Σωματική ικανότητα και εργασία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Nassos »

Ένοπλες Δυνάμεις-Σώματα Ασφαλείας, στον Ιδιωτικό δεν τους ενδιαφέρει, εννοείται δεν θα μπορέσεις σε τυχόν χειρονακτικές δουλειές.
Άβαταρ μέλους
The trooper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2016 11:28 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από The trooper »

Πλέον με Ι5 ψυχολογικό δεν έχεις θέμα στο δημόσιο... μόνο εάν επιθυμείς να μπεις σε σώματα ασφαλείας κλπ...
NEVER GIVE UP NO MATTER WHAT!
ΧΧΧΧΧ

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από ΧΧΧΧΧ »

Γεία σας γνωρίζει κάποιος αν αναγράφεται ο λόγος απαλλαγής (παθολογικός ή ψυχολογικός) στο χαρτί απαλλαγής στο πιστοποιητικό τύπου Α ή στο πιστοποιητικό τύπου Β
guest

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από guest »

Εχω παρει απαλαγη απο τον στρατο κ 8ελω να βγαλω αδεια security 8α εχω καποιο προβλημα;
Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από steve.mc »

Καλησπέρα, μια ερώτηση για δικαίωμα εργασίας στο δημόσιο.

οι προκηρύξεις συνήθως αναφέρουν το χαρακτηριστικό "να έχει εκπληρωσει στρατιωτικές υποχρεώσεις ή να έχει νομίμως απαλλαγεί απο αυτές", ωστόσο κάποιος που έχει πάρει ι5 ψυχολογικό, στο χαρτί της στρατολογίας γράφει:

"Α. Σας χορηγήθηκε απαλλαγή από τη στράτευση [ι5] για λόγους υγείας.

Β. Υπέχετε στρατιωτικές υποχρεώσεις εφόσον πριν τη συμπλήρωση του 45ου έτους κριθείτε ικανός για στράτευση. "

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι

1. Υπέχει στρατιωτικών υποχρεώσεων

2. Έχει απαλλαγή -αλλά όχι μόνιμη ή σίγουρη (πιθανότατα να γίνει κλήση για επανεξέταση).

3. Εφόσον αυτή η κλήση ΔΕ γίνει ή έστω κι αν ξανακριθεί ακατάλληλος ως τα 45 ΔΕΝ κλειδώνει η απαλλαγή

4. Σε κάθε περίπτωση το σκέλος "να έχει νομίμως απαλλαγεί" καλύπτεται απο τα 45 κι ύστερα.

Προφανώς αυτά που γράφω είναι δικά μου συμπεράσματα/υποθέσεις. Παρακαλώ αν κάποιος / α μπορεί να απαντήσει ς' αυτά.

gr_ar

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από gr_ar »

Με λίγα λόγια να σου απαντήσω πως με Ι5 ψυχολογικό στο Δημόσιο Τομέα δεν μπαίνεις.
Ιάκωβος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:22 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Ιάκωβος »

Είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς για Δημόσιο με Ι5 ψυχολογικο; Πάντως σε προκηρύξεις αναφέρει είτε να έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υπο ρεώσεις σου είτε να έχεις απαλλαγεί νόμιμα από αυτές. Μήπως όμως ουσιαστικά αν δουν ένα άτομο με Ι5 ψυχολογικό δεν πρόκειται να το προσλάβουν, παρόλο που αρχικά δεν του αφαιρούν το δικαίωμα να κάνει αίτηση; Ίσως αυτό να ισχύει.
valkyrion
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2015 3:42 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από valkyrion »

Λοιπόν θα αναφέρω τη δικιά μου εμπειρία: έχω πάρει Ι5 ψυχολογικό τον Οκτώβριο του 2011, τώρα το 2016 το Φεβρουάριο είχαν βγάλει προκηρύξει τα ελληνικά πετρέλαια για Θεσσαλονίκη. Στη αίτηση τους έγραφε η εκπλήρωση η νόμιμη απαλλαγή και το λόγο ζητούσαν, εγώ έγραψα αόριστα απαλλαγή για λόγους υγείας, το καλοκαίρι με παίρνουν τηλέφωνο από Αθήνα και με λένε για ποιο λόγο πήρα απαλλαγή. Τους λέω ότι είναι πρωσοπικα αυτά, και με λένε φέρε από χαρτί γιατρού ότι τι πρόβλημα είχα, ο βλάκας εγώ πήρα πλήρες τύπου Α το έστειλα μέσω e Mail και πήρα τ α@#?@ια μου. Τώρα και γω δε ξέρω τι παίζει γιατί στις προκυρηξεις δεν αναφέρουν ακριβώς για την απαλλαγή, αναφέρουν η εκπλήρωση η νόμιμη απαλλαγή αλλά και το Ι5 ψυχολογικό νόμιμη απαλλαγή είναι. Πάντως και γω θέλω να διοριστώ στο δημόσιο έστω και σκουπιδιαρης
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Nimda »

Μπορείς με Ι5 να πας στο δημόσιο, σε σώματα ασφαλείας δεν μπορείς ή άλλες μεμονωμένες θέσεις που έχουν ειδικές προυποθέσεις. Στο πλήρης πιστοποιητικό Α αναφέρεται ακριβώς ο λόγος που πήρατε απαλλαγή. Στα υπόλοιπα πως έχετε εκπληρώσει την θητεία σας ή απαλλαχτήκατε από αυτές.

Πάντως προσωπικά δεδομένα ή όχι και εγώ αν ήμουν εργοδότης Θα ρωτούσα για ποιό λόγο πήρε απαλλαγή. Αν ξεκινούσε ιστορίες περί προσωπικών δεδομένων απλά και ωραία θα έβλεπε την πόρτα. Αν έλεγε την αλήθεια και όντως είχε πρόβλημα Θα συνέχιζαμε κανονικά. Αν από την άλλη δεν είχε κανένα πρόβλημα υγείας θα έπαιρνε τον πούλο.
Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από steve.mc »

Λοιπόν για να μην παραπληροφορείται ο κόσμος και ειδικά άνθρωποι που πραγματικά ανησυχούν για το θέμα: Πήγα στην στρατολογία χθες για να παραλαάβω το πιστοποιητικό τύπου Α και ρώτησα έναν ευγενέστατο στρατολόγο ο οποιος μου είπε τα εξής:1. Ανεξαρτήτως ηλικίας εφόσον πάρεις "απαλλαγή Ι5" και για οποιοδήποτε λόγο μπορείς να εργαστείς κανονικά στο δημόσιο καθώς θεωρείται νόμιμη απαλλαγή. Στα σώματα ασφαλείας ΔΕΝ μπορείς να εργαστείς γιατί θέλουν μόνο Ι1.

2. Στις προκυρήξεις του δημοσίου πλέον δεν προσκομίζεις το "τύπου Α" αφού αυτό γίνεται αυτεπάγγελτα και υπηρεσιακώς.

3. Απαγορεύεται οποιοσδήποτε να σου ζήτησει το λόγο του ι5. Είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Για δημόσιο, ιδιωτικό κλπ.

4. Όλα τα παραπανω βέβαια δεν υποχρεώνουν κάποιον εργοδότη του ιδιωτικού να επιθυμεί να προσλάβει κάποιον που έχει πάει στρατό ή να μην προσλαβει κάποιον που δεν έχει πάει με την ίδια λογική που μπορεί να θέλει να προσλάβει μόνο ψηλούς, ξαθούς με γαλανά μάτια και ο νοών νοείτω.

υγ να υπενθυμίσω σε πολλούς προοδευτικούς ότι το Ι με τον ανάλογο προσδιορισμό 1-5 δεν είναι ικάνοτητα ζωής ή εργασίας αλλά ικανότητα στράτευσης. Και αν κάποιος δεν μπορεί να στρατευτεί για οποιοδήποτε λόγο έχει και κάθε δικαίωμα να μην πει το λόγο διότι μπορεί πολύ απλά κάτι που για το στρατό θεωρείται ασθένεια για τη ζωή και την εργασία να μην θεωρείται ασθένεια.

Συνεπώς κανείς δε θέλει να τον αντιμετωπίζουν ως ασθενή επειδή σωστά ή εσφαλμένα τον αντιμετώπισε έτσι ο στρατός.

Ακόμα όμως και πραγματικά να έχει κάποιο ζήτημα η ομολογία που ζητάει ο/η Nimda ως άλλος δικαστής Ντρεντ μπορεί πολύ απλά να λειτουργήσει επιβαρυντικά ή/και ανασχετικά στην πορεία της θεραπείας του. Φυσικά και για όλους τους λόγους που μπορούμε να φανταστούμε είναι δικαίωμα του καθενός το πώς θα διαχειρίζεται ένα προσωπικο πρόβλημα.

Καλό είναι λοιπόν οι εργοδότες να κοιτάν λίγο το νόμο και να μην παριστάνουν τους ειδικούς γιατί πιθανότατα κι αυτοί θα χάσουν έναν πολύ καλό υπάλληλο και ο υποψηφιος εργαζόμενος θα δεχθεί άλλο ένα χτύπημα από την ελληνική κοινωνία. Τώρα στους εργοδότες που αντιλαμβάνονται το χώρο εργασίας ως στρατόπεδο συγκέντρωσης να τους ενημερώσω ότι ο αρχηγός που πάντα ήθελαν να έχουν αυτοκτόνησε πριν από 73 χρόνια.

Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Nimda »

Ουδείς είπε πως πρέπει να αποκλείονται άτομα με όντως παθολογικά ή ψυχολογικά προβλήματα για ένα Ι που προκύπτει από τις παθήσεις Αυτές. Δεν τους καθορίζει σε τίποτα στην ζωή τους.

Ό κάθε εργοδότης όμως είναι ελεύθερος να επιλέξει τους εργαζόμενους με δικά του κριτήρια. Κανείς δεν μπορεί να τον υποχρεώσει για ποιον θα πάρει στην δουλειά και ποιον θα αποκλείσει. Στο κάτω κάτω αυτός παίρνει το ρίσκο να χάσει έναν"πολύ καλό υπάλληλο".
Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από steve.mc »

Nimda έγραψε:
Ό κάθε εργοδότης όμως είναι ελεύθερος να επιλέξει τους εργαζόμενους με δικά του κριτήρια. Κανείς δεν μπορεί να τον υποχρεώσει για ποιον θα πάρει στην δουλειά και ποιον θα αποκλείσει. Στο κάτω κάτω αυτός παίρνει το ρίσκο να χάσει έναν"πολύ καλό υπάλληλο".


Προφανώς δε διάβασες το #4.

υγ. Με την ανάλογη ηθική, κοινωνική, πολιτική ευθύνη.

Αν και ελέγχεται κι αυτό.

Για τη νομική &Συνταγματική του υπόσταση εννοώ.

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Jay27 »

Θέλω να ρωτήσω αν με νόμιμη απαλλαγή σωματικής ικανότητας Ι5 μπορείς να γίνεις καθηγητής στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση και καθηγητής πανεπιστήμιου στην τριτοβάθμια κάνοντας ακαδημαϊκή καριέρα. Ευχαριστώ.
Απλος πολιτης

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Απλος πολιτης »

Συμφωνα με το αρθρο 5 του ν 3528/2007 για διορισμο στο δημοσιο πρεπει καποιος να εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις η να εχει απαλλαγει νομιμα απο αυτες. Οποτε με ι5 εχεις απαλλαχτει νομιμα απο τον στρατο μπορεις να γινεις καθηγητης ειτε στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ειτε στην τριτοβαθμια εκπαιδευση μπορεις να γινεις καθηγητης. Μονο στα σωματα ασφαλειας και στρατου δεν μπαινεις εκει πρεπει να εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις στο ακεραιο και ιερεας δεν μπορεις να γινεις με ι5
K.thess

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από K.thess »

Παιδιά, εγώ έχω πάρει δίχρονη αναβολή και πάω για απαλλαγή για ι5. Επειδή όμως με ενδιαφέρει θέση εκπαιδευτικού είτε σε δευτεροβάθμια είτε σε τριτοβάθμια είχα πάρα πολλές σκέψεις και αμφιβολίες. Το έψαξα αρκετα, ρώτησα και ψυχιατρους και απλούς και στρατιωτικους. Ο λόγος της απαλλαγής δεν αναγράφεται στο στρατολογικό πιστοποιητικό τύπου α, το οποίο μπορεί να αναζητηθεί αυτεπαγγέλτως. Τώρα στο Πληρες τι γράφεται δεν έχω καταλαβει. Τυπικά πρέπει ή να έχεις εκπληρώσει ή να έχεις απαλλαγεί για το Δημόσιο. Όμωςς στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο εξακριβώνουν η όχι τον λόγο της απαλλαγης και αυτόό με αγχώνει πολύ να πω την αλήθεια. Επίσης, νομίζω πως το απολυτήριο που σου δίνουν γράφει πως έχεις πάρει απαλλαγή για ι5 και μέχρι τα 45 έχεις υποχρέωση στράτευσης... Δεν ξέρω και γω... Υπάρχει κανείς που να έχει πάρει απαλλαγή και να έχει μπει σε θέση δημόσιας προκήρυξης... ; Θα μας βοηθούσε πολύ αν μας έλεγε...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες