου και τα λοιπά.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Konstantinos_ έγραψε:Το θέλουν κόντρα το ξύρισμα; Γιατί ακούω διάφορα, ότι δεν κάνει γιατί μολύνεις το δέρμα σου και τα λοιπά.


Όχι δεν το θέλουν κόντρα αρκεί να είσαι ξυρισμένος σωστά. Εξαρτάται βέβαια και το αν θα πέσεις σε κανέναν περίεργο αλλά συνήθως όχι.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Περισσότερο, είναι ο χρόνος που δε θα μου επιτρέπει να ξυριστώ κόντρα. Έχω δοκιμάσει και βλέπω πως δεν παθαίνει τίποτα το δέρμα μου τις περισσότερες φορές.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης