Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
zarcrash
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από zarcrash »

Καλησπέρα σας,

Μια σύντομη ερώτηση, έχει κάνεις ακούσει κάποιον να έχει πάρει αυτή την αναβολή του διακεκριμένου επιστήμονα ενώ βρίσκεται στο εσωτερικό;

Για παράδειγμα εγώ θα τελειώσω το διδακτορικό μου εντός ορίων αναβολής (μέχρι το τέλος Δεκέμβρη) έχω δεκάδες καλές δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά με υψηλό if, εργαζομαι σε 100% επιδοτούμενο ευρωπαικό πρόγραμμα μεγάλου βεληνεκούς όπου είμαι συντονιστής πακέτου εργασίας που δεν μπορεί να διακοπεί καθώς πρόκειται για live αξιολόγηση μεγάλης πλατφόρμας μέχρι φλεβάρη του 2017 (και το βεβαιώνουν αυτό και οι ερευνητικές ομάδες και οι συνεργάτες (μεγάλες εμπρορικές εταιρίες) του προγράμματος από το εξωτερικό και εσωτερικό, καθώς και υποχρεωτική παρουσία ώς διδάσκοντας / υποστιρικτής έρευνας σε μεταπτυχιακό πρόγραμμμα πανεπιστημίου παραμεθωρίου ώστε να μπορεί να τρέξει (το οποίο φυσικά μπορώ να βεβαιώσω επίσης).

Ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι το αίτημα εξετάζεται από επιτροπή οπότε έλεγα μήπως έχω καμία τύχη... Γιατί λίγο σχετικοί να είναι δεν νομίζω ότι θα υπήρχε άρνηση για να πάρω την συγκεκριμένη αναβολή καθώς όπως είναι κατανοητό λύνει χέρια (3μηνη εξαγορά και θητεία καλοκαίρια σε δίμηνα δλδ). Μπορούν απο την στρατολογία να μου αρνηθούν να κάνω έστω μια αίτηση με μια συνοδευτική επιστολή;

Ευχαριστώ πολύ.
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Δεν εχω ακουσει κατι σχετικο, σε καθε περιπτωση το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επισκεφτεις καποιο στρατολογικο γραφειο, δια τηλεφωνου/mail μη περιμενεις εξυπηρετηση. Επισης δε γνωριζω κατα ποσο αξιολογουνται περιπτωσεις οπως η δικη σου, σε διαφορετικη βαση απ οτι οι υπολοιποι πτυχιουχοι εργαζομενοι, ουτε αν η υπηρεσια απασχολει επιτροπη με σκοπο την αξιολογηση τετοιων περιπτωσεων. Το λογικο ειναι πως εφοσον κατοικεις στην Ελλαδα, ΔΕ θα σε καλυπτουν οι διαταξεις αναφορικα με ερευνες στο εξωτερικο κλπ κλπ.
zarcrash
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από zarcrash »

Ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ έτσι έχω ακούσει (αν και είναι εξωφρενικά ηλίθιο) ότι δεν πρέπει να μένεις στο εξωτερικό. Σε κάθε περίπτωση όπως κατάλαβα και εγώ με τηλέφωνο και με mail όπως είπες δεν παίζει να βρείς άρκη, σε ξεπετάνε και σου λένε δεν ισχύει και τέλος.

Από ότι βλέπω ίσως να υπάρχει κάποιο παράθυρο γιατί βλέπω ότι θέλει "Πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις της αρμόδιας ελληνικής προξενικής αρχής ή του οικείου εκπαιδευτικού επιστημονικού ιδρύματος" ότι συμμετέχεις και κάνεις έργο κλπ, οπότε αν ζητήσω βεβαιώσεις από τους φορείς των υπόλοιπων 4άρων χωρών που συμμετέχουν ίσως να δουλέψει. Σε κάθε περίπτωση επειδή δεν μπορώ να φύγω από το πρόγραμμα για κανένα λόγω μέχρι τα μέσα του 2017 θα τους αναφέρω ότι μέχρι και την ανυποταξία σκέφτομαι, δεν παίζει να αφήσω την ευκαιρία να τελειώσω ένα πρόγραμμα ως coordinator τα 29 μου για να πάω να τους κάνω format τα pc :)
zarcrash
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από zarcrash »

Ψάχνοντας πάντως βρήκα αυτό http://tinyurl.com/pdnfckt Ελπίζω να βγει με τις εκλογές κανένας φυσιολογικός άνθρωπος σαν υπουργός άμυνας καθώς από ότι γράφει αυτός αποφασίζει...
cuervo

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από cuervo »

Φυσιολογικός άνθρωπος θεωρείται αυτός που μια απόφαση του θα σε ευνοήσει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Nassos »

Χαχαχαχα, αλήθεια; Σιγά μη εγκαταλείψουν θέσεις του εξωτερικού για να έρθουν να δουλέψουν σε Ερευνητικά Κέντρα των ΕΔ.

Και με ποίο βαθμό θα προσλαμβάνονται; Ή θα είναι πολιτικό προσωπικό;

Α, να μας απαντήσει και πόσα λεφτά πρόκειται να δώσει το ΥΕΘΑ τώρα που θα περικοπούν άλλα 500 μύρια...
Πετρος

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Πετρος »

Γεια χαρά,

Διαβάζοντας όλη την συζήτηση δεν μου είναι σαφές το αν βγεις διακεκριμένος επιστήμονας, αν η θητεία παραμένει 6μηνη. Πήρα τηλέφωνο την στρατολογία και μου είπαν πως δεν ισχύει, δηλαδή απλά δικαιούσαι επιπλέον αναβολή και κάνεις θητεία κανονικά. Επίσης το site της στρατολογίας δεν αναφέρει κάτι για 6μηνη θητεία

Στην σελίδα στο site εδώ αναφέρεται ακόμα η εξάμηνη θητεία:
http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/meiwmeni.asp

Νομίζω βασίζεται σε αυτόν τον νομο (άρθρο 4 παρ.1-2 ν.3036/2002)
https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-171-2002-%CF%83%CE%B5%CE%BB-2.html

Δεν ξέρω μήπως έχει καταργηθεί

Οποιος ξέρει κάτι για αυτό θα βοηθήσει πολύ

καλή συνέχεια
rznta

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από rznta »

Φιλε μου τι εκανες τελικα; Εχω κι εγω το ιδιο θεμα, και ψαχνω να βρω ακρη εκανες τπτ; Το διδακτορικο μου κι εμενα ειναι 5ετες τι μπορω να κανω, ξεκινώντας απο γεναρη.
Οπως και με σφραγιδες της χαγης κτλ;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από dn24 »

Πετρος έγραψε:Γεια χαρά,

Διαβάζοντας όλη την συζήτηση δεν μου είναι σαφές το αν βγεις διακεκριμένος επιστήμονας, αν η θητεία παραμένει 6μηνη. Πήρα τηλέφωνο την στρατολογία και μου είπαν πως δεν ισχύει, δηλαδή απλά δικαιούσαι επιπλέον αναβολή και κάνεις θητεία κανονικά. Επίσης το site της στρατολογίας δεν αναφέρει κάτι για 6μηνη θητεία

Στην σελίδα στο site εδώ αναφέρεται ακόμα η εξάμηνη θητεία:
http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/meiwmeni.asp

Νομίζω βασίζεται σε αυτόν τον νομο (άρθρο 4 παρ.1-2 ν.3036/2002)
https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-171-2002-%CF%83%CE%B5%CE%BB-2.html

Δεν ξέρω μήπως έχει καταργηθεί

Οποιος ξέρει κάτι για αυτό θα βοηθήσει πολύ

καλή συνέχεια


Καλησπέρα Πέτρο και σε εσένα. Τους διευκρίνησες ότι δεν ζητάς αν θες να μάθεις αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία, αλλά αν έχεις το δικαίωμα μειωμένης θητείας διαμέσω της εξαγοράς θητείας μετά απο τους 6 μήνες υπηρέτησης στην θητεία σου; Γιατί το άρθρο μας, αυτό γράφει, και σωστά σου είπαν στην στρατολογία αν και εφόσον δεν το διευκρίνησες.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dimitris1989
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 4:29 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από dimitris1989 »

Καλησπέρα.
Είμαι γεννημένος το 1989, έχω τελειώσει ΑΕΙ και έχω σκοπό να ξεκινήσω διδακτορικό το Σεπτέμβριο, του οποίου η ελάχιστη φοίτηση είναι 4 χρόνια.

Στο site της στρατολογίας αναφέρει:

"Η αναβολή χορηγείται, εφόσον η ελάχιστη εναπομένουσα διάρκεια σπουδών στη σχολή για την οποία ζητείται η χορήγηση της, προς απόκτηση του απολυτηρίου, διπλώματος ή πτυχίου δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται κατά περίπτωση στην παράγραφο 2 του άρθρου αυτού. "
Παράγραφος 2:
"Για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 31ου έτους (έτος γεν.+ 30). "

2016+4 χρόνια ελάχιστη φοίτηση=2020.
Στην παρένθεση αναφέρει ως όριο έτος γεννήσεως+30, δηλαδή 1989+30=2019.
Το 2019 όμως θα είμαι 30 χρονών και όχι 31 όπως λέει το πρώτο μισό της παραγράφου.

Έχω βρεί Το Ν.3421/2005, ΦΕΚ 302 και αναφέρει:

"Η αναβολή κατάταξης των στρατευσίμων της προηγούμενης παραγράφου διαρκεί μέχρι την 31η Δεκεμ βρίου του έτους που συμπληρώνουν τα παρακάτω κατά περίπτωση όρια ηλικίας :
δ. Το τριακοστό πρώτο για τους αναφερομένους στην υποπαράγραφο δ΄"

Σύμφωνα με το νόμο το 31ο έτος το συμπληρώνω το 2020 και όχι 2019. Γίνεται να ερμηνεύουν όπως θέλουν το νόμο;

Μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

bou

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από bou »

1. Ειμαι αλλοδαπος 42 ετων και ζω στην ελλαδα σχεδον 20 χρονια.
2. Εχω φοιτησει σε Ελληνικο Πανεπιστημιο απο το οποιο έχω αποκτησει και Διδακτορικο.
3. Εχω παντρευτει Ελληνιδα και εχω αποκτησει 2 παιδια (3 και 5 ετων)
4. Προσφατα πολιτογραφθηκα ως Ελληνας και μαλιστα απεκτησα και ελληνικη ταυτοτητα και διαβατηριο!
5. Εργαζομαι στην Ελλαδα
6. Μου ηρθε εγγραφο απο τη στρατολογια και με ενημερωνει οτι εχω παρει αναβολη στρατευσης μεχρι 31/12/2017.

Μου ειπαν οτι υποχρεωτικα πρεπει να υπηρετησω 6 μηνες. Εναλλακτικα μπορω να υπηρετησω 45 μερες (1,5 μηνα) και να εξαγορασω τους 4,5 μηνες με 810 ευρω το μηνα!

Οπως καταλαβαινετε, αν φυγω απο τη δουλεια μου 45 μερες θα χασω τη δουλεια μου. Και φυσικα δεν εχω 3645 ευρω για να εξαγορασω τους 4,5 μηνες!

Α. Μπορω να απαλλαγω;
Β. Αν δανειστω τα χρηματα, μπορω να εξαγορασω το συνολο των 6 μηνων;
Γ. Αν δεν παρουσιαστω και κυρηχθω ανυποτακτος, ποια ειναι η διαδικασια; γινομαι κατηγορουμενος για καποοιο αδικημα και γινεται δικαστηριο?
lancs

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από lancs »

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος διδακτορικού και δουλεύω ως λέκτορας σε Αγγλικό πανεπιστήμιο. Ρώτησα την στρατολογία για την αναβολή διακεκριμένου επιστήμονα και μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να διακόψη την αναβολή που έχω τώρα και τελειώνει τελος του 2016! Δηλαδή αν η αίτηση μου απορριφθει θα πρέπει να μπω αμέσως; Αν είναι έτσι θα προτιμήσω να κάνω την αιτηση τέλος του χρόνου αλλα και πάλι ποσο νωρίς ή αργά πρέπει να την κάνω; Γνωρίζει κάποιος;

Ευχαριστώ

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Terminator »

bou έγραψε:1. Ειμαι αλλοδαπος 42 ετων και ζω στην ελλαδα σχεδον 20 χρονια.
2. Εχω φοιτησει σε Ελληνικο Πανεπιστημιο απο το οποιο έχω αποκτησει και Διδακτορικο.
3. Εχω παντρευτει Ελληνιδα και εχω αποκτησει 2 παιδια (3 και 5 ετων)
4. Προσφατα πολιτογραφθηκα ως Ελληνας και μαλιστα απεκτησα και ελληνικη ταυτοτητα και διαβατηριο!
5. Εργαζομαι στην Ελλαδα
6. Μου ηρθε εγγραφο απο τη στρατολογια και με ενημερωνει οτι εχω παρει αναβολη στρατευσης μεχρι 31/12/2017.

Μου ειπαν οτι υποχρεωτικα πρεπει να υπηρετησω 6 μηνες. Εναλλακτικα μπορω να υπηρετησω 45 μερες (1,5 μηνα) και να εξαγορασω τους 4,5 μηνες με 810 ευρω το μηνα!

Οπως καταλαβαινετε, αν φυγω απο τη δουλεια μου 45 μερες θα χασω τη δουλεια μου. Και φυσικα δεν εχω 3645 ευρω για να εξαγορασω τους 4,5 μηνες!

Α. Μπορω να απαλλαγω;
Β. Αν δανειστω τα χρηματα, μπορω να εξαγορασω το συνολο των 6 μηνων;
Γ. Αν δεν παρουσιαστω και κυρηχθω ανυποτακτος, ποια ειναι η διαδικασια; Γινομαι κατηγορουμενος για καποοιο αδικημα και γινεται δικαστηριο;


Είναι υποχρεωτικό να παρουσιαστείς τουλάχιστον 45 ημέρες πριν να μπορέσεις να εξαγοράσεις την θητεία σου. Εαν κυρηχθείς ανυπότακτος εσωτερικού θα σου γίνει αυτεπάγγελτη μήνυση απο την στρατολογία και θα περάσεις απο στρατοδικείο.

pantosdiver
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2016 4:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από pantosdiver »

Δειτε Εδω κατι φρέσκο. Δε ξερω αν εχει ψηφιστει ακομα.

http://www.protothema.gr/greece/article/586092/allages-sti-thiteia-ton-opliton-ano-ton-35-eton-kai-sti-foitisi-stis-anoteres-stratiotikes-sholes/

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης