Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas_1993a
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2020 10:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από kostas_1993a »

Καλησπέρα,

Έχω καταθέσει αίτηση για διδακτορικό και αναμένω την έγκριση από Τριμελή Επιτροπή και Συνέλευση. Θεωρητικά οι εγκρίσεις θα ολοκληρωθούν στα μέσα του Ιανουαρίου.

Ειμαι γεννηθεις το '93, η αναβολή μου για λόγους σπουδών ληγει στις 31/12/2020 και εχω καταταγεί στην ΕΣΣΟ Μαρτιου 2021.

Γνωρίζετε αν μπορω να αιτηθω αναβολη στρατευσης μονο με την καταθεση της αιτησης για Το διδακτορικό και ωνν αποδεικτικων πτυχιου-μεταπτυχιακου ή πρεπει να περιμενω για την αποφαση της Συνελευσης;

Ευχαριστώ πολυ.

mnbvcx
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 5:19 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από mnbvcx »

kostas_1993a έγραψε:Καλησπέρα,

Έχω καταθέσει αίτηση για διδακτορικό και αναμένω την έγκριση από Τριμελή Επιτροπή και Συνέλευση. Θεωρητικά οι εγκρίσεις θα ολοκληρωθούν στα μέσα του Ιανουαρίου.

Ειμαι γεννηθεις το '93, η αναβολή μου για λόγους σπουδών ληγει στις 31/12/2020 και εχω καταταγεί στην ΕΣΣΟ Μαρτιου 2021.

Γνωρίζετε αν μπορω να αιτηθω αναβολη στρατευσης μονο με την καταθεση της αιτησης για Το διδακτορικό και ωνν αποδεικτικων πτυχιου-μεταπτυχιακου ή πρεπει να περιμενω για την αποφαση της Συνελευσης;

Ευχαριστώ πολυ.


Στη δικιά μου περίπτωση πριν 3 χρόνια μου ζητήσανε χαρτί από τον πρόεδρο του ιδρύματος επειδή στα χαρτιά αυτός ήταν ο εργοδότης μου που έλεγε πότε ξεκίνησα, τη διάρκεια έχει κλπ. Και επειδή δεν έκανα το διδακτορικό μου σε Ελληνικό ίδρυμα ήθελε και apostille.

Αποστόλης

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Αποστόλης »

Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιείς.

Θέλω να ρωτήσω και όποιος γνωρίζει κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελειώνω το διδακτορικό με το καλό τον Ιούνιο, και έχω 2 χρόνια ακόμη αναβολή, κανονικά. Επειδή όμως θέλω να ξεμπερδεύω και επειδή είναι είναι κάτι που πρέπει να γίνει, θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις:

1. Μέχρι στιγμής, τι ισχυεί για τη θητεία; Είναι 9 μήνες; Έχει βγει κάποια επίσημη ανακοίνωση για αύξηση;

2. Αν φύγω εξωτερικό, για εξαγορά, ποιες προϋποθέσεις ισχύουν; Μου είπαν ότι μετά τα 33 ότι μπορώ να την εξαγοράσω. Μεταξύ 30-33 τι ισχύει; Μπορώ να ταξιδεύω αν είμαι εξωτερικό και να έρχομαι Ελλάδα; Κάνω κάποια δήλωση για παράταση;

Αυτά και καλές γιορτές.

Όλα περνάνε.

Στρατός

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Στρατός »

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με τους μεταδιδακτορικους; Μπορούν να πάρουν αναβολή μετά το διδακτορικό;
periklis

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από periklis »

1. Προς το παρών επίσημα είναι 9 μήνες η κανονική πλήρης θητεία. Τι θα συμβεί, ένας θεός ξέρει.

2. Εξαρτάται. Για τα 33 να εξαγοράσεις ισχύει όπως έχουν τώρα τα πράγματα, αλλά πρέπει να

υπηρετήσεις 20 μέρες. Αναβολή εσύ κανονικά έχεις μέχρι τα 31. Για το διάστημα 31 με 33, κοίτα για αναβολή για εξέχοντες επιστήμονες, αν στο εξωτερικό κάνεις μεταδιδακτορικό ή κάποια άλλη ερευνητική δουλειά. Παράταση για αναβολή διδακτορικού δεν μπορείς να πάρεις. Αν δεν πάρεις αναβολή για εξέχοντες επιστήμονες, μπορείς να πάρεις αναβολή υγείας

Πχ. Απο την εμπειρία μου με αναβολή για επιστήμονες, ήταν να μπώ με εσσό Μαρτίου, αλλά έκανα αίτηση για την αναβολή. Η απόφαση βγήκε κάπου μέσα Ιουνιου. Μέχρι τότε κερδίζεις χρόνο διότι δεν χρειάζετε να καταταγείς μέχρι να βγεί απόφαση. Οπότε και αρνητική να βγεί, κερδίζεις μισό χρόνο (εφόσον η διαδικασία συνεχίζει να παίρνει τοσο χρονο).

Προσωπικά είχα πάρει 2 χρονια αναβολή έτσι το 2018. Η άλλη λύση είναι να βγείς ανυπότακτος και να γίνεις εξωτερικού ώστε να ταξιδεύεις. ΑΛΛΑ. Όπως έχει τώρα η κατάσταση, και να εξαγοράσεις, το πρόστιμο ανυποταξίας δεν διαγράφεται. Που σημαίνει θα πληρώσεις 6000, συν εξαγορα (νομίζω είναι καπου 800 ευρώ τον μήνα) συν 20 μέρες θητεία. Οπότε αυτή η λύση είναι η λιγότερο βολική.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Δεκ 31, 2020 2:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λέανδρος

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Λέανδρος »

Καλησπέρα, βρίσκομαι στο εξωτερικό (εκτος Σεγκεν) με αναβολή για το διδακτορικό μου. Η αναβολή ομως λήγει στις 31/12/21 και το διδακτορικό θα κρατήσει μεχρι και τον Ιουλη (με πιθανότητα εξτρα παράτασης). Οπως εχω πληροφορηθεί δεν υπάρχει αλλη δυνατότητα για παραταση της αναβολης διδακτορικού, το 22 μπαινω στα 31. Μπορειτε να μου προτείνετε ποια ειναι η πιο ομαλη διαδικασία για να καταφέρω να τελειωσω το διδακτορικό και να μην εχω τρεχάματα με τον νόμο. Επίσης το διαβατήριο μου λήγει τον Σεπτεμβρη του 22.

Ποια παράταση μου προτείνετε να αιτηθώ και πότε να ξεκινήσω τις διαδικασίες από τωρα ή λιγο πριν με καλέσουν στην ΕΣΣΟ; Θα εχω προβλημα με την ανανέωση του διαβατηρίου και την επισκεψη στην χωρα μετα τον Σεπτ του 22, σε περίπτωση που πάρω και άλλη παράταση;

Ευχαριστώ!

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Λέανδρος έγραψε:Καλησπέρα, βρίσκομαι στο εξωτερικό (εκτος Σεγκεν) με αναβολή για το διδακτορικό μου. Η αναβολή ομως λήγει στις 31/12/21 και το διδακτορικό θα κρατήσει μεχρι και τον Ιουλη (με πιθανότητα εξτρα παράτασης). Οπως εχω πληροφορηθεί δεν υπάρχει αλλη δυνατότητα για παραταση της αναβολης διδακτορικού, το 22 μπαινω στα 31. Μπορειτε να μου προτείνετε ποια ειναι η πιο ομαλη διαδικασία για να καταφέρω να τελειωσω το διδακτορικό και να μην εχω τρεχάματα με τον νόμο. Επίσης το διαβατήριο μου λήγει τον Σεπτεμβρη του 22.

Ποια παράταση μου προτείνετε να αιτηθώ και πότε να ξεκινήσω τις διαδικασίες από τωρα ή λιγο πριν με καλέσουν στην ΕΣΣΟ; Θα εχω προβλημα με την ανανέωση του διαβατηρίου και την επισκεψη στην χωρα μετα τον Σεπτ του 22, σε περίπτωση που πάρω και άλλη παράταση;

Ευχαριστώ!



Λεανδρε θα σε καλέσουν να καταταγείς το Μάρτιο του 22... Μια λύση είναι να ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους που είναι 4 μήνες... Οπότε θα ξανακληθεις Ιούλιο 22...

Η άλλη λύση είναι εάν δεν έχεις ξαναπάρει αναβολή για ιατρικούς λόγους... Να χτυπήσεις 1 χρονακι αναβολη υγείας... Τη δίνουν οι ψυχίατροι ... Και το κάνουν σχεδόν όλοι που όλοι όσοι έχουν ανάγκη παράτασης της αναβολής

Μην ξεχνάς ότι από 1 Ιανουαρίου 2024 διανύεις το 33ο έτος και μπορείς να εξαγορασεις

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Λέανδρος έγραψε:Καλησπέρα, βρίσκομαι στο εξωτερικό (εκτος Σεγκεν) με αναβολή για το διδακτορικό μου. Η αναβολή ομως λήγει στις 31/12/21 και το διδακτορικό θα κρατήσει μεχρι και τον Ιουλη (με πιθανότητα εξτρα παράτασης). Οπως εχω πληροφορηθεί δεν υπάρχει αλλη δυνατότητα για παραταση της αναβολης διδακτορικού, το 22 μπαινω στα 31. Μπορειτε να μου προτείνετε ποια ειναι η πιο ομαλη διαδικασία για να καταφέρω να τελειωσω το διδακτορικό και να μην εχω τρεχάματα με τον νόμο. Επίσης το διαβατήριο μου λήγει τον Σεπτεμβρη του 22.

Ποια παράταση μου προτείνετε να αιτηθώ και πότε να ξεκινήσω τις διαδικασίες από τωρα ή λιγο πριν με καλέσουν στην ΕΣΣΟ; Θα εχω προβλημα με την ανανέωση του διαβατηρίου και την επισκεψη στην χωρα μετα τον Σεπτ του 22, σε περίπτωση που πάρω και άλλη παράταση;

Ευχαριστώ!



Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω. Με καλεσανε Μαρτιο, αφου ειχε ληξει η αναβολη του διδακτορικου μου Δεκεμβριο, ενω δεν ειχα τελειωσει με το διδακτορικο. Δεν ειναι ομως προβλημα, πας στο στρατοπεδο τη μερα που σε καλουνε και ζητας αναβολη (το ξερω ακουγεται μπελας με τα αεροπορικα, αλλα πιστεψε με ειναι πολυ ευκολο και ξεμπερδευεις μεσα στην ημερα, ειναι η πιο ευκολη αναβολη που μπορει να παρει κανεις, αν θες τη γνωμη μου). Σου δινουνε κανονικα για εως 24 μηνες υγειας, αλλα για την τελικη απαλλαγη θα χρειατεις χαρτι γνωματευση ψυχιατρου και φαρμακευτικη αγωγη. Για περισοτερα δες εδω:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306_post617750.html#617750

ή αν θες στειλε μου πμ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Πέμ Νοέμ 18, 2021 6:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δημητρης

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα παιδια,

εχω αναβολη για διδακτορικο μεχρι 31/12. Θελω να παρω αναβολη ενα η προτιμοτερον 2 ετη ακομα για να φτασω σε ηλικια εξαγορας (33). Μου ειπανε να παω στο ρουφ αμεσα, να πω οτι θελω αναβολη για ενα τουλ χρονου για λογους υγειας η αγχους, κι οτι δεν χρειαζεται να εχω καποια γνωματευση για την πρωτη τετοια αναβολη.

Υπαρχει καποιος που να το επιβεβαιωσει;

EIOIN

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από EIOIN »

Δεν μπορείς να ζητήσεις αναβολή υγείας πριν λάβεις κλήση για κατάταξη. Έχεις αναβολή μέχρι 31/12 άρα θα σε καλέσουν για κατάταξη με την B' ΕΣΣΟ 2023 τον Μάρτιο του 2023. Όταν λάβεις την κλήση για κατάταξη και έχεις την ακριβή ημερομηνία τότε έχεις την δυνατότητα από 5 ημέρες πριν μέχρι και την ημερομηνία κατάταξης να παρουσιαστείς στο τοπικό φρουραρχείο και να ζητήσεις αναβολή για λόγους υγείας. Ενναλακτικά, μπορείς και την ημέρα κατάταξης να κάνεις το ίδιο στο στρατόπεδο που σου έχουν υποδείξει να παρουσιαστείς.

Ναι, γίνεται να επικαλεστείς προβλήματα ψυχικής υγείας και να λάβεις αναβολή και χωρίς χαρτί γιατρού αλλά μέχρι κάποιο όριο. Δηλαδή 2ετή αναβολή χωρίς χαρτιά είναι δύσκολο, καμιά εξάμηνη ή ανάλογα και την περίπτωση ετήσια ναι γίνεται.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις χρήση και της Αναβολής για κοινωνικούς λόγους οπότε να μετατοπιστεί η κατάταξη σου στην Γ ΕΣΣΟ του Μαιού 2023 και να χρησιμοποιήσεις αυτό τον χρόνο για πάρεις κάποιο χαρτί, ακόμα και από ιδιώτη ψυχίατρο, για να διευκολύνεις και εσένα και αυτούς στο φρουραρχείο.

Δημητρης

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Ευχαριστω πολυ! Κι εγω πιστευα οτι δεν μπορω να ζητησω αναβολη τωρα ενω τρεχει ηδη η αλλη. Εχεις περασει απο καποια διαδικασια παρομοια; Με ενημερωσαν αλλα παιδια οτι κι χωρις χαρτι ο α χρονος ειναι πολυ εφικτος.
Pjm

Re: Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Pjm »

Γεια σας παιδιά!

Έστω οτι κάποιος εχει πάρει δυο ετήσιες αναβολές για λόγους υγείας και οτι στο μεταξύ γράφεται για διδακτορικο! Υπάρχει δυνατότητα αναβολής λόγω διδακτορικού;
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Dimitrisd »

Pjm έγραψε: Σάβ Ιαν 14, 2023 5:32 pm Γεια σας παιδιά!

Έστω οτι κάποιος εχει πάρει δυο ετήσιες αναβολές για λόγους υγείας και οτι στο μεταξύ γράφεται για διδακτορικο! Υπάρχει δυνατότητα αναβολής λόγω διδακτορικού;
μονο αν μπεις μεχρι το ετος που τρεχεις το 27ο ετος της ηλικιας σου.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες