Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
leonaidas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 6:32 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από leonaidas »

Γεια σας,
ειμαι κατοχος διδακτορικου τιτλου απο το εξωτερικου, και διαμενω εξωτερικο οπου εργαζομαι ως μεταδιδακτορικος πλεον. Η αναβολη μου εληξε 31/12/16 οποτε περιμενω το χαρτι απο μερα σε μερα. Εχω σκοπο να κανω αιτηση για αναβολη "διακεκριμενου επιστημονα εξωτερικου" ομως εχω τα εξης προβληματα/ερωτησεις:

a) Το συμβολαιο μου το τωρινο ληγει τελος Μαρτιου (πανεπιστημια γερμανιας). Εχω υπογραψει ήδη το επομενο σε πανεπιστημιο Ελβετιας για 1ή Απριλη και μετα. Απο τη στιγμη που ειναι να μπω απο την ΕΣΣΟ Μαρτιου, τι πρεπει να κανω; Απο τη στρατολογια μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι "τρεχων" το συμβολαιο...

β) ΕΔΩ http://tinyurl.com/pdnfckt, το δικαιολογητικο "4", λεει ξεκαθαρα στη δευτερη σελιδα οτι ΔΕΝ θα πρεπει να ειναι απο καθηγητη. Τοτε ποιος; Απο το human resources, προφανως δεν προκειται να μου δωσουν χαρτι για επιδοση ή απηχηση της ερευνας μου.(Καλα για προξενειο, γελαω). Ουτε φυσικα το συμβολαιο γραφει τιποτα τετοιο, και πως θα μπορουσε αλλωστε. Μπορει καποιος να με κατατοπισει παρακαλω;

β) Χρειαζονται ολα τα χαρτια σφραγιδα αποστιλε;

ευχαριστω!
episthmonas

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από episthmonas »

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Μου έχει χορηγηθεί αναβολή για διδακτορικό στο εξωτερικό, εχω πάνω απο 20 δημοσιεύσεις και βραβεία κ η αναβολή μου λήγει 31 Δεκεμβρίου 2018. Άρα θα πρεπει να παρουσιαστώ με την ΕΣΣΟ Μαρτίου. Θα παρουσιάσω το διδακτορικό μου τον Απρίλη 2019.

Είναι εφικτο να παρω μια αναβολη για κοινωνικούς λόγους που σημαίνει επέκταση της αναβολής μέχρι την ΕΣΣΟ του Μαίου 2019, να παρουσιάσω το Διδακτορικό μου κ μετά να κάνω τα χαρτιά μου για αναβολή διαπρέποντος επιστήμονος;

Στην εγκύκλιο

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/%ce%a0%ce%9b%ce%97%ce%a1%ce%9f%ce%a6%ce%9f%ce%a1%ce%99%ce%91%ce%9a%ce%9f%20%ce%95%ce%9d%ce%a4%ce%a5%ce%a0%ce%9f%2012.pdf

δεν αναφέρει κάτι οτι πρέπει το διδακτορικό να έχει αποκτηθεί πριν την λήξη της αναβολής για διδακτορικό.

Κάποιος με σχετική εμπειρία;

Didaktor

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Didaktor »

Πριν την λήξη της αναβολής δεν ειναι ανάγκη να έχεις πάρει διδακτορικό. Αν δεν έχεις πάρει όμως πρέπει να πας βεβαίωση ότι ακόμα εκπονείς διατριβή για να αποδείξεις την ορθή χρήση της αναβολής.

Θεωρητικά μπορείς να πάρεις για κοινωνικούς λόγους και μετά για εξέχοντες επιστήμονες. Αλλά για να πάρεις αναβολή εξεχοντων επιστημόνων πρέπει να έχεις θέση σε πανεπιστήμιο ή ερευνητικό κεντρο του εξωτερικού (ήταν να περάσει νόμος να ισχύει και για Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω σε τι φάση είναι). Αυτό το αποδεικνύεις με συμβόλαιο. Εσύ έχεις θέση και συμβόλαιο για μετά το διδακτορικό; Δεδομένου ότι αναβολή για κοινωνικούς λόγους θα πάρεις μέχρι τον Μάιο, είναι κάπως δύσκολα να κανονιστεί τόσο άμεσα.

Προσωπικά θα συμβούλευα να πάρεις 6 μηνη για ψυχολόγικους για να έχεις χρόνο να ετοιμαστεις. Επίσης αναβολή για επιστήμονες είναι σχετικά δύσκολη διαδικασία με τα χαρτιά που πρέπει να μαζέψεις, μεταφράσεις κτλ. Και επειδη ούτε αυτοί ξέρουν τι ακριβώς θέλουν για να αποδείξεις ότι εισαι διαπρεπων, θέλει κάποιο χρόνο η όλη προετοιμασία (γιαυτό σου λέω πάρε 6 μηνη αν είναι δυνατόν). Εγώ προσωπικά πήρα αναβολή διαπρεπων, αλλά ήταν λίγο μανούρα να συνεννοηθείς με στρατολογεια, γιατί ο καθένας ήθελε λίγο διαφορετικά τα χαρτιά (το πρόβλημα είναι ότι κάποια χαρτιά που ζητάνε είναι λίγο γενικά και αοριστα).

Όπως και να έχει, καλό είναι να ρωτήσεις την στρατολογια σου πως ακριβώς τα θέλουν και να ετοιμαστεις προσεκτικά. Κατά τα άλλα, θα την πάρεις με 20 δημοσιεύσεις. Απλά κάτι που πρέπει να ξέρεις είναι ότι δεν δίνουν για διάστημα μεγαλύτερο από το συμβόλαιο που θα τους πας. Οπότε αν έχεις πχ ένα χρόνο συμβόλαιο, θα πάρεις μέγιστο ένα χρόνο. Μετά έχεις βέβαια δικαίωμα να ξανάκαμεις αίτηση για νέα αναβολή (έως ότου συμπληρώσεις 33 χρόνια φυσικά). Κάτι ακόμα να ξέρεις, είναι ότι αυτή δεν ειναι όπως οι αναβολές σπουδών, που πας τα χαρτιά και στην εγγρινει η στρατολογια.

Η αναβολή περνάει από κρίση σε επιτροπή στο υπουργείο Αμυνας. Μια συμβουλή είναι να παρουσιάσεις γιατί την χρειάζεσαι και γιατί είσαι σημαντικος να είσαι στο εργαστήριο. Δηλαδη όχι να πεις έως τώρα έκανε πολύ δουλειά, αλλά και από εδώ και πέρα είμαι απαραίτητος στο γκρουπ. Οπότε αν θα μπορούσες να το συνδέσεις με κάνα ερευνητικό πρόγραμμα που πρέπει να δουλέψεις, τότε κερδίζεις έξτρα μπόνους στα μάτια της επιτροπής.

Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια επειδή τα πέρασα πρόσφατα (επιτυχώς ευτυχώς) , στείλε να σου απαντήσω.

nija

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από nija »

Γεια σας,

Είμαι κάτοχος διδακτορικού εσωτερικού και έχω αναβολή μέχρι τις 31/12/2018. Ακόμα, είμαι μεταδιδακτορικός ερευνητής σε πανεπιστήμιο της Ελλάδας και επίσης θα είμαι σε πρόγραμμα ΕΣΠΑ έως και το 2021. Έχω 11 δημοσιεύσεις (4 περιοδικά και 7 συνέδρια). Ωστόσο, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εύκολο να δοθεί αυτή η αναβολή σε εμένα; Υπάρχει κάποιος που είναι Ελλάδα, έχει κάνει τα χαρτιά του και την πήρε; Χρειάζεται κάποιο βύσμα (το οποίο δυστυχώς δεν έχω... ) ; Κάποια συμβουλή; Τέλος, πόσο καιρό έκανε για να βγει η απόφαση (είτε θετική είτε αρνητική) ;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Didaktor
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 11, 2018 4:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Didaktor »

Μέχρι προτείνοσ μπορούσες να κάνεις αίτηση για εξέχοντες επιστήμονες Μόνο αν εργαζόσουν στο εξωτερικό και όχι Ελλάδα. Παλιότερα είχε γίνει αναφορά (μέσα στο 2018) ότι θα έφτιαχναν μια λίστα με ελληνικά ιδρύματα που αν δουλευεσ εκεί θα μπορούσες να κάνεις αίτηση. Δεν ξέρω αν προχώρησε για να είμαι ειλικρινείς, οπότε καλύτερα ψάξε λίγο για να είσαι σίγουρος. Αν δεν προχώρησε, τότε δεν μπορείς να κάνεις αίτηση.

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να χρειαζεται βύσμα (εγώ δεν είχα και την πήρα για παράδειγμα). Προφανώς αν έχεις βοηθάει, απλά δεν είναι απαραίτητο νομίζω. Όταν είχα κάνει εγώ αίτηση, η επιτροπή έγινε κάποια στιγμή Μάρτιο (μάζεψαν πολλές αιτήσεις για επιτροπή και δεν γίνετε ατομικά πχ εφόσον κάνεις αίτηση) και η απόφαση μου ήρθε αρχές Ιουλίου (λίγες μέρες πριν την είδα και στο σαιτ της στρατολογια). Εγώ προσωπικά είχα κάνει αίτηση κάποια στιγμή προς τέλη Γενάρη, αλλά δεν είχε σημασία γιατί η επιτροπή έγινε σε ψιλό στάνταρ ημερομηνία.

Από συμβουλές, για αρχή θα έλεγα να δεις αν τελικά έγινε η αλλαγή και περιλαμβάνει και ελληνικά ιδρύματα.. Θεωρώ ότι βοηθάει να πάρεις μια συστατική που να λέει γιατί είσαι απαραίτητος στο γκρουπ και πρέπει να πάρεις αναβολή. Συνδοιασε το με το ΕΣΠΑ και ότι ο ρόλος σου είναι κρίσιμος για την έκβαση του προγράμματος. Κατά τα άλλα, εγώ είχα κάποιες επιστολές από άτομα από εξωτερικό να λένε πόσο καλός είμαι, κτλ.. Λίστα δημοσιεύσεων και λινκ στο Google scholar. Ξεχωριστή λίστα με αριθμό αναφορών ανά δημοσίευση και ξεχωριστή λίστα συνεδρίων. Άλλη επιστολή που να λέει πόσο πολύ έργο έχω ήδη και ότι άλλοι ερευνητές αναφέρονται συχνά στο έργο μου. Επίσης προσωπικά, εκτύπωσα τις δημοσιεύσεις (μόνο περιοδικά) και τα επισύναψη, καθώς επίσης επισύναψα και ένα αντίγραφο της διατριβής μου. Επίσης έφτιαξα ένα ωραίο cover letter μισής σελίδας να εξηγώ γιατί είναι σημαντικό να πάρω αναβολή (δουλεύω στο τάδε πρόγραμμα και είμαι απαραίτητος, και έχω μεγάλο έργο, πολλές αναφοράς κτλ), μαζί με λίστα επισυννημενων.

GeoKonsta
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2019 4:11 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από GeoKonsta »



Καλησπέρα σε όλους,

Έχω πάρει αναβολή διακεκριμένου επιστήμονα στο εξωτερικό, έχει τελειώσει και οσονούπω παρουσιάζομαι για να υπηρετήσω. Είδα στο θέμα (και αλλού) ότι δικαιούμαι 6μηνη θητεία λόγω του παραπάνω. Δεν έχω μπορέσει να βρω πουθενά επίσημη αναφορά ή διάταξη ή οτιδήποτε για αυτό. Υπάρχει κάποιος που έχει πρόσβαση; Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία από πρώτο χέρι; Σίγουρα θα απευθυνθώ στη στρατολογία αλλά κάθε πληροφορία εκ των προτέρων θα είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και το ενδιαφέρον,

Γιώργος

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Jay27 »

Γεια σας. Πρόκειται να καταταγώ τον Μάιο. Είχα σκοπό να κάνω διδακτορικό αλλά δεν μπόρεσα να το κλείσω τελικά και γι αυτό την έκοψα. Αν μέσα σε αυτό το διάστημα το κλείσω τελικά μπορώ να πάρω αναβολή λόγω σπουδών για διδακτορικό ή πλέον δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Και μόνοι λόγοι που μπορώ να πάρω αναβολή είναι οι ψυχολογικοί λόγοι πλέον; Η βοήθειά σας πολύτιμη. Ευχαριστώ.
ant19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 23, 2019 6:16 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ant19 »

Καλησπέρα

Αν κάποιος γράφτηκε Σε ΑΕΙ για την απόκτηση Διδακτορικού / ορισμός θέματος Διατριβής τον Δεκέμβριο του 2018 και είναι γεννημένος το 1990, δικαιούται την αναβολή των 3 ετών; Η ελάχιστη διάρκεια απόκτησης του είναι 3 έτη. Δηλαδή 2018/2019 το Α' έτος,2019/2020 το Β' έτος και 2020/2021 το Γ' έτος.

Ευχαριστώ

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Jay27 »

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν μετά από αναβολή για λόγους υγείας, έχω πάρει για 1 χρόνο, μόλις λήξει μπορώ να πάρω ξανά αναβολή για λόγους σπουδών λόγω διδακτορικού μέχρι το 31ο έτος. Γιατί μου έχει προκύψει μια ευκαιρία πάνω σε αυτό. Κατέχω και μεταπτυχιακό. Ευχαριστώ πολύ.
St25

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από St25 »

Γεια σου, φίλε. Ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ. Ξεκίνησα να υπηρετώ έχοντας διακόψει την αναβολή του προπτυχιακού και έχοντας κάνει και μεταπτυχιακό, εν τέλει πήρα μονοετή αναβολή για λόγους υγείας, και τώρα γράφτηκα στο διδακτορικό. Αν έχεις κάποιο νέο, σχολίασε εδώ.
thinkpad

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από thinkpad »

Καλησπέρα, χθες κατέθεσα μέσω ΚΕΠ τα χαρτιά μου για αναβολή για απόκτηση διδακτορικού Διπλώματος (Ξεκίνησα 9/2020 και είμαι γεννημένος 93'). Κανονικά είχα αναβολή λόγω σπουδών έως 31/12/2020. Κατέθεσα συνεπώς Βεβαίωση σπουδών από τη γραμματεία για τον ορισμό της τριμελούς Με ημερομηνία, ελάχιστη φοίτηση κτλ καθώς επίσης και πιστοποιητικό για το μεταπτυχιακό και το πτυχίο που είχα ολοκληρώσει στο παρελθόν. Πήρα από το ΚΕΠ απλώς μια βεβαίωση πως κατέθεσα το αίτημα. Μέχρι χθες έγραφε στο stratologia.gr αναβολή ως 31/12/2020 λόγω σπουδών (την παλιά μου). Σήμερα με τα στοιχεία μου μου βγάζει "δεν υπάρχουν πληροφορίες αναβολής". Γνωρίζει κανείς σχετικά; Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον; Παίρνει κάποιο διάστημα στο οποίο αφαιρείται η παλιά αναβολή αλλά δεν έχει χορηγηθεί ακόμα η νέα; Ρωτάω εδώ καθώς αναφέρεστε σε αναβολή λόγω απόκτησης διδακτορικού!
Ευχαριστώ!
petros

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από petros »

Μιας και λες κατέθεσες χτες, αρα Παρασκευή, πιθανό να μην πρόλαβαν να ανανεώσουν το status της αναβολής σου. Διότι πρώτα κόβουν την υπάρχουσα αναβολή (λόγω σπουδών) και μετά μπαίνει η δεύτερη αναβολή (λόγω διδακτορικού. Θεωρώ αδύνατο να μην στην έδωσαν. Η μόνη περίπτωση είναι αν η αναβολή δεν σε καλύπτει για το ελάχιστο χρόνο σπουδών. Πχ αν είσαι 27, που φαντάζομαι είσαι, και ο ελάχιστος χρόνοςτου διδακτορικού είναι 5 χρόνια, τότε δεν σε καλύπτει η αναβολή μέχρι τα 31. Αν κάνεις διδακτορικό στην Ελλάδα, τότε ο ελάχιστος χρόνος είναι 3 χρόνια συνήθως, οπότε τότε θα είσαι οκ. Αυτό μόνο δες. Ότι ο ελάχιστος χρονος για την διατριβή είναι μεχρι τα 31 χρόνια σου (στρατιωτικά) και είσαι οκ.
thinkpad

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από thinkpad »

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το διδακτορικό είναι 3ετές- Στην Ελλάδα - (αναγράφεται και στο πιστοποιητικό) και Τελειώνει 9/2023, ενώ κανονικά δικαιούμαι αναβολή μέχρι 31/12/2023 βάσει όσων έχω διαβάσει (γεννημένος το 93) . Απλώς μου έκανε εντύπωση που βγήκε Σάββατο η παλιά αναβολή από το site ενώ δεν έκανα κάποια αίτηση για να κοπεί η προηγούμενη αλλά για να πάρω άλλη (ενώ δεν ανανεώθηκε κάτι). Αφού όμως όπως λέτε κόβετε πρώτα η προηγούμενη φαντάζομαι είναι οκ. Επίσης ισχύει πως θα λάβω εκ' νέου το φύλλο "οδηγίες για την αναβολή μου" όπως μου είχε αποσταλεί στην πρώτη μου αναβολή ; Δεν θυμάμαι αν αποστέλλεται στο σπίτι ή αν πρέπει να πάω στρατολογία ή ΚΕΠ... Ευχαριστώ και πάλι!
Petros

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Petros »

Δεν ανανεώνεται ακριβώς επειδή είναι νέα αναβολή. Οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που για αρχή έκοψαν την προηγούμενη αναβολή. Κάτι παρόμοιο έπρεπε να κάνω όταν ήταν να κάνω αίτηση για εξέχωντες επιστήμονες, μιάς και έκανα αίτηση τον Δεκέμβρη που τότε έληγε η αναβολή για διδακτορικό. Όπως και να έχει την Παρασκευή έκανες αίτηση, οπότε θα πάρει λίγες μέρες να περαστεί η αλληλογραφία για αναβολή. Και ειδικά αν έχουν πολλές υποθέσεις. Όταν είχα κάνει αίτηση για αναβολή διδακτορικού, μου είχε έρθει πάλι χαρτί στο σπίτι μετά απο κάποιο διάστημα. Αλλά αυτό το είχα κάνει πριν χρόνια, το 2009. Να είμαι ειλικρινής δεν είχα ασχοληθεί να δώ στο σαιτ τότε, γιατί ήξερα οτι ήταν δεδομένο οτι θα την πάρω. Ήμουν και 24 τότε, οπότε με κάλυπτε ο χρόνος. Με βάση της ημερομηνίες που λες, δεν θα έχει κανένα θέμα να την πάρεις. Ξέρω πάρα πολλά άτομα που έχουν κάνει και όλοι την πήραν, εκτός δυο άτομα που δεν του κάλυπτε το διάστημα μιας και έκαναν διδακτορικό εξωτερικό και εκεί η διάρκεια ήταν 5 χρόνια.

Όπως και να έχει μην αγχώνεσαι. Θα πάρει λίγες μέρες η διαδικασία πιθανά. Καλή τύχη με το διδακτορικό!

thinkpad

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από thinkpad »

Καλησπέρα σας παιδιά και ευχαριστώ πολύ! Τελικά όλα ΟΚ περάστηκε η αναβολή στο site της στρατολογίας σήμερα! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες