Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ManMath
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 1:32 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ManMath »


Παιδιά χαιρετώ, εχώ πάρει αναβολή σύμφωνα με τη διάταξη για όσους έχουν Διδακτορικό και διαπρέπουν σε εργασίες στο εξωτερικό. Η αναβολή είναι μέχρι τα 33 όμως σκέφτομαι να παρουσιαστώ τον ερχόμενο Αύγουστο. Γνωρίζει κανείς πληροφορίες όπως για παράδειγμα

1) Πόση είναι η διάρκεια της θητείας. (Σύμφωνα με το www.stratologia.gr είναι 6 μήνες)

2) Υπάρχει δυνατότητα τμηματικής εκπλήρωσης;

3) Τι ειδικότητα νομίζετε οτι θα πάρω στο Στρατό;

Απλά να επισημάνω ότι πήρα αναβολή χωρίς βύσμα η κάτι σχετικό, απλά κατέθεσα τα χαρτιά μου και η επιτροπή αποφάσισε ομόφωνα για τη χορήγηση. Επίσης δεν θεωρούμε μόνιμος κάτοικος εξωτερικού μιας και πήρα διδακτορικό από ελληνικό πανεπιστήμιο και στη συνέχεια δεχτηκά τη προσφορά εργασίας (Επ. Καθηγητής) απο Πανεπιστήμιο της Αμερικής

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από yandr »

1. 6-μηνη θητεία και εξαγορά υπολοίπου

2. Υπάρχει δυνατότητα τμηματικής εκπλήρωσης κατά 2-μηνα τουλάχιστον.

3. Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου

ManMath
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 1:32 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ManMath »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !
ManMath
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 1:32 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ManMath »

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μείωση ή αλλαγή για όσους έχουν αναβολή ως διακεκριμένοι επιστήμονες του εξωτερικού; Μέχρι τώρα ήταν εξάμηνο (με τμηματική εκπλήρωση) και εξαγορά του υπόλοιπου.

Ευχαριστώ
Anonymous

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Θελω και εγω να υποβαλλω το ιδιο ερωτημα. Γνωριζει κανεις αν τωρα με την 9μηνη θητεια μειωθηκε και το 6μηνο των διακεκριμενων επιστημονων εξωτερικου; Η' εμεινε 6μηνο οπως και στην περιπτωση των μονιμων κατοικων εξωτερικου; Ευχαριστω.
Anonymous

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ακουγεται πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση! Πηγα στην στρατολογια και με κατατοπισαν για τα εγγραφα χρειαζεται να υποβληθουν και το πως γινεται ηολη διαδικασια. Αυτο που αρνηθηκαν επανειλλημα να μου πουν ειναι το ποσο διαρκει η ολη διαδικασια. Μηπως ξερει κανεις ποσο χρονο παιρνει στο περιπου η ολη διαδικασια απο την ημερα καταθεσης των εγγραφων μεχρι να σου γνωστοποιηθει αν το αιτημα σου εγινε δεκτο η' οχι; Μην κανει δηλαδη κανενα χρονο να σου απαντησουν.
Anonymous

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν ξέρω πόσο διαρκεί η διαδικασία αλλα από οσά γνωρίζω για να κάνεις αίτηση πρέπει να είσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος. Όταν καταθέσεις τα χαρτιά σου γίνεται επέκταση της αναβολής Μέχρι να πάρει απόφαση η επιτροπή. Αν η επιτροπή απορρίψει την αίτηση για χορήγηση αναβολής ως διεκεκριμμένος επιστήμονας διακόπτεται η αναβολή σου και παρουσιάζεσαι με την αμέσως Επόμενη ΕΣΣΟ. Οπότε σύμφωνα με τα ισχύοντα θα πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά σου λίγο πριν λήξει η υπάρχουσα αναβολή σου που από ότι υποψιάζομαι σου χορηγήθηκε για απόκτηση διδακτορικού. Πρέπει επίσης να ξέρεις ότι η επιτροπή δεν χορηγεί αναβολές αυτόματα, γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που απορρίφθικαν. Σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να παρουσιαστείς αμέσως...
Anonymous

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια ευχαριστω πολυ. Ρωτησα σε στρατολογικο γραφειο και μου ειπαν οτι το μονο ευεργετημα της χορηγησης αναβολης ως διαπρεποντος επιστημονος εξωτερικου ειναι η αναβολη μεχρι το 33 ετος ηλικιας. Το να υπηρετησει καποιος μειωμενη εξαμηνη θητεια ισχυει μονο για αυτους στους οποιους χορηγηθηκε το καθεστως του διαπρεποντος επιστημονος εξωτερικου εως το 2004 η΄ 2005 (δεν θυμαμαι ακριβως). Οποτε τζιφος για οσους υποβαλουν τα χαρτια τους τωρα ως διακεκριμενοι επιστημονες εξωτερικου. Το μονο κερδιζουν ειναι δυο χρονακια επιπλεον αναβολη και οχι μειωση της θητειας.
Anonymous

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Fernadinho έγραψε:Παιδια ευχαριστω πολυ. Ρωτησα σε στρατολογικο γραφειο και μου ειπαν οτι το μονο ευεργετημα της χορηγησης αναβολης ως διαπρεποντος επιστημονος εξωτερικου ειναι η αναβολη μεχρι το 33 ετος ηλικιας. Το να υπηρετησει καποιος μειωμενη εξαμηνη θητεια ισχυει μονο για αυτους στους οποιους χορηγηθηκε το καθεστως του διαπρεποντος επιστημονος εξωτερικου εως το 2004 η΄ 2005 (δεν θυμαμαι ακριβως). Οποτε τζιφος για οσους υποβαλουν τα χαρτια τους τωρα ως διακεκριμενοι επιστημονες εξωτερικου. Το μονο κερδιζουν ειναι δυο χρονακια επιπλεον αναβολη και οχι μειωση της θητειας.


Γεια χαρά, εγώ έχω πάρει τέτοια αναβολή το 2008. Μίλησα με τη στρατολογία πριν ένα μήνα και μου είπαν ότι θα κάνω εξάμηνο και μάλιστα αν θέλω τμηματικά (ανά δυο μήνες). Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για αυτούς που θα κάνουν αίτηση τώρα.
Guest

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Guest »

Μπορεί κάποιος να πει τι δικαιολογητικά χρειάζονται και, όσοι πέτυχαν την αναβολή, τι κατέθεσαν; Το μόνο παράδειγμα που μπορώ να βρω είναι στο omhroi.gr, αλλά είναι από το 2003 και δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.
ManMath
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 1:32 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ManMath »

Εγώ κατέθεσα στη Στρατολογία, μαζί με την αίτηση που μου έδωσαν, ένα πλήρη φάκελο με ότι είχα κανεί ερευνητικά μέχρι τότε. Αυτός περιείχε, το διδακτορικό μου, μεταπτυχιακά και πτυχία, όλες της ερευνητικές δημοσιευσεις μου και πλήρη λίστα με αναφορές άλλων ξένων ερευνητών στο έργο μου. Επίσης έδωσα μεταφρασμένες κάποιες συστατικές επιστολές καθώς και ένα γράμμα από τον πρόεδρο του Πανεπιστημίου που εργάζομαι στην Αμερική όπου εξηγούσε πως έγινε η πρόσληψη μου εκεί και για ποιό λόγο κρίνεται απαραίτητη η αναβολή και τι ερευνητικά κέρδη θα αποκομήσω. Γενικά οτιδήποτε αποδεικνύει ότι είσαι γνωστός στο εξωτερικό πρέπει να βρισκεται στο πακέτο. Όπως έγραψα και παραπάνω, η απόφαση για χορήγηση ή όχι δεν είναι αυτόματη (όπως πχ σε αναβολές για μεταπτυχιακά). Αν θυμηθώ κάτι άλλο που τους έδωσα θα σου πω.

Ελπίζω να βοήθησα...
biobio79
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 7:11 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από biobio79 »

Χαιρετώ!

Έχω τύχει αναβολής διακεκριμένου επιστήμονα του εξωτερικού με διδακτορικό, το οποίο μου δίνει την δυνατότητα να εξαγοράσω μέρος της θητείας μου (εξάλλου δικαιούμαι μειωμένη διάρκειας θητεία 8 μηνών, άρα μπορώ να υπηρετήσω 4 μήνες και να εξαγοράσω τους υπόλοιπους 4). Ήθελα λοιπόν μια διευκρίνηση σχετικά με το ποσό της εξαγοράς ανά μήνα για την περίπτωσή μου, καθώς δεν μου είναι εντελώς ξεκάθαρο από τις σχετικές διατάξεις. Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο όσον αφορά το τιμολόγιο εξαγοράς για α) πρόστιμο ανυποταξίας β) εξαγορά μετά τα 35 γ) εξαγορά υπολοίπου ως διακεκριμένος επιστήμων (1000,810 ή 90 ευρώ;).

Μπορεί να μου πει κάποιος τί ισχύει στην περίπτωσή μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
biobio79
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 7:11 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από biobio79 »

Γεια χαρά!

Μετά από μια σειρά αναβολών λόγω σπουδών, έχω πάρει τώρα την αναβολή διακεκριμένου επιστήμονα του εξωτερικού. Αυτή με καλύπτει μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2011, που σημαίνει πως πρέπει να παρουσιαστώ Μάιο 2012. Το πρόβλημα είναι πως δουλεύω στο Λονδίνο στο πανεπιστήμιο (για αυτό πήρα εν μέρει και την αναβολή εξάλλου) και το συμβόλαιο μου τελειώνει Ιούνιο 2012. Αυτό σημαίνει πως μπορώ μόνο να παρουσιαστώ Αύγουστο αντί για Μάιο, οπότε εκεί θα βγω ανυπότακτος.

Σημειώνω πως δυστυχώς έχω πάρει ήδη μια φορά αναβολή για κοινωνικούς λόγους, η οποία θα βόλευε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Οπότε αν εξαιρέσουμε πχ κάποια νοσηλεία δεν θα μπορέσω να πάρω άλλη αναβολή.

Το ερώτημα μου είναι, εφόσον θα βγω ανυπότακτος και περάσω στρατοδικείο, κατά πόσο είναι σίγουρο ότι θα μου επιβληθεί το εξαγοράσιμο πρόστιμο της 6-μηνης επιπρόσθετης θητείας (σωστά; Και πόσο πάει το μαλλί;). Έχω ακούσει πως αν είχες ουσιαστικό λόγο (δουλειά στο εξωτερικό;) μπορείς και να το γλιτώσεις. Ισχύει; Οποιαδήποτε πληροφορία/εμπειρία θα βοηθήσει!

Ευχαριστώ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Nassos »

Καλώς ήρθες.Εικόνα

Διάβασε αν μπορείς και τα προηγούμενα μηνύματα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης