Ξύρισμα στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Πολύ δύσκολο, στα ΚΨΜ έχουν τα απλά ξυραφάκια BiC.
γιαννης

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από γιαννης »

Κανονικα το ξυρισμα δεν θα επρεπε να παιζει καμια σημασια σε κανενα σωμα. Ολα αυτα ειναι ***** . Αν εχεις κατι το κοσμιο ειτε μουσι ειτε μουσακι θα επρεπε να επιτρεπεται. Αλλα ετσι οπισθωδρωμικοι Οπως ειναι εδω τι περιμενεις. Με το ξυρισμα ασχολουνται. Λες και αυτο θα καθωρισει το τι ανθρωπος ειμαι και το ποσο καλα θα κανω την δουλεια μου. Το τι κανω στο δικο μου προσωπο δεν θα επρεπε να παιζει κανενα ρολο γιατι η ζωη μου δεν ειναι μονο 8 ωρες στη δουλεια, υπαρχει και το εξω. Ας βρεθει καποιος να καταργησει αυτη τη μαλακια επιτελους.
vectorone
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Κερατσινι
Επάγγελμα: Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από vectorone »

γιαννης έγραψε:Κανονικα το ξυρισμα δεν θα επρεπε να παιζει καμια σημασια σε κανενα σωμα. Ολα αυτα ειναι #@^&@! Αν εχεις κατι το κοσμιο ειτε μουσι ειτε μουσακι θα επρεπε να επιτρεπεται. Αλλα ετσι οπισθωδρωμικοι Οπως ειναι εδω τι περιμενεις. Με το ξυρισμα ασχολουνται. Λες και αυτο θα καθωρισει το τι ανθρωπος ειμαι και το ποσο καλα θα κανω την δουλεια μου. Το τι κανω στο δικο μου προσωπο δεν θα επρεπε να παιζει κανενα ρολο γιατι η ζωη μου δεν ειναι μονο 8 ωρες στη δουλεια, υπαρχει και το εξω. Ας βρεθει καποιος να καταργησει αυτη τη μαλακια επιτελους.


Το ξυρισμα στο στρατο δεν ειναι ουτε γιατι τους ηρθε αναλαμπη και θελουν να ξυριζομαστε, ουτε καψονι για να σου χαλασουν την μοστρα τη πολιτικη. Το κουρεμα, το ξυρισμα, η ενδυμασια, ειναι ετσι οπως ειναι για να μην ξεχωριζουν οι στρατιωτες μεταξυ τους. Για να μην υπαρχει στοχοποιηση. Ειτε μας αρεσει, ειτε οχι. Και σιγα τα ωα δηλαδη, τριχες ειναι θα ξαναβγουν. Εγω αφηνα μουσια χρονια, ειχα γινει σαν τραγος με το μουσι μου να ειναι πιο μεγαλο απο τη μουρη μου, αλλα δεν κλαφτηκα. Το ξυρισα, μπηκα, εκανα τη θητεια μου και αμα γουσταρω το ξαναφηνω. Δεν ειμαστε γκομενες για να σκαλωνουμε για τριχες.

adfff

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από adfff »

Το κλασικό μουστάκι στο στρατό επιτρέπεται, θυμάμαι όταν υπηρετούσα αρκετοί είχαν τέτοιο όπως και κάποιοι ανώτεροι, ο ταγματάρχης εκεί που παρουσιάστηκα ήταν σαν ήρωας του 21'
omino
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:42 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από omino »

Επιτρεπεται η ηλεκτρικη ξυριστικη μηχανη; Εχω μια ταξιδιου με μπαταριες.

Αυτη μπορω να την εχω στο σακιδιο μου ή πρεπει να την εχω πανω μου την μερα που θα μπω;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Επιτρέπεται, αλλά θα χρειαστείς και κανονικό ξυραφάκι.
Πάτζος

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Πάτζος »

Άσχετα με το να είσαι ευπαρουσίαστος ή να μην ξεχωρίζεις το ξύρισμα ακολουθούσε την διεθνη κοινή λογική: Ότι σχημα και στυλ θες φτάνει να εφαρμόζει απόλυτα η μάσκα αερίων. Έτσι έμεινε δηλαδή το μουστάκι αλλά όχι το μουσι
Άβαταρ μέλους
TasosP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2014 6:57 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από TasosP »

Καλησπέρα σας! Μπαίνω το Σεπτέμβριο Μεγάλο Πεύκο Πεζοναύτης και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν επιτρέπεται λόγο σπυριών στο πρόσωπο να πάρω κάποιο χαρτί απο γιατρό που να μου επιτρέπει να ξυρίζομαι ανά 3 μέρες π. Χ.
Ο αδελφός μου που είχε υπηρετήσει στο Πολεμικό Ναυτικό πριν 3 χρόνια είχε πάρει τέτοιου έιδους χαρτί αλλά εγώ σας ρωτώ επειδή οι πεζοναύτες ανήκουν ειδικές δυνάμεις και θα είναι πιο αυστηρά τα πράγματα λογικά. Θα εκτιμούσα την απάντηση σας, Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Dea_Lok »

TasosP έγραψε:Καλησπέρα σας! Μπαίνω το Σεπτέμβριο Μεγάλο Πεύκο Πεζοναύτης και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν επιτρέπεται λόγο σπυριών στο πρόσωπο να πάρω κάποιο χαρτί απο γιατρό που να μου επιτρέπει να ξυρίζομαι ανά 3 μέρες π. Χ.
Ο αδελφός μου που είχε υπηρετήσει στο Πολεμικό Ναυτικό πριν 3 χρόνια είχε πάρει τέτοιου έιδους χαρτί αλλά εγώ σας ρωτώ επειδή οι πεζοναύτες ανήκουν ειδικές δυνάμεις και θα είναι πιο αυστηρά τα πράγματα λογικά. Θα εκτιμούσα την απάντηση σας, Ευχαριστώ!

Αν μπαίνεις μεγάλο Πευκο πως προκύπτει το πεζοναύτης ; Το κέντρο για τους πεζοναύτες είναι αλλο. Μη συγκρίνεις το ναυτικό με το στρατό ξηράς. Άλλοι κόσμοι.
Ο γιατρός που θα σε εξετάσει θα κρίνει εαν μπορείς να ξυρίζεσαι και κάθε ποτε.
Θελω και μπορώ !
Άβαταρ μέλους
TasosP
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2014 6:57 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από TasosP »

Παρουσιάζομαι στο Μεγάλο Πεύκο και απο κει θα πάρω μετάθεση ή Αυλώνα ή Βόλο.
το θέμα ειναι οτι στις ειδικές δυνάμεις ειναι πολυ πιο αυστηρά τα πράγματα. Αν τους πώ να παω να με δει γιατρός για τα σπυριά εκεινοι μπορει να μου πουν φύγε...
billgrm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2014 2:55 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από billgrm »

Περιμένω να μπω με την Ε' ΕΣΣΟ 2014 τωρα το θέμα μου είναι ότι με τα γυαλια που φοράω δεν βλέπω να ξυριστω καλα και η δεν θα τα πέρνω καλά η θα τα πέρνω και θα κόβομαι αλλα δεν καταφερνω να τα πέρνω κόντρα. Να δοκιμάσω να παρω gilette ξυραφακι ; Τωρα τι θα αντιμετωπίσω στο κέντρο που θα με στείλουν ένας θεός ξέρει τι θα γίνει...
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Dea_Lok »

TasosP έγραψε:Παρουσιάζομαι στο Μεγάλο Πεύκο και απο κει θα πάρω μετάθεση ή Αυλώνα ή Βόλο.
το θέμα ειναι οτι στις ειδικές δυνάμεις ειναι πολυ πιο αυστηρά τα πράγματα. Αν τους πώ να παω να με δει γιατρός για τα σπυριά εκεινοι μπορει να μου πουν φύγε...

Αν το πρόβλημα σου είναι μόνιμο ενδέχεται να μη μπορείς να υπηρετήσεις στις ειδικές δυνάμεις. Ίσως εαν εχεις καποιο δερματικό νόσημα να αλλάξει κ το Ι σου.
Εαν κατα τη διάρκεια της θητείας σου παρουσιάσεις κάτι, αλλάζει το σενάριο κ τότε δείχνουν μια ανοχή όπου με το χαρτί του γιατρου μπορεις για κάποιες μέρες να μη ξυρίζεσαι. Το λεγόμενο "ελεύθερος ξυρίσματος".

Για τη δική σου περίπτωση εαν μπορείς να το κρύψεις σαν πάθηση και να έχεις μια ξυριστική μηχανή που να ξυρίζει το ίδιο αποτελεσματικά με το ξυραφάκι τότε ρίσκαρε το και δοκίμασε το.
Θελω και μπορώ !
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Signaller »

billgrm έγραψε:Περιμένω να μπω με την Ε' ΕΣΣΟ 2014 τωρα το θέμα μου είναι ότι με τα γυαλια που φοράω δεν βλέπω να ξυριστω καλα και η δεν θα τα πέρνω καλά η θα τα πέρνω και θα κόβομαι αλλα δεν καταφερνω να τα πέρνω κόντρα. Να δοκιμάσω να παρω gilette ξυραφακι ; Τωρα τι θα αντιμετωπίσω στο κέντρο που θα με στείλουν ένας θεός ξέρει τι θα γίνει...
Δεν νομιζω να εχεις προβλημα , αλλα ρε φιλε , σορι κιολας, γιατι δεν αλλαζεις γυαλια αφου δεν βλεπεις ; Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
billgrm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2014 2:55 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από billgrm »

Έχω πολλούς βαθμούς φίλε και δεν διορθώνεται με μια φορά... και εκτός ότι μ κάνει το ξύρισμα δυσκολότερο... Απλά ήθελα να ξέρω αν θα έχω θέμα η αν θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Signaller »

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Εκτος και αν σου εχουν ξεφυγει αρκετα.Παντως , κοντρα ξυρισμα δεν σου ζητανε...

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες