Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
blondeamon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2012 7:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από blondeamon »

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
Χρήστος

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλησπέρα! Συγγνώμη για την ενόχληση. Τα έχω διαβάσει όλα αυτά για την αναβολή περί διακεκριμένων επιστημόνων. Έχω τελειώσει από πέρυσι το διδακτορικό μου και τώρα δουλεύω σε ένα Πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Θα ήθελα να κάνω χρήση του δικαιώματός μου να κάνω αίτηση για αυτή την κατηγορία να πάρω μία επιπλέον αναβολή, ωστόσο στην στρατολογία μου είπανε ότι αυτά καταργήθηκαν το 2013. Ισχύει κάτι τέτοιο; Διότι στον ιστότοπο της Στρατολογίας υπάρχει ακόμα ο σχετικός νόμος. Επίσης σε περίπτωση που κάνω τα χαρτιά μου, πρέπει να τα καταθέσω απευθείας στο Υπουργείο όπως διάβασα ή πρώτα στα επιμέρους Στρατολογικά γραφεία.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στείλε ένα email στο ges_dsl@stratologia.gr και ζήτησε τους να σου αναφέρουν τον νόμο που λέει για πως καταργήθηκε η συγκεκριμένη αναβολή.
Αλέξανδρος

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Καλημέρα, μια ερώτηση.

Έρχομαι από Αμερική τον Μάρτιο για μια βδομάδα. Έχω τα χαρτιά μου για να αναεώσω την αναβολή μου που έχει λήξει τον Γενάρη. Σε περίπτωση που πάω με όλα τα χαρτιά μου στη Στρατολογία, η απόφαση βγαίνει κατευθείαν. Αν βγει και είναι θετική μπορώ να πάω την επόμενη μέρα να ανανεώσω το διαβατήριο μου η πρέπει να περιμένω να μου έρθει επίσημο χαρτί για την αναβολή μου;

n1ckthom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 8:39 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από n1ckthom »

Καλημέρα σας,
ενημέρωθηκα από Στρατολογία ότι δεν μου δίνεται αναβολή για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος, γιατί ο χρόνος που απαιτείται να τελειώσει η διατριβή μου ξεπερνάει κατα 2 μήνες το 31 έτος ηλικίας μου! Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος που μπορώ να διευθετήσω το θέμα; Είναι δυνατόν να πάρω αναβολή για 2 χρόνια έτσι ώστε να μην χάσω την θέση; Πάντως γνωρίζω ότι δικαιούμαι να κάνω αναστολή του διδακτορικού και αφου ολοκληρώσω την στρατιωτική θητεία, να επιστρέψω για να το τελειώσω.
Ευχαριστώ,
Νίκος
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Nassos »

Στη θέση σου θα έκανα αναστολή και θα συνέχιζα για το διδακτορικό χωρίς να έχω το εμπόδιο της θητείας μπροστά μου.
n1ckthom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 8:39 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από n1ckthom »

Επειδή όμως το διδακτορικό θα χρηματοδοτείται από πρόγραμμα Ευρωπαϊκής Ένωσης για 2 χρόνια, θα πρέπει να δίνεται τακτικά έκθεση προόδου της έρευνας, που σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσει άμεσα η δουλειά και όχι μετά από 9 μήνες που θα διαρκέσει η στρατιωτική μου θητεία αν παρουσιαστώ τώρα. Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να με περιμένει ο καθηγητής μου. Γι'αυτό τον λόγο "καίγομαι" για αναβολή έστω για τα 2 χρόνια αυτά. Πιστεύετε αν κάνω αίτηση για αναβολή παρά το γεγονός ότι είμαι εκτός χρονικών πλαισίων για 2 μήνες να εγκριθεί; Θα υπάρξει δηλαδή ελαστικότητα από την Επιτροπή ή όχι;
Catthan
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 4:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Catthan »

Καλησπέρα απο Αγγλία. Το Δεκέμβρη λήγει η αναβολή για διδακτορικό οστόσο έχω επαγγελματική πρόταση να μείνω για δουλειά στη χρηματοδότρια εταιρεία. Ηθελα να μάθω αν η αναβολη για διακεκριμένους επιστήμονες του εξωτερικού χορηγείται και για κατόχους διδακτορικού απασχολούμενους σε μη πανεπιστημιακά ιδρύματα, δεδομένου οτι υπάρχει κάποια πιστοποίηση (απο την εταιρεία κ πρεσβειά;) οτι ο εργαζόμενος πραγματοποιεί ερευνητική εργασιά. Ο νόμος λέει κάτι για πιστοποίηση απο την πρεσβεία (υποθέτω αντί βεβαίωσης απο το πανεπιστήμιο που είναι κάτι εύκολο) Στις διάφορες αναρτήσεις σχετικές με το θέμα δεν βρήκα πληροφορίες για εργασιά εκτός πανεπιστημίου. Παρακάλω αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία ας ενημερώσει. Με εκτίμηση,
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Mike »

Δεν νομιζω πως υπαρχει σαφης διαδικασια για να σου πει καποιος οτι δικαιουσαι ή οχι. Κανεις αιτηση και βλεπεις αν θα το δεχτει η σχετικη επιτροπη. Για αυτο θα χρειαστουν στοιχεια που να δειχνουν οτι εισαι οντως διακεκριμενος επιστημονας με δημοσιευσεις και σημαντικο ερευνητικο εργο. Δεν καλυπτει οποιονδηποτε εχει διδακτορικο και ειναι μονο μεχρι τα 33.

Αν εχεις νεα, καλο θα ηταν να επιστρεψεις να ενημερωσεις το φορουμ για την εμπειρια σου.

lyapunov
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 06, 2015 9:59 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από lyapunov »

Καλησπέρα στην παρέα,

είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είμαι γενημένος το 1988 και έχω αναβολή για σπουδές μέχρι το 31/12/2015.

Τον Μάρτη-Απρίλη ξεκινάω διδακτορικό στο εξωτερικό οπότε πρέπει να φέρω χαρτί στην στρατολογία για να πάρω την αναβολή για διδακτορικό μέχρι το 31/12/2018. Όμως διάβασα κάποια πράματα στο internet (και σε πιο παλια ποστ σε αυτο το τοπικ) για άρνηση χορήγησης της εν λόγω αναβολής λόγω διάρκειας του διδακτορικού και γενικά υπάρχει μια σύγχυση για το θέμα.

Για παράδειγμα αν το διδακτορικό είναι 3ετες υπολγιζεται ως

ημερομηνια εγγραφης 5/2015 - ημερομηνια ληξης 5 / 2018 άρα τη δέχονται γιατί δεν ξεπερνάει την 31/12/2018

ενώ αν το διδακτορικο είναι 4ετές

ημερομηνία εγγραφής 5/2015 - ημερομηνία λήξης 5 / 2019 αρα την απορριπτουν γιατι ξεπερναει την 31/12/2018

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει τέτοια θέματα να μου πει αν ισχύουν αυτά ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτερων.
zarcrash
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από zarcrash »

Καλησπέρα σας,

Έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με την επερχόμενη κατάταξη μου του χρόνου.

Θα ήθελα να κάνω μια διευκρηνιστική ερώτηση σχετικά με το θέμα του διαπρέποντα επιστήμονα στο εξωτερικό. Είμαι υπ. Διδάκτωρας και επίσης εργάζομαι σε πανεπιστήμιο παραμεθωρίου αλλά και σε μεγάλα ευρωπαικά ερευνητικά προγράμματα και ακόμη υπάρχει περίπτωση να είμαι και διδάσκων σε μεταπτυχιακό του ίδιου πανεπιστημίου από Σεπτέμβρη. Έχω αρκετές δημοσιευμένες έρευνες (πάνω από 10 και μάλλον μέχρι να παρουσιαστώ αφού η αναβολή μου λήγει το Δεκέμβριο θα έχω παραπάνω) και από τα ερευνητικά προγράμματα και από την διδακτωρική μου διατριβή σε κάποια από τα καλύτερα διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια του εξωτερικού στο πεδίο μου. Το διδακτορικό μου θα το έχω πάρει μέχρι την λήξη της αναβολής οπότε θα έχω τουλάχιστον την βεβαίωση ολοκλήρωσης εάν όχι την ορκωμοσία.

Δικαιούμε την εξάμηνη θητεία με εξαγόρα ή πρέπει να μένω και στο εξωτερικό; Γιατί σε έρευνες στο εξωτερικό διαπρέπω και με το παραπάνω και μπορώ να πάρω και επιστολές απο εταιρίες και ερευνητικούς φορείς ότι αυτό γίνεται.

Εάν πρέπει να μένω στο εξωτερικό πως το δηλώνω; Π. Χ. Μπορώ να φύγω σε συγγενείς ή για πολύ λίγο σε κάποιο πρόγραμμα (π. Χ.1 μήνα) και να δηλώσω ότι είμαι έξω οπότε να έρθω μετά απευθείας και να μπω 6μηνο;

Υπάρχει τρόπος να διδάσκω και να κάνω και θητεία παράλληλα εάν το πανεπιστήμιο με επίσημα έγγραφα το ζητήσει ;(κάπου είχα ακούσει ότι γίνεται υποχρεωτικά αλλά μικρό καλάθι όπως πάντα :) )

Η δεύτερη ερώτηση είναι η παρακάτω.

Είχα σπασει περόνη (κόκκαλο πάνω από τον αστράγαλο) πριν 6-7 χρόνια και ακόμα έχω λάμα στο πόδι και 7 βίδες. Άκομη είχα κόψει τον δελτοειδή μυ. Το πρόβλημα είναι ότι το πόδι δεν το ένιωσα πότε καλά εντελώς, πονάω αρκετά σε υγρασίες μετά από περπάτημα κλπ (για βαριά αντικείμενα ούτε λόγος) αλλά πιάνεται και όταν κάθομαι στο γραφείο και μουδιάζει οπότε έχω θέμα με αυτό αρκετό (π. Χ. Μεγάλα σκαλία τα κατεβαίνω με το ένα πόδι γιατί το άλλο δεν είναι σταθερό). Τέλος δεν μπορώ να κάνω κάθισμα καθώς δεν λυγίζει οπότε και σε οποιαδήποτε καρέκλα έχω ψιλο-θέμα. Διάβασα στο φεκ ότι υπάρχει περίπτωση ι5 όταν έχεις τέτοια προβλήματα. Την διαδικασία την έχω διαβάσει (φρουραρχείο κλπ). Το ζήτημα είναι τι να ζητήσω από τον δημόσιο γιατρό και τι να του πώ (μιας και σε ρωτάνε πονάς; Σηκώνεις βάρη κλπ) ώστε να βοηθήσει η γνωμάτευση για ι5 όταν πάω και την ζητήσω

Ευχαριστώ πολύ και ευτυχώς που υπάρχει αυτό το σιτε γιατί αλλίως θα είχαμε μαύρα σκοτάδια.

Ευαγγελος1986
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 8:33 pm
Τοποθεσία: Ιδιωτικός υπάλλ
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Ευαγγελος1986 »

Αγαπητέ ίσως βγεις Ι5 για τον δεύτερο λόγο. Προτείνω να βρεις στρατιωτικό γιατρό για να σε συμβουλέψει. Όχι φακελάκια και ιστορίες, αλλά αν είχες κανένα στρατιωτικό γιατρό που ξέρει το σύστημα, θα βοηθούσε πολύ. Όταν πήγα εγώ, είχαν ένα ανάπηρο παιδί με μυοσκελετική δυσπλασία και προβλήματα στα νεύρα των άκρων (το παιδί ήταν χρηματιστής) και τον ταλαιπωρούσαν 2 εβδομάδες, καθώς ήταν καλοκαίρι και δεν υπήρχε νευρολόγος στο στρατιωτικό νοσοκομείο να υπογράψει να φύγει. Αν προετοιμαστείς σωστά, θα τελειώσεις τσακ μπαμ.
zarcrash
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από zarcrash »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα προσπαθήσω να βρώ ένα στρατιωτικό γιατρό (από ότι ξέρω δεν μπορείς ως πολίτης να πάς στο στρατιωτικό νοσοκομείο) γιατί έχω 1-2 φιλαράκια εποπ που μπορεί να μου βρούν κάποιον. Ίσως ρωτήσω και στην στρατολογία. Θα συνεχίσω την ενημέρωση εάν έχω κάτι νεό.
zarcrash
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από zarcrash »

Επειδή ψάχνω και δεν βρίσκω καμία άκρη και στην στρατολογία που έστειλα μου απάντησαν απλά με τα αρχεία με τις αποφάσεις που βρίσκω πάντου... Ξέρει μήπως κανείς εάν πας για αναβολή διακεκριμένου διδάκτορα με έρευνες στο εξωτερικό χρειάζεται να μένεις και στο εξωτερικό; Η απλά να έχεις έρευνες που να έχουν αντίκτυπο και να εργάζεται και σε επιστημονικές εργασίες;

π. Χ. Εγώ δουλεύω σε ερευνητικό με 5-10 εταιρίες και ιδρύματα εξωτερικού Και ένας συνεργάτης είναι κέντρο ερευνών στην Ελλάδα οπότε μπορώ να αποδείξω ότι δουλεύω σε Ευρωπαικό πρόγραμμα (εάν μείνουμε μέσα τελικα :) ) και ως υπεύθυνος σε ένα μέρος του έργου μπορώ να αποδείξω ότι είμαι και απολύτως απαραίτητος αλλά μένω εσωτερικό, θα παίξει κάποιο ρόλο; Αυτή την ασάφεια που έχει το άρθρο την βρίσκω λίγο επιτηδευμένη να πω την αλήθεια... Ευχαριστώ :)

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες