Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η αναβολή χορηγείται,εφόσον η ελάχιστη εναπομένουσα διάρκεια σπουδών στη σχολή για την οποία ζητείται η χορήγησή της, προς απόκτηση του απολυτηρίου, διπλώματος ή πτυχίου δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται κατά περίπτωση.

Για λήψη διδακτορικού τίτλου το όριο ηλικίας είναι έως το 31ο έτος.

Η ημερομηνία γεννήσεως σου στρατολογικά θεωρείται η 1/1/1985, άρα σωστά σου είπανε, δεν προλαβαίνεις γιατί υπερβαίνεις το όριο ηλικίας.

Άλλες αναβολές που μπορείς να πάρεις είναι για ψυχολογικούς λόγους , έχουνε μέγιστη διάρκεια 2 χρόνια.
phD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2013 10:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από phD »

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ακόμα και 1/1/1985 να θεωρηθεί η ημερομηνία γέννησής μου τότε την 31/12/2015 η ηλικία μου δεν θα υπερβαίνει τα 31 έτη.
(αλλά δεν θα πιάνω το ελάχιστο όριο σπουδών που θα είναι 1/5/2016 οπότε κατά τον στρατό θα έχω υπερβεί τα 31 για 4 μήνες)

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, αλλά να υπηρετήσω κανονικά μετά τα 2 χρόνια, δεν επηρεάζει το Ι1 μου;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το παράδειγμα στο έδωσα για να καταλάβεις πως μετράει ο στρατός την ηλικία, όσο αφορά για το Ι1 όχι δεν επηρεάζεται, πολλά παιδιά χρησιμοποιούν την συγκεκριμένη αναβολή για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.
dinos_ts
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2013 6:36 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από dinos_ts »

Καλησπέρα, είμαι καινούριος και χρειάζομαι την βοήθειά σας. Τον Οκτώβρη του 2013 θα κλείσω τα 26 και έχω αναβολή μέχρι το 2015. Σκέφτομαι να κάνω διδακτορικό στο εξωτερικό αλλά όχι άμεσα. 1) Αν ξεκινήσω διδακτορικό σε ένα ή δύο χρόνια, πόση αναβολή θα μπορέσουν να μου δώσουν;

2) Αφού το όριο είναι το 31ο έτος (αναβολή διδακτορικού), αν δεν έχω τελειώσει με το διδακτορικό τι κάνω μετά;

Ευχαριστώ!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Nassos »

Greek_Army έγραψε:Η αναβολή χορηγείται,εφόσον η ελάχιστη εναπομένουσα διάρκεια σπουδών στη σχολή για την οποία ζητείται η χορήγησή της, προς απόκτηση του απολυτηρίου, διπλώματος ή πτυχίου δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται κατά περίπτωση.

Για λήψη διδακτορικού τίτλου το όριο ηλικίας είναι έως το 31ο έτος.

Άλλες αναβολές που μπορείς να πάρεις είναι για ψυχολογικούς λόγους , έχουνε μέγιστη διάρκεια 2 χρόνια
Biologist
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 23, 2013 4:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Biologist »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον user γνωρίζει: Η αναβολή μου λήγει στις 31/12/2013, αναβολή που δόθηκε λόγω σπουδών. Ενημερωτικά είμαι γεννημένος το 1986. Στο διάστημα αυτό ολοκλήρωσα και τις προπτυχιακές και τις μεταπτυχιακές μου σπουδές και από τον Οκτώβρη έχω ξεκινήσει το διδακτορικό μου (3ετές). Κατέθεσα αίτηση και βεβαίωση έναρξης του διδακτορικού στο ΚΕΠ σήμερα, μαζί με βεβαίωση ολοκλήρωσης των μεταπτυχιακών μου σπουδών. Γνωρίζετε μήπως πόσο καιρό παίρνει μέχρι να βγει η απόφαση για το αν εγκρίθηκε η αναβολή μου; Από τη νέα χρονιά θα βρίσκομαι στο εξωτερικό, για να πραγματοποιήσω τμήμα του διδακτορικού, και θα ήθελα να είμαι καλυμμένος με το θέμα του στρατού. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και καλές γιορτές σε όλους!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αναβολή για διδακτορικό δικαιούσαι μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του έτους που κλείνεις τα 30 χρόνια (φυσικά ταυτόχρονα μπαίνεις στα 31). Εφόσον είσαι γεννημένος το 1986, δικαιούσαι μέχρι τις 31/12/2016.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έμπλεξες με το ΚΕΠ, μπορούσες να πας σε στρατολογικό γραφείο και να έχεις ξεμπερδέψει ήδη.
Δημήτρης-Αθήνα

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Δημήτρης-Αθήνα »

Με ενδιαφέρει άμεσα να ξεκινήσω ένα διδακτορικό. Ξέρω ότι η αναβολή είναι μέχρι τα 31 σε αυτή την περίπτωση. Η παρούσα αναβολή μου έληξε τον 12/2013.

Μπορώ να πάρω μια αναβολή για λόγους υγείας/ψυχολογικά και στο ενδιάμεσο να κάνω τα χαρτιά για το διδακτορικό μου και όταν λήξει η αναβολή για λόγους υγείας/ψυχολογικά να πάρω επιπλέον αναβολή για διδακτορικό;
Jimmys

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Jimmys »

Θα πρεπει ομως να τελειωσεις το διδακτορικο σου πριν τις 31/12/2016 αλλιως δε θα παρεις αναβολη για διδακτορικο.
blondeamon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από blondeamon »

Καλησπέρα σε όλους

Τρομερή δουλεια κάνετε στο σαιτ, συγχαρητηρια.

'Η θελα νς ρωτησω το εξης, ειμαι γεννηθεις το 1986 και ειχα αναβολη για σπουδες που εληξε 31/12/2013 αρα τωρα λογικα περιμενω το χαρτι.

Όμως ξεκίνησα διδακτορικο τον Δεκέμβρη και μπορω να παρω αναβολη για διδακτορικο, τελειωνει Δεκεμβερη 2016 οποτε ειμαι καλυμμενος απο ημερομηνιες.

1) Τι ακριβως πρεπει να βαλει ο καθηγητης στο χαρτι που θα μου δωσει ωστε να ειμαι καλυμμενος; Οτι ξεκινησα Δεκεμβρη 2013 και τελειωνω Δεκεμβρη 2016; Επισης, θελει να λεει και το Θεμα toy διδακτορικου αλλιως δεν το αναγνωριζουν;

2) Επίσης, μπορω να στειλω το πατερα μου (εξουσιοδοτημενος με πληρεξουσιο) ανα πασα στιγμη να το κατεθεσει ή πρεπει να παω εγω προσωπικα μεσω προσωπικα οταν με καλεσουν στην Εσσο Μαρτιου; Ρωταω επειδη αυτη τη στιγμη στην ουσια εχει ληξει η αναβολη μου και θελω να την ανανεωσω πριν με καλεσουν.

Δουλευω και εργαζομαι εξωτερικο οποτε ειναι πολυ σημαντικο αν ξερω τι γινεται ωστε να κανω τις λιγοτερες δυνατες μετακινησεις Ελλαδα για να το ρυθμισω το ζητημα.

Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια, οποιαδηποτε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη.
blondeamon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από blondeamon »

Ναι φυσικά και αυτό το κομμάτι ειναι που μπερδεύει:

"Για τη χορήγηση αναβολής σπουδών για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος, η χρονική διάρκεια για την εκπόνηση της διδακτορικής διατριβής στα μη οργανωμένα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών (ΠΜΣ) είναι τουλάχιστον τρία (3) έτη και αρχίζει από την ημερομηνία καθορισμού του θέματος αυτής, ενώ στα οργανωμένα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών (ΠΜΣ) η διάρκεια καθορίζεται από τη Σχολή, προκύπτει από το σχετικό πιστοποιητικό σπουδών και αρχίζει από την έναρξη του α' εκπαιδευτικού εξαμήνου σπουδών που οδηγεί στη λήψη διδακτορικού διπλώματος. "

Επίσης κάποιοι είπανε οτι τους αρνήθηκε η Στρατολογία χαρτί που είχε απλά ημερομηνίες χωρίς να λέει ποτε πήρες το Θέμα Διδακ. Υπάρχει τέτοιο ζήτημα, πρέεπι ρητα να λεει το χαρτί πότε πήρα το Θέμα;(Κάποια διδακτορικα δε σου δινουν θεμα παρα μονο μετα απο 2 χρονια πχ)

Εχω διαβάσει ολα τα σχετικά νήματα αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι παίζει. Με ρώτησε ο καθηγητης τι πρεπει να εχει το χαρτι και πρεπει να του εξηγησω ακριβως για να μη βρω μπελα με τη Στρατολογια.

Επίσης δεν εχω βρει αν εφοσον εληξε η αναβολη μου, μπορω να στειλω εξουσιοδοτημενο μελος οικογενειας να ξαναπαρει για διδακτορικο ή πρεπει να το κανω εγω οταν παρουσιαστω (εστω Φρουραρχειο ή Στρατοπεδο)

Καταλαβαινω οτι κάποιες απαντησεις ισως μου ξεφυγαν αλλά προσπαθώ να τις βρω ολες, οποιαδηποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

blondeamon έγραψε:

Επίσης δεν εχω βρει αν εφοσον εληξε η αναβολη μου, μπορω να στειλω εξουσιοδοτημενο μελος οικογενειας να ξαναπαρει για διδακτορικο ή πρεπει να το κανω εγω οταν παρουσιαστω (εστω Φρουραρχειο ή Στρατοπεδο)



Δηλαδή το παρακάτω δεν σε καλύπτει επειδή δεν αναφέρει για λήξη αναβολής;
Αποδεικτικό ταυτότητας προσώπου (αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο). Σε περίπτωση κατάθεσης δικαιολογητικών από τρίτο πρόσωπο απαιτείται ειδική εξουσιοδότηση με έγγραφο ή Υπεύθυνη Δήλωσή σου που να φέρει θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής από οποιαδήποτε δημόσια ή δημοτική αρχή. Το τρίτο πρόσωπο θα πρέπει κατά την κατάθεση ή παραλαβή εγγράφων να έχει μαζί του την εξουσιοδότηση καθώς και δελτίο αστυνομικής ταυτότητας.

blondeamon έγραψε:

Επίσης κάποιοι είπανε οτι τους αρνήθηκε η Στρατολογία χαρτί που είχε απλά ημερομηνίες χωρίς να λέει ποτε πήρες το Θέμα Διδακ. Υπάρχει τέτοιο ζήτημα, πρέεπι ρητα να λεει το χαρτί πότε πήρα το Θέμα;(Κάποια διδακτορικα δε σου δινουν θεμα παρα μονο μετα απο 2 χρονια πχ)



Πιστοποίηση ή βεβαίωση από την οποία να αποδεικνύεται συμμετοχή σε εξετάσεις εισαγωγής

ή σε διαδικασία εγγραφής όπου δεν απαιτούνται εξετάσεις, σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή

εσωτερικού ή εξωτερικού.

Πιο αναλυτικές απαντήσεις θα βρεις αν στείλεις email στο ges_dsl@stratologia.gr

blondeamon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από blondeamon »

Ωραια, άρα κραταω το οτι δε χρειαζεται να ειμαι παρων για να παρω την καινουργια αναβολη και το οτι το χαρτι που θα τους παω πρεπει να εχει απλα την εγγραφη και τις ημερομηνιες. Απο οτι ξερω καλο θα ηταν να εχει και το Θεμα της Διπλωματικης πανω μην τυχον και το ζητησουν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης