Ξύρισμα στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Lgts »

Έχεις δίκιο. Ευχαριστώ πολύ. Χαζές ερωτήσεις αγχωμένων νεοσύλλεκτων.
vectorone
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Κερατσινι
Επάγγελμα: Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από vectorone »

Lgts έγραψε:Έχεις δίκιο. Ευχαριστώ πολύ. Χαζές ερωτήσεις αγχωμένων νεοσύλλεκτων.


Χαλαρα. Καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη.

Η πρωτη βδομαδα ειναι, αντε και η δευτερη. Μετα θα μπεις σε ενα ειδος συγκεκριμενου προγραμματος και αμα το παρεις χαλαρα αλλα οχι σε βαθμο χαβαλε, θα περασει ο καιρος χωρις να το παρεις χαμπαρι.

Άβαταρ μέλους
Perhfanos_Ellhn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 27, 2012 5:48 pm
Τοποθεσία: Σημαιοφόρος
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Perhfanos_Ellhn »

Απ'ότι γνωρίζω μουστάκι επιτρέπεται και στους 3 κλάδους των ενόπλων δυνάμεων αλλά γένεια (περιποιημένα και χωρίς σχεδιάκια) μόνο στο πολεμικό ναυτικό και αυτό λόγω εξοικονόμησης νερού στο πλοίο. Όσων αφορά τις ειδικές δυνάμεις ισχύει ότι ακριβώς και στον στρατό ξηράς στον οποίο και υπάγονται εκτός βέβαια απο την Ο. Υ. Κ η οποία και υπάγεται στο Π. Ν. Και ούτως ή άλλως δεν δέχεται κληρωτούς.

tasos2009 έγραψε:Υπαρχει τροπος να αποφυγω το ξυρισμα και να τα παιρνω πολυ κοντα με τη μηχανη; Εχω χρονια να ξυριστω (τα παιρνω με κοπτικη) και το δερμα μου ειναι ευαισθητο, γεμιζω κοκκινιλες...


ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι...
Δύσκολα θα δημιουργήσει ερεθισμούς, δεν τριμμάρει αλλά κάνει βαθύ ξύρισμα ώστε να είσαι "προβλεπέ", φορητή-κατάλληλη για ταξίδια... Εικόνα
κι δεις ότι τις κατάσχουν την βάζεις Στην κάλτσα Εικόνα
http:/ /www.braun.com/gr/male-grooming/series-shavers/mobileshave.html
Έσο έτοιμος
Άβαταρ μέλους
g90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 12:45 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από g90 »

Καλησπέρα, το ξύρισμα στο μπάνιο επιτρέπετε; Φτάνει ο χρόνος; Κανα 10λεπτο δηλαδή. Αν σκάσω μύτη με κανα πινέλο και κρέμα ξυρίσματος θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

g90 έγραψε:Καλησπέρα, το ξύρισμα στο μπάνιο επιτρέπετε; Φτάνει ο χρόνος; Κανα 10λεπτο δηλαδή. Αν σκάσω μύτη με κανα πινέλο και κρέμα ξυρίσματος θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;


Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Στις τουαλέτες ξυρίζεστε έχει νιπτήρες κοινούς για όλους.10λεπτο κ πολύ λες για το ξύρισμα,5 λεπτο ναι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
g90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 12:45 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από g90 »

dn24 έγραψε:Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Στις τουαλέτες ξυρίζεστε έχει νιπτήρες κοινούς για όλους.10λεπτο κ πολύ λες για το ξύρισμα,5 λεπτο ναι.



Απλά σκέφτομαι να ξυρίζομαι την ώρα που κάνω μπάνιο με το ζεστό νερό (που ελπίζω να έχει) γιατί βοηθάει στο ξύρισμα.10 λεπτά εννοώ όλο το μπάνιο και όχι μόνο το ξύρισμα. Ελπίζω να προλαβαίνω. Έχω κόψει σχέσεις με το ξύρισμα χρόνια τώρα και λόγο του ότι Μάρτιο μπαίνω αρχίζω να το ψάχνω περισσότερο. Να πάρω και τα υπόλοιπα πράγματα μαζί (πινέλο κτλπ) ή καλύτερα όχι;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

g90 έγραψε:Απλά σκέφτομαι να ξυρίζομαι την ώρα που κάνω μπάνιο με το ζεστό νερό (που ελπίζω να έχει) γιατί βοηθάει στο ξύρισμα.10 λεπτά εννοώ όλο το μπάνιο και όχι μόνο το ξύρισμα. Ελπίζω να προλαβαίνω. Έχω κόψει σχέσεις με το ξύρισμα χρόνια τώρα και λόγο του ότι Μάρτιο μπαίνω αρχίζω να το ψάχνω περισσότερο. Να πάρω και τα υπόλοιπα πράγματα μαζί (πινέλο κτλπ) ή καλύτερα όχι;



Ζεστό νερό το πρωί δεν ξέρω κατά πόσο θα είσαι τυχερός να βρίσκεις. Και αυτό στο λέω διότι συνήθως το βράδυ θα βρεις διότι βάζουν κατά την περίοδο των χειμερινών μηνών (όπως τώρα) τα καλοριφέρ, και παράλληλα με τον γνωστό τρόπο ζεσταίνεται και το μπόιλερ, οπότε μπάνιο θα κάνεις κυρίως κατά τις βραδυνές ώρες, όχι πάντα βέβαια κ όχι σε όλες τις μονάδες. Απλά σου λέω συνήθως τι γίνεται. Παράλληλα δεν θα έχεις χρόνο να κάνεις μπάνιο το πρωί εκτός κ αν έχεις το κουράγιο με τόση κούραση να σηκώνεσαι νωρίτερα από όλους κ να το έχεις τελειώσει πριν χτυπήσει το εγερτήριο.

βεβαίως κ να πάρεις το πινέλο, αν και θα δείς πως όλοι για να κερδίσουν χρόνο απλώνουν τον αφρό κατευθείαν. Προσωπικά στα σκηνάκια έχω ξυριστεί κ χωρίς αφρό ή χωρίς καθρέπτη. Που χρόνος για πινέλο λοιπόν.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
g90
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 12:45 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από g90 »

Για μπάνιο βραδινό/απογευματινό αναφερόμουν. Δεν ξέρω σίγουρα αλλά δεν νομίζω να ξυρίζομαι βράδυ και το πρωί να ξαναχρειάζεται. Δεν βγαίνουν τόσο γρήγορα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
thx1138
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 9:38 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από thx1138 »

Η μηχανές παλιού τύπου χρησιμοποιούνται/επιτρέπονται; Ξυρίζεσαι πιο γρήγορα; Χρησιμοποιώ μια τέτοια τον τελευταίο καιρό αλλά δεν έχω αποφασίσει αν είναι πιο γρήγορο το ξύρισμα.

(Πιο άνετο είναι σίγουρα)

Εικόνα

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

thx1138 έγραψε:Η μηχανές παλιού τύπου χρησιμοποιούνται/επιτρέπονται; Ξυρίζεσαι πιο γρήγορα;Χρησιμοποιώ μια τέτοια τον τελευταίο καιρό αλλά δεν έχω αποφασίσει αν είναι πιο γρήγορο το ξύρισμα.

(Πιο άνετο είναι σίγουρα)



Ξυρίσου με αυτό που έχεις μάθει, δεν θα έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα, όποιο ξυραφάκι και αν χρησιμοποιείς, θα μάθεις να ξυρίζεσαι γρήγορα, σε κάνει το σύστημα. Εάν θέλεις άλλες απόψεις, δες τις προηγούμενες σελίδες. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

thx1138 έγραψε:Σ'ευχαριστώ...


Εμείς σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ. Στην διάθεση σου αν έχεις κάποια άλλη απορία.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

Έχω μάθει να ξυρίζομαι με ξυριστική μηχανή (είτε ηλεκτρική είτε μπαταρία) λόγο του προσώπου μου που έχει μια ελιά, οι μηχανές που χρησιμοποιώ είναι τέτοιου τύπου .
Θα έχω κανένα πρόβλημα στο να το περάσω και να το χρησιμοποιώ τόσο σε ρεύμα και μπαταρίες (κυρίως για ειδικές δυνάμεις ή ΔΕΑ)
Άβαταρ μέλους
Apache
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Παρ Αύγ 19, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Apache »

Το θεμα ειναι που θα την φορτιζεις, γιατι μπριζα για ξυριστικες μηχανες που εχουμε στο μπανιο του σπιτιου μας μη περιμενεις να βρεις.
Οπως και μπριζα γενικοτερα :P
Αν παιρνει μπαταριες εισαι κομπλε
Άβαταρ μέλους
NeoLand
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 05, 2014 4:32 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από NeoLand »

Ανταλλακτικά για Gillete (mach 3 ή fusion proglide 5 λεπιδες) εχουν τα κψμ των κέντρων;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες